Jump to content

Photo
- - - - -

Od devet do pet

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
781 replies to this topic

#751 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 20 March 2008 - 20:40

Sto se slobodnih dana tice mozes da dobijes ekstra slobodne dane ali ne i placene slobodne dane.Neplaceno odsustvo skoro nikada nije problem.

Ja sam govorio o plaćenim slobodnim danima.

#752 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 20 March 2008 - 20:48

pa veruj svojim ocima. verujem i ja svojima. tu se u potpunosti slazemo. uopste mi nije jasno zasto mislis da tvoje oci imaju jedini pravi ugao gledanja.

Mango, sad si počela da projektuješ ono što misliš na mene. Naime, nisam ja tebi rekao ovo:

dakle, samo ti veruj da je tvoja velika i bogata komapnija zaista bila tu za tebe u svakom trenutku i sve ti od sebe dala.

... nego ti meni. Prema tome, ne može biti istina ni da

ja tebi verujem da si imao pozitivna iskustva, jedino smatram da nisi video sve sto se stvarno desava iza kulisa. i to je okej.

ti meni ne verujes uopste ali to i nije poanta.

... ja tebi ne verujem nego upravo obrnuto. Zašto uvek kada razgovaraš samnom moraš da se okreneš projektovanju svojih misli na mene i pasivnoj agresiji? Ne valja ti to.

Edited by ObiW, 20 March 2008 - 20:50.

#753 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 20 March 2008 - 23:21

Mango, sad si počela da projektuješ ono što misliš na mene. Naime, nisam ja tebi rekao ovo:

... nego ti meni. Prema tome, ne može biti istina ni da

... ja tebi ne verujem nego upravo obrnuto. Zašto uvek kada razgovaraš samnom moraš da se okreneš projektovanju svojih misli na mene i pasivnoj agresiji? Ne valja ti to.

ako je moguce da razgovaramo otvoreno, pasivnu agresiju osecam u svakom tvom postu koji mi upucujes.

ponavljam, ja tebi verujem da imas odredjena iskustva, kao sto ja imam svoja.

ne cini mi se, iz tvojih komentara, da si video neke stvari, to sam ti kazala, ali ne kao uvredu niti agresiju. kao sto verujem da ni ti ne prihvatas ili ne u potpunosti ono sto sam ja videla. sto ne treba da bude uvreda niti agresija.

dakle, moji komentari se ne odnose na tebe nego se odnose na dvolicnost sistema koji se navodno "brine" za radnike ali zapravo, kada se malo po tome zagrebe, uvek se za nekog malo vise brine - to jeste - hijerarhija, zakoni moci i novca, ljudska tastina, itd... - sve je prisutno ovde koliko i bilo gde drugde, samo je ovde zvaka o tome lepsa pa se lakse vari....

meni je veoma zao kada na ovakvim forumima ljudi pricaju kako je ovde raj, briga za coveka, paznja ka zaposlenima itd...bez neke dublje analize...zvaka totalna.

ja ne trazim da se mi oko ovoga slozimo. i poslednju recenicu ne izgovaram kao agresiju - pasivnu, aktivnu, licnu, opstu, bilo kakvu. to je naprosto cinjenica da se mi ne slazemo.

mi ovo drugacije vidimo i to je tako.

#754 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 20 March 2008 - 23:24

Ja ne kazem da je sve u osmehu nego da je odnos prema zaposlenom jako bitan i da postoje nacini da se ljudima boravak na radnom mestu ucini prijatniji.E sada ako ti mislis da je to samo sarena laza da bi se ti isti manje platili onda ja sam ti ponudio resenje.Veca povisica ali uz to ide i ono "ajde mala donesi mi pola kile sa sirom i jogurt".Bas bih voleo da vidim tu srecnu reakciju....

stvarno moralan covek bi znao da je korektan odnos ka radniku sledeci:

- tretiras ga kao coveka, ljubazno i profesionalno
- platis ga dobro

naravno, lazan osmeh je lakse udeliti od povisice.

#755 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 21 March 2008 - 03:36

ako je moguce da razgovaramo otvoreno, pasivnu agresiju osecam u svakom tvom postu koji mi upucujes.

Ti misliš da ja nisam video ono što si ti videla. Ja mislim da ti nisi videla ono što sam ja video. Razlika između mene i tebe je što ja pokušavam da napravim konstruktivan dijalog. Iznesem primere koje sam video. Pitam te konkretna pitanja, da vidim da li je tako nešto urađeno kod tebe. Ti odgovoriš škrto i preko volje, jer misliš da pokušavam da ispadnem pametniji od tebe i da ti ugrožavam autoritet, onda mi spustiš sa "samo ti to tako misli, kad ne znaš bolje", a sat vremena kasnije počneš da izigravaš žrtvu i kažeš "e, al ja tebi verujem a ti meni ne".

