Jump to content


Photo
- - - - -

Balkanski ratovi,mirovni ugovori


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
69 replies to this topic

#31 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 06 March 2008 - 23:05

Pošto o Balkanskim ratovima ne znam mnogo a vidim ima ovde stručnjaka za to pitanje, posebno za ulogu Crne Gore u toj priči, poslužiću se jednim primerom iz I rata.

Kratka depeša koju je krajem 1915. godine Nikola Pašić, predsednik vlade Kraljevine Srbije uputio kralju Nikoli Petroviću, crnogorskom suverenu:

"Održite se 48 sati na Mojkovcu i odužili ste se srpstvu".

Mojkovačka operacija, često pogrešno u istoriografiji zvana Mojkovačka bitka, trajala je više od dva meseca. Crnogorska vojska, snaga 20 puta manjih od Austrougarske, borila se i održala front dok su se snage Kraljevine Srbije povlačile prema Skadru i dalje. Borbe su trajale i u vreme dok se glavnina Srpske vojske oporavljala i pripremala za marš preko Albanije.

Ima jedna interesantna rečenica izgovorena u dokumentarnoj emisiji RTS-a prikazanoj povodom proboja Solunskog fronta, prošle godine.

"Posle usiljenog marša od 3 dana, Lovćenski odred je izbio na Drinu i istog dana prihvatio borbu sa 16. austrougarskom divizijom".

#32 teroreticar

teroreticar
  • Members
  • 1,374 posts

Posted 07 March 2008 - 01:10

Niko nije jugoslovenske narode lupao po glavi i silovao ih da ulaze u tu drzavu.Ma vazno je da su se sada oslobodili tog sprskog jarma.
Svi srecni i zadovoljni.Neki manje,neki vishe.

Nije ni meni bilo loshe u toj drzavi. Ali nekima jeste pa smo sada tu gde smo.


pa..zavisi kako koga. bosnjacima je na primjer bilo mnogo bolje u austrougarskoj..i to ne samo zbog agrarne reforme, tj. pljacke njihove zemlje od strane drzave bez placanja obecane nadoknade, nego i zbog cinjenice da su se ubistva, pa cak i masakri nad njima u toj drzavi tolerisali..vidi: masakar u sahovicima 1924. godine (crna gora)..tamo je ubijeno oko 600 civila bosnjaka svih starosnih doba..kaznjen nije niko..protjerano je jos najmanje toliko. da ne spominjem ubistva i pljacke koje su se desavale mahom nakon rata jer je to ipak u neku ruku poslijedica ratne bure. pa nije im priznato ni pravo na sopstveni identitet iako su ljudi odbijali da se deklarisu kao srbi ili hrvati sto im je nametano..

a nije ni tajna da su mnogi srbi u bosni vec nakon prve decenije SHS drzave pocele da zale za austrougarskom..prema tome: sta da se kaze o jednoj drzavi u kojoj ljudi sa nostalgijom misle na "omrzenu okupaciju"..?

#33 teroreticar

teroreticar
  • Members
  • 1,374 posts

Posted 07 March 2008 - 01:12

jos nesto: kazes tebi nije lose u toj drzavi (mislis na srbiju ako se ne varam)..pa nije ni meni lose tu gdje sam sad, a nisam vise u bosni, tako da sam veoma dobro u stanju da to o cemu raspravljamo posmatram sa izvjesne distance..u pravom smislu rijeci.

#34 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 07 March 2008 - 09:31

jos nesto: kazes tebi nije lose u toj drzavi (mislis na srbiju ako se ne varam)..pa nije ni meni lose tu gdje sam sad, a nisam vise u bosni, tako da sam veoma dobro u stanju da to o cemu raspravljamo posmatram sa izvjesne distance..u pravom smislu rijeci.


Ne nego sam mislila na bivshu jugoslovensku u kojoj mi zivot nije bio losh.

Inace zivot ljudi u Srbiji se ne razlikuje mnogo od zivota ljudi u BiH.

A i ja mogu i umem sa distance da "posmatram" :rolleyes:

Edited by Teja, 07 March 2008 - 09:33.


#35 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 07 March 2008 - 09:37

pa..zavisi kako koga. bosnjacima je na primjer bilo mnogo bolje u austrougarskoj..i to ne samo zbog agrarne reforme, tj. pljacke njihove zemlje od strane drzave bez placanja obecane nadoknade, nego i zbog cinjenice da su se ubistva, pa cak i masakri nad njima u toj drzavi tolerisali..vidi: masakar u sahovicima 1924. godine (crna gora)..tamo je ubijeno oko 600 civila bosnjaka svih starosnih doba..kaznjen nije niko..protjerano je jos najmanje toliko. da ne spominjem ubistva i pljacke koje su se desavale mahom nakon rata jer je to ipak u neku ruku poslijedica ratne bure. pa nije im priznato ni pravo na sopstveni identitet iako su ljudi odbijali da se deklarisu kao srbi ili hrvati sto im je nametano..

a nije ni tajna da su mnogi srbi u bosni vec nakon prve decenije SHS drzave pocele da zale za austrougarskom..prema tome: sta da se kaze o jednoj drzavi u kojoj ljudi sa nostalgijom misle na "omrzenu okupaciju"..?


