Jump to content


Photo
- - - - -

Usvajanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
52 replies to this topic

#1 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 20 February 2008 - 10:05

imam drugaricu koja je udata za Grka, i poslednjih godinu i po dana zive u Srbiji. ne mogu da imaju dece pa su se, kad su doshli da zive u Srbiju, odluchili za usvajanje. chekaju vec godinu i po dana, skupili su svu mogucu i nemogucu dokumentaciju, shetali ih od socijalnog do ministarstva i natrag i josh im rekli da, poshto je on stranac, mogu da usvoje samo bolesnu decu ili Rome (josh su za Rome rekli: pa dobro, nece niko znati da dete nije Grk jer je garavo ko i oni :rolleyes: ). kaze drugarica da joj nije bitno je l dete Rom ili ne, samo joj je bitno da je zdravo (ne vidim kakvo je to jebeno pravilo gde ti daju da usvajash samo bolesno dete...).
i u Crnoj Gori je strancima zabranjeno da usvajaju decu, a kaze da ne mogu u Grchkoj jer moraju tamo bash da zive jer proces provere traje oko 8 meseci.
spomenula sam joj sluchaj moje drugarice iz srednje koja se udala za Amera (poreklom Crnogorac) i da su tamo preko neke agencije usvojili dva deteta iz Rusije, s tim shto su za svako dete platili 30 000$. kaze mi drugarica da su toliko platili tu agenciju u USA koja posreduje u usvajanju i kaze da sad u maju treba da se usvoji Hashka rezolucija o pravima deteta i da je proces usvajanja u Rusiji jako usporen.
rekla sam ovoj da proba mozda u Bosni, da su mozda tamo malo flexibilniji.
neverovatno mi je da je, pored toliko sirochadi, drzava toliko rigidna. kao da im je u interesu da shto manje dece bude udomljeno.

je l ima ko kakva iskustva ili savete?

Edited by Dunadan, 20 February 2008 - 10:05.


#2 Dr Who

Dr Who
  • Members
  • 114 posts

Posted 20 February 2008 - 10:12

imam drugaricu koja je udata za Grka, i poslednjih godinu i po dana zive u Srbiji. ne mogu da imaju dece pa su se, kad su doshli da zive u Srbiju, odluchili za usvajanje. chekaju vec godinu i po dana, skupili su svu mogucu i nemogucu dokumentaciju, shetali ih od socijalnog do ministarstva i natrag i josh im rekli da, poshto je on stranac, mogu da usvoje samo bolesnu decu ili Rome (josh su za Rome rekli: pa dobro, nece niko znati da dete nije Grk jer je garavo ko i oni :rolleyes: ). kaze drugarica da joj nije bitno je l dete Rom ili ne, samo joj je bitno da je zdravo (ne vidim kakvo je to jebeno pravilo gde ti daju da usvajash samo bolesno dete...).
i u Crnoj Gori je strancima zabranjeno da usvajaju decu, a kaze da ne mogu u Grchkoj jer moraju tamo bash da zive jer proces provere traje oko 8 meseci.


Ovo je zaista toliko grozno da mi se okrenuo stomak. Prvo mi nije jasno pravilo da stranci ne mogu da usvajaju - a onda mi se posebno gadi da su pravila za bolesnu i romsku decu nekako drugacija. Bas me zanima kako to objasnjavaju - neverovatno.

#3 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 20 February 2008 - 10:26

uvek sam se čudila rigidnoj proceduri za usvajanje dece.
čemu tolika papirologija i proveravanje broja kvadrata po glavi u porodici, da ne govorim o svim vrstama psihofizičke ispravnosti, kao da sam ja psihofizički ispravna... sama činjenica da neko dođe i traži da čuva dete valjda govori da postoji želja, jer mislim da niko ne bi tek tako to tražio. ni psa da čuva, a kamoli dete. ja bih dete davala nakon najprostije formalnosti uz stalan nadzor nad životom deteta.
s druge strane vidimo nelogičnu toleranciju nad nesavesnim roditeljima - zlostavljačima, gde NIKO neće da se meša...
ili ostavljačima, još gore... ako se Države toliko brinu za svoje buduće naraštaje, zašto ne uvedu istu proceduru i za one koji hoće da imaju svoju decu? kao da toj deci nije potrebno toliko i toliko kvadrata za normalan život... ili tata - stranac?

