Jump to content

Photo
- - - - -

Od devet do pet

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
781 replies to this topic

#736 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 20 March 2008 - 02:34

mislim da ne citas pazljivo.

mene je magripa direktno upitao:

"Pa covek te i pita kako ti kao manager odgovaras na taj zahtev a ne sta stoji u Employee handbook-u..."

dakle, licni primer je tu jer je zatrazen.

inace, ja licno TO MOGU da koristim ali mnogi ne mogu a sasvim je besmisleno da ne mogu. dakle, ja sam tebi na sva pitanja odgovorila.

Osim poslednjeg: da li si upper management-u, koji salje cirkularne memos i pita kako da usrecite potcinjene a da im ne povecavate platu, predlozila da im se omoguci ono na sta trenutno (zvanicno) nemaju prava: telecommuting.

Nisam ovo pitao iz hira ili zato sto ne umem da procitam napisamo, nego zato sto ti dajem primer kako se moze zaposlenima izaci u susret i poboljsati im uslove rada, a da im se pri tome ne poveca plata - a to je upravo ono sto upper management hoce. Da li je moguce da se niko nije setio da im to predlozi?

#737 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 20 March 2008 - 02:49

A sefovi iznad to dobro znaju i u vecini firmi nije problem ako je to moguce.U najvecem broju slucajeva sales people ne moraju da dolaze u kancelariju nedeljama kao i jedan deo IT personala.E sada sto nekome priroda posla zahteva da bude u kancelariji to je druga pesma.
Opet je iskrivljena slika da je i sve u novcu.Ima dosta ljudi koji su spremni da prihvate i manje novca ali da rade u okruzenju koje je manje stresno od kompanija tipa GE gde 10% managementa svake godine leti napolje po automatizmu.Ljudi isto tako cene ako se ophodis prema njima kao da su jednaki sa tobom.Velika je razlika ako nekome kazes da nesto uradi kao dril narednik ili ako mu kazes molim te ucini mi uslugu.Eto ljudi kod mene vole summer hours kada petkom izadju dva sata ranije a plata im ostaje ista.Ima mnogo nacina na koji moze da se zaposleni ucini srecnijim i bez novca.....

Ovo je sve tacno. Medjutim, ja to cujem od tebe, al' ne i od Mango. Kad ona prica, zvuci ko da je nadozornik u rudniku u XIX veku. Zajebana ta Kanada. Kad sam ja radio u jednoj "velikoj i bogatoj" firmi, isli smo na posao leti u papucama i sorcu, radno vreme je bilo fleksibilno, a sefovi vise ortaci nego drill seargent-i. Dobro, nije to bio Njujork, Cikago ili Toronto nego provincija, mozda to ima veze?

#738 Feba

Feba
  • Members
  • 158 posts

Posted 20 March 2008 - 17:58

Moram da primetim da je mom dragom sasvim smrklo otkada je moguce raditi i od kuce. Rado bi on da radi sve vreme od kuce ali za sada je opcija od 9-5 u kancelariji, 5-7 povratak i vecera a resto uz racunar na mrezi. Sva sreca pa takav ritam ima svega nekoliko dana mesecno.
O slobodnim danima da ne govorim. Pravi slobodan dan ima samo kada ga kidnapujem i odvedem u neku preriju. U suprotnom, sefovi su svi na mrezi, Amerikanci rade i kad mi spavamo pa uvek ima novih i novih zahteva.
Rad na mrezi je mac sa dve ostrice. Lepo je raditi razgacen i neobrijan (kako kaze... :rolleyes: ) ali tu de facto nemas radno vreme sto ume da se otme kontroli.

#739 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 20 March 2008 - 19:04

Osim poslednjeg: da li si upper management-u, koji salje cirkularne memos i pita kako da usrecite potcinjene a da im ne povecavate platu, predlozila da im se omoguci ono na sta trenutno (zvanicno) nemaju prava: telecommuting.

Nisam ovo pitao iz hira ili zato sto ne umem da procitam napisamo, nego zato sto ti dajem primer kako se moze zaposlenima izaci u susret i poboljsati im uslove rada, a da im se pri tome ne poveca plata - a to je upravo ono sto upper management hoce. Da li je moguce da se niko nije setio da im to predlozi?

svi smo mi preneli sve sto smatramo da je vazno da se ZAISTA usrece ljudi koji nam raportiraju. dakle, kratak odgovor je: da. i naravno da znaju ali ih boli ona stvar.

