Jump to content


Photo
- - - - -

Da li je odnos plata u nasem drustvu pravedan?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
77 replies to this topic

#31 NenadMM

NenadMM
  • Members
  • 212 posts

Posted 10 April 2008 - 23:15

Plate u svim drzavnim sluzbama su u ovom trenutku nerealno visoke i kao takve ugrozavaju drzavu. Dovoljan dokaz da je to tako je cinjenica da svi jure posao u drzavnoj sluzbi...



Plate su prevelike u odnosu na to koliko privreda moze da istrpi i prevelike u odnosu na plate u privredi. Javna potrosnja nije toliko velika, ali je deo koji iz nje odlazi na plate preveliki pa samim tim nema sredstava za ulaganja u poboljsanje uslova pre svega za ucenike, pa samim tim i za profesore.

I za svakog ko je nezadovoljan platom u drzavnom sektoru postoji jednostavno resenje, bas kao i svuda u svetu. Dajte otkaz, nadjite drugi posao, bolje placen. Ako vredite, to van nece biti problem. Ako to ne mozete jer se vasa profesija ne trazi i ne placa dovoljno, promenite profesiju i pocnite drugu karijeru. Samo nemojte da kukate vise kao ranjene mecke, nego ucinite nesto da to promenite ako vam ne valja.



Slazem se sa mnogim detaljima iz Djocinog posta. Kao potvrdu toga prilazem ovaj link. To je budzet za 2008 godinu u kome se vidi da rashodi za zaposlene iznose 176.711.530.331 dinara. Ukupni planirani izdatci su 654.429.163.862 dinara sto je oko 27%, a kapitalni izdatci zajedno sa sredstvima iz NIP-a su 65.877.806.100 dinara ili oko 10% budzeta. Tj. na plate se potrosi 2.7 puta vise nego sto se ulozi u infrastrukturu (gde po meni spadaju i skole i skolski toaleti, ali i zeleznicke stanice i tako dalje).

Ako pogledamo sta kaze zavod za statistiku, sto se tice plata u periodu od 2002 do 2007, prema delatnostima, jasno je uocljiv trend da su najvise prosecne plate u sektorima gde dominira drzava ili sama drzavna uprava. Samo da se ogradim, jedini sektor koji sisa drzavu je "Finansijsko posredovanje" (prosek 2007, bruto 82K, neto 58K, rast prema 2006 oko 20%) - bezobraznici jedni.

A za njima ide proizvodnja elektricne energije, gasa i vode (2007, B-53K N-37K rast oko 25% prema 2006), cuveno vadjenje ruda i kamena (2007, B-49k, N-34k rast isto oko 25%) i na zacelju drzavna uprava i socijalno osiguranje (2007, B-47k N-34k i rast oko 17%). Samo da napomenem da su ranijih godina, naprimer 2006 prema 2005 plate drzavne uprave i socijalnog osiguranja rasle sporije. Koga interesuje, pogledace detalje. Takodje, obratite paznju na razliku izmedju bruto i neto plata, velika je zar ne? A sta dobijate kao nadoknadu za doprinose koje placate? Znaci u 4 najvisa proseka plata u zemlji 3 cine sektori kojima dominira drzava na ovaj ili onaj nacin.

Neki, ocigledno ne razumeju da je privatni sektor motor privrede i da od razvoja privatnog sektora (i iskljucivo od privatnog sektora) zavisi ekonomsko blagostanje u zemlji. I da upravo taj privatni sektor obezbedjuje i plate i penzije i sve ostalo. Znaci, dugorocno, nema teorije po kojoj plate u drzavnoj upravi rastu brze od rasta produktivnosti privatnog sektora - to je put ka samounistenju privrede. I naravno da cemo da imamo inflaciju toliku koliku imamo jer se stalno vrsi pritisak na cene radne snage, a povecanje plata u elektrodistribuciji isto neko treba da omoguci... povecanjem cena elektricne energije koje se posle prenesu na sve ostale proizvode i tako u krug.