Austrougarska bi se raspala i bez atentata u Sarajevu. Nije se valjda raspala
zbog Gavrila Principa. WWI bi se ladno odigrao i bez tog atentata jer se mashinerija
za rat i pre tog atentata zahuktala. To je bila samo mala varnica da rat treba da pocne.

Prema tome , nema nikakva zal za Austrogurskom.

Cudno da samo vama Boshnjacima ta carevina nedostaje.

#36 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 07 March 2008 - 09:57

Austrougarska bi se raspala i bez atentata u Sarajevu. Nije se valjda raspala
zbog Gavrila Principa. WWI bi se ladno odigrao i bez tog atentata jer se mashinerija
za rat i pre tog atentata zahuktala. To je bila samo mala varnica da rat treba da pocne.

Prema tome , nema nikakva zal za Austrogurskom.

Cudno da samo vama Boshnjacima ta carevina nedostaje.


Ja živim u nekadašnjoj Austrougarskoj carevini, interesantno je da ovde niko, ama baš niko za tom idealnom državnom tvorevinom ne žali, bilo da se radi o zvaničnoj državnoj politici, bilo o privatnim izjavama i diskusijama (ako nekih uopšte i ima, jer to današnje ljude mnogo ne interesuje), bilo da se radi o porukama u filmu ili literaturi. Štaviše, od zvaničnih diplomatskih odnosa sa susedima, svakako su najlošiji sa Austrijom.

Čini mi se da kod nicka "teoreticar" se radi o nekom ličnom problemu sa Srbima i Srbijom, Kraljevinom SHS i SFRJ. Možda bi bilo dobro kada bi nam objasnio nešto o tim "truhlim" (ovo ne znam šta znači, sigurno je nešto pohvalno) državama.

#37 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 07 March 2008 - 10:20

pa..zavisi kako koga. bosnjacima je na primjer bilo mnogo bolje u austrougarskoj..i to ne samo zbog agrarne reforme, tj. pljacke njihove zemlje od strane drzave bez placanja obecane nadoknade, nego i zbog cinjenice da su se ubistva, pa cak i masakri nad njima u toj drzavi tolerisali..vidi: masakar u sahovicima 1924. godine (crna gora)..tamo je ubijeno oko 600 civila bosnjaka svih starosnih doba..kaznjen nije niko..protjerano je jos najmanje toliko. da ne spominjem ubistva i pljacke koje su se desavale mahom nakon rata jer je to ipak u neku ruku poslijedica ratne bure. pa nije im priznato ni pravo na sopstveni identitet iako su ljudi odbijali da se deklarisu kao srbi ili hrvati sto im je nametano..

a nije ni tajna da su mnogi srbi u bosni vec nakon prve decenije SHS drzave pocele da zale za austrougarskom..prema tome: sta da se kaze o jednoj drzavi u kojoj ljudi sa nostalgijom misle na "omrzenu okupaciju"..?


Od svih država ja najviše žalim za Osmanskim Carstvom. Nije pošteno što potenciraš Austrougarsku, za vreme turskog vakta se najbolje živelo:

''Bosna je cijelo vrijeme vladavine Osmanskog Carstva imala povlašten status u odnosu na sve druge zemlje koje ulaze u njegov sastav. Feudalna gospoda su ne samo zadržavala svoje posjede nego je imala pravo i nasljeđivanja istih, a kako ćemo kasnije vidjeti domaći muslimani u Bosni, s vremenom potpuno preuzimaju lokalnu vlast u svoje ruke, što apsolutno nije bio slučaj u ostalim zemljama koje ulaze u sastav Osmanskog Carstva, što nije bio problem ukoliko je vlastela bila odgovarajuće vjere.''

#38 Il Pirata

Il Pirata
  • Members
  • 191 posts

Posted 07 March 2008 - 10:38

Ja najvise zalim za mojim plemenom koje je jos zivelo u ruskoj stepi tamo negde u 4om veku pre silaska na balkansko poluostrvo. Poglavica je davao jako mnogo sloboda, lov, ribolov i sl.. Zene su bile mlogo jednostavnije i bilo je jako jeftinije izdrzavanje porodice koja je tada bila mlogo liberarnija. Narocito imam nostaligiju za logorskim vatrama....