#740 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 20 March 2008 - 19:11

Ovo je sve tacno. Medjutim, ja to cujem od tebe, al' ne i od Mango. Kad ona prica, zvuci ko da je nadozornik u rudniku u XIX veku. Zajebana ta Kanada. Kad sam ja radio u jednoj "velikoj i bogatoj" firmi, isli smo na posao leti u papucama i sorcu, radno vreme je bilo fleksibilno, a sefovi vise ortaci nego drill seargent-i. Dobro, nije to bio Njujork, Cikago ili Toronto nego provincija, mozda to ima veze?

molim te da ne karikiras.

poredi jabuke i jabuke a ne jabuke i kruske.

mozes ti i kod mene da dodjes na posao u sorcu, imas fleksibilno radno vreme, sefovi ti lazu da su ti ortaci i usput ti seru da se kompanija brine za tvoju dobrobit - a iza kulisa je prica drugacija, pare se dele a da prosecan zaposleni za njih nikada cuo nije, neko moze a neko ne mzoe itd...

dakle, samo ti veruj da je tvoja velika i bogata komapnija zaista bila tu za tebe u svakom trenutku i sve ti od sebe dala.

Edited by mango, 20 March 2008 - 19:11.

#741 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 20 March 2008 - 19:15

Opet je iskrivljena slika da je i sve u novcu.

:rolleyes: :huh: :)

Ima dosta ljudi koji su spremni da prihvate i manje novca ali da rade u okruzenju koje je manje stresno od kompanija tipa GE gde 10% managementa svake godine leti napolje po automatizmu.

da, to je ona humana briga za coveka. ;)

Ljudi isto tako cene ako se ophodis prema njima kao da su jednaki sa tobom.Velika je razlika ako nekome kazes da nesto uradi kao dril narednik ili ako mu kazes molim te ucini mi uslugu.

naravno. sistem manipulacije je uvek bio batina ili sargarepa. a ovde to cesto nije ni sargarpea nego njen privid.

Eto ljudi kod mene vole summer hours kada petkom izadju dva sata ranije a plata im ostaje ista.Ima mnogo nacina na koji moze da se zaposleni ucini srecnijim i bez novca.....

da, da.

to najcesce kazu oni koji imaju novca. :D

#742 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 20 March 2008 - 19:40

svi smo mi preneli sve sto smatramo da je vazno da se ZAISTA usrece ljudi koji nam raportiraju. dakle, kratak odgovor je: da. i naravno da znaju ali ih boli ona stvar.

hvala na odgovoru.

#743 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 20 March 2008 - 19:49

molim te da ne karikiras.

poredi jabuke i jabuke a ne jabuke i kruske.

mozes ti i kod mene da dodjes na posao u sorcu, imas fleksibilno radno vreme, sefovi ti lazu da su ti ortaci i usput ti seru da se kompanija brine za tvoju dobrobit - a iza kulisa je prica drugacija, pare se dele a da prosecan zaposleni za njih nikada cuo nije, neko moze a neko ne mzoe itd...

dakle, samo ti veruj da je tvoja velika i bogata komapnija zaista bila tu za tebe u svakom trenutku i sve ti od sebe dala.

Moram da verujem svojim očima a ne tebi, jer su uradili stvari za koje nisam čuo da je ijedna druga firma radila. Da li si ti ikada čula da je firma ohrabrivala svoje zaposlene da idu na postdiplomske studije, plaćala im školarinu dok su radili uz puno radno vreme, davala slobodne dane za spremanje comprehensive exam-a i odbranu teze, povećavala im platu na licu mesta kada postanu doktori nauka, a zauzvrat se pismeno obavezivala da NIŠTA ZAUZVRAT NE TRAŽI od zaposlenog? Mogao si da odeš sutradan, ako si hteo.

#744 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 20 March 2008 - 19:50

:rolleyes: :huh: :)
da, to je ona humana briga za coveka. ;)
naravno. sistem manipulacije je uvek bio batina ili sargarepa. a ovde to cesto nije ni sargarpea nego njen privid.
da, da.
to najcesce kazu oni koji imaju novca. :D

Izvini ali samo kratko pitanje?Da li bi pristala da ti ja recimo dam povisicu od 20% pa da se nakon toga ceo dan dernjam na tebe i lupim po dupetu onako u prolazu kada mi se cefne.Racunam kod tebe je sve u lovi...

#745 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 20 March 2008 - 19:57

Izvini ali samo kratko pitanje?Da li bi pristala da ti ja recimo dam povisicu od 20% pa da se nakon toga ceo dan dernjam na tebe i lupim po dupetu onako u prolazu kada mi se cefne.Racunam kod tebe je sve u lovi...

Pa što ne kažeš da se kod tebe tako dobija povišica od 20%. :rolleyes:

#746 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 20 March 2008 - 20:00

Moram da verujem svojim očima a ne tebi, jer su uradili stvari za koje nisam čuo da je ijedna druga firma radila. Da li si ti ikada čula da je firma ohrabrivala svoje zaposlene da idu na postdiplomske studije, plaćala im školarinu dok su radili uz puno radno vreme, davala slobodne dane za spremanje comprehensive exam-a i odbranu teze, povećavala im platu na licu mesta kada postanu doktori nauka, a zauzvrat se pismeno obavezivala da NIŠTA ZAUZVRAT NE TRAŽI od zaposlenog? Mogao si da odeš sutradan, ako si hteo.

Eto vidis moja firma placa svim zaposlenima troskove studija ako odluce da studiraju .Takodje u zavisnosti od velicine lokacije postoje restorani sa dotiranim cenama za sve radnike.Uzgred ja znam za gomilu drugih firmi koje imaju istu politiku prema skolovanju zaposlenih.

#747 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 20 March 2008 - 20:03

Eto vidis moja firma placa svim zaposlenima troskove studija ako odluce da studiraju .Takodje u zavisnosti od velicine lokacije postoje restorani sa dotiranim cenama za sve radnike.Uzgred ja znam za gomilu drugih firmi koje imaju istu politiku prema skolovanju zaposlenih.

Da, ali svi primeri koje ja znam daju na potpis i klauzulu koliko treba da ostaneš u firmi posle završetka školovanja, inače plaćaš penale. I nema nijednog primera da znam da ti daju extra slobodne dane za comprehensive exam & odbranu teze.

#748 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 20 March 2008 - 20:11

Da, ali svi primeri koje ja znam daju na potpis i klauzulu koliko treba da ostaneš u firmi posle završetka školovanja, inače plaćaš penale. I nema nijednog primera da znam da ti daju extra slobodne dane za comprehensive exam & odbranu teze.

To je tacno ali ti dobijas placeno skolovanje a to ne moraju da rade.Sa druge strane firme isto tako placaju za razne kurseve i tu nema nikakve klauzule.
Sto se slobodnih dana tice mozes da dobijes ekstra slobodne dane ali ne i placene slobodne dane.Neplaceno odsustvo skoro nikada nije problem.

#749 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 20 March 2008 - 20:18

pa veruj svojim ocima. verujem i ja svojima. tu se u potpunosti slazemo. uopste mi nije jasno zasto mislis da tvoje oci imaju jedini pravi ugao gledanja.

ja tebi verujem da si imao pozitivna iskustva, jedino smatram da nisi video sve sto se stvarno desava iza kulisa. i to je okej.

ti meni ne verujes uopste ali to i nije poanta. meni nije bitno da mi ti verujes - govorim iskustvo.

usput, moze i kod nas da se ide na usavrsavanje. ali neki mogu mao pre nekih drugih.

stvar batine i sargarepe.

racunam kod tebe je sve u osmehu a nista u lovi.

:rolleyes:

#750 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 20 March 2008 - 20:35

racunam kod tebe je sve u osmehu a nista u lovi.

:rolleyes:

Ja ne kazem da je sve u osmehu nego da je odnos prema zaposlenom jako bitan i da postoje nacini da se ljudima boravak na radnom mestu ucini prijatniji.E sada ako ti mislis da je to samo sarena laza da bi se ti isti manje platili onda ja sam ti ponudio resenje.Veca povisica ali uz to ide i ono "ajde mala donesi mi pola kile sa sirom i jogurt".Bas bih voleo da vidim tu srecnu reakciju....