Kako ne bi ispao nekonstruktivan - misljenja sam da treba pre svega sprovesti reforme koje ce Srbiju uciniti rajem za strana ulaganja (dok jos mozemo i dok nismo u EU) i da privucemo strane investicije. Zasto je to bitno? Zato da stvorimo nova radna mesta i da na taj nacin uticemo na povecanje cene rada kroz ponudu i potraznju. Onda, malo metla po javnim preduzecima, postavljanje profesionalnog menadzmenta (cak i ne insistiram da se obavi privatizacija!) i vec mozemo negde da krenemo da idemo. Cak, mozda statisticki ostanemo na istoj cifri nakon sto par desetina hiljada neradnika prestanu da primaju plate za svoj nerad. Naravno, ovo je samo pojednostavljenje ali u principu mislim da je to pravac u kom treba gledati.

PS: sad bas gledam i pitam se - ako je prosek plata u vadjenju ruda i kamena takav, koliko li je tamo disparitet izmedju direktora i rudara, naprimer?

edit: typo's

Edited by NenadMM, 10 April 2008 - 23:18.


#32 dekica80

dekica80
  • Members
  • 81 posts

Posted 11 April 2008 - 04:58

Ne znam za profesorku u Sloveniji, ali moja zena u proseku, na spremanje casova i pregledanje kontrolnih i pismenih potrosi oko tri sata. Subotom drzi dopunsku i dodatnu, takodje oko tri sata. Predaje matematiku. Dakle, u skoli u proseku provede dnevno pet sati, a kod kuce radi jos tri. Dopunske i dodatni rad sa nadarenim ucenicima se ne naplacuju posebno. Ima platu 41 000 dinara.

@barba
bas si me nasmejao...a lepo si nabudzio da ispada da radi 8h svakog dana i jos radi subotom I ovo prvi put u zivotu cujem da neko radi subotom, a I cini mi se da to nije po zakonu I koja to skola radi subotom, gde to Ima I koja su to luda deca da dolaze subotom u skolu na dopunsku nastavu?...a zaboravio si to sto nastavnici imaju odmor 3 meseca godisnje ili mozda obara decu pa radi leti I sto toliko mrzis doktore?

#33 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 11 April 2008 - 05:34

Interesuje me vase misljenje o pravednosti odnosa zarada, pre svega u drzavnoj sluzbi-medju budzetlijama, posto se, ocigledno, nalazimo pred duzim periodom ekonomskog stagniranja, ako ne i nazadovanja, a samim tim i zamrzavanja plata u drzavnoj sluzbi.

Moje informacije nisu najpouzdanije, ali izgledaju ovako:
- u zdarvstvu sestre sa zavrsenom srednjom skolom imaju oko 25 000, doktori imaju bazicnu platu oko 50 000, a sa dezurstvima mogu da dodju i do 100 000 dinara, pri cemu treba imati u vidu da imaju mogucnost privatne prakse, gde ne izdaju fiskalne racune (STO JE VEOMA INTERESANTNO), tako da mogu mesecno da zarade i do 150 000 dinara (o raznim pokolnima da ne pricamo).

- na univerzitetu asistenti oko 40 000, a profesori oko 80 000, uz mogucnost dodatne zarade preko projekata

- u prosveti nastavnici sa visokom spremom imaju oko 40 000, a npr. direktori skola oko 50 000 dinara.

- u sudovima (opstinski i okruzni) sudije imaju oko 70 000.

Molim vas za misljenje i dopunu ili ispravku informacija koje imam. Kakve su posledice ovakve raspodele budzeta? Zasto lekari pri privatnom radu ne izdaju fiskalne racune? Zasto samo oni imaju pravo visestrukog rada?


Na plate doktora nikada necu imati primedbe - oni su ljudi gruvali minimum 10 godina (uz staziranja, specijalizacije itd).

Ono sto je meni velika nepravda je sto, osim nekih finansija i ekonomije, u Srbiji nema posla koji moze da se isplati i da imas samopostovanje. Da li se uopste moze uporediti nivo znanja i nivo korisnog rada jednog doktora i jednog knjigovodje (fino zaradjuju), finansijskog menadzera, bankara, radnika u inv fondu itd? Marketinske agencije cesto na srednje visokom nivou placaju i do 2000 evra. Za sta? Za provodjenje anketa, intervjuisanje i kucanje u excel. Sto se mene tice, super, neka i dobijaju te pare, ali neka onda doktori dobijaju 5000 evra. Jer to je onda prava mera.

