Jump to content


Photo
- - - - -

Da li vam djeca govore nas jezik...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
530 replies to this topic

#526 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 27 July 2011 - 20:52

@kiti & kler
Nisam siguran da se nisu mesali u skolovanje. Recimo moji su i mene i sestru gurali i terali da radim domace i odradjujem skolske stvari do negde 6-7 razreda, a posle toga smo mi sami odradjivali.
Cini mi se da je to i moj slucaj, jer evo stariji vec sam, uz nase insistiranje da je skola obavezna i sve ostalo ce doci ako je skola na mestu, odradjuje svoj posao, cak se desava da sam ustane ranije ujutro, da zavrsi skolu, posto nije zavrsio domace.
Sto se tice visoke skole, kod mojih roditelja, nikada nije postojala opcija da se ne zavrsi fakultet, sto je i kod mene slucaj. Ja sam u neku ruku blaza varijanta, posto mi nije vazno sta ce oni odluciti da studiraju, a mene su terali na poseban fakultet, koji je u porodicnoj tradiciji. Moja sama izabrati svoju struku. Drugim recima ne mora da bude CE, CS, ME, ali mora da bude neka visoka skola.
Sto se tice helikoptear roditelja, u US ima toliko mogucnosti za obrazovanja, ali ako ti kao roditelj ne znas da postoje i ne insistiras, u skoli, na upotrebi tih resorsa, dete ih nece dobiti, a to bi bila velika steta. Zbog toga svega, smatram da roditelj ovde treba (ne mora) da se angazuje maksimalno u skladu sa svojim mogucnostima.
Ovo napominjem, posto u Srbiji/exYU, to angazovanje ne bi imalo rezultata.


pa dobro, ja sam verovatno malo generalizovala na osnovu svog licnog - dakle ogranicenog - iskustva, moji roditelji se uopste nisu mesali u nase "izvrsavanje skolskih obaveza", a takav je bio slucaj i u mojoj neposrednoj okolini, kako cujem ista situacija je bila i kod mog muza i u njegovoj okolini. moji roditelji su bili vrlo zainteresovani da izaberu uciteljicu, kasnije odeljenje u V razredu (odredjeni razredni staresina, set nastavnika i sl) i imali donekle input kad je izbor srednje skole bio u pitanju. to da cu ici na studije nije bilo upitno, ali nije bilo upitno ni meni licno (ovde verujem da je odrastanje u odredjenom okruzenju presudno, ali ne zbog toga sta to okruzenje radi nego zbog toga sto to okruzenje jeste), imali su neke savete i predloge drugacije od onog sta sam ja htela, ali nisu osporavali moj izbor, jednom kad je isti bio napravljen bili su podrska.

ono sto sam htela da kazem je da ja ne mogu da zamislim da ovde dete jednostavno "samo ide u skolu" na slican nacin na koji sam ja isla i tako stekne kvalitetno obrazovanje i dobar start za studije. ja nisam bila te srece da se rodim u velikom gradu gde su postojale raznorazne mogucnosti, u mom malom gradu je bilo vrlo malo vanskolskih aktivnosti, ali to mene svejedno nije hendikepiralo ni na koji nacin kad su studije, posao, karijera itd u pitanju. ja bih definitivno volela da sam kao mala ucila jos jedan strani jezik, isla na klizanje (ovu zelju sam sebi ispunila tek po dolasku na studije) i sl, i u potpunosti se slazem da je steta ne iskoristiti mogucnosti koje postoje, ali mi se cini da je onda moglo da se napreduje i ako tih dodatnih mogucnosti nije bilo, a da sada dete kojim se roditelji ozbiljno ne bave na razne nacine (od ucenja kod kuce preko angazovanja tutora, kumona i sl do aktivnog ucestvovanja u raznoraznim vanskolskim aktivnostima) maltene nema sanse za dobar fakultet i pristojan posao u buducnosti. cak se s obzirom na ovdasnje radno vreme i poslovne zahteve pred roditelje postavljaju nerealni zahtevi, kako da ljudi koji rade po 10+ sati dnevno (ukljucujuci i prevoz) odvoje vise sati dnevno za ucenje skole sa decom? ja znam kako neki primeri to resavaju, bas u tvojoj okolini (ako se ne varam) - San Franciscu, tako sto placaju privatne skole po 15-20 000 godisnje, ja sam se zaprepastila kad sam cula te cifre. ali to nisu "obicni" ljudi sa "obicnim" zaradama. svi ostali se satiru od nekih dodatnih casova i aktivnosti samo da bi dete moglo na univerzitet i imalo sanse za koliko-toliko pristojan posao i zaradu. pa samo kad pogledam u mojoj firmi: koliko tu ima roditeljskog rada, aktivnosti, studentskih dugova... da bi im sef bio neko ko je isao u malu provincijsku skolu u nekoj zabiti bivse SFRJ.

