Jump to content

Photo
- - - - -

Novi pasoši?

• This topic is locked This topic is locked
567 replies to this topic

#556 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 08 November 2011 - 18:51

verovatno ovo drugo. nama se desavalo da traze da skinemo onaj jastuk za spavanje tokom puta (neck pillow) ili naocare, pa sad i sami sve to poskidamo pre saltera. ne secam se vise ni na kojim sve prelazima, ali svakako na nemackim i americkim.

da li vam onda, kada skinete jastuk, zagledaju vrat? tz,tz,tz...Cudi me da MRD, kao svetski putnik,a i vas dvoje, ne znate koliko je granicarima vazno da vam utvrde identitet (da li imate neke osobene znake na vratu, da li imate siske pa zbog sesira to ne mogu da vide...:lala: :kece: :krsta:
a ovaj je njima (uniformisanima) namenjen :furious:
  • 0

#557 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 08 November 2011 - 19:14

da li vam onda, kada skinete jastuk, zagledaju vrat? tz,tz,tz...Cudi me da MRD, kao svetski putnik,a i vas dvoje, ne znate koliko je granicarima vazno da vam utvrde identitet (da li imate neke osobene znake na vratu, da li imate siske pa zbog sesira to ne mogu da vide...:lala: :kece: :krsta:

Ma nije mrd svetski putnik, Posted Image

Sto se tice skidanja, pristao bih ja i da se skinem, da je bila neka dobra, ali ovako, sam se uplasio. Pomislih, ako ovaj pocne da me pipa, pa mu se osuse ruke, bice belaj. Bio je ovde neki koji je rekao da kad dirne musko, ima utisak da ce ruke da mu se osuse, pa sam se ja eto uplasio, da ako mu se osuse ruke ima svasta da bude. Posted Image
  • 0

#558 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 08 November 2011 - 22:58

jedna od stvari koju najpre naucis kad su granicni prelazi u pitanju je da ne trazis logiku, nego da kazes/uradis sto krace i sto brze ono sto traze, jer to nije bas dobro mesto za isterivanje bilo cega. taj neko najverovatnije ne zagleda nista, nego se drzi nekog pravilnika u kome stoji izlistano da osoba koju identifikuje nema kapu, sal, naocari, neck pillow...

ja do sada mogu da napravim kolekciju misljenja koje su moje obaveze u vezi sa formularom I-94, do sada mi dva sluzbenika nisu rekla isto, da ne pricam kako sam isla da vadim nepostojecu vizu... ali rasprave na granicnom prelazu generalno nisu dobra ideja, pogotovo kad si stranac koga niko nema obavezu da pusti.
  • 0

#559 veïna

veïna
  • Members
  • 258 posts

Posted 10 November 2011 - 00:15

Preci granicu zna da bude hladan, ponekad neprijatan cin. Nesto sto treba da odradis sa (relativnom) ozbiljnoscu , npr, das podatke koji se od tebe traze (jer cak i da imas vazece dokumente, sredstava i sl. i dalje je diskreciono pravo granicne policije da ti dozvoli ili zabrani ulaz).

Ali kao sto ti kao putnik imas obavezu da to odradis to na OK nacin, tako i drzavni sluzbenici u principu moraju svoj posao da rade korektno. Dakle, bez sikaniranja gradjana koji im dodju na salter, samo zato sto oni eto imaju neku vlast, a ustali su na levu nogu to jutro ili im se cefne, jer su primorani da sede na tom salteru dan i noc za neku crkavicu a ti putujes ili zivis negde po svetu.

Ono sto hocu da kazem je da postoji razlika izmedju hladnog, mozda strogog i/ili namrgodjenog granicara kad te identifikuje i ispituje o svrsi putovanja i sl.(sasvim po pravilima), i arbitrarnog maltretiranja bez osnova. U ovom drugom slucaju, ja nemam nikakav problem da pitam, sasvim uljudno i korektno, u cemu je problem i na osnovu cega takav tretman. Kao sto bih uradila da mi neko preporuci ili zapreti da treba da putujem sa srpskim pasosem, a ne “stranim” – eto, ako je stvarno prekrsaj, da znam i u u buducnosti ne ponovim. Jer sada pravila niti su jasna niti su dostupna. Za mene to nije prepucavanje sa vlastima, vec normalno ponasanje * Pao mi je na pamet film “Medeni mesec”, cini mi se Gorana Paskaljevica, o dva mlada para, iz Albanije i iz Srbije, koji pokusavaju da se domognu inostranstva; ne uspe im, izmedju ostalog zato sto ih ponesu emocije, previse sebi dopuste u razgovoru sa granicarima i u sekundi zivotni planovi im odu dodjavola! Secam se da sam se nervirala sto se ne urazume, i ne predju tu granicu “profesonalno” tj brzo i hladne glave! ,-)