Opusti se. Razgovaramo kao dva menadžera. Razmenjujemo iskustva iz različitih firmi, u dve različite a u mnogome slične zemlje. Pitanja nisu trik pitanja, slobodno elaboriraj kad daješ odgovare, a možeš i neki primer iz života da daš. Pogledaj razmenu između Magripe i mene. Niko se ne trudi da pokopa onog drugog. Opušteno razgovaramo.

dakle, moji komentari se ne odnose na tebe nego se odnose na dvolicnost sistema koji se navodno "brine" za radnike ali zapravo, kada se malo po tome zagrebe, uvek se za nekog malo vise brine - to jeste - hijerarhija, zakoni moci i novca, ljudska tastina, itd... - sve je prisutno ovde koliko i bilo gde drugde, samo je ovde zvaka o tome lepsa pa se lakse vari....

Hijerarhija je prisutna svugde. Zašto? It's the men's world. Muškarci su to tako napravili još od vremena kada su samo muškarci radili a žene bile domaćice. Muški instikt je takav da mora da se zna ko je "top dog", ko su mu neposredni zamenici, ko zida, ko malter meša, ko vodu nosi.

E sad, za mene lično je najveća razlika između ovog ovde i onog tamo odakle smo došli je način ophođenja zaposlenih između sebe, i šefova prema potčinjenima. Ovo prvo je stvar ličnog afiniteta i temperamenta; meni lično američko ophođenje i temperament više odgovara u poslovnim situacijama od sprskog. O ovom drugom smo imali pre jedno mesec dana na topiku "riba smrdi od glave", i primetićeš da su se emigranti zgražavali, a lokalci uglavnom odobravali potez direktora.

#756 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 21 March 2008 - 03:47

Ti misliš da ja nisam video ono što si ti videla. Ja mislim da ti nisi videla ono što sam ja video. Razlika između mene i tebe je što ja pokušavam da napravim konstruktivan dijalog. Iznesem primere koje sam video. Pitam te konkretna pitanja, da vidim da li je tako nešto urađeno kod tebe. Ti odgovoriš škrto i preko volje, jer misliš da pokušavam da ispadnem pametniji od tebe i da ti ugrožavam autoritet, onda mi spustiš sa "samo ti to tako misli, kad ne znaš bolje", a sat vremena kasnije počneš da izigravaš žrtvu i kažeš "e, al ja tebi verujem a ti meni ne".

Opusti se. Razgovaramo kao dva menadžera. Razmenjujemo iskustva iz različitih firmi, u dve različite a u mnogome slične zemlje. Pitanja nisu trik pitanja, slobodno elaboriraj kad daješ odgovare, a možeš i neki primer iz života da daš. Pogledaj razmenu između Magripe i mene. Niko se ne trudi da pokopa onog drugog. Opušteno razgovaramo.

Hijerarhija je prisutna svugde. Zašto? It's the men's world. Muškarci su to tako napravili još od vremena kada su samo muškarci radili a žene bile domaćice. Muški instikt je takav da mora da se zna ko je "top dog", ko su mu neposredni zamenici, ko zida, ko malter meša, ko vodu nosi.

E sad, za mene lično je najveća razlika između ovog ovde i onog tamo odakle smo došli je način ophođenja zaposlenih između sebe, i šefova prema potčinjenima. Ovo prvo je stvar ličnog afiniteta i temperamenta; meni lično američko ophođenje i temperament više odgovara u poslovnim situacijama od sprskog. O ovom drugom smo imali pre jedno mesec dana na topiku "riba smrdi od glave", i primetićeš da su se emigranti zgražavali, a lokalci uglavnom odobravali potez direktora.

odgovorila sam ti detaljno i na svako pitanje.
ne delimo isto misljenje - i zbog toga se ne osecam kao zrtva. dakle, ne osecam se zrtvom, ti to od mene ili od bilo koga ne mozes da nacinis, niti sam implicirala da je tako.

nisam u obavezi da ucestvujem u razgovoru na nacin na koji ti sugerises.
dakle, ponavljam veoma strpljivo da je "briga o ljudima", kako je ja shvatam i kako mi iskustvo pokazuje, u velikom delu manipulacija, a da je stvaran deal redak - a to je - posten odnos i postena para i raspodela FINANSIJSKIH sredstava.

dakle, i na primer ja ne verujem u kompanije koje mi kupuju hamburger (uz lep osmeh i hvala) umesto bonusa nego u one koje raspodele te novcane bonuse zaposlenima.

#757 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 21 March 2008 - 04:25

stvarno moralan covek bi znao da je korektan odnos ka radniku sledeci:

- tretiras ga kao coveka, ljubazno i profesionalno
- platis ga dobro

naravno, lazan osmeh je lakse udeliti od povisice.

Da samo sto je to "dobro" placen prilicno rastegljiva kategorija.Sta to znaci dobro placen?

dakle, i na primer ja ne verujem u kompanije koje mi kupuju hamburger (uz lep osmeh i hvala) umesto bonusa nego u one koje raspodele te novcane bonuse zaposlenima.

