Jump to content


Photo
- - - - -

Šta treba menjati u gimnazijama ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
77 replies to this topic

#61 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 16 October 2009 - 22:27

SF gimnazija postoji i u Kragujevcu i u Jagodini, i verovatno u Nisu itd.

Inace , djacima SF gimnazija se jezici tolko smuce za cetri godine konstantnog ponavljanja deklinacija i konjugacija iz cetri aktuelna i dva mrtva jezika da pedeset odsto ucenika takvih gimnazija ni ne upisu filoloski fakultet.
Sto se tice ove replike da u regularnim gimnazijama matematickog ili drustvenog smera forisraju pogresne predmete.. To je od skole do skole. U nekim gimnazijama se nikakvi predmeti ni ne forsiraju, nadjem se u rebusu kako je moguce da su sva ona deca gimnazijalci i to maturanti, a ne znaju da se snadju u svakodnevnoj komunikaciji, a jos crnje nemaju osnovnu kulturu, kojoj ih ako ne kod kuce a ono u skoli treba da nauce.
Nego, da se ja pitam kao sto se ne pitam, urucila bih crven karton svim profesorima preko 55-e, pa nek svojim unucicima sprovode rezim"ti znas za tri ja za 4 a jedino Bog zna za pet" ako su zeljni i nostalgicni tog govnjavog sistema


Filoloska gimnazija postoji samo u Beogradu i Sremskim Karlovcima, a u Kragujevcu se nalazi samo jedno odeljenje u okviru gimnazije (bar je tako bilo kad sam se poslednji put raspitivala). A to da se ucenicima tamo jezici smuce, ne pije vodu, prvo zato sto se ne uci cetiri, vec najvise tri ziva jezika, drugo zato sto je samo latinski obavezan sve cetiri godine, a starogrcki se uci samo u jednom tzv. klasicnom odeljenju i trece, zato sto oko 75-90% ucenika (u zavisnosti od jezika) upise zeljeni smer na Filoloskom fakultetu. Ostatak se najcesce opredeli za politicke nauke, sociologiju, psihologiju itd.
Sa izjavom o profesorima preko 55. takodje ne mogu da se slozim, jer su neki od najkvalitetnijih profesora upravo u tom zivotnom dobu, isto kao sto idiota kojima ne bi trebalo dati ni stado nacrtanih ovaca da cuvaju, a ne da predaju odeljenju ima medju onim mladjima. Jbg, nije svako ni za pedagoga, a u prosvetu cesto upadnu oni koji nemaju bolju alternativu. Posledice su vise nego ocigledne.

#62 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 16 October 2009 - 22:47

Filoloska gimnazija postoji samo u Beogradu i Sremskim Karlovcima, a u Kragujevcu se nalazi samo jedno odeljenje u okviru gimnazije (bar je tako bilo kad sam se poslednji put raspitivala). A to da se ucenicima tamo jezici smuce, ne pije vodu, prvo zato sto se ne uci cetiri, vec najvise tri ziva jezika, drugo zato sto je samo latinski obavezan sve cetiri godine, a starogrcki se uci samo u jednom tzv. klasicnom odeljenju i trece, zato sto oko 75-90% ucenika (u zavisnosti od jezika) upise zeljeni smer na Filoloskom fakultetu. Ostatak se najcesce opredeli za politicke nauke, sociologiju, psihologiju itd.
Sa izjavom o profesorima preko 55. takodje ne mogu da se slozim, jer su neki od najkvalitetnijih profesora upravo u tom zivotnom dobu, isto kao sto idiota kojima ne bi trebalo dati ni stado nacrtanih ovaca da cuvaju, a ne da predaju odeljenju ima medju onim mladjima. Jbg, nije svako ni za pedagoga, a u prosvetu cesto upadnu oni koji nemaju bolju alternativu. Posledice su vise nego ocigledne.

Samo mala ispravka oko broja jezika, bar kada je u pitanju Filološka gimnazija u Beogradu. U njoj se od živih jezika uče engleski, francuski, nemački, ruski, italijanski, španski, kineski i japanski.

Ne bih se složio ni da im se smuče jezici, što takođe govorim na osnovu iskustva sa beogradskom školom.

I naravno, godine nemaju veze sa stručnošću. Imao sam one koji su tek pristigli sa fakulteta, kao i starije, a pravila nema.

Edited by DJ_Vasa, 16 October 2009 - 22:48.


#63 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 16 October 2009 - 22:50

Samo mala ispravka oko broja jezika, bar kada je u pitanju Filološka gimnazija u Beogradu. U njoj se od živih jezika uče engleski, francuski, nemački, ruski, italijanski, španski, kineski i japanski.

Ne bih se složio ni da im se smuče jezici, što takođe govorim na osnovu iskustva sa beogradskom školom.


A ne, nisi me shvatio, nisam mislila na ukupan broj jezika koji se uce u Filoloskoj, vec na broj jezika koji svaki djak pojedinacno izucava. Pored obaveznog prvog i drugog jezika, postoji i opcija da se uci treci (u nekim retkim slucajevima i cetvrti jezik) fakultativno.

#64 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 16 October 2009 - 22:57

A ne, nisi me shvatio, nisam mislila na ukupan broj jezika koji se uce u Filoloskoj, vec na broj jezika koji svaki djak pojedinacno izucava. Pored obaveznog prvog i drugog jezika, postoji i opcija da se uci treci (u nekim retkim slucajevima i cetvrti jezik) fakultativno.

U pravu si, moja greška. Prevideo sam da si govorila o tome, pa sam zato nabrojao celokupnu "ponudu".

Uzgred, i ja sam završio beogradsku FG :ph34r:

#65 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 16 October 2009 - 23:26

U pravu si, moja greška. Prevideo sam da si govorila o tome, pa sam zato nabrojao celokupnu "ponudu".

Uzgred, i ja sam završio beogradsku FG :D


Nisi valjda? :) U tom slucaju otprilike znas na sta mislim kad pominjem starije i mladje, strucne i nestrucne profesore :ph34r:

#66 susanrocks

susanrocks
  • Banned
  • 41 posts

Posted 17 October 2009 - 16:48

zato sto je samo latinski obavezan sve cetiri godine, a starogrcki se uci samo u jednom tzv. klasicnom odeljenju

ne znam za starogrcki,znam za staroslovenski

#67 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 17 October 2009 - 20:46

ne znam za starogrcki,znam za staroslovenski


Mislis u gimnaziji? Tu staroslovenski uopste nije obavezan, nisam sigurna da se moze uciti ni fakultativno (u moje vreme ga nije bilo).

Edited by Golubica, 17 October 2009 - 20:49.


#68 susanrocks

susanrocks
  • Banned
  • 41 posts

Posted 18 October 2009 - 13:40

A zato Vi skociste za ove profesore od po pola veka.
Sad ga ima i u gimnazijama :]

#69 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 18 October 2009 - 15:51

A zato Vi skociste za ove profesore od po pola veka.
Sad ga ima i u gimnazijama :]

Neko te je slagao. U "normalnim" gimnazijama drustveno-jezickog smera nema predmeta "staroslovenski".

Edited by tomas.hokenberi, 18 October 2009 - 15:53.


#70 susanrocks

susanrocks
  • Banned
  • 41 posts

Posted 18 October 2009 - 17:19

Pa dobro, onda, slagali me uistinu
krvlju i znojem ima da im naplatim

#71 surovivuk

surovivuk
  • Banned
  • 21 posts

Posted 31 October 2009 - 14:47

Ako se ja pitam sta treba promeniti u mojoj Gimnaziji drustvenog smera to je onda latinski za drugu godinu. PRVO ne vidim poentu zasto prirodnjaci imaju jednu a mi drustvenjaci imamo dve godine??? Verovatno zbog prava ali i na medicini ima brdo latinskih naziva koje treba znati. DRUGO profesori (bar u mojoj Gimnaziji) se ponasaju kao da od 3. godine zivota ucimo latinski, pa se onda cude kada ne znamo neku rec da prevedemo i jos nas popreko gledaju zbog toga. TRECE ima mnogo deklinacija i vremena..........Sve u svemu ionako cemo posle druge godine to sve da zaboravimo, latinski je "mrtav" jezik ne mogu ga upotrebiti u komunikaciji i zato mislim da treba da se ukine ovo go*no od jezika a ko hoce da ga uci neka lepo ide na fakultet i srecno mu bilo. :ph34r: Ionako cu posle zavrsene Gimnazije da upisem prirodni fakultet (matematicki da budem precizniji), i sto puta se kajem sto sam upisao drustveni.

Pozdrav svima........

#72 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 02 November 2009 - 09:34

Ako se ja pitam sta treba promeniti u mojoj Gimnaziji drustvenog smera to je onda latinski za drugu godinu. PRVO ne vidim poentu zasto prirodnjaci imaju jednu a mi drustvenjaci imamo dve godine??? Verovatno zbog prava ali i na medicini ima brdo latinskih naziva koje treba znati. DRUGO profesori (bar u mojoj Gimnaziji) se ponasaju kao da od 3. godine zivota ucimo latinski, pa se onda cude kada ne znamo neku rec da prevedemo i jos nas popreko gledaju zbog toga. TRECE ima mnogo deklinacija i vremena..........Sve u svemu ionako cemo posle druge godine to sve da zaboravimo, latinski je "mrtav" jezik ne mogu ga upotrebiti u komunikaciji i zato mislim da treba da se ukine ovo go*no od jezika a ko hoce da ga uci neka lepo ide na fakultet i srecno mu bilo. :ph34r: Ionako cu posle zavrsene Gimnazije da upisem prirodni fakultet (matematicki da budem precizniji), i sto puta se kajem sto sam upisao drustveni.

Pozdrav svima........


Latinski jezik se ne uci samo zbog eventualnih buducih studija prava (na medicini se potrebno znanje latinskog svodi na poznavanje latinskih naziva bolesti i organa itd) vec i zbog "jezicke" komponente. Latinski jezik je uticao, manje ili vise, na sve evropske jezike tako da je njegovo poznavanje potrebno onima koji ce se baviti filologijom, ali i istorijom i srodnim naukama.

Medjutim, slazem se da je 2 godine latinskog verovatno nepotrebno i na drustvenim smerovima gimnazija (osim specijalizovanim filoloskim gimnazijama). Verovatno postoje i korisnije stvari koje se mogu uciti umesto toga. Npr. za skolu koja pretenduje da bude opsteobrazovna i da daje prohodnost ka svim fakultetima program matematike drustvenog smera od 4 - 3 - 2 - 2* casova nedeljno je nedovoljan. Bilo koja srednja tehnicka skola IV stepena (tipicno 4-4-4-4) , barem formalno, daje bolje predznanje za studije matematike, prirodnih nauka i tehnike.

*fond casova po razredima (I-II-III-IV)

#73 Markov

Markov
  • Members
  • 10,561 posts

Posted 11 November 2009 - 01:55

Latinski jezik se ne uci samo zbog eventualnih buducih studija prava (na medicini se potrebno znanje latinskog svodi na poznavanje latinskih naziva bolesti i organa itd) vec i zbog "jezicke" komponente. Latinski jezik je uticao, manje ili vise, na sve evropske jezike tako da je njegovo poznavanje potrebno onima koji ce se baviti filologijom, ali i istorijom i srodnim naukama.

Medjutim, slazem se da je 2 godine latinskog verovatno nepotrebno i na drustvenim smerovima gimnazija (osim specijalizovanim filoloskim gimnazijama). Verovatno postoje i korisnije stvari koje se mogu uciti umesto toga. Npr. za skolu koja pretenduje da bude opsteobrazovna i da daje prohodnost ka svim fakultetima program matematike drustvenog smera od 4 - 3 - 2 - 2* casova nedeljno je nedovoljan. Bilo koja srednja tehnicka skola IV stepena (tipicno 4-4-4-4) , barem formalno, daje bolje predznanje za studije matematike, prirodnih nauka i tehnike.

*fond casova po razredima (I-II-III-IV)


Latinski bi trebalo ili izbaciti ili radikalno smanjiti, a kad kažem radikalno smanjiti mislim naravno na gramatiku. Ok, latinskim su prožeti, manje više, svi evropski jezici, ali mi ne treba gramatika mrtvog jezika. Osim, i jedino ako, studiram neki od Romanskih jezika.

#74 Strummer

Strummer
  • Members
  • 22 posts

Posted 26 November 2009 - 07:59

Preporučujem jedan kvalitetan tekst kolumniste lista Politika N. Katića u kome se, pored ekonomije, osvrnuo i na problem obrazovanja. Ceo tekst možete da pročitate na sajtu http://nkatic.wordpress.com/, a ja sam izdvojio jedan mali deo koji se odnosi na obrazovanje:
"... Srbija nema dovoljno disciplinovanu niti dovoljno kvalitetnu radnu snagu kojom može privući strane investicije. Ogroman broj kvalifikovanih ljudi i profesionalaca je emigrirao i to je proces koji se nastavlja. Današnji obrazovni sistem taj gubitak ne može brzo nadoknaditi ni po kvalitetu, ni po kadrovskoj strukturi. Obrazovanje sve manje služi potrebama privrede i društva, a sve više postaje unosan biznis akademskih preduzetnika. Ovo se sjajno poklapa i sa opsesivnom potrebom roditelja da im deca po svaku cene završe fakultet, studirajući bilo šta, bilo gde, pa koliko traje da traje, i koliko košta da košta. Bez radikalnog zaokreta u obrazovanju, bez pomeranja ka stručnim školama i tehničko-matematičkim fakultetima, Srbija će nastaviti da stvara kadar za kafiće, a ne za industriju."

#75 Petar 91

Petar 91
  • Members
  • 3,145 posts

Posted 16 September 2010 - 02:26

Ja sam ove godine zavrsio gimnaziju opsti smer i mogu vam reci da predmeti tipa filozofija su uzasno odradjeni .. Imate knjigu od 300 strana gde se nasiroko i na veoma nezanimljiv nacin obrazlazu teorije i gledista filozofa kroz istoriju mnogo lose napisano i odradjeno i stvarno se divim svojoj profesorici jer je koliko toliko uspela da iz nas izvuce maksimum zainteresovanosti sto se tog predmeta tice.
A sto se ukupnog utiska tice mislim da je skola super za ljude koji posle osnovne nemaju cvrsto izgradjen stav o tome sta zele da upisu posle srednje i ja se zato i nisam pokajao mada je npr druga godina u opstem smeru nenormalno teska u odnosu na npr trecu