Sa druge strane, ni taj obicaj da ulazis u zemlju sa pasosem doticne zemlje, ako ga vec imas, nije mi bas najasniji. Sta na primer rade nasi ljudi koji imaju dvojno a putuju npr u USA ili Kanadu , iz zemlje izlaze sa nasim jer su tako i usli, pa im zatraze vize za Ameriku? Jedina mogucnost je da pokazu svoj drugi pasos, ali onda mu dodje na isto: pokazao ti zemlji Srbiji da imas dvojno na izlazu isto je kao i da to uradis na ulazu. Ili npr, avio karta kupljena u novoj domovini, i vezana za lk i kreditnu karticu koja je vezana za to drugo drzavljanstvo ( mozda sa drugim brojem, prezimenom, drugacije spelovanim imenima ili dr. ), pa ti aerodromu onda opet petljas sa dva pasosa? Cak iako su ta dva tvoja identiteta u osnovi ista jer se baziraju na istim biometrijskim podacima, mestu rodjenja i sl. meni to deljuje daleko od prakticne i jasne situacije.

Da skratim, mislim da dobar deo problema lezi u aljkavosti Srbije da precizno regulise ovu oblast. Cini mi se da su nesto jasniji zakoni u vezi dvojnih drzavljanstava exYu zemalja (pretpostavjam, hm, da je to u vezi “nacionalnanog pitanja” i pitanja “srpske manjine” u okruzenju), ali sa EU na primer, to je i dalje siva zona. Sad, da li zbog nemarnosti ili sto nece da staju na zulj “odlivenim mozgovima” da ne bi prestali da salju novac u ex domovinu, ne znam. Tako da na granici, kako na koga naletis.

Da ti traze prijavu boravka a imas licnu kartu je dupli posao, nelogicno skroz, jer ta prijava dokazuje da imas vazecu adresu u Srbiji, a LK je upravo to (pasos nije jer moze biti izdat u inostranstvu; jos manje drzavljanstvo).

U mom slucaju bar, cak i da Srbija ima super aktualizovane registre (neki pomak su, verujem, morali da naprave zbog “belog Sengena”) i na osnovu mojih biometrijskih podataka moze u pola minute kontrole na aerodromu da zna da imam dvojno drzavljanstvo a putujem sa onim iz EU, nije mi to uzela za zlo! ,-) Niti su mi trazili prijavu boravka (doduse, radilo se o kracoj poseti).

• 1

#560 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 10 November 2011 - 17:35

Sa druge strane, ni taj obicaj da ulazis u zemlju sa pasosem doticne zemlje, ako ga vec imas, nije mi bas najasniji. Sta na primer rade nasi ljudi koji imaju dvojno a putuju npr u USA ili Kanadu , iz zemlje izlaze sa nasim jer su tako i usli, pa im zatraze vize za Ameriku? Jedina mogucnost je da pokazu svoj drugi pasos, ali onda mu dodje na isto: pokazao ti zemlji Srbiji da imas dvojno na izlazu isto je kao i da to uradis na ulazu. Ili npr, avio karta kupljena u novoj domovini, i vezana za lk i kreditnu karticu koja je vezana za to drugo drzavljanstvo ( mozda sa drugim brojem, prezimenom, drugacije spelovanim imenima ili dr. ), pa ti aerodromu onda opet petljas sa dva pasosa? Cak iako su ta dva tvoja identiteta u osnovi ista jer se baziraju na istim biometrijskim podacima, mestu rodjenja i sl. meni to deljuje daleko od prakticne i jasne situacije.

Da skratim, mislim da dobar deo problema lezi u aljkavosti Srbije da precizno regulise ovu oblast. Cini mi se da su nesto jasniji zakoni u vezi dvojnih drzavljanstava exYu zemalja (pretpostavjam, hm, da je to u vezi “nacionalnanog pitanja” i pitanja “srpske manjine” u okruzenju), ali sa EU na primer, to je i dalje siva zona. Sad, da li zbog nemarnosti ili sto nece da staju na zulj “odlivenim mozgovima” da ne bi prestali da salju novac u ex domovinu, ne znam. Tako da na granici, kako na koga naletis.

Da ti traze prijavu boravka a imas licnu kartu je dupli posao, nelogicno skroz, jer ta prijava dokazuje da imas vazecu adresu u Srbiji, a LK je upravo to (pasos nije jer moze biti izdat u inostranstvu; jos manje drzavljanstvo).