Da li je normalno da u drzavi u kojoj vecina nema leba da jede posrednici zaradjuju najvise? Ovolike banke na sve strane, mladi samo hoce da studiraju menadzment i finansije itd. Moje misljenje je da ce se bankarski sektor i ostali posrednicki sektori da se konsoliduju u sledecim godinama i imacemo gomilu nezaposlenih finansijskih menadzera.

Majku mu, pa kome cete da pruzate finansijske usluge ako su svi u finansijama? :rolleyes:

Edited by alexnikolic, 11 April 2008 - 06:31.


#34 djoca

djoca
  • Members
  • 276 posts

Posted 11 April 2008 - 11:57

Pa ako je vec tako, sto ne odes u finansije.

Jednu stvar imas problem da shvatis. Nisi ti taj koji odredjuje kolike ce plate biti u privatnim firmama, niti su plate u privatnim firmama na bilo koji nacin povezane sa platama u drzavnom zdravstvu i prosveti. Da citiram Vuka: 'You can not mix grandmothers and frogs'. Da, neki ljudi u marketinskim agencijama imaju po par hiljada evra plate, bas kao sto neki lekari koji rade privatno zaradjuju jos vise od toga, a opet neki ne mogu da sastave kraj sa krajem. Apsolutno je njihova stvar koliko zaradjuju i to ne bi trebalo da bude uopste predmet tvog interesovanja jer ti ne zavlace ruku u dzep. Predmet naseg interesovanja moze biti samo da li radnici u firmama koje primaju platu iz budzeta koji mi punimo odradjuju posao kako treba za nas novac. Ja ne mislim da to cine ni dovoljno, ni kako treba, bilo da se radi o prosveti, zdravstvu, sudstvu ili kojoj god drugoj oblasti. Da budem precizniji, mislim da velika vecina ne radi svoj posao kako treba, a dokaze mozete videti na svakom koraku. Ali, sta ima veze, plate su male, ajde da kukamo da budu vece, sad ce izbori pa ce da se izmuze jos koji dinar od korumpiranih politicara koji trose tudje novce na kupovinu svog polozaja. Manje vise, bas nam je onako kako smo zasluzili.

#35 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 11 April 2008 - 18:19

Pa ako je vec tako, sto ne odes u finansije.

Jednu stvar imas problem da shvatis. Nisi ti taj koji odredjuje kolike ce plate biti u privatnim firmama, niti su plate u privatnim firmama na bilo koji nacin povezane sa platama u drzavnom zdravstvu i prosveti. Da citiram Vuka: 'You can not mix grandmothers and frogs'. Da, neki ljudi u marketinskim agencijama imaju po par hiljada evra plate, bas kao sto neki lekari koji rade privatno zaradjuju jos vise od toga, a opet neki ne mogu da sastave kraj sa krajem. Apsolutno je njihova stvar koliko zaradjuju i to ne bi trebalo da bude uopste predmet tvog interesovanja jer ti ne zavlace ruku u dzep. Predmet naseg interesovanja moze biti samo da li radnici u firmama koje primaju platu iz budzeta koji mi punimo odradjuju posao kako treba za nas novac. Ja ne mislim da to cine ni dovoljno, ni kako treba, bilo da se radi o prosveti, zdravstvu, sudstvu ili kojoj god drugoj oblasti. Da budem precizniji, mislim da velika vecina ne radi svoj posao kako treba, a dokaze mozete videti na svakom koraku. Ali, sta ima veze, plate su male, ajde da kukamo da budu vece, sad ce izbori pa ce da se izmuze jos koji dinar od korumpiranih politicara koji trose tudje novce na kupovinu svog polozaja. Manje vise, bas nam je onako kako smo zasluzili.


Nemam ja problem nista da shvatim. I da, naravno da ja nisam taj koji odredjuje plate privatnicima, vec drzava. Medjutim, ta drzava cuvanjem monopola unistava sve moguce opcije za mlade osim tog posredovanja.

#36 djoca

djoca
  • Members
  • 276 posts

Posted 11 April 2008 - 22:43

I da, naravno da ja nisam taj koji odredjuje plate privatnicima, vec drzava. Medjutim, ta drzava cuvanjem monopola unistava sve moguce opcije za mlade osim tog posredovanja.


