Jump to content


Photo
- - - - -

prvih šest meseci... godinu dana?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
46 replies to this topic

#1 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 17 March 2008 - 11:53

Uvek sam se pitala šta rade svi ti ljudi koji emigriraju u npr. Španiju, Italiju, Grčku, a nisu baš mašinski inženjeri i sl (tj posao im ne zavisi toliko od znanja jezika)? Kako ste našli prvi posao? Koliko vam je trebalo da naučite jezik? Svi misle da je to pesma kad odeš, ali meni ovo sa jezikom izgleda baš kao ozbiljan problem. Evo recimo ja sad hoću da se preselim u Portugal ili Španiju, ali stvarno ne znam šta bih tamo radila, jer sam po zanimanju novinar. Tako da dolazim do pitanja da li je poenta samo otići (pošto je to san mnogim ljudima), ukoliko ne znaš jezik i ne znaš baš šta bi radio...

#2 Posmatrac

Posmatrac
  • Members
  • 890 posts

Posted 17 March 2008 - 12:22

Hehe, novinar koji nezna jezik! Mozda bi mogla da peres sudove, mozda!

Edit... zenski rod

Edited by Posmatrac, 17 March 2008 - 12:23.


#3 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 17 March 2008 - 12:39

Hehe, novinar koji nezna jezik! Mozda bi mogla da peres sudove, mozda!

Edit... zenski rod



Pa ne znam da li imas predstavu koliko perfektno novinar mora da zna jezik da bi na njemu pisao?????? Na zalost, mnogi srpski novinari u Srbiji, na srpskom jeziku ne mogu da pisu, a kamoli ako ti jezik nije maternji. Dakle kad kazem ne znam jezik ne mislim da bih ostala izgubljena i gladna i ne znam ni ja sta na ulici u sred Madrida ili Pariza, vec da ne znam koji poslovi mogu da se rade sa pocetnim znanjem jezika.

#4 1234

1234
  • Members
  • 204 posts

Posted 17 March 2008 - 13:10

Bez veze i poznanstva, gore predlozeno i kelnarisanje. Mozda ciscenje stanova... u svakom slucaju male su sanse za posao "vise" klase.
Srecno!

#5 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 17 March 2008 - 13:20

Bez veze i poznanstva, gore predlozeno i kelnarisanje. Mozda ciscenje stanova... u svakom slucaju male su sanse za posao "vise" klase.
Srecno!


I sad, ima sigurno onih koji se dvoume da li je bolje takav posao preko, ili neki "prezivljavajuci" ali u struci ovde.... :rolleyes:

#6 1234

1234
  • Members
  • 204 posts

Posted 17 March 2008 - 13:26

Od necega treba poceti :rolleyes:
Bitno je biti svestan svoje situacije i ostati realan.
Oni koji su u fazonu samo da sednu u avion i zapale, pa cim slete da ce sve ici lako, jer jelte "preko su", ti obicno PUKNU, a takvih je gomila, kasno ili nikad se ne osveste.
Ja sad radim u struci, a krenuo sam sa razvaljivanjem zidova na nekoj gradjevini i sa kelnerisanjem. Docekao prvu sansu i ... to je to :huh:
btw,
Treba imati *uda i pameti, dakle oba.

#7 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 17 March 2008 - 17:01

Uvek sam se pitala šta rade svi ti ljudi koji emigriraju u npr. Španiju, Italiju, Grčku, a nisu baš mašinski inženjeri i sl (tj posao im ne zavisi toliko od znanja jezika)? Kako ste našli prvi posao?


i ja :rolleyes:
ali mislm da takvih malo ima. nisam masinski inzenjer ali za prvi posao mi italijanksi nije bio potreban, sve je moglo (cak i moralo u neku ruku) na engleskom. nisam jednu rec italijanskog znala, posle se nauci, zivis tu itd...

#8 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 17 March 2008 - 17:14

I sad, ima sigurno onih koji se dvoume da li je bolje takav posao preko, ili neki "prezivljavajuci" ali u struci ovde.... :rolleyes:


Nema potrebe da se dvoumis. Treba samo da se definises tj upitas da li razmisljas na duge staze ili na kratke. Vrlo jednostavno.

