Jump to content


Photo
- - - - -

Balkanski ratovi,mirovni ugovori


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
69 replies to this topic

#1 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 23 February 2008 - 21:59


Prvi balkanski rat (8. oktobar 1912. – 30. maj 1913. godine) [uredi]
Prvi balkanski rat

Prvi balkanski rat je vođen između balkanskih saveznika (Bugarska, Srbija, Crna Gora i Grčka) i Turske. Osmanlijsko carstvo, koje je već 1908. godine bilo uzdrmano Mladoturskom revolucijom, u 1912. je bilo još više oslabljeno i ratom protiv Italije. Tu slabost Turske koriste balkanske zemlje i započinju rat protiv Turske s ciljem osvajanja teritorija Balkana koje se nalaze pod turskom vlasti. Rat je otpočeo 8. oktobra 1912. kada je Crna Gora objavila rat Turskoj.

U manje od dva mjeseca, Turska je izgubila teritorije na skoro cijelom području evropskog kontinenta, pa je uspostavljeno primirje 4. decembra 1912. godine sa svim protivnicima, osim Grčke. Nakon odbijanja ispunjavanja zahtijeva od strane Turske u januaru 1913. godine, rat je nastavljen, gdje je Turska izgubila i utvrde Jedrene, Janjine i Skadar, kao i prevlast na moru od grčke mornarice, pa je 30. maja 1913. godine, pod posredstvom Velikih sila (Austro-Ugarska, Njemačka, Francuska, Velika Britanija i Italija) uspostavljen mir Londonskim mirovnim ugovorom, po kojem je Turska predala sve svoje teritorije zapadno od linije Enos (obala Egejskog mora) – Midija (obala Crnog mora), kao i ostrva u Egejskom moru, uključujući i Kretu balkanskim saveznicima.

Kao rezultat Prvog balkanskog rata je uspostava Albanije kao nezavisne države, na čemu je insistirala Austro-Ugarska, na štetu zemalja pobjednica, Grčke, Srbije i Crne Gore.



Drugi balkanski rat

Nezadovoljstvo podjelom osvojenih turskih područja, posebno Makedonije, dovelo je do Drugog balkanskog rata. Jedna bugarska formacija je 29. juna 1913. godine po naređenju generala S. Kočeva napala srpske snage na rijeci Bregalnici, a 30. juna i grčke snage na području Soluna. Iako je bugarska vlada pokušala da ospori ratne operacije protiv Srbije i Grčke, Srbija i Grčka su 8. jula 1913. godine objavile rat Bugarskoj. Ubrzo su im se pridružile i Crna Gora i Rumunija, kao i Turska s željom da povrati neka područja koja je tokom prvog balkanskog rata izgubila.

Zbog premoći saveznika, Bugarska je ubrzo bila poražena i prinuđena na mir u Bukureštu 10. augusta 1913. godine, po kojem je Bugarska morala predati područja osvojena u Prvom balkanskom ratu. Veliki dio teritorije dobila je i Rumunija, a Makedonija je bila podijeljena između Grčke i Srbije.

Balkanski ratovi su bili uvod u godinu kasnije Prvi svjetski rat. Naime, od ovih mirovnih ugovora, Srbija je najviše izvukla korist i bila je najmoćnija država na Balkanu, što je dovelo do zategnutosti između Austro-Ugarske i Srbije. Austro-Ugarskoj nije odgovarala moć Srbije na Balkanu, koja je važila kao ruski satelit, u njenim namjerama daljnjeg širenja na istok ka Solunu (Drang nach Osten), a Srbiji prisutnost Austro-Ugarske na Balkanu. Tako je ubistvom cara Franza Ferdinanda 28. juna 1914. godine u Sarajevu i nađen povod za početak Prvog svjetskog rata
.

U hrvatskoj Vikipediji stoji da je Srbija izvukla najvishe koristi. Kastor rece da su to Grci. Forumash Bugarinot
tvrdi da je Bugarska ostecena. U prilog Grka govore i stotine ostrva koja im danas pripadaju ,neka od njih
kao Lezbos ,na primer svega nekoliko stotina metara udaljena od turske obale. Moje misljenje je da
tu nije bilo nikakve otimachine od strane Grka nego su jednostavno "povratili" svoja ostrva.