Ne, vidis....plate radnicima kod privatnika odredju privatnici i to tako kako oni misle da treba. Drzava sa tim ne moze da ima apsolutno nista. Sve sto ona moze je da propise kolika je minimalna zarada koju je privatnik duzan da plati radniku kog je prijavio i da odredi koliki porez na to firma treba da plati. Ukoliko pretera sa tom cifrom, preduzetnik ce da nadje nacin da drzavu zakine. To je upravo ono sto nasa drzava radi. Stavlja veliki namet na plate radnika, zbog cega preduzetnici nalaze nacina da izbegnu ta davanja, sto nije nikakav problem jer su nameti na zarade oni koji se najlakse izbegavaju. Na kraju su na gubitku svi, i preduzetnik i drzava i radnik i drustvo u celini. To je jedino sto drzava treba da radi, a ona ne radi kako treba.

Nije mi bas najjasnije na koje monopole mislis kad kazes da ih drzava cuva. Ako mislis na Miskovica, onda opet mislim da gresis. Drzava ne cuva njegov monopol, vec zbog preteranog mesanja drzave u privredu, kao i zbog preterane javne potrosnje, privreda ne moze da se razvije da bi mogla platezna moc stanovnistva da skoci pa njegova konkurencija koja bi mogla da mu ozbiljno zabiberi poziciju ne zeli da udje na trziste jer ne moze da ostvari profit koji moze na drugim trzistima.

#37 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 12 April 2008 - 03:26

Ne, vidis....plate radnicima kod privatnika odredju privatnici i to tako kako oni misle da treba. Drzava sa tim ne moze da ima apsolutno nista. Sve sto ona moze je da propise kolika je minimalna zarada koju je privatnik duzan da plati radniku kog je prijavio i da odredi koliki porez na to firma treba da plati. Ukoliko pretera sa tom cifrom, preduzetnik ce da nadje nacin da drzavu zakine. To je upravo ono sto nasa drzava radi. Stavlja veliki namet na plate radnika, zbog cega preduzetnici nalaze nacina da izbegnu ta davanja, sto nije nikakav problem jer su nameti na zarade oni koji se najlakse izbegavaju. Na kraju su na gubitku svi, i preduzetnik i drzava i radnik i drustvo u celini. To je jedino sto drzava treba da radi, a ona ne radi kako treba.

Nije mi bas najjasnije na koje monopole mislis kad kazes da ih drzava cuva. Ako mislis na Miskovica, onda opet mislim da gresis. Drzava ne cuva njegov monopol, vec zbog preteranog mesanja drzave u privredu, kao i zbog preterane javne potrosnje, privreda ne moze da se razvije da bi mogla platezna moc stanovnistva da skoci pa njegova konkurencija koja bi mogla da mu ozbiljno zabiberi poziciju ne zeli da udje na trziste jer ne moze da ostvari profit koji moze na drugim trzistima.


Miskovic uziva nenormalne marze jer nema konkurenciju. Cene mnogih proizvoda su vec na EU nivou, tako da ne bih bas rekao da nema interesa za strance da udju. Cinjenica je da strane investicije ne ulaze zbog politicke situacije (dakle da bi se cuvao Miskovic).

Opet - u normalnoj zemlji doktori ne treba da zaradjuju 500 evra, a balavci koji ukucavaju u excel po bankama i drugim posrednicima 2000 evra. To nema veze sa zivotom. Sta drzava tu moze? Moze da liberalizuje privredu po Estonskom modelu, pa da ulete svi k'o nenormalni, i stvari ce doci u red.

#38 djoca

djoca
  • Members
  • 276 posts

Posted 12 April 2008 - 14:07

Opet poredis babe i zabe. Nije tacno da doktori zaradjuju 500 evra, niti da balavci koji kucaju u excel po bankama zaradjuju 2000. Uporedjujes najnizu platu u jednom sektoru, i najvisu u drugom. A vrhunac je da tebe ne treba da bude briga koliku platu privatni vlasnik daje svom radniku u privatnoj firmi. Pogotovo ne ako se zalazes za liberalizaciju privrede koja tek znaci apsolutno ne mesanje drzave u biznis. Malo je to kontradiktorno.

