Jump to content

Photo
- - - - -

Požar u Novom Sadu

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
37 replies to this topic

#1 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 18 February 2008 - 19:18

sa vesti B92:

17.02.2008.

Jutros oko 2 sata izbio je požar u kafiću 'Laundž' u Zmaj Jovinoj broj 10 u Novom Sadu. Dojava o požaru je primljena u 2.05. Pripadnici vatrogasne brigade Novi Sad izašli su za minut i 30 sekundi na lice mesta. Akcija lokalizovanja i gašenja je trajala oko 40 minuta

Kako nezvanično saznaje B92, požar je u potpunosti uništio prostor u kom se nalazio kafić, što istražiteljima dodatno otežava posao.

Kako se navodi u saopštenju iz kabineta gradonačelnice Maje Gojković, odluka o trodnevnoj žalosti doneta je na vanrednoj sednici Gradskog veća i primenjivaće se od ponedeljka 18. februara.

18.02.2008.

U požaru je poginulo osam osoba, od kojih je sedmoro nastradalo na licu mesta.

Identitet osoba nastradalih u požaru biće poznat nakon što bude urađena DNK analiza posmrtnih ostataka, rečeno je danas agenciji Beta u Okružnom sudu u Novom Sadu

U Beočinu takodje proglašena trodnevna žalost

Predrag Marić, načelnik uprave za zaštitu i spasavanje MUP-a je jos rekao da je pozar izbio na putu za evakuaciju tako da nije bilo nacina da se spasu ljudi koji su bili zarobljeni u zapaljenom kaficu, da je pozar buknuo i zbog nepridrzavanja tehnickih propisa o neupotrebi zapaljivih materijala od strane projektanata objekta, zbog cega je doslo do tzv. flashover-a - u slucaju pozara ceo objekat u jednom trenutku bukne.

Takodje je nazvao ovu tragediju najvecom tragedijom izazvanom pozarom u zadnjih dvadesetak godina.

Mislite li da je akcenat na ovu nesrecu premalo stavljen (slicno se desilo i sa epidemijom zutice koja je nedavno izbila u Nisu, samo da podsetim) gde se svakodnevni, zivotni problemi zapostavljaju u ime opstedrzavnih interesa, sasvim analogno tome sto se sudbine ljudi u ocima nase javnosti zapostavljaju zarad sudbine "drzave"

#2 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 18 February 2008 - 19:53

Meni i dalje nije jasno kako su ti ljudi poginuli.Da li je doslo do gusenja ili su jednostavno ostali zarobljeni u kaficu?Koliko vidim uhapseni su neki u vezi tog pozara.

#3 pobednik

pobednik
  • Banned
  • 1,403 posts

Posted 18 February 2008 - 19:57

Kazu u istrazi da je pozar podmetnut, da je vatra zapaljena u prizemlju, da su odmah izgorele stepenice koje su bile jedini izlaz za one koji su gore. Dvoje se spaslo tak sto je na potkrovlju izvalilo resetke i skocilo. Ostali se podavili... bar tako kaze istraga...

Ono sto je neverovatno, to je da nisu objavili imena onih koji su stradali...

#4 Noblica

Noblica
  • Members
  • 361 posts

Posted 18 February 2008 - 20:00

Dnevnik

POGINULI U POŽARU SKORO DA NISU IMALI ŠANSE DA SE SPASU
Goste lokala ubio prostor

Sedmoro poginulih u požaru u novosadskom kafeu "Laundž", površine od oko 40 metara kvadratnih, kako nezvanično saznajemo, praktično je ubio prostor u kojem su se nalazili, tako da nisu imali skoro nikakve šanse da se spasu. Prema našim informacijama, šestoro je pronađeno u gornjoj etaži kafea, u kojoj je požar i izbio, a jednu osobu, koja je pokušala da se spase, smrt je zatekla na vratima.

Naime, prema informacijama do kojih smo došli, lokal nije imao dva izlaza, gornji sprat nije imao prozore i u trenutku kada su vatra i dim zatvorili prolaz naniže, gosti nisu imali kuda da pobegnu, a bilo je nemoguće da probiju crep na krovu. U međuvremenu su izgorele i drvene stepenice koje povezuju donji i gornji sprat, tako da su gosti ostali odsečeni. Vatrogasci su zatekli ugljenisana tela nastradalih, koji su se pre toga ugušili od dima, a reč je o kafeu čiji enterijer je bio uglavnom od veštačkih materijala, što dim čini opasnijim.

Izvor: Dnevnik.

