Jump to content


Photo

Katolicka crkva


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
39 replies to this topic

#31 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 15 February 2008 - 22:11

ok, šta je velja-selja radio sa dvojicom amera u crkvi, sećaš se fotke sa probe? prevodio ih pravu veru ili šta?

#32 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 15 February 2008 - 22:18

ok, šta je velja-selja radio sa dvojicom amera u crkvi, sećaš se fotke sa probe? prevodio ih pravu veru ili šta?

Pa od kada je velja postao i pop?Ovo ozbiljno?Nije valjda on predvodio neki crkveni obred?

#33 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 15 February 2008 - 22:26

Pa od kada je velja postao i pop?Ovo ozbiljno?Nije valjda on predvodio neki crkveni obred?

nije, bio kum čovek
dva amera došla i u čačku se krstili. ozbiljni, odrasli ljudi. neki rednekovi vaši
ne mogu sad da tražim foto, nije ni bitno, veruj na reč. priveo ih
ajde sad se vrati na prethodnu tvrdnju, pa da nastavimo - pokrštavanja dakle ima i među velikima

#34 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 15 February 2008 - 23:30

nije, bio kum čovek
dva amera došla i u čačku se krstili. ozbiljni, odrasli ljudi. neki rednekovi vaši
ne mogu sad da tražim foto, nije ni bitno, veruj na reč. priveo ih
ajde sad se vrati na prethodnu tvrdnju, pa da nastavimo - pokrštavanja dakle ima i među velikima

Pa cuj kod Velje i ekipe nikada nisi siguran.Tu je sve moguce.Ja za tu praksu nisam cuo a poznajem i neke teologe ovde.
Mada i pedofilija je zabranjena ali se po nekom svestenom licu omakne....

#35 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 15 February 2008 - 23:32

nije, bio kum čovek
dva amera došla i u čačku se krstili. ozbiljni, odrasli ljudi. neki rednekovi vaši
ne mogu sad da tražim foto, nije ni bitno, veruj na reč. priveo ih
ajde sad se vrati na prethodnu tvrdnju, pa da nastavimo - pokrštavanja dakle ima i među velikima



A mozda ljudi nikada pre toga nisu bili krsteni?

#36 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 16 February 2008 - 07:40

nije, bio kum čovek
dva amera došla i u čačku se krstili. ozbiljni, odrasli ljudi. neki rednekovi vaši
ne mogu sad da tražim foto, nije ni bitno, veruj na reč. priveo ih
ajde sad se vrati na prethodnu tvrdnju, pa da nastavimo - pokrštavanja dakle ima i među velikima



Ima, u slučaju da su protestanti. Katolička i Pravoslavna crkva jedna drugoj priznaju sve obrede, a ako se ne varam i Anglikanskoj crkvi (u ovo za Anglikance nisam 100% siguran), ali su ostale protestantske crkve prekinule neke tradicije i za njihove vernike se ne smatra da su kršteni "po kanonu". Ako oni požele da postanu bilo katolici ili pravoslavci, neophodno je da ponovo budu kršteni.

Razlog je to što su u toku verskih građanskih ratova u vreme Reformacije protestanti bili prinuđeni da uzimaju za sveštenike ne samo bivše katoličke sveštenike koji su bili "osvešteni" od svojih prethodnika, već i laike koje nije imao ko da "zapopi" (rat, izolacija, nesigurni putevi). Naime, bitno je da je svakog sveštenika "zapopio" neko koga je ranije "zapopio" neko ko je ranije takođe osvešten od svog prethodnika... i tako dalje, kontinuitet koji ide unatrag sve do apostola.

Kod protestanata je ta nit u toku tih ratova prekinuta, ali oni tome ionako ne pridaju nikakvu važnost.

Edited by yossarian, 16 February 2008 - 07:50.


#37 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 18 February 2008 - 07:05

QUOTE (Upekkha @ 15.02.2008, 14:43)
A sta su uopste osnovni principi Hriscanstva?


Osnovne prinicpe imas u Simbolu vere, a vrlo kratko i citljivo tumacenje Pravoslavnog simbola vere mozes naci u knjizi Aleksandra Smemana Pravoslavni simbol vjere.

Za sve ostalo konsultuj Novi Zavet, na koji se nastavljaju tumacenja Svetih Otaca crkve, a zatim i moderni teolozi. Jedan od bitnih pravoslavnih teoologa je Gregorije Palama i njegovo isihasticko ucenje...

EDIT... Za osnove pravoslavlja mozes konsultovati jos jednu lako citljivu knjigu od Hrista Janarisa, Azbucnik Vere


Hvala na odgovoru.

Knjige koje mi preporucujes mi nisu dostupne ovde gde zivim ali sam jos svojevremeno 'konsultovao' Novi Zavet.

Dozlaboga konfuzna parodija na drevne ideje o zodijaku.

Simbol vere? Vere u sta?

Da je Sunce bog? :rolleyes:

#38 Dizma

Dizma
  • Members
  • 49 posts

Posted 26 February 2008 - 07:15

Napomenuo bih da priznavanje obreda za protestante ne važi... oni moraju da budu ponovo kršteni ako požele da budu katolici ili pravoslavci jer se obredi protestanata ne priznaju ni kod katolika ni kod pravoslavaca.


Nije sasvim tačno. Rimokatolička crkva priznaje valjanost protestantskog krštenja, osim za krštenja izvedena u netrinitarnim zajednicama protestantske provenijencije (znači onima koje ne veruju dogmat o Svetoj Trojici). No, ne znam tačno kako je to kod pravoslavaca. Koliko znam o tome, mislim da si u pravu.

No, to ne važi za protestantsku pričest, kojoj obe "carske" crkve iz više razloga odriču valjanost (nepostojanje sveštenstva kod protestanata u rimskom ili pravoslavnom smislu, dogmatske razlike).

#39 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 26 February 2008 - 21:33

ghost_dog, iz koje knjige nam citiras dijelove i tko je autor?

Edited by Ziza, 26 February 2008 - 21:33.


#40 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 02 March 2008 - 06:02

ghost_dog, iz koje knjige nam citiras dijelove i tko je autor?

Autor je Amfilohije a knjiga se zove "Kurva Vatikan"
E sada ako ti nesto nije jasno prati sudjenje onom bilmezu u Hagu.