#4 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 20 February 2008 - 11:09

a da organizujemo agenciju - usvajanje bez posrednika.
da startujemo ribe koje bi da abortiraju, da im objasnimo da tamo ima a few good men koji bi voleli da paze i maze jedno chedovishte, te da bi ih ona mogla usreciti mnogo vishe no shto je usrechila baju koji ju je napumpao.

i onda spojimo dve zainteresovane strane uz minimalnu profiziju (izdrzzavanje snajke do kraja gravidnosti....i troshkovi procesinga....). dete ne bi bilo formalno usvojeno, bilo bi pozajmljeno.
ako mozze dzaja mozzemo i mi. :rolleyes:

#5 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 20 February 2008 - 11:19

misliš da to već ne postoji? :rolleyes:

#6 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 20 February 2008 - 12:19

uvek sam se čudila rigidnoj proceduri za usvajanje dece.

ma da. moja razredna je usvojila dva dechaka iz Bijele, posle je i moja drugarica probala tamo ali nije mogla jer je imala status izbeglice a muz americhki pasosh, pa znam da je spominjala kako uskoro prvo treba da se uvede zakon po kom ce stranci nasheg porekla moci da usvajaju a potom i stranci in general. izgleda da je sve to palo u vodu.
ova drugarica shto sad pokushava da usvoji je toliko popizdela da je rekla da ce, chim uspe da usvoji dete (ovde ili napolju), zvati sve tv stanice. kaze, sad nece da joj se ne bi josh vishe otezala procedura.

da startujemo ribe koje bi da abortiraju, da im objasnimo da tamo ima a few good men koji bi voleli da paze i maze jedno chedovishte, te da bi ih ona mogla usreciti mnogo vishe no shto je usrechila baju koji ju je napumpao.

kod nas je josh uvek abortus milija opcija. malo je tih koje oce da isteraju trudnocu do kraja sa perspektivom davanja dete na usvajanje.

#7 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 20 February 2008 - 13:47

isterache ako im se obecha neki cash. :rolleyes:

#8 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 29 February 2008 - 12:17

Nije mi jasno sto je to tako dug i mukotrpan proces?!!?? Toliko se kuka i prica o deci bez roditeljskog staranja, o tome kako im treba pomoc a onda kad dodjemo do toga da pruzimo tu pomoc svi okrenu ledja i prave se ludi. Treba ti 101 papir, uvek ti nesto fali a ovo za bolesnu decu sto sam sad procitala je definitivno VRH!!! Shvatam ja da ne mogu bilo kome da daju dete, da mora da se prodje procedura ali zar treba bas toliko rigorozno da bude?! Ja bih razumela da ta deca zive po tim domovima kraljevski pa se sad ovi brinu kako ce im biti negde drugde, nego svaki dan slusamo razne price, a o onom vezivanju za radijatore i ostalom da ne govorim. :rolleyes:

#9 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 29 February 2008 - 12:30

treba da bude rigorozna procedura, čak rigoroznija nego sad
problem je u dotrajalim propisima, korupciji, raspalom sistemu socijalne zaštite i kosmičkoj neefikasnosti

#10 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 29 February 2008 - 14:28

treba da bude rigorozna procedura, čak rigoroznija nego sad


Zasto? Ako tako krenemo daj da pocnemo od toga da se kontrolise i kontrola radjanja! Ja tu vidim mnogo vece probleme. Naprave dete, rode ga, pa ga zlostavljaju. Onda ne bi trebalo ni svako da radja. Daj onda istu proceduru i tu da uvedemo.

#11 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 29 February 2008 - 15:23

ne, to nema veze sa kontrolom rađanja

#12 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 29 February 2008 - 15:31

ne, to nema veze sa kontrolom rađanja

Objasnila sam sta mislim pod kontrolom radjanja! Sta hoces da kazes?! Interesuje me.

#13 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 29 February 2008 - 15:41

to što si objasnila nema veze sa kontrolom rađanja, bar ne u evropi druge polovine 20. veka

procedure prilikom usvajanja dece ne oslanjaju se na diskriminaciju, već na maksimalan stepen zaštite dečijih prava. iz istih poriva, socijalne službe mogu oduzeti dete biološkim roditeljima
to nije nešto novo, ne razumem otkud zaprepašćenje

#14 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 29 February 2008 - 16:14

to što si objasnila nema veze sa kontrolom rađanja, bar ne u evropi druge polovine 20. veka

procedure prilikom usvajanja dece ne oslanjaju se na diskriminaciju, već na maksimalan stepen zaštite dečijih prava. iz istih poriva, socijalne službe mogu oduzeti dete biološkim roditeljima
to nije nešto novo, ne razumem otkud zaprepašćenje

Ok,ajde da nazovemo to drugacije :rolleyes: Kontrolise se i rigorozno je ko ce usvojiti decu, a ne postoje nikakva ogranicenja u tome ko ih radja a posle i odgaja. Drugo, socijalne sluzbe mogu da oduzmu dete samo se to kod nas desava kad je to dete vec pretrpelo sve i svasta, kad izadje u novinama, kad se eventualno neko osmeli da prijavi, kad zdravstveni radnik ( inace nasi ''veoma temeljni i zainteresovani'') primeti nesto cudno. Deca cak i umiru ovde od posledica zlostavljanja dok to ne dodje do javnosti i tih socijalnih radnika. Samo kazem da ne postoji sredina. Na jednoj strani se ubismo od rigoroznosti a na drugoj pustamo da ide kako ide. Nisam ni pomislila na diskriminaciju. :huh:

#15 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 29 February 2008 - 16:17

kao što rekoh ranije

problem je u dotrajalim propisima, korupciji, raspalom sistemu socijalne zaštite i kosmičkoj neefikasnosti


Edited by Mioba, 29 February 2008 - 16:18.