#5 Nesh

Nesh
  • Members
  • 2,750 posts

Posted 18 February 2008 - 20:03

Dnevnik

POGINULI U POŽARU SKORO DA NISU IMALI ŠANSE DA SE SPASU
Goste lokala ubio prostor

Uzas!!!

#6 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 18 February 2008 - 20:13

Kazu u istrazi da je pozar podmetnut, da je vatra zapaljena u prizemlju, da su odmah izgorele stepenice koje su bile jedini izlaz za one koji su gore. Dvoje se spaslo tak sto je na potkrovlju izvalilo resetke i skocilo. Ostali se podavili... bar tako kaze istraga...

nije nimalo neverovatno, ne pratis vesti...tela su u takvom stanju da je nemoguce utvrditi identitet, izgorela su i sva dokumenta, morace da se radi DNK analiza. :rolleyes:

da, rekao je nacelnik MUP-a da je kafic bio mali i ;pun zapaljivih materijala (protivno zakonu o adaptaciji takvih mesta, inace) znaci brodski pod, laminati, jambolije...sve je planulo u jednom trenu, vatra je odjednom zahvatila ceo kafic.

#7 larkin

larkin
  • Members
  • 57 posts

Posted 18 February 2008 - 20:13

Potpuna tragedija!

U toj silnoj plastici (zidovi oblozeni jambolijom, namestaj od pvc-a) bez pomocnog izlaza za evakuaciju nisu imali nikakve sanse...

Osim ove dvojice koji su privedeni zbog podmetanja pozara, trebalo bi na razgovor neko da pozove i projektanta prostora, kao i da se kazne oni koji su takvom prostoru dali dozvolu za rad...a ako je dozvola pribavljena regularno, onda sto pre treba promeniti i postroziti propise....to bi ovakav dogadjaj nalagao u svakoj iole pribranijoj zemlji....

#8 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 18 February 2008 - 20:18

Pa to mi i nije jasno jer ako su stepenice izgorele onda su bile od drveta.Ja ne mogu da se setim da sam u nekoj zgradi video drveno stepeniste.

#9 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 18 February 2008 - 20:32

Potpuna tragedija!

U toj silnoj plastici (zidovi oblozeni jambolijom, namestaj od pvc-a) bez pomocnog izlaza za evakuaciju nisu imali nikakve sanse...

Osim ove dvojice koji su privedeni zbog podmetanja pozara, trebalo bi na razgovor neko da pozove i projektanta prostora, kao i da se kazne oni koji su takvom prostoru dali dozvolu za rad...a ako je dozvola pribavljena regularno, onda sto pre treba promeniti i postroziti propise....to bi ovakav dogadjaj nalagao u svakoj iole pribranijoj zemlji....

ne, na vestima kazu da je prostor bio previse mali (80 kvadrata) da bi po proceduri bila potrebna redovna dozvola

i jos su pricali o tome kako se kod nas masovno gundja na insistiranje na strogom pridrzavanju propisa u ovakvim slucajevima- kao sto su dozvoljeni materijali za adaptaciju javnih prostora- i kako ce se valjda sad uvideti da je to neophodno (a ne neciji hir)

#10 Noblica

Noblica
  • Members
  • 361 posts

Posted 18 February 2008 - 21:11

Sajt kafea je ugasen, jedina slika koju sam nasla je iz Pressa.....
Pogledaj cime su oblozeni zidovi uz stepeniste.....kao i sirinu istog. Meni to vise lici na merdevine, nego da stepeniste.
Nesreca koja je cekala da se desi!

Press

Edited by Noblica, 18 February 2008 - 21:12.

#11 larkin

larkin
  • Members
  • 57 posts

Posted 18 February 2008 - 22:24

evo u blicu izasla vest

ukratko....mladic, zamoljen da napusti lokala, iz osvete zapalio jamboliju i pobegao....NEVEROVATNO!

a epilog - horor...8 mrtvih dvadesetogodisnjaka..... :rolleyes:

#12 acacia

acacia
  • Members
  • 18 posts

Posted 19 February 2008 - 05:27

Velika tragedija,steta za mladost,izgleda da vise nigdje nismo sigurni i to je porazna cinjenica.
Iskreno saucesce porodicama nastradalih

#13 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 19 February 2008 - 09:56

Znam da zvučim pomalo fašistoidno, ali definitivno stojim iza tvrdnje da deca* koja su odrastala devedesetih ne mogu biti potpuno psihički zdrava i stabilna. Naravno, ne mislim da ih treba pobiti ili izolovati, nego im treba pomoći. Uvesti obavezna psihološka savetovanja, za teže slučajeve obavezno lečenje, sprovoditi programe po školama, na TV itd.