#9 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 17 March 2008 - 17:43

izgleda da je ipak i faktor srece umnogome prisutan :rolleyes:

#10 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 17 March 2008 - 17:46

izgleda da je ipak i faktor srece umnogome prisutan :rolleyes:


Uvek bilo! Za uspeh u zivotu (ma sta to bilo za svakog pojedinacno) nije samo dovoljno biti lep i pametan. Uvek je tu i sticaj okolnosti kao jedan od bitnih (ponekad i presudnih) faktora.

#11 vowel

vowel
  • Members
  • 1,320 posts

Posted 18 March 2008 - 18:03

hehe, plan do ...

otisao ja na tajland krajem 90-ih kada nam se zakuvavalo bombardovanje, sa istom idejom, tj. bez ideje sta bih radio... devalvirao thai bat, tako da je ionako jeftina zemlja postala duplo jeftinija...
i, da ne izmisljam toplu vodu, krenem da snimam sta rade zapadnoevropljani;
francuz je prodavao polovne knjige na improvizovanoj tezgi;
engleza je bilo najvise, a radili su sledece:
maneken, deciji ucitelj engleskog, zigolo, ... naravno, duvalo se svakodnevno
jedan amerikanac je ostao bez kinte, maznuo jednu simpaticnu tailandjanku, a bas mi je pricao da bi trebalo da se skrasi posle visegodisnjeg lutanja po svetu (napravi kintu u japanu na gradjevini, pa je gustira u nekoj od jeftinijih egzoticnih zemalja); hehe, mozda se prizetio, mada i ta mala, po prici, kao i vecina racuna koliko $$$ donosi kuci, porodici;
matore kese sa svojim thai rent-a-wife su zivotarile sa najminimalnijim izdacima...
predloze meni da mi nadju zenu, dve, a kad su culi da sam iz svercerske zemlje, odmah su mi zakazili da se nadjemo naknadno; hotelski baja mi je samo ocima skrenuo paznju da se upustam sa mafijasima - rizikujem da me pojede mrak (zlatni trougao, ko zna)... i, nista, sutradan krenem sa hotelskim bajom (inace su sve zene zaposlene, a mislili su da sam ja unproforac posto tu oni odsedaju, a ja zabadam nos gde ne treba) mopedom prema granici sa majnamarom, slonovi vuku balvane, kad, moj vodic/vozac, stade odjednom na sred puta kraj neke brvnare, zapravo natsresnice samo, i rece: ovo je moja zena, prodaje pohovane banane, - kupi; ajde, uzmem ja nesto i da platim - to je bilo toliko sitno, da je mene bilo sramota... goluzdrava decurlija su verovatno bila njegova...
krenemo dalje, neke misionarske protestantske crkve, a nedodjija teska...
stignemo blizu granice, kad ono neki prehrambeni proizvodi, jaja, cebad, nije pijaca, a u blizini, miting, neki baja drzi govor; shvatim ja da su ovo izbeglice iz majnmara, jos vece bede no sto je (pogranicni) tajland.. gde si do'so, crni ja? shvatim izbedacen, da citiram postavljacicu teme: da li je poenta samo otići ? sta cu ja ovde?

Edited by vowel, 18 March 2008 - 18:16.


#12 vowel

vowel
  • Members
  • 1,320 posts

Posted 18 March 2008 - 18:30

I sad, ima sigurno onih koji se dvoume da li je bolje takav posao preko, ili neki "prezivljavajuci" ali u struci ovde.... :rolleyes:

sedi gde si, jer bar ti je "prezivljavanje" osigurano, ne glupiraj se, ako nemas realan plan, najizglednija ti je prostitucija, ne dao bog samo da te zarobe

bez jezika moras da imas svoje ljude kojima VERUJES BEZREZERVNO

Edited by vowel, 18 March 2008 - 18:33.


