Jump to content


Photo
- - - - -

kupovina organske hrane


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
48 replies to this topic

#31 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 21 March 2008 - 22:00

organska hrana je pocela od iskrenih entuzijasta i za njihove ideje imam razumevanja; popularizacija je nazalast krenula u sasvim pogresnom pravcu... umesto da se stvari razvijaju ka promociji sitnog semi-urbanog vrtlarstva, dobili smo birokratiju i jeftin marketing za ionako gramzive i prebogate supermarkete. organske metode su za male vrtove, a ne za masovnu proizvodju. meni je to sve totalno suludo, da kao odes u supermarket i kupis boraniju u decembru koju su organski odgajali u keniji i onda se osecas dobro jer eto, kupujes 'zdravu hranu'. zdravu za koga? za sebe? - nema apsolutno nikakvih dokaza da je organska hrana bolja za ljudski organizam od ne-organske. za proizvodjace? u eri kada hrana postaje sve skuplja da li je zaista pametno uterivati sulude standarde slabo razvijenim proizvodjacima iz zemalja treceg sveta? a jos naravno, jako je zdravo za planetu kupovati hranu koja treba da predje pola sveta (pogotovu sveze povrce i voce - koje se prevozi avionima). sve je to cisti marketinski trik supermarketa koji debelo zaradjuju na neverovatno tupavim urbanim potrosacima.
neko se gore pita kako to persun u saksiji bolje mirise nego u prodavnici... pa tako i treba. sveze bilje se odgaja u saksijama, valjda to ne morate da kupujete u prodavnicama. za povrce u sezoni, treba vam vrt 3*5 metara da odgajate skoro sve za prosecnu porodicu (ovde bi stalo i nekoliko vrsta bobicavog voca - kupine/jagode/maline). prosle godine smo pobrali skoro pet kila kupine iz tri omanja zbuna (da vi's kako deca beru kad im obecas da ces da im pravis kolace - ko nadnicari!). imam komsije koji su fenomenalni bastovani, svasta smo od njih naucili i moze hemija da se izbegne, iako su sve metode uglavnom za manje vrtove.

#32 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 22 March 2008 - 00:44

Upravo sam o tome i pisala na pocetku ove teme.
Organska hrana je "pojela svoju decu", kada je pocela da biva fensi i trendi. Organic bi trebalo da sleduje sva pravila ekoloskog ponasanja - a to nije samo proizvesti neprskani cherry paradajz po svaku cenu, a pri tom imati ogromne troskove zalivanja, cuvanja, prevozenja, pakovanja u skupu ambalazu i davanja para za reklamu. Nadala sam se da ce cela ta prica ostati nepretenciozna, iskrena, ali naravno velike kompanije su na tome poceli da zgrcu pare. A tamo gde je veliki interes pocinju i muvanja, sakrivanja nus-efekata i istinitih podataka.
Radila sam skoro na ambalazi nekih cajeva, pa su smislili da uvedu i Organic liniju, a hteli su da upravo organic cajevi budu najluksuzniji, sa lakovanim papirom, srebrnom bojoj i reljefom - kazu to je sad fensi roba i tako ce se bolje prodati.
Ambalaza kutije cajeva je uvek bila skuplja od caja unutra, narocito kad se troskovi udvostruce zbog srebra i reljefa. Vazno da je organic... :rolleyes:

#33 ikar

ikar
  • Members
  • 7,779 posts

Posted 10 February 2012 - 11:19

Upravo sam o tome i pisala na pocetku ove teme.
Organska hrana je "pojela svoju decu", kada je pocela da biva fensi i trendi. Organic bi trebalo da sleduje sva pravila ekoloskog ponasanja - a to nije samo proizvesti neprskani cherry paradajz po svaku cenu, a pri tom imati ogromne troskove zalivanja, cuvanja, prevozenja, pakovanja u skupu ambalazu i davanja para za reklamu. Nadala sam se da ce cela ta prica ostati nepretenciozna, iskrena, ali naravno velike kompanije su na tome poceli da zgrcu pare. A tamo gde je veliki interes pocinju i muvanja, sakrivanja nus-efekata i istinitih podataka.
Radila sam skoro na ambalazi nekih cajeva, pa su smislili da uvedu i Organic liniju, a hteli su da upravo organic cajevi budu najluksuzniji, sa lakovanim papirom, srebrnom bojoj i reljefom - kazu to je sad fensi roba i tako ce se bolje prodati.
Ambalaza kutije cajeva je uvek bila skuplja od caja unutra, narocito kad se troskovi udvostruce zbog srebra i reljefa. Vazno da je organic... :rolleyes:

ima li nekog ko bi mogao svezim informacijama da mi pomogne? postoji li u beogradu restoran koji sluzi iskljucivo organsku hranu? osim jednom u 2 nedelje na pijaci u bloku 44, postoji li mesto na kome se mogu kupiti organski proizvodi?

hvala unapred.

#34 Goran70

Goran70
  • Members
  • 2,170 posts

Posted 15 February 2012 - 21:34

ima li nekog ko bi mogao svezim informacijama da mi pomogne? postoji li u beogradu restoran koji sluzi iskljucivo organsku hranu? osim jednom u 2 nedelje na pijaci u bloku 44, postoji li mesto na kome se mogu kupiti organski proizvodi?

hvala unapred.

Postoji. Pijaca na B.Kosi, svakodnevno. Primetih, 1kg sargarepe 200 dinara.

#35 ja pa ja

ja pa ja
  • Members
  • 2 posts

Posted 27 January 2013 - 16:34

Dragi moji, jako mi je bitno da iskreno popunite anketu. Kratka je, a bitna mi. Anonimna! Hvala.
https://docs.google....FZXpzS1J1OGc6MQ
 


#36 clicker

clicker
  • Members
  • 1 posts

Posted 09 April 2013 - 16:42

Gde se u Beogradu moze kupiti organski gajena hrana (voce, povrce, zitarice, jaja, mlecni proizvodi...)? Da li imate na zelenim pijacama prodavce koje prodaju robu sa svojih farmi i koliko im mozete verovati da se radi o neprskanom vocu/povrcu ili o zivotinjama koje su organski gajene?

Zahvaljujem na svakoj informaciji!

Preporučujem organsku farmu Laf. Oni vrše kućnu dostavu namirnica sa svoje farme po Beogradu subotom ujutru i ja sam lično vrlo zadovoljan. Evo i link.

Pozdrav


Edited by clicker, 09 April 2013 - 16:43.


#37 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 10 April 2013 - 07:04

Vec tridesetak godina pratim temu zdrave ishrane i trendove na tu temu i dozivela sam potpuni krah po tom pitanju: na pijaci sam imala svoje ljude za svaku namirnicu ali je doshlo do smene generacija, bake i deke nasledili su sinovi i cerke, unuci, mladi ljudi koji su zadrzali tezgu baka i deka ali na nima prodaju voce i povrce koje nabavljaju na kvantashkim pijacama u Bg, tek svaka 10 tezga ima svoju proizvodnju a i ona je diskutabilna jer sam se uverila da ti mladi ljudi znaju o organskom uzgoju manje od mene, vlasnika tek nekoliko saksija sa cvecem.

Odustala sam od namirnica sa etiketom "organic", kako na pijaci tako i u supermarketima, mislim da ta oblast nije regulisana standardima i necu da placam duplo iluziju da se hranimo zdravo.

Do skoro sam mogla da kupim Quinou u prodavnicama zdrave hrane. Juce sam mogla da kupim samo organic varijantu, skoro pa duplo skuplju od non organic tako da sam se vratila kuci bez Quinoe. 

Jedan dobar koncept koji je mogao da bude temeljan  kako za nashe zdravlje tako i za nacionalnu ekonomiju je zloupotrebljen. 



#38 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 24 April 2013 - 11:55

"Organska hrana" je velika iluzija.



#39 milicailic213

milicailic213
  • Banned
  • 97 posts

Posted 12 June 2013 - 08:12

meni se cini da to bas i ne postoji kod nas da je bas organsko... al ajde



#40 SandraUna

SandraUna
  • Members
  • 1 posts

Posted 10 March 2014 - 12:15

Gde se u Beogradu moze kupiti organski gajena hrana (voce, povrce, zitarice, jaja, mlecni proizvodi...)? Da li imate na zelenim pijacama prodavce koje prodaju robu sa svojih farmi i koliko im mozete verovati da se radi o neprskanom vocu/povrcu ili o zivotinjama koje su organski gajene?

Zahvaljujem na svakoj informaciji!

Moji roditelji na selu uzgajaju povrce koristeci se samo vodom i lopatom. Deda takodje nikada nije prskao zemlju. Medjutim, problem je taj sto oni proizvode za nase potrebe, ja imam bebu pa mene najvise i snabdevaju :-), tako da za prodaju ne bi imali neke vece kolicine, pa ne znam da li ste zainteresovani. Ukoliko jeste pustite mi poruku radi dogovora..



#41 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 29 June 2014 - 07:48

Eureka! Decenijam me familija zadirkuje da pola onog sto donesem sa pijace bacim tokom obrade, evo nacina da im doskocim:

 

https://themajka.com...pina-t1789.html



#42 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 17 November 2014 - 22:23

...

 

Vrlo interesantno istrazivanje o padu potraznje za tzv. 'organsku hramu'.

 

http://www.slideshar...od-are-changing

 

...



#43 Nikolina5

Nikolina5
  • Members
  • 18 posts

Posted 20 November 2014 - 16:54

Da li neko zna gde ima da se kupi organska hrana u NSu?



#44 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 20 November 2014 - 19:28

...

 

... da li neko zna gde ima da se kupi organska hrana u NSu? ...

 

 

Raspitaj se malo sama u 'lokalu'.

 

Vojvodina je puna proizvodjaca 'organske bio- grane'.

 

Mada ne znam zasto bi placala mnogo vise za nesto cemu ne mozes utvrditi poreklo?

 

Otprilike, oni - ne 'djubre vestakom', dok na susednoj njivi / parceli to rade?

Zalivaju proizvode 'flasiranom vodom'?

Rukuju / manipuliraju, prevoze ih sterilnim vozilima?

 

Ne bacaj pare zalud.

 

...



#45 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 20 November 2014 - 20:11

http://www.mooshema....h-hello-effect/