#527 Kler Turner

Kler Turner
  • Members
  • 166 posts

Posted 28 July 2011 - 06:28

ContolFreak ja sam onda pre ko tvoja cerka, a sad mlada toliko vise i nisam hehe. A cim sam naucila da citam, da mi tutnu knjigu knjigu u ruke je bio najbolji nacin da me smire. Moji su zavrsili fakultete kad sam imala 5 godina tako da sam valjda stalno gledala oko sebe roditelje koji uce pa valjda i meni to nekako citanje knjiga postalo normalno...

mrd mene nisu terali da radim domace, radila sam ih sama. Kad dodjem kuci prvo to obavim i paljba napolje da se igram. Otac mi se jednom cak presao koji sam razred kad je jedini put umesto majke otisao na roditeljski. Majka je redovno se cudila odkud mi moje ocene kad nista ne ucim kako je ona tvrdila. A ona je drustvenjak ja vise isla tehnickim smerom pa joj bilo cudno kako ne biflam nesto po ceo dan.

Mislim da treba razviti radne navike detetu, mene je majka forsirala da radim po kuci stalno. Za ucenje, samo je znala da govori uci dete, i kad ne vidi moje ocene. Umela je da bude jako dosadna oko toga, cak i kad imam sve petice. A da je konkretno sela da mi nesto pokazuje, ni ona ni tata nikad. Il da me tera da radim domaci, isto nikad, to sam sama htela da radim. I dan danas ne volim da mi se tegle obaveze, volim da odradim nesto sto pre da ne mislim o tome... u Srbiji je bilo lako, ako ti ide matematika postajes celebrity u razredu, to se ceni :krsta: Meni moji se nisu mesali u skolu al jesu forsirali da odem u pravcu tehnicke struke. Pogotovu za izbor faksa. Ja svojoj nadam se da necu tako, nek ne upise ili upise bilo sta, njena stvar, nije sve u obrazovanju B-)

Koliko vidim ovde ako ne upises u skolu sa visokim procentom zavrsavanja skole, dzabe saljes dete u skolu. A ti procenti se ekstremno razlikuju. Al otom potom, ja sam i dalje na F1 vizi tako da ko zna gde cemo mi biti kad moja beba dodje uopste do skole...

A posto radim u prosveti, mislim da je ovde osnovni problem "Sijo mi ga Djura" tj svako drzi predmet kako god hoce i po kojoj knjizi maltene hoce. Ako predajem nesto ja, moja stvar sta radim sa tom decom. Ako uzme kolega predmet sledece godine, moze i druga knjiga, drugo sve. Ne postoji nista standardizovano. I u toj slobodi mogu da se preskoce bitne stvari....

#528 Kler Turner

Kler Turner
  • Members
  • 166 posts

Posted 28 July 2011 - 06:36

Cuvala sam ovde decu od 10-14 godina i koliko vidim roditeljstvo im se dosta svede na prevozenje ovim kombijima sa aktivnosti na aktivnost. I bas sam gledala decu kako se bave "sportom". Obuku se u najnabudzeniju sportsku opremu i dodju na teren a kad tamo vecina sportova gde jako dugo stojis, onda malo portcis, nesto uradis. Nisu mi delovali nikako previse aktivni... A u toku tri godine koliko sam ih povremeno cuvala videla sam koliko se tu aktivnosti menja i sta sve sam samo ja morala da idem da im kupujem za njihove "school projects" sto bi ovi rekli... Plus da bi se razvozavali po tim aktivnostima, moras nekad i mozda i tudju decu pa ti treba auto sa dosta sedista a i to kosta...

A u Srbiji cujem da se i tamo sve menja, i oni u vecim gradovima pocinju da razvozavaju decu po ceo dan na aktivnosti. A u ono neko davno vreme - odvedu te prvi skolski dan do skole i cao, posle ides sa nesto starijim komsijama...