Politicka situacija jeste glavni uzrok zbog kog strani trgovacki lanci ne ulaze u Srbiju, ali ne i jedini. Opet uzrok politicke situacije u Srbiji nije na zalost samo Miskovic, cak nije uopste Miskovic, vec je on i slicni tajkuni koji se ne pominju vise posledica politicke situacije. Glavni uzrok je to sto je kupovna moc stanovnistva mala, pa se jednostavno ulaganja nece isplatiti u ovom periodu. Pogledaj koliko novca je potroseno u trgovinskim lancima ove godine na teritoriji Beograda recimo, i uporedi sa novcem potrosenim u trgovackim lancima u gradovima recimo Nemacke koji imaju 20 puta manje stanovnika npr. Videces da je odnos mnogo veci u korist manjih gradova. Prosle godine je u Beogradu recimo potroseno oko 300 evra po stanovniku. To je smesno. Miskovic to koristi i sebi priprema teren za buducnost. Procena stranih lanaca je da se kod nas kupovna moc nece povecati znacajno u narednom periodu jer nasi ekonomski pokazatelji jasno govore da ne idemo u dobrom smeru, a istovremeno nijedna od strana koje bi teoretski mogla da dodje na vlast sutra ne nudi nista sto bi moglo da popravi situaciju. Besmisleno je reci da bi neko mogao da zaustavi bilo koji od tih lanaca u nameri da udju u Srbiju, pre svega jer su svi oni dovoljno jaki da i Miska i nasu vladu pojedu za dorucak. Ono sto drzava treba da uradi je da smanji budzetsku potrosnju, broj zaposlenih koji primaju platu iz budzeta, reformise sistem poreza i doprinosa na zarade, proda zaostale firme kako zna i ume i kome zna i ume sto pre, i pusti privredu na miru. Samo onda ne mozes da utices na glasace tako sto ces im podeliti po platicu pred izbore ili tako sto ces postaviti direktora iz svoje stranke. Ma, bezveze se raspravljamo, jasno je da ne postoje naznake da ce ista na tom planu desiti u narednih desetak godina i da jedino cemu mozemo da se nadamo su mali koraci napred. Estonski model je na zalost neprimenjiv kod nas u ovom momentu, bas kao i slovenacki i irski i ceski i koji god. Zakasnili smo za bilo koji od tih modela, a prilika je propustena jos 2000.-te.

#39 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 12 April 2008 - 14:43

nasi ekonomski pokazatelji jasno govore da ne idemo u dobrom smeru,


Konkretno - koji ekonomski pokazatelji?

#40 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 12 April 2008 - 14:52

Konkretno - koji ekonomski pokazatelji?

http://www.siepa.sr....ting/index.html

#41 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 12 April 2008 - 15:39

http://www.siepa.sr....ting/index.html


Po cemu je najveca stopa rasta izvoza u regionu los ekonomski pokazatelj?



P.S. Ovo preskocih

reformise sistem poreza i doprinosa


Znas neku evropsku drzavu sa manjim porezima? Ili si htio da kazes da treba da se povecaju?

Edited by Jr, 12 April 2008 - 15:43.


#42 djoca

djoca
  • Members
  • 276 posts

Posted 12 April 2008 - 19:49

@JR

Sto se tice reforme sistema poreza i doprinosa na plate....ne vidim gde sam pominjao da treba smanjiti ili povecati poreze na plate. Mogu da ti verujem na rec da je porez na plate u Srbiji najmanji u Evropi i to uopste nije problem. Problem je sto je citav sistem besmislen i lak za izbegavanje. Da ne bi sirio, jedan lik je potanko opisao i problem i jedno od mogucih resenja na blogu B92. Ne slazem se bas sa svim, ali je svakako jedno od boljih resenja

http://blog.b92.net/arhiva/node/3976
http://blog.b92.net/arhiva/node/813

Sto se tice jasnih ekonomskih pokazatelja....zanemarimo zvanicnu statistiku kojoj se pravi sa ciljem da nesto prikrije, a nesto drugo istakne. Recimo, najveca stopa rasta izvoza u regionu je odlicna stvar, problem je polazna tacka. Nije bas mnogo tesko napraviti rast na ovom nivou izvoza. Srbija u proteklom periodu trosi vise nego sto zaradi i prakticno zivi od donacija, javna potrosnja nominalno nije prevelika, ali je procenat koji ide gradjanima zaposlenim u budzetskim firmama preveliki, preveliki je broj zaposlenih u javnim/drzavnim/drustvenim preduzecima, a sa druge strane povecava se broj nezaposlenih....mozemo do ujutru ovako. Ajde da promenimo pitanje...koji to pokazatelji govore da Srbija ide snazno napred?