Edited by Teja, 23 February 2008 - 22:00.


#2 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 23 February 2008 - 22:18

Komplikovano pitanje.

Kao i svuda na ovim prostorima populacija je bila prilicno izmesana. Grci i Turci su zaratili jos jednom, 1919, i tu su Grci prosli k'o bosi po trnju. Rezultat je razmena stanovnistva - pravoslavci iz Male Azije su proterani a na njihovo mesto naseljeni muslimani iz Grcke i sa egejskih ostrva. Tako su se uspostavile dve relativno etnicki homogene drzave. Izuzetak je Kipar gde do razmene stanovnistva nije doslo zbog toga sto je to tada bila britanska kolonija pa su kasnije usledili poznati dogadjaji i (nepriznata) podela.

Mala Azija je zapravo prapostojbina Grka i tamo se nalaze najstariji Grcki spomenici kulture - Atina i Sparta su postale najpoznatije starogrcke drzavice ali frcka kultura se razvila negde drugde. Danas tamo Grka vise skoro da i nema. Sa druge strane, isto kao i u Bosni i drugde Turci su i u Grckoj konvertovali u islam i kolonizovali, ostavili mnoge islamske spomenike ali tamo sada muslimana skoro da i nema.

Oba naroda imaju dosta dobre razloge da polazu prava na egejska ostrva ali cunjenicno stanje je da tamo danas zive skoro iskljucivo Grci (pa makar na nekoliko stotina metara od Turske obale) isto kao sto u Smirni danas zive Turci i tu se svaka prica zavrsava.

Ili sto kazu nase nove juzne komsije - nije bitno cija je kolevka vec ciej se dete u njij ljulja...

#3 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 24 February 2008 - 05:07

Turska je izgubila teritorije zbog unutrasnjih problema i pritisaka velikih sila ili bolje reci Austrije koja je zelela da pretvori Balkan u svoju koloniju.Danasnja Turska je definitivno svojevremeno bila deo Grcke ali su isto tako Bugarska i Srbija bile deo iste ili bolje reci Vizantije.Sa druge strane Vizantija je samo bila istocni deo Rima pa bi onda i Italijani mogli da imaju neke aspiracije.
Nebitno.Prosli su vekovi i stanovnistvo se pomeralo.Turska je danas jedina evropska sila na Balkanu a svi ostali su samo pakosni ukljucujuci i bratka.

Edited by MAGRIPA65, 24 February 2008 - 05:08.


#4 meraklija

meraklija
  • Members
  • 227 posts

Posted 24 February 2008 - 08:46

Turska je danas jedina evropska sila na Balkanu a svi ostali su samo pakosni ukljucujuci i bratka.

A zar nismo mi najjaci i najlepsi? :rolleyes:

#5 ghost_dog

ghost_dog
  • Members
  • 486 posts

Posted 24 February 2008 - 08:49

Eh ta Austro-Ugarska i njihovi eksperimenti.... Koliki su tumor u Evropi napravili od tudje krvi.....

Edited by ghost_dog, 24 February 2008 - 09:39.


#6 Paladin

Paladin
  • Members
  • 809 posts

Posted 24 February 2008 - 10:33

[i]
Prvi balkanski rat (8. oktobar 1912. – 30. maj 1913. godine) [uredi]
Prvi balkanski rat

Prvi balkanski rat je vođen između balkanskih saveznika (Bugarska, Srbija, Crna Gora i Grčka) i Turske. Osmanlijsko carstvo, koje je već 1908. godine bilo uzdrmano Mladoturskom revolucijom, u 1912. je bilo još više oslabljeno i ratom protiv Italije. Tu slabost Turske koriste balkanske zemlje i započinju rat protiv Turske s ciljem osvajanja teritorija Balkana koje se nalaze pod turskom vlasti. Rat je otpočeo 8. oktobra 1912. kada je Crna Gora objavila rat Turskoj.



