Ovo je, naravno, netacno. Dok bi literaturi bilo bolje da je Freudov uticaj bio sto manji (bez Hesea bismo, dakako, veoma lako mogli), bez njega danas ne bismo mogli zamisliti modernu psihijatriju.
Po čem to ? Psihijatrija je disciplina u kojoj je psihoanalitička škola s tretmanom slobodnih asocijacija bila dosta utjecajna do pred, recimo, 40-50 godina. No, ni do ondašnjega razdoblja nije bila dominantna, jer su se psihijatri od 1920-ih do 1960-ih (recimo) u Njemačkoj, Britaniji, Francuskoj, .... služili daleko više drugim metodama (uključiv leukotomiju i elektrošokove), nego razgovore iza kauča. Istina jest da je razgovor s psihijatrom bio i ostao integralni dio psihikatrijskoga tretmana- no to je bio i prije Freuda, a s njim je samo poprimio kultni status u nekim društvenim slojevima, dok su radikalnije (i isto tako neuspješne) terapije grupnih seansi, vrištanja i urlanja i pitajboga čega ostali dio psihijatrijskoga folklora i ništa više.
Freud je bio neuspjeli hipnotizer koji je obogatio civilizaciju jednim otkrićem- dinamičkoga nesvjesnoga. Možda i nije bilo njegovo otkriće, ali je on najviše učinio na njegovoj popularizaciji i afirmaciji. U ostalom, njegov utjecaj ne prelazi granice blaziranih njujorških lezilebovića a la Woody Allen.
Psihoanaliza nema onaj znacaj koji je imala ranije, jer imamo mnogo prakticnije i brze psihoterapijske postupke, poput kognitivne restrukturacije ili bihejvioralne terapije, ali psihoanaliza nije jos uvek marginalna. I nece skoro to postati.
Psihoanaliza, ako se pod tim podrazumijeva Freudovo učenje-potpuno je marginalna već ohoho vremena. Ono što nije marginalno terapeutski je tretman koji uključuje komunikciju između psihijatra i pacijenta-no to nije Freudov izum, niti se taj oblik tretmana svodi na psihoanalitički svjetonazor (dinamičko nesvjesno, id-ego-itd, dosjetke, snovi, simbolizam i cenzure u njima, ..).
Nema psihijatrijskog udzbenika koji ne pocinje od Freuda, sto nije cin nekakvog simbolicnog respekta.
Čudno. Ja sam ih pročitao nekoliko, i nijedan ne počinje s njim.
Psihofarmaci su izuzetno korisni i novi i bolji se javljaju fantasticno brzo, ali oni se koriste uz psihoanalizu, a ne kao njena zamena. Psihoanaliza ima svoja ogranicenja (sve gde postoje floridni psihoticni simptomi) ali tamo gde "radi" cini to veoma dobro. Njena prvenstvena mana je sto je dugotrajna. To je, svakako, smanjilo spektar indikacija za njenu primenu, ali je nije marginalizovalo - vecina psihijatara su i dalje obuceni psihoanaliticari. Razvijene su razlicite psihoanaliticke metode koje su duzinu terapije redukovale na veoma podnosljivo vreme, a cak i ako zanemarimo prakticnu psihoanalizu, ona je i dalje u psihijatriji izuzetno plodno polje za teorijski rad.
Ne znam koja je ovdje tema. Je li Freudova psihoanaliza koja daje jednu teoriju ("hidraulički model") funkcioniranja psihe i radi na tom modelu, ili psihoterapeutski tretman koji uključuje komunikaciju s pacijentima, njihovo osvješćivanje i svladavanje, socijalizaciju itd.
Nisam ni rekao da je "kemija sve", no osim "kemije" tu je hrpa drugih tehnika, od elektrošokova (ek terapije) preko hipnoterapije i bihevioralnih maltretiranja do raznih oblika ljudske komunikcije u kojem ima svega i svačega- od urlikanja primalnovrištavaca do psihosintetičara na crti Assagiolioja. Freud je tu jedna od škola, a njegov model psihe samo jedan od postojećih.
A za taj model psihijatri više empirijski, znanstveno i kvantitativno orijentirani nemaju baš previše sluha ni respekta.
Da ne davim s debelim tekstovima- ovo je negdje i moje mišljenje:
http://www.newscient...uds-legacy.html http://www.human-nat...eud/tallis.htmlNo, da ne bude dvojbe: ja volim Freuda, i cijenim niz njegovih tekstova (uglavnom kraćih). Smatram da je on obogatio našu kulturu nizom plodnih ideja, te da slika čovjeka koju daje nije bez veličine i snage. No- to je već stvaralaštvo koje je bliže umjetnosti nego znanosti, a to je bila i tema. Freud je duhovni srodnik-samo intelektualizirani- šamana, vračeva, Mesmera i sličnih. Ništa nije loše u priznanju te činjenice.
Edited by Hroboatos, 24 March 2008 - 22:01.