#39 teroreticar

teroreticar
  • Members
  • 1,374 posts

Posted 07 March 2008 - 10:50

Ne nego sam mislila na bivshu jugoslovensku u kojoj mi zivot nije bio losh.

Inace zivot ljudi u Srbiji se ne razlikuje mnogo od zivota ljudi u BiH.

A i ja mogu i umem sa distance da "posmatram" :rolleyes:



ja ne zivim u BiH..od 92., a zbog cega? pa razmisli malo..

Austrougarska bi se raspala i bez atentata u Sarajevu. Nije se valjda raspala
zbog Gavrila Principa. WWI bi se ladno odigrao i bez tog atentata jer se mashinerija
za rat i pre tog atentata zahuktala. To je bila samo mala varnica da rat treba da pocne.

Prema tome , nema nikakva zal za Austrogurskom.

Cudno da samo vama Boshnjacima ta carevina nedostaje.


nisam rekao da mi carevina nedostaje nego da je carevina bila bolja alternativa od kraljevine..bar za bosnjake. objasnio sam vec zbog cega. isto kao sto danas mnogi ljudi u drzavama bivse SFRJ zale za tom drzavom zbog toga sto demokratija nije samo donijela pravo na glasanje, pravo na slobodne demonstracije i sve to sto u komunizmu nismo imali (dobro, meni je 92. bilo tek 12 godina ali znam pomalo o tome), nego se pogorsao i zivot velikog broja ljudi. slicno se dogodilo u bosni nakon smijenjivanja vlasti 1919. godine. mogu zamisliti euforiju zbog toga sto je slavenski, tj. srpski kralj zamijenio germanskog tj. austrijskog cara..yeah, kakve promijene..mislim..nisam navikao da razmisljam u takvim kategorijama jer mi je vaznije kako zivim od toga ko je na vlasti..

za bosnjake se od 1919. zivot u mnogo tome bitno pogorsao. dobro, ostavimo po strani zemljoposjednike kojima je zakonski, dakle legalno oduzeta zemlje a da im nije placena dogovorena i obecana osteta, kao sto se to u takvim slucajevima u evropi obicno radilo, nego koncentrisimo se na ono sto je za svakog covjeka sustinski: pravo na sopstveni identitet i na zivot. od strane tadasnje drzave je svjesno sprovodjena asimilacija bosnjaka u srbe, a i hrvate time sto im nije priznato pravo na nacionalni identitet. pa onda imamo i masakar u sahovicima iz 1924. godine gdje je na najzvjerskiji nacin pobijeno oko 600 ljudi a da vlast nije kaznila pocinioce..mislim..gdje to ima??? te godine su potpuno unistena tri sela sahovicke kapetanije (pavino polje, sahovici i babaici), a nakon toga su sahovice naselili srbima i preimonevali to selo u TOMASEVO!!! bas zato sto toga u austrougarskoj nije bilo, govorim da je ta drzava bila bolja alternativa..



opet ponavljam: SFRJ je od 1974. godine bila daleko najbolja opcija..ali je unistise planski..iz beograda, a i iz zagreba.

#40 teroreticar

teroreticar
  • Members
  • 1,374 posts

Posted 07 March 2008 - 10:57

Od svih država ja najviše žalim za Osmanskim Carstvom. Nije pošteno što potenciraš Austrougarsku, za vreme turskog vakta se najbolje živelo:

''Bosna je cijelo vrijeme vladavine Osmanskog Carstva imala povlašten status u odnosu na sve druge zemlje koje ulaze u njegov sastav. Feudalna gospoda su ne samo zadržavala svoje posjede nego je imala pravo i nasljeđivanja istih, a kako ćemo kasnije vidjeti domaći muslimani u Bosni, s vremenom potpuno preuzimaju lokalnu vlast u svoje ruke, što apsolutno nije bio slučaj u ostalim zemljama koje ulaze u sastav Osmanskog Carstva, što nije bio problem ukoliko je vlastela bila odgovarajuće vjere.''



hocemo li to da se malo igramo ratka mladica pri oslobadjanju srebrenice?

ono..uopste mi nije jasno zasto bi inace sada pocinjao da (izvini) seres o osmanskom carstvu (vec sam magistrirao na temu koja se tice tog vremena i bosne u skopu O.C...prema tome ne bih ti bas preporucivao da otvaras takve rasprave) kada raspravljamo o tome da li je kraljevina SHS bila pravedna drzava vrijedna ocuvanja...tj. da li se u austrougarskoj bolje zivilo.