Ovo je tačno ako se gleda iz turskog ugla. Međutim, iz ugla balkanskih saveznika reč je o oslobađanju teritorija izgubljenih još u srednjem veku. E, sad, koliko vremena neka država ili narod treba držati neku teritoriju da bi objektivno bila "njegova"? Pedeset, sto, petsto, hiljadu godina? Mislim da ne postoji precizan odgovor na ovo pitanje.

#7 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 24 February 2008 - 14:40

Ovo je tačno ako se gleda iz turskog ugla. Međutim, iz ugla balkanskih saveznika reč je o oslobađanju teritorija izgubljenih još u srednjem veku. E, sad, koliko vremena neka država ili narod treba držati neku teritoriju da bi objektivno bila "njegova"? Pedeset, sto, petsto, hiljadu godina? Mislim da ne postoji precizan odgovor na ovo pitanje.


O tome se i radi. Na topiku na Politici Kastor rece da su se Grci nesto mnogo ofajdili, Bugarinot nesto
isto ochajavao zbog Bugarske i oduzamanje teritorija Bugarskoj ( ali na jugu Bugarske zivi oko milion
Turaka) , oko mog Zajecara ima sela koja su cisto bugarska, juznije (Pirot i okolina josh vishe)
pa zato i postavih topik ovde u nadi da ce se i Bugarin a i Kastor javiti da malo razgovaramo ko je ko
sta i kako "oteo". Medjutim Bugrain se ne javlja, Kastor iz "principa" ne pishe na ovom PDF-u. Ali
ajde, ja cu se zaintachim, pa malo pokupim podatke barem iz moje istocne Srbije.

#8 Paladin

Paladin
  • Members
  • 809 posts

Posted 24 February 2008 - 16:26

O tome se i radi. Na topiku na Politici Kastor rece da su se Grci nesto mnogo ofajdili, Bugarinot nesto
isto ochajavao zbog Bugarske i oduzamanje teritorija Bugarskoj ( ali na jugu Bugarske zivi oko milion
Turaka) , oko mog Zajecara ima sela koja su cisto bugarska, juznije (Pirot i okolina josh vishe)
pa zato i postavih topik ovde u nadi da ce se i Bugarin a i Kastor javiti da malo razgovaramo ko je ko
sta i kako "oteo". Medjutim Bugrain se ne javlja, Kastor iz "principa" ne pishe na ovom PDF-u. Ali
ajde, ja cu se zaintachim, pa malo pokupim podatke barem iz moje istocne Srbije.



Na jugu Bugarske bi bilo i više Turaka, da ih nije Todor Živkov terao preko granice. Sećam se vesti o poslednjem masovnom proterivanju Turaka. Beše to negde, ako me sećanje dobro služi, krajem 70-ih ili početkom 80-ih godina prošlog veka. Iskoristio Todor okolnosti hladnog rata da malo "pročisti" Bugarsku. Govoriti šta je čije na Balkanu ili ko je više dobio, a ko izgubio je kao u onom vicu (prilagođen temi): Došli Bugari, pa oterali Grke. Došli Srbi, pa oterali Bugare. Onda Bugari i Grci oteraju Srbe. Potom se Grci i Bugari terali međusobno, a Srbi terali i jedne i druge. A onda došli Turci i oterali sve! Pa, Turci su najduže u kontinuitetu imali organizovanu državu na Balkanu, iako su poslednji došli! Ne računam Grke koji su skoro hiljadu godina držali Balkan, ali im se država nije zvala Grčka, a i oni se nisu (zvanično) nazivali Grcima, već Romejima.

Edited by Paladin, 24 February 2008 - 16:28.


#9 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 24 February 2008 - 16:39

O tome se i radi.

nisam sigurna da sam razumela šta je tema ove teme, aj objasni mi :)
ko je koliko oštećen posle balkanskih ratova? misliš na sve razne ratove na balkanu u 20. veku, ili na mirovne ugovore iz 1913?

lenja moderatorka :rolleyes: sad tek pročitah ono što nije boldovano u uvodnom txtu, misliš dakle na mirovne sporazume. ok
eto me sa komentarom uskoro, kad budem malo manje lenja... :huh:

Edited by Mioba, 24 February 2008 - 16:41.