Ti kanda nisi cula za profit sharing ili te pogadja to sto recepcioner i CEO ne dobiju isti iznos

#758 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 21 March 2008 - 05:30

Ti kanda nisi cula za profit sharing ili te pogadja to sto recepcioner i CEO ne dobiju isti iznos

mislim da ne citas. ja upravo govorim o slucajevima kada kompanija ne deluje po principu profit sharing-a.

ne vidim, uostalom, zasto si tako antagonisticki raspolozen.

i licno, da, smatram da i recepcioner treba da dobije deo profita.

Edited by mango, 21 March 2008 - 05:31.

#759 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 21 March 2008 - 05:56

i licno, da, smatram da i recepcioner treba da dobije deo profita.

Mislim da ne citas dobro. Magripa te nije pitao da li smatras da recepcionar treba nesto da dobije, nego te je pitao da li te pogadja sto CEO i recepcionar ne dobijaju isto (iste plate, iste profite, iste bonuse, isti broj deonica...).

#760 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 21 March 2008 - 06:35

Mislim da ne citas dobro. Magripa te nije pitao da li smatras da recepcionar treba nesto da dobije, nego te je pitao da li te pogadja sto CEO i recepcionar ne dobijaju isto (iste plate, iste profite, iste bonuse, isti broj deonica...).

citam sasvim dobro. i eto, ne pogadja me. onaj ko donosi strateske odluke koje vode dobru treba dq dobije vishe. ali on je nista i njegov plan je nista ako zaposleni - svi - ne rade svim plucima.

pogadja me kada recepcioner ne dobije nista jer tipovi koji se kurce misle da samo odredjeni uski segment menadzmenta ima pravo na raspodelu plena.

pogadjaju me tipusi koji onda kazu kako ljudima pare ionako nisu vazne - vazno je da im se udeli lep osmeh, narocito nakon sastanka na kojem je uskom segmentu kazano koliki procenat godisnje plate je njihovo ovogodisnje ucesce u plenu.

njima pare, masama osmesi, i tako to...

dakle, jos jednom, da ne bude zabune:

dakle, moji komentari se odnose na dvolicnost sistema koji se navodno "brine" za radnike ali zapravo, kada se malo po tome zagrebe, uvek se za nekog malo vise brine - to jeste - hijerarhija, zakoni moci i novca, ljudska tastina, itd... - sve je prisutno ovde koliko i bilo gde drugde, samo je ovde zvaka o tome lepsa pa se lakse vari....

Edited by mango, 21 March 2008 - 06:37.

#761 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 21 March 2008 - 06:42

pogadja me kada recepcioner ne dobije nista jer tipovi koji se kurce misle da samo odredjeni uski segment menadzmenta ima pravo na raspodelu plena.

ja nisam imao prilike da me tako nesto pogodi, jer nikada nisam radio u firmi u kojoj samo uski segment menadzmenta ima pravo na raspodelu plena, a ostali, ukljucujuci i recepcionara - ne.

#762 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 21 March 2008 - 06:50

ja nisam imao prilike da me tako nesto pogodi, jer nikada nisam radio u firmi u kojoj samo uski segment menadzmenta ima pravo na raspodelu plena, a ostali, ukljucujuci i recepcionara - ne.

eto vidis, ima nesto sto nisi video.

#763 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 21 March 2008 - 07:29

eto vidis, ima nesto sto nisi video.

Naravno. Ono što mene čudi je da, iako ti dajemo primere kompanija koje rade upravo suprotno od tvoje, ti i dalje insistiraš na "dvoličnosti sistema", iako je u našim kontraprimerima očigledno u pitanju dvoličnost određene/određenih kompanije/kompanija, a ne i celog sistema.

#764 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 21 March 2008 - 08:04

Naravno. Ono što mene čudi je da, iako ti dajemo primere kompanija koje rade upravo suprotno od tvoje, ti i dalje insistiraš na "dvoličnosti sistema", iako je u našim kontraprimerima očigledno u pitanju dvoličnost određene/određenih kompanije/kompanija, a ne i celog sistema.

Ono što mene čudi je da, iako ti dajem primer veoma mocne kompanije koja radi upravo suprotno od tvoje, ti i dalje insistiraš na "nepostojanju dvoličnosti sistema", iako je u kontraprimeru koji iznosim očigledno u pitanju dvoličnost kompanije koja je deo tog sistema, a samim tim i iskrenost celokupnog sistema.

#765 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 21 March 2008 - 12:05

Mango,

Treba imati u vidu da ljudi koji su autoritarno vaspitani vole sistem.
nemoguce imje objasniti. Oni vole autoritete, bilo da se radi o IBM-u ili Patrijarhu.

Autoritarno vaspitanje ne znaci uvek batine neko i suptilnu psihotorturu. Njima zaista NE SMETA ni voznja kolima, ni to sto postoji nepravda, nista, nista im ne smeta. Savrseno su zadovoljni sistemom i sobom. To su savrseni ljudi novog doba, d ane bi poludeli amputirali su sve emocije osim ljubavi spram sistema, svojih kola, aparata za kafu itd.

Tome ih uce i reklame, tome ih uci univerzitet, filmovi. Sve je napravljeno u smislu podizanja ovog novog tipa ljudi.