U mom slucaju bar, cak i da Srbija ima super aktualizovane registre (neki pomak su, verujem, morali da naprave zbog “belog Sengena”) i na osnovu mojih biometrijskih podataka moze u pola minute kontrole na aerodromu da zna da imam dvojno drzavljanstvo a putujem sa onim iz EU, nije mi to uzela za zlo! ,-) Niti su mi trazili prijavu boravka (doduse, radilo se o kracoj poseti).

da, upravo tako, pokazes drugi pasos, i to se uglavnom desava na salteru za cekiranje, nekad je bilo i na ukrcavanju, ne kod pogranicne policije. imati dvojno drzavljanstvo i posedovati drugi pasos nije zabranjeno, srbija to dozvoljava u slucaju niza zemalja (ne znam ima li neka sa kojom ne dozvoljava), tako da pokazivanje i "priznavanje" drugog drzavljanstva ne predstavlja nikakav problem.

s druge strane, svako ko u inostranstvu boravi duze od 60 dana je zapravo duzan da se odjavi, tako da prijava u l.k. teoretski ne vazi, ja sam cak pokusala 2x da se odjavim, ali nisam uspela - nisu imali formulare, a prilikom drugog pokusaja mi je sluzbenica rekla "ako vas neko pita za to recite da niste znali". znaci ako neko zivi u inostranstvu (duze od 60 dana) po zakonu se podrazumeva da nema prijavu, a cini mi se da mi rekose i da l.k. ne treba da se iznosi iz zemlje, posto je to dokument za unutrasnju upotrebu. da li je bas logicno tretirati takvu osobu kao stranca... pa nije, mada iskreno ja razumem i logiku da se podrazumeva da ce drzavljani uci sa odgovarajucim pasosem, mislim da i neke druge zemlje to ocekuju ili cak traze, recimo usa.

srbiji puno toga fali, tesko bi bilo ocekivati da je pogranicni promet savrsen. i tesko je dobiti preciznu informaciju, posto su razlicite instance i razliciti ljudi u stanju da vazece propise tumace na razlicite nacine (ali nije srbija jedina takva zemlja). meni je bolna tacka i voznja, tj. vozacka dozvola, to tek ume da bude nezgodno ako nemas tamosnju, gore nego prijava u policiji.

a moj prvi utisak sa americke granice je bio da vise nikad necu da im dodjem u posetu, pojma nisam imala da oni mogu da pitaju 1001 pitanje i takav postupak me je iskreno receno zaprepastio, posle sam navikla. a svaki put kad me pitaju zasto dolazim u neku zemlju, na bilo kojoj granici, uvek razmisljam kako da dam sto kraci odgovor koji ce oni sto lakse da prepoznaju kao prihvatljiv u svom prirucniku 0:)
  • 0

#561 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 10 November 2011 - 18:08

s druge strane, svako ko u inostranstvu boravi duze od 60 dana je zapravo duzan da se odjavi, tako da prijava u l.k. teoretski ne vazi, ja sam cak pokusala 2x da se odjavim, ali nisam uspela - nisu imali formulare, a prilikom drugog pokusaja mi je sluzbenica rekla "ako vas neko pita za to recite da niste znali". znaci ako neko zivi u inostranstvu (duze od 60 dana) po zakonu se podrazumeva da nema prijavu, a cini mi se da mi rekose i da l.k. ne treba da se iznosi iz zemlje, posto je to dokument za unutrasnju upotrebu. da li je bas logicno tretirati takvu osobu kao stranca... pa nije, mada iskreno ja razumem i logiku da se podrazumeva da ce drzavljani uci sa odgovarajucim pasosem, mislim da i neke druge zemlje to ocekuju ili cak traze, recimo usa.

Mislim da ovo vise ne vazi jer su mi u nasem konzulatu trazili LK.
Ovo sa boravkom u SR je za ljude koji zive napolju jedna jako mutna tacka. Recimo kako izvadis pasos u SR ako nemas prijavu boravka tamo tj LK? A realno ti stvarno vise ne boravis na toj adresi pa je suludo da ti salju poziv za glasanje ili sl jer kako ces da glasas kad nisi video poziv?

uvek razmisljam kako da dam sto kraci odgovor koji ce oni sto lakse da prepoznaju kao prihvatljiv u svom prirucniku 0:)

I ja ali ne radi uvek :mellow: iako zavisi od coveka, sad uglavnom dobijem welcome home, osim jednog pacijenta na koga sam naletela jedno 3 puta koji svaki put hoce da proverava dal mi je GC prava :huh:
  • 0

#562 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 10 November 2011 - 18:39

Mislim da ovo vise ne vazi jer su mi u nasem konzulatu trazili LK.
Ovo sa boravkom u SR je za ljude koji zive napolju jedna jako mutna tacka. Recimo kako izvadis pasos u SR ako nemas prijavu boravka tamo tj LK? A realno ti stvarno vise ne boravis na toj adresi pa je suludo da ti salju poziv za glasanje ili sl jer kako ces da glasas kad nisi video poziv?