#10 LordLights

LordLights
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 24 February 2008 - 18:18

[i]

U hrvatskoj Vikipediji stoji da je Srbija izvukla najvishe koristi. Kastor rece da su to Grci. Forumash Bugarinot
tvrdi da je Bugarska ostecena. U prilog Grka govore i stotine ostrva koja im danas pripadaju ,neka od njih
kao Lezbos ,na primer svega nekoliko stotina metara udaljena od turske obale. Moje misljenje je da
tu nije bilo nikakve otimachine od strane Grka nego su jednostavno "povratili" svoja ostrva.


Aj da ja malo probam van politike...

tesko je analizirati "rezultate" prvog i drugog Balkanskog rata, izolirano od Prvog Svetskog Rata i "Turskog Oslobodilackog Rata" u 1920-im . U kosarkarskom zargonu, ovo su cetiri ratova koji cine po jednu cetvrtinu iste utakmice. S tim sto nije svaki igrac igrao u svakoj cetvrtini, a neki su igraci menjali timove veoma cesto.

U odnos na 1vi i 2ugi Balakanski rat, Grcka i Srbija su nesumnjivi "dobitnici". Srbija je manje-vise ocuvala svu novosvojenu teritoriju (i prenela to u teritoriji YU), a Grcka dobar deo svog "plena" izgubio od Turske u cetvrtoj cevtrtini (tj. Turski oslobodilacki rat).

Bugarska je clearly gubitnik. Nije skoro niste dobila (od onog sto je na pocetku nastojala dobiti) osim manje delove otomanske drzave oko Epira, nesto sitno u Makedoniji, a izgubila je veci deo Makedonije i Dobrudje.

Mislim da na kraju utakmice, bilo je samo dva "cista pobednika": A to su Turska i Srbija.

Sto se tice "otimacine" to je jedan naziv koji svoju upotrebnu vrednost nalazi po epsko-lirickim formama izrazavanja , prema tome rec koja nema nikakvu vaznost u nauci ili politici, pa ko je ot koga "oteo" zazvisi ciju pesmu slusas.

Pozdrav,
B.

#11 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 24 February 2008 - 21:07

Aj da ja malo probam van politike...

tesko je analizirati "rezultate" prvog i drugog Balkanskog rata, izolirano od Prvog Svetskog Rata i "Turskog Oslobodilackog Rata" u 1920-im . U kosarkarskom zargonu, ovo su cetiri ratova koji cine po jednu cetvrtinu iste utakmice. S tim sto nije svaki igrac igrao u svakoj cetvrtini, a neki su igraci menjali timove veoma cesto.

U odnos na 1vi i 2ugi Balakanski rat, Grcka i Srbija su nesumnjivi "dobitnici". Srbija je manje-vise ocuvala svu novosvojenu teritoriju (i prenela to u teritoriji YU), a Grcka dobar deo svog "plena" izgubio od Turske u cetvrtoj cevtrtini (tj. Turski oslobodilacki rat).

Bugarska je clearly gubitnik. Nije skoro niste dobila (od onog sto je na pocetku nastojala dobiti) osim manje delove otomanske drzave oko Epira, nesto sitno u Makedoniji, a izgubila je veci deo Makedonije i Dobrudje.

Mislim da na kraju utakmice, bilo je samo dva "cista pobednika": A to su Turska i Srbija.

Sto se tice "otimacine" to je jedan naziv koji svoju upotrebnu vrednost nalazi po epsko-lirickim formama izrazavanja , prema tome rec koja nema nikakvu vaznost u nauci ili politici, pa ko je ot koga "oteo" zazvisi ciju pesmu slusas.

Pozdrav,
B.


Prvo da te lepo pozdravim :huh: Lepo je da si se bash ti javio ovde jer znam da ti je "materija" bliska :)

Pa ranije su ratovi i bili vrsta otimacine zemlje ( sada su malo drugaciji i sofisticiraniji :rolleyes: ).