#529 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 28 July 2011 - 06:47

A posto radim u prosveti, mislim da je ovde osnovni problem "Sijo mi ga Djura" tj svako drzi predmet kako god hoce i po kojoj knjizi maltene hoce. Ako predajem nesto ja, moja stvar sta radim sa tom decom. Ako uzme kolega predmet sledece godine, moze i druga knjiga, drugo sve. Ne postoji nista standardizovano. I u toj slobodi mogu da se preskoce bitne stvari....


ja sam nekoliko puta nesto pokusavala da pomognem u predmetu "science", gde sam se prvo mucila da prevedem neke valjda decije izraze koji su se tamo koristili umesto standardnih (a moju nauku sam studirala i na engleskom, cisto sumnjam da mi nedostaje terminologija), uzela da pregledam knjige - na kraju sam zakljucila da se od te konkretne nauke u toj skoli uci malo do nista.

e sad, cinjenica je da je ovo drzava sa najboljim fakultetima na svetu, sa vrhunskom naukom, tako da bice da neko nesto i nauci, samo mi se cini da svi osim elite moraju da uloze natprosecan napor za prosecne rezultate. i to najvise u smislu da obrazovanje nije ponudjeno na jednom mestu nego se zahteva krpljenje sa vise strana uz angazovanje porodice.

#530 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 28 July 2011 - 06:50

kiti evo sramno se prijavljujem u roditelje koji ne ucestvuju u skoli tj skolovanju svoje dece. sve do granice minimuma pristojnosti u odnosu na sistem.

pri dolasku ovde sam imala nedelju dana da radim sa momcima domaci-recimo 2 sata posle skole- i bilo je tako stresno za sve nas da ne ponovilo se. kad su se urihtali na staru semu tj ono sto ti zoves skola, kuca, domaci. a vecinu urade u autobusu do kuce- niko sretniji od mene.

a za strani jezik ovde smo u 2 opcije- matorog su izbacili iz ESL negde u januaru mislim, tj zamoljen je da odabere kada zeli da dodje, a za kraj godine su ga i zvanicno izbacili. mladji ce ici u ESL tipujem bar jos godinu. trenutno pisemo molbe kukamo i mazemo da nam puste starijeg na drugi strani jezik. po pravilu mora da ima 2 godine engleski iznad proseka da bi presao na drugi, on je zavrsio sa iznad prosecnim engleskim ovu sezonu ali kolje nas sto smo tu samo 7 meseci. nadamo se da nece ispustiti godinu sa novim jezikom- to mu je i onako lacarija za njega. ma vadicemo se na privremeni boravak....

inace mi momci nisu nikada ucili engleski kako treba pre selidbe ovde- ako se ucenje ne zove mislim 1 cas nedeljno stariji poslednje godine u oslu, mislim ,ne siguram.

#531 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 31 July 2011 - 03:57

mrd mene nisu terali da radim domace, radila sam ih sama. Kad dodjem kuci prvo to obavim i paljba napolje da se igram. Otac mi se jednom cak presao koji sam razred kad je jedini put umesto majke otisao na roditeljski. Majka je redovno se cudila odkud mi moje ocene kad nista ne ucim kako je ona tvrdila. A ona je drustvenjak ja vise isla tehnickim smerom pa joj bilo cudno kako ne biflam nesto po ceo dan.


Mislim da je to redak slucaj da deca sama odradjuju svoje obaveze, daj grubo da procentiram, ali mislim da se krece 10%-15% dece koja rade svoj posao. Recimo u regularnom razredu od 37 5-10 domacih saljem emailom, posto deca ne zapisu domaci, a roditelji mi traze da ih obavestim. Imam cesto i razrede AP gde, skoro da nisam ni potreban kao ucitelj, vec samo kao predavac, deca sama odradjuju posao, dolaze na predavanja s'pripremljenim pitanjima u vezi lekcije. Toj deci u sustini lezi ustaljena rutina, kao sto si ti napomenula. Ostatak zahteva dodatnu pomoc. Kod ove bolje dece ti je na kraju jako tesko da ih ocenis, posto svi zasluzuju A, medjutim nije svako A iste tezina, pa je jedina dilema na tebi kao predavacu, kako nagraditi one koji su mnogo ispred, a ne srubiti ove druge koji su po svim kriterijumima zasluzili A.

@kiti, Sto se tice prvatnih skola, one su dobre samo za decu koja nemaju nikakve probleme, ako dete ima bilo kakavu specijalnu potrebu, to moze da se dobije samo u javnoj skoli, posto oni moraju da pruze servis za svako dete. Moj stariji je bio u privatnoj skoli prve dve godine, em je kostalo ko jedan suplji auto, em sam morao da se motam po Sheraton-ima na kojekakvim aukcijama i svinarijama i glumim nobles, em nisu uspeli smire dete, niti su pokusavali, a da ti ne pricam kako sredjuju slucajeve bullying-a. Sve je pitanje koliko love doniras skoli. Kao sto rekoh, privatna skola je super, ako je dete u margini izmedju nizih 10% i ispod visih 10%.
Sto se SF-a tice, tamo je najbolje resenje privatna skola, posto su public nezgodne. Dosta ljudi koje znam su se odselili iz SF-a da upisu decu u public school na periferiji.