*pogođeni su i odrasli, ali neko ko je bio koliko-toliko formirana ličnost je ipak drugačije proživeo devedesete, nego neko ko je odrastao i sazrevao baš u tom periodu.

#14 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,143 posts

Posted 19 February 2008 - 10:41

Evo, i ja cu rizikovati da budem "fashistoidna": imam 2 odrasle dece, starije je '92 imalo 14 godina, mladje 12. Danas, kada su to odrasli ljudi, ja vidim, ja znam!!!! koliko ih je obelezilo vreme i dogadjaji u kojima su prolazili u fazi sazrevanja koja je i inace komplikovana i bolna.

To su povuceni, previse tihi mladi ljudi koji se i danas krecu u uskom krugu vrsnjaka iz detinjstva, mladi ljudi koji zele da odu odavde jer im "vredja pamet" sve sto se desava u drustvuh.Oni ne zele da se ukljuce u neke tokove u kojima bi mogli da "plivaju" dobro kao intelektualci jer to znaci truli kompromis sa kucnim vaspitanjem, moralnom vertikalom nasledjenom ili stecenom u porodici a nemaju hrabrosti da odu jer, nisu sigurni u sebe. Osim u sivim zonama ovoga drustva, oni nigde nisu imali mogucnosti da odmere svoje snage i zato nemaju samopouzdanja, zapravo, jos uvek, oni nisu sigurni ni u svoju pamet ni u svoje znanje jer nisu imali postenu i fer mogucnost da se takmice sa drugima. U ovu sferu ne racunam odlicne ocene i proseke tokom studija, to se podrazumeva.Ako moja deca, kojoj sam dala svu snagu i pamet koju sam imala - imaju problem sa sobom, sa zivotom, sta je sa armijom one dece ciji roditelji nisu imali mogucnosti kao ja? Ili jos bolje pitanje> sta je sa, takodje, zavidnim brojem dece "snadjenih" roditelja koja su gledala kako im roditelji prodaju dusu djavolu pa im je danas lako i sve dozvoljeno - i to je problem i porodicni i drustveni. Da spomenem i one koji su otisli: ne znate kome je gore, da l' tim mladim ljudima u inostranstvu koji tuguju za kucom i domovinom ili njihovim roditeljima. Nije dovoljno da znate da vam dete zaradjuje dovoljni za zivot, da ima karijeru i da je ugledan i tamo "preko", voleli bi ste, verovatno, i da ga pomilujete, nahranite, gledate.
Odavno sam kupila knjige koje govore o emocionalnoj inteligenciji, ostavljam ih po kuci na mogucim i nemogucim mestima ne bih li oba "deteta" privolela da se suoce sa svojim problemom. Koliko znam, ni jedno nije otislo dalje od naslova. Pokusavam da kroz razgovor na svakodnevne teme udenem po nesto iz te oblasti ali oni se brzo sklanjaju.
Dakle, zivimo u jednom bolesnom vremenu bolesnih ljudi (planetarna pojava po meni) pri cemu nase, srpsko drustvo ne cini nista ili skoro nista da bi se ljudima pomoglo. Pre 2 nedelje sam otisla u ovdasnju psihijatrijsku bolnicu jer ne mogu vise sama da se nosim sa posledicama visegodisnjeg mobinga. Mogli su da mi ponude samo Dnevnu bolnicu i grupnu terapiju. Kada sam pitala za indivudualni rad sa psihologom, dobila sam odgovor da se to radi samo van bolnice i da se to - placa. Ne znam da li je to opsta pojava (mislim da u Bg postoje timovi volontera) ali i ako nije svuda tako, u mom gradu od 40.000 stanovnika - jeste.
Potpuno sam na strani svih projekata za pomoc hendikepiranim licima svih vrsta, plediram za zakone koji ce zasatitit decu, stare i zivotinje (i biljke!) ali nedopustivo je da se zanemari vecinska populacija tzv "normalnih" koji tesko da su normalni posle svega sto nam se desilo.

Meni prvoj je potrebna pomoc i ne stidim se da to kazem. Mislim da je ovakav moj stav i - patriotski. Narod u kojem sam rodjena je bolestan na smrt i ja cu umreti od tuge ako nam neko ne pomogne.

#15 krios

krios
  • Banned
  • 344 posts

Posted 19 February 2008 - 11:01

Strpati u zatvor vlasnike zbog slabog obezbedjenja i inspektore koji su pustili u rad takvu prostoriju bez alternativnog izlaza.