Ali , ako je Bugraska gubitnik, od kud Turci u Bugraskoj? Ipak su i oni ulovili neki ratni plan
od Turske? Pominje se i Crna Gora ( ali nemacka Vikipedija kaze da nisu igrali nikakvu ulogu u tim
balkanskim ratovima)kao saveznik ovih balkanskih drzava. Sudeci po sinocnjim komentarima
nika Bugarinot, Bugarska i dan danas ne moze da prezali to gubljenje teritorija.

#12 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 24 February 2008 - 21:17

nisam sigurna da sam razumela šta je tema ove teme, aj objasni mi :)
ko je koliko oštećen posle balkanskih ratova? misliš na sve razne ratove na balkanu u 20. veku, ili na mirovne ugovore iz 1913?

lenja moderatorka :rolleyes: sad tek pročitah ono što nije boldovano u uvodnom txtu, misliš dakle na mirovne sporazume. ok
eto me sa komentarom uskoro, kad budem malo manje lenja... :huh:


Sace Lord sve da nam razjasni ;) Za to je specijalista. Znam coveka :D

Cudno da smo u skoli jako malo ucili o tim balkanskim ratovima. Valjda nije bilo zgodno
zbog raznih naroda i narodnosti pa smo gulili one ofanzive od nemila do nedraga.
Makedonija danasnja je tu najzanimljivija. U Bugarskoj takav narod ne postoji, a
deo Makedonije je i u Bugarskoj. Grci se tako protive i idu na barikade zbog naziva
nashe ,bivshe Makedonije. Sve je to ocigledno rezultat nezadovoljstva koje je
poteklo iz tih ratova (i konacno sklopljenog ugovora).

#13 LordLights

LordLights
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 24 February 2008 - 22:13

Prvo da te lepo pozdravim :huh: Lepo je da si se bash ti javio ovde jer znam da ti je "materija" bliska :)

Pa ranije su ratovi i bili vrsta otimacine zemlje ( sada su malo drugaciji i sofisticiraniji :rolleyes: ).

Ali , ako je Bugraska gubitnik, od kud Turci u Bugraskoj? Ipak su i oni ulovili neki ratni plan
od Turske? Pominje se i Crna Gora ( ali nemacka Vikipedija kaze da nisu igrali nikakvu ulogu u tim
balkanskim ratovima)kao saveznik ovih balkanskih drzava. Sudeci po sinocnjim komentarima
nika Bugarinot, Bugarska i dan danas ne moze da prezali to gubljenje teritorija.


Pozdrav i tebi Tejice ;) To je ona mala terotorija oko Epira koju sam pomenuo (deo su dobili grci a deo turci). TO su svega 2-3 grada u Bugarskoj i jos toliko u Grckoj.

U sustini samo nekih 1-2 % od etnickih turaka je ostalo van granice Republike Turske. Ali "pobeda" Turske se sastojila u tome da to je nasuprot tome da je tek 1-2% etnickih turaka ostala van teritorije Turske Republike, njihova novonastala nacionalna drzava se za jednih 30-40% od ukupne teritorije prostilara na etnickim prostoru u kojem su prethodno Grci bili vecina = cela Egejska obala koja je danas deo R. Turske, tj prostor u dijametru od oko 100 KM oko Izmira + Deo Anatolije i Crnog Mora u kojem su Ermenci bili vecina + celi Kurdistan).

Slicno je bilo i sa Srbima: Srbi su dobili velike teritorije gde nisu bili vecina (Makedonija, Kosovo, Vojvodina, a zatim i efektivno vladali Bosnom, Hrvatskom i Slovenijom). Jedini etnicki srbi koji su ostali van teritorije srpske drzave su ziveli u nekoliko sela u Rumunjskoj, Bugarskoj i neke istorisjke kolonije u Madjarskoj, Italiji (Trstu) itd. Nothing too important....

Bugarska je izgubila velike bugarofone teritorije u Makedoniji, Grckoj, Srbiji (od Pirota do Nisa) i u Rumuniji (Dobrudji).