#43 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 12 April 2008 - 20:57

@djoca -

1) znaci reformise = ni da se poveca ni da se smanji = ostaje isti?

2) linkovi: oversimplikacija i izvodjenje pogresnih zakljucaka... sve se svodi na omogucavanje onima koji sada ok zive da zive jos bolje a ovi koji su na ivici da padnu malo ispod... sjajan recept da radikali dobiju 60%... ali to je preglomazno za ovu temu...

3) Slazem sed aje problem pozlazna tacka... ali nju ne mozemo promijeniti zar ne? Mislim, moglo je 80-tih dok je komunizam stelovao brojke a internet nije postojao* - ali je sada prakticno nemoguce. Osim toga, prve donacije koje smo uopste primili su bile namijenjene upravo kreiranju aparata za mjerenje i kontrolu ekonomskih pokazatelja.

4) I ostatak posta je pun faktografskih rupa... nit drzava trosi vise nego sto zaradi, niti je (ok to je diskutabilno koliko skupu ili jeftinu drzavu zelimo - dal nam uopste treba skolstvo, zdravstvo i socijala?) drzava proporcionalno preskupa, niti zivimo od donacija...


5) Pokazatelji da idemo naprijed: Usudio bih se reci - bukvalno svi.

Year / 0fficial exchange rate GDP ($ Billions) / Real GDP growth rate / Real GDP Per Capita / GDP per capita PPP
2000: $9.0 / 4.5% / $1 193 / $5 898
2001: $11.8 / 4.8% / $1 567 / $6 342
2002: $15.8 / 4.2% / $2 111 / $6 729
2003: $20.3 / 2.5% / $2 719 / $7 062
2004: $24.5 / 8.4% / $3 285 / $7 876
2005: $26.2 / 6.2% / $3 526 / $8 646
2006: $31.8 / 5.8% / $4 271 / $9 427
2007: $41.7 / 7.5% / $5 596 / $10 375


Estimates for next six years
2008: $48.8 / 8% / $6 540 / $10 985
2009: $54.1 / 7% / $7 227 / $11 819
2010: $59.7 / 7.5% / $7 934 / $12 661
2011: $65.4 / 6.0% / $8 684 / $13 599
2012: $71.4 / 6.0% / $9 460 / $14 578
2013: $77.7 / 6.0% / $10 251 / $15 606



6) Za tebe i za sve koji vjeruju u teorije statisticke zavjere i tvrde da idemo dorvraga - vrlo prosto pitanje: Ako neko zavisi od akonomskih kretanja - to su banke, i ako ste vi u pravu - zasto one ne bjeze glavom bez obzira?





*Tada je, zvanicno, Poljska bila 4 najveca ekonomska sila svijeta... Istina postojao je i vic da poljskom ekonomisti moras da platis rucak pa ce da ti objasni kako im je to usjelo.

#44 djoca

djoca
  • Members
  • 276 posts

Posted 12 April 2008 - 21:56

2006: $31.8 / 5.8% / $4 271 / $9 427
2007: $41.7 / 7.5% / $5 596 / $10 375

moze to i ovako npr
2006: 7 143 Eur (1.1.2007. - odnos USD/EUR 0.757748)
2007: 7 104 Eur (1.1.2008 - 0.684791)

cisto da vidimo da statistika bas ne otkriva sve ;-)

Banke? Narod gladan za kreditima, kamate velike, gde ces bolje....makar za banke koje su uglavnom prisutne na nasem trzistu...da ne pominjemo fakat da ih je vecina usla na trziste kad smo se mnogo brze kretali na bolje, pa bi sad bilo besmisleno da izlaze. Bice medjutim videti kako ce funkcionisati prinudna naplata kredita kad balonce pukne.

