Jump to content


Photo

Film ili knjiga?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
9 replies to this topic

#1 Moca

Moca
  • Members
  • 1,208 posts

Posted 17 September 2002 - 12:33

Moje pitanje je ako postoji Film po knjizi da li gledati prvo film ili
Ctati knjigu? Ja licno mislim da je bolje citati knjigu, jer sami
stvarate likove i okruzenje dok vam je filmom to nametnuto.
A vi?

#2 Verdana

Verdana
  • Members
  • 6 posts

Posted 17 September 2002 - 15:34

Mislim da je to individualna stvar, posto neki ljudi jednostavno ne vole knjige, a obozavaju filmove ili obrnuto. Sto se mene tice, drzim se tvog recepta: prvo knjiga, pa onda film, cisto da vidim koliko se moja masta razlikuje od mogucnosti filmske produkcije.

#3 sand

sand
  • Members
  • 176 posts

Posted 17 September 2002 - 16:13

sve zavisi od okolnosti,procitam nesto i onda tek posle par godina vidim film npr.

#4 mia

mia
  • Members
  • 74 posts

Posted 17 September 2002 - 16:43

Mislim da je serijal Ratova Zvezda u mom slucaju jedini primer gledanja filmova, bez prethodno procitane knjige. Interesting...:smile:

Naravno da je mnogo lepse prvo procitati knjigu, tokom citanja zamisljati likove i ambijent, a posle eventualno pogledati film i videti kako je neko drugi to sve zakuvao...

Po mom misljenju, jako dobro uradjen film po nekoj knjizi bi bio Bekstvo iz Sosenka, mada mislim da gotovo svaka knjiga Stivena Kinga predstavlja savrsen scenario za neki buduci filmcic...

#5 falcon

falcon
  • Members
  • 2,050 posts

Posted 17 September 2002 - 21:09

Knjiga naravno, to kazem sada. A secam se svog prvog gledanja filma "Prohujalo sa vihorom"...davnih, davnih godina...i kad sam napokon film sacekala na tv...toliko sam bila ljuta i razocarana da su me matorci izbacili iz kuce da na miru odgledaju film:smile:
Isto tako nikada ne znam sta mi se vise dopada roman ili film "Engleski pacijent", "Knjiga o dzungli" dok je ponovo citam s decom ili obe verzije istog romana i animirana i igrana.
U svakom slucaju ja se opredeljujem i za jedno i za drugo volim i film i knjigu.

#6 Junior Bonner

Junior Bonner
  • Members
  • 1,146 posts

Posted 24 January 2003 - 11:38

Ako je pitanje film ili knjiga onda zavisi od afiniteta. Ali ako je pitanje redosleda onda definitivno prvo film. Citajuci knjigu stvaramo svoju sliku likova i okoline. Posle dodje film i obicno kazemo: ovo nije to! Par filmova sam prekinuo da gledam posle pet minuta, jednostavno likovi su bilo potpuna suprotnost mojoj slici.
Ali ako prvo pogledamo film onda vec imamo formiranu sliku koju u startu prihvatamo i nema neslaganja. Pored toga, radnja nam je poznata tako da mozemo da se skoncentrisemo na druge dimenzije dela.

#7 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 24 January 2003 - 11:55

Film je za one sa jadnom mastom...

#8 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 13 February 2003 - 01:49

film je za one koji zele da im mashta ostane zarobljena u okvirima koje joj namece film.
ovde govorim za sluchaj da je film pravljen po poznatoj knjizi tako da bilo ko ko hoce, moze da prvo prochita knjigu.
ako se u takvim uslovima prvo opredeli za film znachi da najverovatnije nema zivaca da se pre filma posveti knjizi.

znam nekoliko ljudi koji ne zele da gledaju LOTR trilogiju zato shto znaju da ce se razocharati vizijom koju je prezentovao reziser.
daleko od toga da to odobravam.
kako neko reche vec ovde, uvek zelim da vidim kako je to neko drugi zamislio i osmislio.

kako Mia reche :smile: Shawshank Redemption je fenomenalan film, bolji je i od same priche, kao shto je i Stand by me bolji film od priche "the body" po kojoj je radjen.
ne bih se slozila da je svako njegovo delo odlichan scenario za film.

Stiven King je majstor pripovedanja ali uspeshnost filma najcheshce ne zavisi od pisca knjige vec od reditelja.

#9 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 13 February 2003 - 01:53

Jeste li ikad Citali Maratonce?

#10 Junior Bonner

Junior Bonner
  • Members
  • 1,146 posts

Posted 13 February 2003 - 13:22

DUNADAN:
film je za one koji zele da im mashta ostane zarobljena u okvirima koje joj namece film.
ovde govorim za sluchaj da je film pravljen po poznatoj knjizi tako da bilo ko ko hoce, moze da prvo prochita knjigu.
ako se u takvim uslovima prvo opredeli za film znachi da najverovatnije nema zivaca da se pre filma posveti knjizi.


Zanimljivo. Volim filmove ali do sada nisam znao da zelim da mi masta ostane zarobljena i da (svaki) film namece neke okvire. Ni da imam jadnu mastu.

Ne znam cime se ti trenutno bavis ali kod mene osim problema zivaca postoji i problem vremena.

Gledao sam Dzejn Ejr R.Stivensona i F.Zefirelija, oba su mi se na svoj nacin dopali ali zaista ne osecam potrebu i da procitam knjigu. Ali Proces sam procitao. Smatram da postoje knjige koje treba procitati. Neke i zato sto je (jos uvek) nemoguce preneti ih na film.

Film i knjiga mogu da se preplicu ali su definitivno dva razlicita oblika umetnosti. I jedan i drugi imaju svoje prednosti. Ako diskutujemo film ili knjiga onda obicno mislim na knjige "koje lice na film", gde radnja zauzima dominantno mesto. I tu onda dolazi do izrazaja subjektivna sklonost.

Mada vise volim obrnuto, uglavnom sam gledao filmove snimljene po knjigama koje su mi se dopale. I skoro nikada nisam bio odusevljen filmom a vrlo cesto razocaran. Retko sam imao zelje i vremena da posle odgledanog filma procitam i knjigu.

Ovo je inace vrlo zanimljiva tema. Vrlo cesto uspesnost knjige ostavlja male sanse filmu da se proslavi. Posebno kada su klasici u pitanju. Mnogo vise film ima sanse ako dohvati neko manje delo, obradi ga i prilagodi filmskom nacinu izrazavanja.

P.S. Citao sam Maratonce, zasto?