Edited by LordLights, 24 February 2008 - 22:19.


#14 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 24 February 2008 - 22:38

Pominje se i Crna Gora ( ali nemacka Vikipedija kaze da nisu igrali nikakvu ulogu u tim
balkanskim ratovima)kao saveznik ovih balkanskih drzava.


Koliko sam ja čitao, i Crnogorci su nešto doprineli u tim balkanskim ratovima.

#15 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 24 February 2008 - 23:48

O tome se i radi. Na topiku na Politici Kastor rece da su se Grci nesto mnogo ofajdili, Bugarinot nesto
isto ochajavao zbog Bugarske i oduzamanje teritorija Bugarskoj ( ali na jugu Bugarske zivi oko milion
Turaka) , oko mog Zajecara ima sela koja su cisto bugarska, juznije (Pirot i okolina josh vishe)
pa zato i postavih topik ovde u nadi da ce se i Bugarin a i Kastor javiti da malo razgovaramo ko je ko
sta i kako "oteo".


Uprkos svim nacionalnim epskim mitologijama, političku kartu Balkana krojile su evropske velike sile
za zelenim stolom i, zavisno od uzajamnog odnosa njihovih snaga, otimale su veće parče za svoje favorite -
svoje satelite na Balkanu. Grčka je bila ispostava engleske imperije i zbog toga je najviše ućarila
od komadanja otomanske imperije koja nikada nije bila pod dominacijom jedne etničke države, kao
što je to bila engleska imperija. Dobila je najviše teritorija koje nisu bile etničke grčke teritorije i
helenizovala ih je naknadno - razmenama stanovništva i etničkim čistkama.
Bugarska je u vreme San Stefanskog ugovora bila favorit carske Rusije i to ju je skupo koštalo -
izgubila je Dobrudžu, biser istočnog Balkana, i Makedoniju, a dobila nadoknadu u vidu najbednijeg
dela Trakije - kao da Srbiji uzmeš Mačvu ili Pomoravlje, a zauzvrat joj daš Prokletije.
Taj deo istorije se ne uči u školama, nego se uče komične mitološke falsifikacije, po kojima je
smisao celokupne svetske istorije bio nastanak upravo konkretne državne vlasti u konkretnoj
"naciJonalnoj" državici, pa zbog toga ceo svet treba da titra jajca vladi te državice, inače će
biti anatemisan od njenog vrhovnog žreca, poput Riste Sotone, ili će mu biti poslati pozivi da
se javi na informativni razgovor u lokalnu policijsku stanicu. To je, naravno, samo predstava
za lokalno pučanstvo, a, inače, znaju naši vojvode i serdari sasvim dobro kakva su govna i ništarije
za sve koji nisu prinuđeni da ih gledaju kroz cenzorske naočare koje nameću svojim narodima.

Medjutim Bugrain se ne javlja, Kastor iz "principa" ne pishe na ovom PDF-u. Ali
ajde, ja cu se zaintachim, pa malo pokupim podatke barem iz moje istocne Srbije.


Da ne bude zabune. Nemam ja nikakav "princip" protiv ovog PDF-a, nego se naprosto klonim
toga da ulazim u atar jednoj konkretnoj moderatorki koja je na mene, bukvalno od prvog dana
krenula đonom zajedno sa svojim prekokanalskim alter-egom, i tamo gde nije moderatorka, a kad
sam pre neki dan zalutao ovde, zaboravivši je, nije propustila priliku da me smesta podseti gde sam.
Nemam nimalo volje da se bakćem sa takvim sokačkim igrama i igricama i zato mi je jednostavnije
da se držim van njenog sokačeta. :rolleyes:

edit: A bratko Bugarinot je izgleda na specijalnom režimu odobravanja postova, pa je moguće da
zbog toga ne može da se javi? Dizejblovan mu je i PM, pa nisam mogao da mu odgovorim na jednu
sasvim korektnu privatnu poruku koju mi je poslao. Nadam se da to nema veze sa njegovom
"teškom govornom manom".

Edited by Kastor, 25 February 2008 - 01:06.