Jump to content


Photo
- - - - -

Slovenci s srpskim imenima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
24 replies to this topic

#1 oposum

oposum
  • Members
  • 8 posts

Posted 15 February 2008 - 14:10

Danas ima vazda Slovenaca s srpskim imanima. Toga je toliko da pola Slovenaca vise i nije svjesna da su Uros, Milan, Miran, Zoran, Miro, Miroslav, Milos, Dejan zapravo u originalu nisu Slovenska imena.

Pa se ja pitam odakle Slovencima ta imena? Jer zna neko kad su Slovenci poceli da daju djeci imena te vrste jer mi se cini da je to relativno nov fenomen. Ne bih rekao da ima neki Slovenski pisac ili neki drugi mudonja iz 19-og stoljeca sa srpskim imenom. Pretezno Janezi, Ivani, Franciji i Antoni.

I jel zna neko sto so poceli davat ta imena? Jednostavno im se svidjela ili ima tu i neka politika?


Isto zanimljivo je da su od Srba uvozili samo muska imena. Dok su zenska imena dovezli iz Rusije ali u nesto manjoj mjeri. (Natasa, Katja, Olga, Irena...)

#2 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 15 February 2008 - 14:22

Milan, Miroslav, Miloš nisu exkluzivno srpska imena. Između Karpata i Baltika ih imaš koliko hoćeš. Miran je srpsko ime, a nije slovensko? Otkud to znaš? Uroš je originalno srpsko ime? :rolleyes:

#3 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 15 February 2008 - 14:26

Danas ima vazda Slovenaca s srpskim imanima. Toga je toliko da pola Slovenaca vise i nije svjesna da su Uros, Milan, Miran, Zoran, Miro, Miroslav, Milos, Dejan zapravo u originalu nisu Slovenska imena.

Pa se ja pitam odakle Slovencima ta imena? Jer zna neko kad su Slovenci poceli da daju djeci imena te vrste jer mi se cini da je to relativno nov fenomen. Ne bih rekao da ima neki Slovenski pisac ili neki drugi mudonja iz 19-og stoljeca sa srpskim imenom. Pretezno Janezi, Ivani, Franciji i Antoni.

I jel zna neko sto so poceli davat ta imena? Jednostavno im se svidjela ili ima tu i neka politika?


Isto zanimljivo je da su od Srba uvozili samo muska imena. Dok su zenska imena dovezli iz Rusije ali u nesto manjoj mjeri. (Natasa, Katja, Olga, Irena...)



Jesi li čuo nekad za imigrante i njihove potomke?

A npr. Miroslav je od Poljske, Češke, preko Slovačke, Slovenije i ostalih država exSFRJ, svuda vrlo uobičajeno ime. I još gomila drugih

Edited by alberto.ascari, 15 February 2008 - 14:27.


#4 larkin

larkin
  • Members
  • 57 posts

Posted 15 February 2008 - 15:41

Danas ima vazda Slovenaca s srpskim imanima. Toga je toliko da pola Slovenaca vise i nije svjesna da su Uros, Milan, Miran, Zoran, Miro, Miroslav, Milos, Dejan zapravo u originalu nisu Slovenska imena.


Bože, bože... :rolleyes: ...pa ne misliš valjda da je Milan Kundera (češki književnik) dobio ime po nekom Srbinu??? I pravo da ti kažem recimo Miro ili Miran nije neko često ime u Srbiji - što ne znači da nisu lepa imena. :huh:

Složiću se s tobom da si uglavnom nabrojao slovenska imena draga slovenskim narodima, ali ta imena nisu isključivo srpska, slovenačka, češka ili čija god...

#5 oposum

oposum
  • Members
  • 8 posts

Posted 17 February 2008 - 13:29

Daj molim vas. Pronadjite mi jednog Slovenca pre 50-70 godina kojemu je ime bilo Dejan, Zoran ili Miloš? To što Milan i Uroš nisu samo srpska imena, to neke velike veze nema jer čisto sumnjam, da su uvezli ta imena preko Čeha ili Mađara. A slovenacka sigurno nisu.

A da su tu posrijedi jedina imigranti, to je tek teška zabuna. Utipkajte neka tih imena u slovenski telefonski imenik (ima na web-u) pa pogledajte prezimena.

#6 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 17 February 2008 - 14:18

Daj molim vas. Pronadjite mi jednog Slovenca pre 50-70 godina kojemu je ime bilo Dejan, Zoran ili Miloš? To što Milan i Uroš nisu samo srpska imena, to neke velike veze nema jer čisto sumnjam, da su uvezli ta imena preko Čeha ili Mađara. A slovenacka sigurno nisu.

ok, ajmo na poentu
šta predlažeš? da tražimo naknadu autorskih prava? da slovenačkim dejanima damo pravo glasa u srbiji? da ih slovenci ispišu iz državljanstva ukoliko ne promene imena?