#13 1234

1234
  • Members
  • 204 posts

Posted 19 March 2008 - 08:28

hehe, plan do ...

otisao ja na tajland krajem 90-ih kada nam se zakuvavalo bombardovanje, sa istom idejom, tj. bez ideje sta bih radio... devalvirao thai bat, tako da je ionako jeftina zemlja postala duplo jeftinija...
i, da ne izmisljam toplu vodu, krenem da snimam sta rade zapadnoevropljani;
francuz je prodavao polovne knjige na improvizovanoj tezgi;
engleza je bilo najvise, a radili su sledece:
maneken, deciji ucitelj engleskog, zigolo, ... naravno, duvalo se svakodnevno
jedan amerikanac je ostao bez kinte, maznuo jednu simpaticnu tailandjanku, a bas mi je pricao da bi trebalo da se skrasi posle visegodisnjeg lutanja po svetu (napravi kintu u japanu na gradjevini, pa je gustira u nekoj od jeftinijih egzoticnih zemalja); hehe, mozda se prizetio, mada i ta mala, po prici, kao i vecina racuna koliko $$$ donosi kuci, porodici;
matore kese sa svojim thai rent-a-wife su zivotarile sa najminimalnijim izdacima...
predloze meni da mi nadju zenu, dve, a kad su culi da sam iz svercerske zemlje, odmah su mi zakazili da se nadjemo naknadno; hotelski baja mi je samo ocima skrenuo paznju da se upustam sa mafijasima - rizikujem da me pojede mrak (zlatni trougao, ko zna)... i, nista, sutradan krenem sa hotelskim bajom (inace su sve zene zaposlene, a mislili su da sam ja unproforac posto tu oni odsedaju, a ja zabadam nos gde ne treba) mopedom prema granici sa majnamarom, slonovi vuku balvane, kad, moj vodic/vozac, stade odjednom na sred puta kraj neke brvnare, zapravo natsresnice samo, i rece: ovo je moja zena, prodaje pohovane banane, - kupi; ajde, uzmem ja nesto i da platim - to je bilo toliko sitno, da je mene bilo sramota... goluzdrava decurlija su verovatno bila njegova...
krenemo dalje, neke misionarske protestantske crkve, a nedodjija teska...
stignemo blizu granice, kad ono neki prehrambeni proizvodi, jaja, cebad, nije pijaca, a u blizini, miting, neki baja drzi govor; shvatim ja da su ovo izbeglice iz majnmara, jos vece bede no sto je (pogranicni) tajland.. gde si do'so, crni ja? shvatim izbedacen, da citiram postavljacicu teme: da li je poenta samo otići ? sta cu ja ovde?

Daj nastavak price "leba ti" :rolleyes:
...
btw samo da dodam, neko moje pravilo je bezi od nasih u koje nisi 100% sigurna. Mada je mene kada sam zapalio prvi ispalio lik kome sam 100% verovao :huh: (nas naravno)