I ja ali ne radi uvek :mellow: iako zavisi od coveka, sad uglavnom dobijem welcome home, osim jednog pacijenta na koga sam naletela jedno 3 puta koji svaki put hoce da proverava dal mi je GC prava :huh:

pa i nama u par situacija, i mi ih imamo sa sobom. ali uopste me ne bi iznenadilo da negde i dalje pise da se ne iznose, a da ti prakticno traze ako se pojavis u konzulatu. to o odjavi definitivno postoji, cak ima i okaceno na zidu kad se ode u policijsku stanicu (videla u vise njih), i zaposleni znaju za taj propis ali ga ne sprovode, valjda ga je nemoguce sprovesti.

sad se setih da je SRJ imala drzavljane koje je vodila u "odeljenju za strance", to su uglavnom bili ljudi iz ex-Yu republika, oni su dobijali licne karte sa oznakom "T" (ne znam da li tako nesto jos postoji). mozda je to odeljenje u stvari i postojalo za drzavljane koji zive u inostranstvu, da su to bili "stranci" u originalu. ovo samo nagadjam.

meni je najvise vremena uzelo da smislim sta cu da kazem sta sam radila u Kolumbiji, "business" ili "pleasure" :lol: vise volim kad ulazim npr u New Yorku nego u Houstonu, cini mi se da su ovi prvi naviknutiji na kojekakve putnike, a Houston mi se bas u zadnje vreme cesto zalomi (kad hocu da letim Continentalom). tu mi redovno izdaju drugi I-94 (pored onog koji vec imam), koji mi posle na prelazu iz Kanade samo uzmu i bace, cak nista ni ne pitaju. dobro pa uskoro idemo za canadu, posto trenutno upravo imamo po dva komada.
  • 0

#563 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 11 November 2011 - 03:29

meni je najvise vremena uzelo da smislim sta cu da kazem sta sam radila u Kolumbiji, "business" ili "pleasure" :lol: vise volim kad ulazim npr u New Yorku nego u Houstonu, cini mi se da su ovi prvi naviknutiji na kojekakve putnike, a Houston mi se bas u zadnje vreme cesto zalomi (kad hocu da letim Continentalom). tu mi redovno izdaju drugi I-94 (pored onog koji vec imam), koji mi posle na prelazu iz Kanade samo uzmu i bace, cak nista ni ne pitaju. dobro pa uskoro idemo za canadu, posto trenutno upravo imamo po dva komada.

Da, ti sa manje iskustva uglavnom mogu da budu problematicni. Ja naucila odgovore vec napamet, evo prekjuce se vracala iz UK i posto (kao i obicno) stizem u zadnjem trenutku nisam imala zivaca za dugacku finu proceduru a neletela na nekog mladog decka bas na Continentalu na onoj security proveri. On poceo da zamuckuje 'ovaj vi ste bili u engleskoj, koliko ste bili' a ja mu skratim muke i iz recitujem sve odgovore, 3 dana, posao, sastanci, hotel itd. Cutao je celu pricu i trazio mi vizit kartu (inace koji im je taj fazon u UK, uvek mi traze pogledaju da sam ja ta i vrate? taj deo je zbunjujuci posto mi to nigde drugde nisu trazili) i pustio me na checking. 15 minuta pre zatvaranja leta :D
  • 0

#564 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 11 November 2011 - 13:45

A kako stoje stvari sa prijavom boravka dece rođene u inostranstvu?

El se to može i kako?
  • 0

#565 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 11 November 2011 - 13:47

ako deca udju sa stranim pasosem, prijave se u stanici mupa, najblzoj i tu nema nikakvih problema

A kako stoje stvari sa prijavom boravka dece rođene u inostranstvu?

El se to može i kako?

• 0

#566 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 11 November 2011 - 13:52

hvala :) al nisam mislila na to, nego na onu prijavu prebivališta (koja treba za ličnu kartu i/ili pasoš)
  • 0

#567 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 12 November 2011 - 00:14

hvala :) al nisam mislila na to, nego na onu prijavu prebivališta (koja treba za ličnu kartu i/ili pasoš)

Pa jel deca borave u Srbiji? Za pasos nije potrebna adresa u Srbiji - ja istu nemam, pa opet imam pasos. Ja zvanicno nemam prebivaliste u Srbiji, jer u istoj ne zivim, iako imam licnu kartu - pri izdavanju nove (biometrijske), podneo prijavu prebivalista, zajedno sa obrascem o privremenom boravku u inostranstvu - tako da licnu imam, ali MUP zna da na toj adresi ne zivim - znaju da sam negde van (mislim da na tom obrascu samo i traze zemlju, bez adrese).
  • 0

#568 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 15 November 2011 - 20:31

Pa jel deca borave u Srbiji?

Pa onako :)
Mislim, borave svaki čas ali ne žive u Srbiji.
A adrese su promenljive u inostranstvu, malo tamo, malo vamo, dok adresa u Srbiji konstantna.
  • 0