#7 dexxter

dexxter
  • Members
  • 91 posts

Posted 18 February 2008 - 09:47

Daj molim vas. Pronadjite mi jednog Slovenca pre 50-70 godina kojemu je ime bilo Dejan, Zoran ili Miloš? To što Milan i Uroš nisu samo srpska imena, to neke velike veze nema jer čisto sumnjam, da su uvezli ta imena preko Čeha ili Mađara. A slovenacka sigurno nisu.

A da su tu posrijedi jedina imigranti, to je tek teška zabuna. Utipkajte neka tih imena u slovenski telefonski imenik (ima na web-u) pa pogledajte prezimena.


Ti to sve naopako gledas. U Srbiji decenijama deci nisu davana imena Uros, Lazar i Nemanja. I sta sad, mi ih onda uvozimo od nekog? I kako znas da ta imena koja si nabrojao nisu slovenacka? Ti stvarno mislis da su slovenacka imena samo Alojz, Janez i slicna ?!?!

Ili jednostavno zelis da "priznamo" da su Slovencima Srbi idoli pa deci daju srpska imena?

#8 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 18 February 2008 - 10:51

Hmmm, da se mene pita, pre bih rekao, da su nabrojana imena više slavenska negoli srpska. Ili češka. Ili poljska...

Ja bih odgovor na razne France, Janeze, i slično tražio prvenstveno u uticaju Austrougarske i samim time germanskim govornim područjem. Tamo ima i Franza i ostalih imena, koja su se, jasno, dugovekovnim uticajem sve više usvajala i u Sloveniji. Tek nakon 2. svetskog rata, kad se Slovenija konačno otarasila spona Austrije i poraslo je i zanimanje za prvenstveno slavenska imena, što je služilo za dokaz, da je Slovenija konačno otkačila uticaj germanizacije..

Jer, naime, nisu samo imena u pitanju. Ima tu i podosta drugih reči, koje su uzete iz germanskog vokabulara.Jer, s druge strane, pogledaj, koliko je reči u srpskom jeziku, kojima korene možeš tražiti u turskom jeziku...

#9 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 20 February 2008 - 14:27

Daj molim vas. Pronadjite mi jednog Slovenca pre 50-70 godina kojemu je ime bilo Dejan, Zoran ili Miloš? To što Milan i Uroš nisu samo srpska imena, to neke velike veze nema jer čisto sumnjam, da su uvezli ta imena preko Čeha ili Mađara. A slovenacka sigurno nisu.

A da su tu posrijedi jedina imigranti, to je tek teška zabuna. Utipkajte neka tih imena u slovenski telefonski imenik (ima na web-u) pa pogledajte prezimena.


Koji se, pa, Srbin pre sto godina zvao Dejan ili Zoran?

#10 larkin

larkin
  • Members
  • 57 posts

Posted 20 February 2008 - 21:35

Koji se, pa, Srbin pre sto godina zvao Dejan ili Zoran?


ma nijedan ili malo koji (ako se nadje neki primer da se ne obrukam)...al' ko mari? ....sad pronose slavu "srpskih imena" :rolleyes:

#11 Dizma

Dizma
  • Members
  • 49 posts

Posted 26 February 2008 - 23:28

Hmmm, da se mene pita, pre bih rekao, da su nabrojana imena više slavenska negoli srpska. Ili češka. Ili poljska...

Ja bih odgovor na razne France, Janeze, i slično tražio prvenstveno u uticaju Austrougarske i samim time germanskim govornim područjem. Tamo ima i Franza i ostalih imena, koja su se, jasno, dugovekovnim uticajem sve više usvajala i u Sloveniji. Tek nakon 2. svetskog rata, kad se Slovenija konačno otarasila spona Austrije i poraslo je i zanimanje za prvenstveno slavenska imena, što je služilo za dokaz, da je Slovenija konačno otkačila uticaj germanizacije..

Jer, naime, nisu samo imena u pitanju. Ima tu i podosta drugih reči, koje su uzete iz germanskog vokabulara.Jer, s druge strane, pogledaj, koliko je reči u srpskom jeziku, kojima korene možeš tražiti u turskom jeziku...


Janez baš nije neko nemačko ime već dolazi od latinskog Ioannes, što znači Jovan iliti Ivan (stcs. Joan).

Otkud u Sloveniji toliko srpskih imena? To je uglavnom iz vremena Jugoslavije (prve i druge), a neki su panslavistički orijentisani takva imena davali već za vreme stare Austro-ugarske. Mnogim su se ljudima iz Slovenije se u kontaktu sa Srbima dopala ta imena pa su dali deci srpska imena. Jednostavno k'o pasulj.

#12 b_fly

b_fly
  • Members
  • 36 posts

Posted 29 February 2008 - 00:22

ima li urška kakve veze s urošem? jer urška=lijepa, a dal uroš znači lijep? možda je to zapravo općeslavensko ime.

inače, miran i miro definitivno nisu srpska imena, miroslav još najmanje, a i zoran, milan i dejan javljaju se u svim slavenskim jezicima, a dejan i izvan njih.

od nabrojanih jedino mislim da su uroš i miloš srpska, ali i u to bi se dalo ući, jer sumnjam da su ih baš srbi sami izmislili. možda ih je prenesla pravoslavna vjera ili nešto...
a da, miloša ima i drugdje u slavenskom svijetu, sad se sjetih nekolicine!

znači, jedino mi uroš ostaje enigma...


ali, uglavnom: kao što se mnoge riječi pojavljuju samo u slovenskom i makedonskom, ili samo u češkom i slovenskom ili samo u slovenskom i hrvatskom, tako možda postoje i imena koja je slavenska tradicija ostavila u slovenskom i srpskom, a drugdje nije ili ne u tolikoj mjeri.

Slovenska imena
Slovenski pisac
srpskim imenom


laćaj se ti radije srpskog jezika. (ili kojim već govoriš, hrvatskim, nisam skontala otkud si)

#13 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 29 February 2008 - 03:14

od nabrojanih jedino mislim da su uroš i miloš srpska, ali i u to bi se dalo ući, jer sumnjam da su ih baš srbi sami izmislili. možda ih je prenesla pravoslavna vjera ili nešto...
a da, miloša ima i drugdje u slavenskom svijetu, sad se sjetih nekolicine!
...
znači, jedino mi uroš ostaje enigma...


Evo jednog tumačenja imena Uroš, preneto sa onomastikona:

Staro slavenosrpsko ime. Izvodi poreklo iz mađarskog "ur" (gospodin) + slovački nastavak "oš" (kao u Miloš, Dragoš i dr.). Može biti i da je nastalo po nazivu evropskog bizona zvanog "tur, ur, urox ili aurochs" čija se glava, kao simbol snage i muževnosti, nalazi na mnogim istorijskim grbovima. Ovu tezu potkrepljuje i to što su i Sloveni i drugi evropski narodi od davnina davali lična imena po životinjama, što je verovatno imalo totemističko značenje. U narodnu onomastiku ovo ime se ukorenilo od najranijih vremena o čemu svedoče mnogi istorijski pomenici i srednjevekovni popisi stanovništva. u narodnoj tradiciji dugo je važilo za vladarsko ime pa se zbog toga u prošlosti izbegavalo njegovo davanje običnim ljudima. Kalendarsko je ime.

Edited by DJ_Vasa, 29 February 2008 - 03:20.


#14 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 29 February 2008 - 10:40

ima li urška kakve veze s urošem? jer urška=lijepa, a dal uroš znači lijep? možda je to zapravo općeslavensko ime.


Ne bih rekao.
Urška dolazi iz imena Uršula, Ursula i prvobitno se upotrebljavalo pri nazivanju male dece.. Kao ono - ime ti zapravo Uršula ali bi te kao klinku svi nazivali Urška.. PA se to onda primilo kao samostalno ime.

Uršula valjda dolazi iz ursus - medved.

Evo:

URSULA
Gender: Feminine

Usage: English, Scandinavian, German, Dutch, Spanish, Finnish

Pronounced: UR-soo-la (English), URS-la (English), oor-SOO-lah (Spanish) [key]

Means "little bear", derived from a diminutive form of the Latin word ursa "she-bear". Saint Ursula was a legendary virgin princess of the 4th century who was martyred by the Huns while returning from a pilgrimage.


http://www.behindthename.com/

Edited by Gogy, 29 February 2008 - 10:40.


#15 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 29 February 2008 - 10:49

inspirisana DJ vasinim prilogom - čačkanjem malo po netu naiđe se na priču o imenu uroš, koja je zapravo titula, baš kao i stefan

Uroš nije ime nego mađarska titula od ur = čovjek, gospodin u smislu gospodar, što se dosljedno navodi u srpskim titulama. ...Od osnove ur je i titula gospodarice Srema Ane, koja se pretvorila u ime Urica. Ova je titula u početku bila rezervisana za prijestolonasljednike, a kasnije za veliku gospodu, piše S. Ćirković..... Ur- je gospodar, princeps. dominus. Jednom recju prvak. Otuda i sin Urosa I, Uros II kod Kinama se javlja i kao Primislav - sto je latinizirani oblik od Ur-, princeps, prvak = primus.

izvor sa izvorom