#14 vowel

vowel
  • Members
  • 1,320 posts

Posted 19 March 2008 - 09:32

Pa, nista, izbedacio sam se ja pre puta, kao sto pretpostavljam da su i sada mnogi, jel', Srbija je nepomirljivo podeljena, i prosto zapalio preko, sto se kaze;) Vozom do Budimpeste, pa na avion - pravac Bangkok. Imao sam plan da posetim manastir Tao-Lao (gluperda, nisam znao da je Tailand mahom budisticka zemlja, mada ima i taoista, nesto muja...) negde na putu izmedju Kanchanabulija i Sankjabulija (u nasem atlasu pise drugacije, a imao sam tu stranicu iscepanu, da se lakse snadjem - obozavam mape, a bez njih sam izgubljen). Da skratim dogodovstine sa taksistima lokalnim tak-tak-ovima, a i biciklima na 3 tocka gde se ti vozis pozadi sa sve prtljagom, ... Tailand je turisticka meka, ne idu svi u sex turizam i na more, ima i backpacker-a koji se uprte i zapucaju gde im dune (mislim da zemlja ima nekih 50 miliona stanovnika, i sto se ide severnije, klima je sve prijantija; secam se da sam nocu morao da se pokrivam, sto npr. u Bankgoku nije bio slucaj u smestaju bez erkondisna - redovno sam se budio okupan znojem; elem, odsedao sam po najjeftinijim mestima, a cesto sobe nisu prelazile 2 sa 3 m; secam se pakija koji je video da odlazim, pa me pitao da se prebaci iz svoje 2x2m! Najcesce je u prizemlju restorancic u kome mozete dobiti ekspres jelo (prodinstano povrce sa ili bez mesa, ili u ojster sosu, plus vam ubace ciniju pirinca ili nudle), jelo koje znaju jednako dobro da spreme svi clanovi porodice ako je porodican biznis; na spratu su sobe, mahom je sve od drveta. Naravno, ukoliko vam je budzet umesto 5, - 50 i vise evra, na raspolaganju su ekstra hoteli, gde vam hotelski mali nosi prtljag i sta sve ne - secam se da sam mu uvalio nasu valutu:))
U Kanchanabuliju sam odseo u bungalovu na vodi za nekih 10 evra (uh, ili su tad jos bile marke, ccc). Secam se da sam imao vlastitu klonju i onu mrezu za komarce koja je visila okruzujuci krevet. Imao sam i prozore, naravno, a pominjem ih jer su u predjasnjim sobama po pravilu nedostajali. Inace, tu je sniman film Most na reci Kvaj.
Da skratim, iz Bankgoka, bus je bio erkondisniran, a dalje, prema granici otvorenog tipa, sa krovom naravno, ali bez prozora da vazduh cirkulise, putevi su isto bili sve grdji, teren brdovit, okolo priroda sve bujnija, kao da se iza sledece krivine krila dzungla. Dok smo krivudali tako uzbrdo, zaustavi nas neka patrola (vojna ili policijska, ne znam, ali obicni drotovi nisu, jer su oni utegnuti kao manekeni) sa automatskim puskama, udjose u taj drnadavi bus, i prosto izvedose mirno napolje par tailandjana (da l' su im bili sumnjivi, ko zna); u momentu mi prostruja kroz glavu: 'ladno mogu da ih streljaju u ovoj nedodjiji i niko da ne bude svedok, jer mi smo odmah nastavili dalje ka Sankjabuliju.
Preskocio sam moje iskrcavanje prethodnim busem isto na sred puta, kada me vozac uputi da u tom reonu ima samo jedan manastir - bilo je potrebno da se sporednim putem samo popnem neoliko milja. I tako je i bilo, obisao me jedan kombi koji je isao gde i ja - porodica coveka koji je boravio u manastiru, jel', kod njih je ugled i cast da se covek tako povuce i jedno godinu dana samo meditira. Razmenih par recenica sa meditantom, bem li ga jel' bio neki guru, ogrebah se za flasiranu vodu, spustih na glavni put, te nastavih... Zaboravih svracanje kod autenticne seljacke thai porodice, a zapravo sam trazio direkciju; deca, kojih po celom Tailandu ima buljuka (samo ih stancuju), me saletose, udelih im zvake, a domacin me isprati dobru milju, te uputi dalje (tu me je kombi obisao, a ovaj me uputio da ga pratim samo_)

U Sankjanabuliju sam uzeo finu sobu (heh, ubo sam hotelcic gde odsedaju unproforci) za nekih 15-ak evra/maraka. Tu me je saleteo jedan mutavac, vodio me na sisanje i gde sve ne, i jedno vece ja se otvorim sa nekim thai viskijem, a taj mutavi umesto da gustira, - na eks. I eno ga u klonji, ispira si zeludac, arghhh. Ja sam se olesio, a peglu sam bacio u svojoj sobi, klonji, dosta kasnije.

Vece sutradan, kada su me zavrbovali sverceri, je bio uobicajeno, osim sto sam ja svoju veceru vracao, jer se nisam razumeo sa malim: podrazumevao sam da supa nije ljuta. Oni inace uz svako jelo donesu i ljute seckane papricice posebno. Sverceri su, mislim, porucili sa rostilja najvecu ribu.
...
wtf, zar je tema trebala da bude urnisana?

Edited by vowel, 19 March 2008 - 09:58.


#15 golosina

golosina
  • Members
  • 499 posts

Posted 19 March 2008 - 14:01

Ovo je vredelo..
Kad pises knjigu :rolleyes: