Jump to content


Photo
- - - - -

Tito na Slobinom mestu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
13 replies to this topic

#1 hogarstrasni

hogarstrasni
  • Members
  • 213 posts

Posted 27 February 2008 - 06:31

Posto je vec bio topik o Titu, evo jednog drugog , cisto hipoteticnog pitanja.
U uslovima pada berlinskog zida,gubljenja hladnoratovkog geostrateskog polozaja bivse SFRJ,razbucane SSSr sa pijanom Jeljcinom i Titom koga vise nema - sta bi dakle njegov alter-ego(Tito)mogao bolje(gore) da uradi od Milosevica po Jugoslaviju ili po Srbiju?
Naravno, posle izgubljene bitke je lako biti general, ali eto, tema ima malo naucno-fantasticni karakter jer se bavi zagrobnom zivotima

#2 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 27 February 2008 - 07:55

To je malo... teška tema, koja se po meni neće razviti u baš nešto dobro, ali ajde, da probam..
Nakon svega što znamo o Zagorcu, ja mislim, da bi on ipak to bolje uradio. S obzirom, kako je znao da iskoristi stratešku važnost SFRJ ne dvojim, da bi isto učinio i '90.ih sa Srbijom. Ili bi ga ubili kao što je to primer sa Đinđićem.. :rolleyes:

Edited by Gogy, 27 February 2008 - 07:56.


#3 hogarstrasni

hogarstrasni
  • Members
  • 213 posts

Posted 27 February 2008 - 14:21

Ali ranih devedesetih je Srbija upravo izgubila na znacaju u tom geostrateskom smislu. Danas, sa ponovnim jacanjem Rusije,Kine ...(ako to posmatramo kao moguci blok u paketu sa Iranom i mozda Indijom) i na sve veca zaostravanja u retorici, mozemo naslutiti da bi Srbija ponovo mozda mogla da balansira (moje misljenje!!) izmedju njih radi svojih interesa.Poenta mog pitanja i jeste sta bi Broz uradio da je bio na Miskovom mestu u okolnostima(znaci ne drugacijim).
Tema mozda jeste teska ali ne vidim zasto bi smo bezali od teskih tema.

#4 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 27 February 2008 - 14:59

Pa zato kažem - ne dvojim, da bi on uverio i Istok i Zapad, da je Srbija još uvek (tada) geopolitićki faktor, na koga treba da se računa. Pre svega, valjda bi i odnosi sa ostalim zemljama ExYu bili nadaleko bolji od ovih danas. I sad računaj, kad ne bi bilo rata na ovim prostorima... S obzirom, da su SFRJ več osamdesetih nudili članstvo u EZ..

#5 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 27 February 2008 - 15:12

Neki ljudi nikako da shvate da je Breznjev odapeo pre vise od 20 godiina a blokovska podela nestala.Interesi Kine na Balkanu su jednaki interesima Svajcarske u Polineziji a Srbija uspesno zadnjih godina balansira izmedju neba i zemlje.Uspeh tog balansiranje je i cnjenica da je jedina zemlja u regionu koja ima manjinsko vlasnistvo nad legendarnim gasovodom koje je placeno gubitkom naftne industrije.

#6 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 28 February 2008 - 19:49

Jeste naučna fantastika, ipak.

Broz umesto Miloševića? 1999. godine JNA bi imala svih 50 Mig29 i još jedno stotinak Mig31. SS300 bi bio davno apsolviran. Frnja i Alija bi bili u zatvoru, Milošević sekretar SK Beobanke ...

#7 Brunehilda The Queen

Brunehilda The Queen
  • Members
  • 16 posts

Posted 28 February 2008 - 20:03

To je malo... teška tema, koja se po meni neće razviti u baš nešto dobro, ali ajde, da probam..
Nakon svega što znamo o Zagorcu, ja mislim, da bi on ipak to bolje uradio. S obzirom, kako je znao da iskoristi stratešku važnost SFRJ ne dvojim, da bi isto učinio i '90.ih sa Srbijom. Ili bi ga ubili kao što je to primer sa Đinđićem.. :huh:


Ja mislim da ne bi, jer Broz ne bi dopustio pre svega da se namnozi gamad kao sto je to uradio Milosevic... Ili bi on sam drzao mafiju pod svojom kontrolom, il je ne bi bilo... :rolleyes:

Edited by Brunehilda The Queen, 28 February 2008 - 20:03.


#8 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 28 February 2008 - 20:10

tema je jako zanimljiva i pretpostavljam da se pre svega odnosi na to sta bi Tito uradio na spoljnom planu, posto su u drugim stvarima oni potpuna suprotnost i ne vidim kako bi uopste mogli da se porede...Tito je proganjao nacionalizam a Milosevic ga svugde budio i jacao, Tito bio antifasista a Milosevic zestoki fasista...meni se cini da bi on svakako tezio tome da se prikloni jacima, SAD i NATO da bi ova zemlja bila nekakav faktor u svetu

#9 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 29 February 2008 - 13:43

Stari je bio jako sposobna bitanga, makijavelista prve klase - danas bi (bez S)FRJ bila u EU.

#10 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 29 February 2008 - 13:48

Stari je bio jako sposobna bitanga, makijavelista prve klase - danas bi (bez S)FRJ bila u EU.


A jedan od konferencijskih prostora u Berlaymontu bi se zvao JBT.

#11 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 29 February 2008 - 14:47

Možda je bolje pitanje šta bi bilo da se SFRJ nije raspala, da smo ušli u Evropu prvi u poređenju sa istočnim blokom, da nije bilo ratova?

Edited by slowmotion, 29 February 2008 - 14:48.


#12 Sobchak

Sobchak
  • Members
  • 1,754 posts

Posted 29 February 2008 - 20:10

Možda je bolje pitanje šta bi bilo da se SFRJ nije raspala, da smo ušli u Evropu prvi u poređenju sa istočnim blokom, da nije bilo ratova?


SFRJ se morala raspasti.
Pod Brozovom vlašću je jedva opstajala zahvaljujući jakoj vojsci i jakoj obavještajnoj službi.

Kad je pendrek prestao biti jak počelo je pucati po šavovima.


#13 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 29 February 2008 - 21:17

SFRJ se morala raspasti.
Pod Brozovom vlašću je jedva opstajala zahvaljujući jakoj vojsci i jakoj obavještajnoj službi.

Kad je pendrek prestao biti jak počelo je pucati po šavovima.



Upravo obrnuto. Uložen je ogroman trud da se SFRJ razbije. Trebalo je mnogo pendreka, tri godine ŽESTOKE propagande nacionalističkog razmišljanja (1988-1991), propagande raspirivanja međusobnog straha i nepoverenja, ispiranja mozga da jedni rade a drugi profitiraju, da postoje nenaplaćeni istorijski računi i da je vreme za osvetu, a da ne zaboravimo, i uvoza i rehabilitacije onih koji su posle II svetskog rata pobegli... Nije to išlo spontano, Politika, RTS, HTV, Tuđmanova i Milošervićeva ekipa su se dobro namučili da rasture državu.

Edited by yossarian, 29 February 2008 - 21:18.


#14 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 29 February 2008 - 21:53

SFRJ se morala raspasti.
Pod Brozovom vlašću je jedva opstajala zahvaljujući jakoj vojsci i jakoj obavještajnoj službi.

Kad je pendrek prestao biti jak počelo je pucati po šavovima.



Na žalost, mislim da si u pravu, to smo već razmatrali na par topica.

Ipak, u sferi science fiction-a i pozitivne utopije lepa je pomisao da nije moralo doći do krvoprolića i potvrde da su ovi prostori ukleti.