Jump to content


Photo
- - - - -

Spremanje hrane na pari


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
26 replies to this topic

#1 vizl

vizl
  • Members
  • 353 posts

Posted 16 February 2008 - 19:37

U zadnje vreme imam dosta problema sa organima za varenje i izgleda da cu morati potpuno da predjem na kufano povrce zitarice i sl. hranu koju jedu ptice :huh: .
Ono sto mene interesuje gde se moze kupiti oprema (parokuvaci :rolleyes: specijalne serpe ?) za spremanje hrane na pari. Iskustva sa istom opremom (cuo sam pozitivne stvari o ofom uredjaju.) neke druge opcije (kesice od alu folije rerni ???).
Drugo saveti za spremanje hrane na pari kako spremiti brokoli, karfiol mrkvu i sl povrce. Linkovi su dobro dosli saveti takodjer (:

#2 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 16 February 2008 - 19:56

Ja spremam pirinac u cediljki.


edit: Ili treba cediljci.

Edited by Krosh, 17 February 2008 - 00:42.


#3 vizl

vizl
  • Members
  • 353 posts

Posted 16 February 2008 - 20:02

Ja spremam pirinac u cediljki.


Covece koliko informacija. Moze li malo krace i sazetije :rolleyes: Recimo samo cediljka da mi bude jasnije :huh:

#4 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 16 February 2008 - 21:03

Kuvanje na pari je postao veliki trend.
Veci proizvodjaci kuhinjske opreme imaju u svom programu specijalne rerne za kuvanje sa parom.
Pogledaj siemens ili miele.
Cena je nazalist poprilicna >2000€ ali je hrana spremljena na taj nacin fenomenalna.

#5 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 17 February 2008 - 00:02

to od dva soma je ok ako imash kaVanu. za po kuci cediljka je zakon. :rolleyes:

#6 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 17 February 2008 - 00:49

Covece koliko informacija. Moze li malo krace i sazetije :huh: Recimo samo cediljka da mi bude jasnije :)



Jamie Oliver style, 8 minuta u vodi, posle se prespe u metalnu cediljku precnika kao i posuda za kuvanje (koja se napuni vodom, zavisnosti od visine posude, ali da voda ne dodiruje dno cediljke), prekrije se aluminijumskom folijom i zatvori da ne moze para da prolazi. I tako se kuva jos neki 12 minuta. Ovakav pirinac nije kremast, vec rastresit. Za kremast nek maski kaze recept (arborio).



Ja tako spremam i pirinac+grasak, pirinac+kukuruz i sl. Sve skrob. :rolleyes:


Inace ima tih aparata za nekih 3-4 hiljade dinara, Tefal.

Edited by Krosh, 17 February 2008 - 00:49.


#7 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 17 February 2008 - 01:28

Tefal, Steam Cusine, u Engleskoj bagatelno jeftin. Za kuvanje 3 nivoa. Hrana kuvana u pari ne gubi vitamine (osim ono malo sto se termicki razgradi) jer nema vode.
Postoji posebna posuda za kuvanje pirinca, ali je nikada nisam isprobao, jer pirinac ne volim previse.
Ostalo, povrce, ali i riba, odlicni.
Uz masinu ide i pismeno uputstvo o duzini kuvanja, mada ja uglavnom dodam jos po koji minut, osim ako necu da mi povrce bas krcka pod zubima.

#8 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 February 2008 - 02:33

Ja imam ovo cudo koje je nekih $20 i vrlo je jednostavno.Hrana ima dobar ukus ali ja bas nisam ljubitelj hrane na pari.Nekako ona iz friteze ima bolji ukus.

Edited by MAGRIPA65, 17 February 2008 - 02:34.