#41 teroreticar

teroreticar
  • Members
  • 1,374 posts

Posted 07 March 2008 - 11:00

Ja živim u nekadašnjoj Austrougarskoj carevini, interesantno je da ovde niko, ama baš niko za tom idealnom državnom tvorevinom ne žali, bilo da se radi o zvaničnoj državnoj politici, bilo o privatnim izjavama i diskusijama (ako nekih uopšte i ima, jer to današnje ljude mnogo ne interesuje), bilo da se radi o porukama u filmu ili literaturi. Štaviše, od zvaničnih diplomatskih odnosa sa susedima, svakako su najlošiji sa Austrijom.

Čini mi se da kod nicka "teoreticar" se radi o nekom ličnom problemu sa Srbima i Srbijom, Kraljevinom SHS i SFRJ. Možda bi bilo dobro kada bi nam objasnio nešto o tim "truhlim" (ovo ne znam šta znači, sigurno je nešto pohvalno) državama.



vidim..preletio si moj post. da nisi primjetio bi da sam makar jednom naveo da je SFRJ bila idealna. prema tome: kakvu relevanciju bi tvoj iskaz trebao da ima kada ocigledno polazis od pogresnih cinjenica??? ja cu ti reci: NIKAKVU!

#42 teroreticar

teroreticar
  • Members
  • 1,374 posts

Posted 07 March 2008 - 11:02

a to o odnosima ceske sa austrijom..pa razmisli malo o temelinu i kako se na to pitanje gleda u austrijskoj javnosti. naravno: nekima smeta i "ceski avnoj" (benesch dekrete) ali ti su u manjini, iako ono o cemu govore ima smisla..to sto su cesi negativno usmjereni prema austriji ima pomalo i veze sa zavisnoscu siromasnijih susjeda..ali da ne pocinjemo sad raspravu o tome.

Edited by teroreticar, 07 March 2008 - 11:03.


#43 dolenajugu

dolenajugu
  • Members
  • 2,614 posts

Posted 07 March 2008 - 11:06

Cudno da samo vama Boshnjacima ta carevina nedostaje.


Pa otkad imamo Bosnu i Hercegovinu ne žalimo za carevinom :rolleyes:

Nego, nema ništa čudno u tom žalu, nije to žal za Carevinom, to je samo žal za državom, ili možda bolje reći administracijom koja se temeljila na poštovanju reda, zakona i utvrđenih pravila. Uostalom, predanje o carevini kao državi reda, zakona i prosperiteta nije se samo zadržalo kod Bošnjaka nego ga možeš često čuti i od gradskih bosanskih Srba.

SFRJ je naravno bila divna zemlja..........i ne bih o tome ko ju je uništio, prežvakana tema

#44 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 07 March 2008 - 11:10

a to o odnosima ceske sa austrijom..pa razmisli malo o temelinu i kako se na to pitanje gleda u austrijskoj javnosti. naravno: nekima smeta i "ceski avnoj" (benesch dekrete) ali ti su u manjini, iako ono o cemu govore ima smisla..to sto su cesi negativno usmjereni prema austriji ima pomalo i veze sa zavisnoscu siromasnijih susjeda..ali da ne pocinjemo sad raspravu o tome.


Nisi razumeo, diplomatski (ili bilo koji drugi) odnosi - za odnos su potrebna bar dvojica. Nikakva zavist tu ne postoji. Drugo, pogledaj mapu Evrope, AKW Landshut je cca 10km dalje od A granice, nego što je Temelín, tako da ovde ne opstaje nijedan argument, a Benešovi dekreti samo dovode na pravu meru i ispravljaju ono što se desilo 1939 posle Minhena i okupacije Sudeta.

#45 teroreticar

teroreticar
  • Members
  • 1,374 posts

Posted 07 March 2008 - 11:19

Pa otkad imamo Bosnu i Hercegovinu ne žalimo za carevinom :rolleyes:

Nego, nema ništa čudno u tom žalu, nije to žal za Carevinom, to je samo žal za državom, ili možda bolje reći administracijom koja se temeljila na poštovanju reda, zakona i utvrđenih pravila. Uostalom, predanje o carevini kao državi reda, zakona i prosperiteta nije se samo zadržalo kod Bošnjaka nego ga možeš često čuti i od gradskih bosanskih Srba.

SFRJ je naravno bila divna zemlja..........i ne bih o tome ko ju je uništio, prežvakana tema


problem je u tome sto nasi bivsi sunarodnjaci nisu u stanju da shvate tako nesto..a i kako bi kada im nisu poznate osnovne cinjenice..da to nije tako, ne bi se odmah potezala osmanlijska karta cim zaskripi s argumentima. ono kao..mi bivsi begovi i age (kakve gluposti) zalimo ustvari samo za nasim veleposjedima i povlasticama :huh:

...pa ni pet posto bosnjaka nije pripadalo begovskom stalezu. vecina su zivili u gradovima, bavili se zanatima i trgovinom..a nije ni nemali broj kmetova islamske vjeroispovjesti.