Oversimplikacija? Pa mozda...ili je mozda trenutni sistem malo previse slozen. Proveri koliko je radnika u Srbiji prijavljeno na minimalac? Pa izvedi zakljucak zbog cega je to tako....Najveci deo zaposlenih kod privatnika je prijavljeno na minimalnu propisanu platu kako bi se placali minimalni doprinosi. Kako mislis da drzava to spreci? Nisam siguran bas da bi time izgubili svi koji su na granici...tj, za njih se bas nista ne bi promenilo, a ovi koji bi isplivali bi upravo imali priliku da pokrenu brzi napredak. Radikali, DSS, SPS, tigrovi su i ovako oko te granice....tako da, nisam bas siguran da je ta procena dobra

#45 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 13 April 2008 - 13:49

2006: $31.8 / 5.8% / $4 271 / $9 427
2007: $41.7 / 7.5% / $5 596 / $10 375

moze to i ovako npr
2006: 7 143 Eur (1.1.2007. - odnos USD/EUR 0.757748)
2007: 7 104 Eur (1.1.2008 - 0.684791)

cisto da vidimo da statistika bas ne otkriva sve ;-)


Mala vjezbica...
Probaj ovaj trik sa ostalim ciframa iz iste linije. pa se zapitaj jel su oni koji su to racunali se zajebali ili ipak ti ne kapiras sta radis.

Iskreno mislim da kapiras, jedino se zajebavas ovdje. A ja za to nemam vremena.


Banke? Narod gladan za kreditima, kamate velike, gde ces bolje....makar za banke koje su uglavnom prisutne na nasem trzistu...da ne pominjemo fakat da ih je vecina usla na trziste kad smo se mnogo brze kretali na bolje, pa bi sad bilo besmisleno da izlaze. Bice medjutim videti kako ce funkcionisati prinudna naplata kredita kad balonce pukne.

1) Narod je uvijek bio gladan za kreditima
2) Najveci dio stredstava su plasirale u nekretnine - a tamo su ubedljivo najmanje kamate u regionu.

Oversimplikacija? Pa mozda...ili je mozda trenutni sistem malo previse slozen. Proveri koliko je radnika u Srbiji prijavljeno na minimalac? Pa izvedi zakljucak zbog cega je to tako....Najveci deo zaposlenih kod privatnika je prijavljeno na minimalnu propisanu platu kako bi se placali minimalni doprinosi. Kako mislis da drzava to spreci?


1) Pogledaj kretanje broja zaposlenih sa minimalcem/nerealno niskom platom u zadnjih godina.
2) Izvedi zakljucak da li drzava uspijeva ili ne a kontrolise(pazi nisam rekao eliminise) taj problem.
3) Koliki nivo "crno-sive" ekonomije mislis da nam treba.
4) Drzava to regulise kao i vecina drugih - ne na mostu nego na cuprijama. Eliminisanjem "solarnog" placanja - sto je napravljeno bolje od ocekivanja - naravljeno je da podizanjem/spustanjem poreza na dobit kontrolisemo i investicije i sivu ekonomiju.



Nisam siguran bas da bi time izgubili svi koji su na granici...tj, za njih se bas nista ne bi promenilo, a ovi koji bi isplivali bi upravo imali priliku da pokrenu brzi napredak. Radikali, DSS, SPS, tigrovi su i ovako oko te granice....tako da, nisam bas siguran da je ta procena dobra


Pa onda nisi citao recept koji predlazes...
Prosta matematika kaze da ako rasteretis zarade za 1.500.000 eur (cime ce oni koji imaju vece plate da imaju jos vise) - a tih istih 1.500.000 uzmes na stvari koje trose svi jednako (struja) ili sto je jos gore - oni sa nizim primanjiva vise od prosjeka (cigare, alkohol) - Prosjecnom Peri Pericu ce da bude sve isto - a mika, zika i laza koji zaradjuju 200 eur ce zaradjivati (prosjek 360eur, zaposlenih 2M, racunan najbolji slucaj da svi trose jednako i svi imaju jednako clanova porodice) 234eur a njegova porodica trositi 47 eur mjesecno vise nego do sada. U praksi to 47 ce vjerovatno biti 70. tih par desetina eura nameta vise na nekoga ko jedva prezivljava je dovoljno da ga gurnes ispod crte.

Edited by Jr, 13 April 2008 - 13:52.