#9 larkin

larkin
  • Members
  • 57 posts

Posted 17 February 2008 - 08:23

Imam ja taj aparat, Tefal Steam Cuisine. Odlična stvar. Nije skupa ni ovde kod nas, a laka za održavanje. Naročito je zgodno u periodu godine kad je sveže povrće lako dostupno. Imaš nekoliko nivoa i možeš brzo i istovremeno da spremiš reicimo piletinu (batak, karabatak), na krompiru; na drugi nivo poslažeš garnirung povrća - šargarepa, karfiol, prokelj...već ko šta voli. Moram da priznam da mi je recimo broccoli ukusniji kuvan u vodi na 5-7 minuta nego na pari. Uglavnom se držim ovih mix recepata. Imaš posebnu posudu za pirinač i on izuzetno ukusno ispadne, samo moraš malo da se navikneš koliko vode treba dodati u tvoju omiljenu vrstu pirinča.

Svakom toplo preporučujem!

#10 Cecily

Cecily
  • Members
  • 175 posts

Posted 18 February 2008 - 12:14

U zadnje vreme imam dosta problema sa organima za varenje i izgleda da cu morati potpuno da predjem na kufano povrce zitarice i sl. hranu koju jedu ptice :) .
Ono sto mene interesuje gde se moze kupiti oprema (parokuvaci :rolleyes: specijalne serpe ?) za spremanje hrane na pari.

Drugo saveti za spremanje hrane na pari kako spremiti brokoli, karfiol mrkvu i sl povrce. Linkovi su dobro dosli saveti takodjer (:

Popravljanju stanja sa organima za varenje više bi doprineo prelazak na presnu hranu (koja sadrži potrebne enzime za varenje), ali kao korak ka tome kuvanje na pari nije loš izbor.

Izmedju skupih specijalnih aparata i jeftine cediljke postoji i opcija "rešetke za kuvanje na pari". Proizvodjač je neka japanska firma, može se nabaviti u prodavnici Hema-Kheye-Neye u Hilandarskoj 24 (011 334 5322) a vidjala sam je i po većim samoposlugama. Cena je bila oko 500din, a prednost prema običnoj cediljci je u tome što može da se prilagodi dimenzijama različitih lonaca. Vrlo je mehanički jednostavna, otvara se kao cvet dok "laticama" ne nalegne na zidove posude. Koristi se za kuvanje povrća, dok nažalost za neko zrnevlje (pirinač i slično) ne može da posluži jer su joj rupice suviše velike.

Pri kuvanju na pari povrća koje ima dosta šećera (kao što je cvekla), može se desiti da šećerkasti sok iz povrća iscuri u vodu, i tu se brzo karamelizuje tj. kasnije gadno zagori. Zato u tom slučaju treba tih par minuta kuvanja na pari biti u blizini i eventualno dosuti vodu. Kako kuvanje na pari ionako ne treba da traje dugo (u čemu bi onda bila prednost ?) opasnost od zagorevanja je mala (ali moguća :huh: ). Zelenolisnato povrće je najbolji kandidat za kuvanje na pari: kelj, prokulice, brokoli, blitva, spanać, kopriva, kupus... naravno da može i svako drugo povrće. Preporučujem da po koji komad probate i u presnom stanju i tako postepeno predjete na ishranu presnom hranom. Ukus povrća se nekad potpuno promeni termičkom obradom (meni je uvek primamljivije u originalnom izdanju), a kao presno je sigurno prirodnije rešenje za naše organe za varenje.

#11 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 18 February 2008 - 23:35

Popravljanju stanja sa organima za varenje više bi doprineo prelazak na presnu hranu (koja sadrži potrebne enzime za varenje), ali kao korak ka tome kuvanje na pari nije loš izbor.

Izmedju skupih specijalnih aparata i jeftine cediljke postoji i opcija "rešetke za kuvanje na pari". Proizvodjač je neka japanska firma, može se nabaviti u prodavnici Hema-Kheye-Neye u Hilandarskoj 24 (011 334 5322) a vidjala sam je i po većim samoposlugama. Cena je bila oko 500din, a prednost prema običnoj cediljci je u tome što može da se prilagodi dimenzijama različitih lonaca. Vrlo je mehanički jednostavna, otvara se kao cvet dok "laticama" ne nalegne na zidove posude. Koristi se za kuvanje povrća, dok nažalost za neko zrnevlje (pirinač i slično) ne može da posluži jer su joj rupice suviše velike.

Pri kuvanju na pari povrća koje ima dosta šećera (kao što je cvekla), može se desiti da šećerkasti sok iz povrća iscuri u vodu, i tu se brzo karamelizuje tj. kasnije gadno zagori. Zato u tom slučaju treba tih par minuta kuvanja na pari biti u blizini i eventualno dosuti vodu. Kako kuvanje na pari ionako ne treba da traje dugo (u čemu bi onda bila prednost ?) opasnost od zagorevanja je mala (ali moguća :rolleyes: ). Zelenolisnato povrće je najbolji kandidat za kuvanje na pari: kelj, prokulice, brokoli, blitva, spanać, kopriva, kupus... naravno da može i svako drugo povrće. Preporučujem da po koji komad probate i u presnom stanju i tako postepeno predjete na ishranu presnom hranom. Ukus povrća se nekad potpuno promeni termičkom obradom (meni je uvek primamljivije u originalnom izdanju), a kao presno je sigurno prirodnije rešenje za naše organe za varenje.

Nacelno se slazem s preporukama, mada, najcesce, ja vise volim povrce kuvano na pari. Koliko dugo, to je iskustvo, koje se vrlo brzo stekne. Posebno bih napomenuo da osim povrca, na pari moze da se skuva i riba ili piletina (nije nesto sto ja jako volim).
Za coveka koji ima probleme sa organima za varenje sirova hrana nije bolji izbor, nego bas hrana kuvana na pari.
Takodje, sto se ukusa tice, lepo je kad se povrce po zavrsnenom kuvanju i zavisno od kolicine prelije s 1-2 kasike otopljenog putera (vecina recepata) ili sa isto toliko kasika najboljeg maslinovog ulja (moj izbor).

#12 Cecily

Cecily
  • Members
  • 175 posts

Posted 19 February 2008 - 11:24

Takodje, sto se ukusa tice, lepo je kad se povrce po zavrsnenom kuvanju i zavisno od kolicine prelije s 1-2 kasike otopljenog putera (vecina recepata) ili sa isto toliko kasika najboljeg maslinovog ulja (moj izbor).

Samo nemojte preliti hladno cedjeno maslinovo ulje preko još vrelog povrća, nego sačekajte da se povrće ohladi na normalnu temperaturu za jelo. Možete ga uvaljati u tek samleveno laneno ili susamovo seme, meni je i ta kombinacija jako ukusna.

#13 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 19 February 2008 - 13:13

Sto se maslinovog ulja tice, naravno da se slazem, a sa susamovim i lanenim semenom nemam nikakvo iskustvo.
Posebno preporucujem filete od bele ribe, kuvane na pari, a potom, prelivene kasikom extra vergine maslinovog ulja, soli, bibera i svez limun (jos bolje lime) po ukusu.
Napominjem da, bar na zapadu (znam za UK i Italiju) postoje i odlicni fileti od nekakve bele ribe iz velikih azijskih reka (Mekong). Ne znam uopste kako se riba zove, ali su fileti odlicni.
Vino: Lako, belo, ali ne kiselo... :rolleyes:

Edited by vladan, 19 February 2008 - 13:14.


#14 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 19 February 2008 - 15:16

da se nadovezzem na vladana: file lista preporucujem. nashla sam i jako lep file soma u ribarnici. jednako tanak kao i list tako da mu ne treba vishe od 10 min na pari. (mada i dalje ima onaj ukus mulja i nafte kao i svaka somovina.)

#15 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 19 February 2008 - 18:28

List je po meni najbolja riba koju sam do sad probao, tj. jedina uopste nema onaj "riblji" ukus. Tunu jos nisam probao, osim iz konzerve, naravno.


Mada riba kuvana na pari, ne vidim da bi to moglo biti ukusno.