Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /srv/b92/sajtovi/forum/forum/index.php(1) : runtime-created function(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(53) : eval()'d code on line 3 Razvod i kako ga preživjeti - Ljubav i seks - Forum B92

Jump to content

Photo

Razvod i kako ga preživjeti

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
474 replies to this topic

#1 Azilant

Azilant
  • Members
  • 6 posts

Posted 14 February 2008 - 15:48

Zivimo u Engleskoj i u braku smo (nasa zena) malo vise od 7 godina i imamo dva predivna deckica, jednom je 6 godina a mladjem tek jedna godina.
Sve sto sam zelio je da imam sretnu porodicu i zato sam se borio. Njih troje su mi najbolji prijatelji.
Zadnjih godinu dana a mozda cak i duze, zena je pocela da izjavljuje kako je nezadovoljna samnom, ne razumijemo vise jedno drugo..i sto je najteze, bar meni..izjavila je da vise ne osjaca ljubav prema meni.

Znam da nije u pitanju drugi, jer nije takva zena, rekla bi mi da je nekog nasla. Dosta smo otvoreni jedno prema drugom.
U par navratao sam je pokusao ubjedjivati da ostanemo zajedno ali shvatam da se za ljubav ne ubjedjuje i ne moli.
Sve sam pokusao, pomazem i uvjek sam pomagao oko svega u kuci. Nisam sovinsta nikada bio, nisam alkoholicar, nasilnik, varalica..ali opet, ne vrijedi..

Zadnjih par dana me moli da vise ne pokusavam da spasim brak, jer ne zeli da bude samnom.
Nakon svega, i ja sada mislim da je to mozda i jedina solucija. Vjerujem da je tesko ziviti sa nekim koga ne volis.
Zao mi je jako..borio sam se za porodicu. Volim ih i ne znam kako da prezivim ovaj tezak period.

Njenu odluku cu da postujem i necu joj stajati na putu. Prodacemo zajednicku imovinu i svako svjim putem. Ja puno vise vremena provodim na poslu tako da je logicno da djeca ostanu sa zenom a dogovor je da ih mogu uzeti kada god hocu.

Bio bih zahvalan ako bi neko odgovorio ko je prosao/prolazi kroz slicnu situaciju. Mislim da me ceka teska 2008. godina..
Hvala na citanju.

#2 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 14 February 2008 - 21:21

...

http://www.b92.net/z...p;nav_id=284733

Procitaj ovo pazljivo. Oba M<->Z pristupa.

Samo, koliko mi se cini iz nekog mog iskustva - "dva puta sretno razveden", - tvoja "darling #1" se ukrcala na "drugi brod".
(Makar i "teoretski").

Mislim, - prihvati to kao dzentlmen.

Nemoj to sprecavati. Nemoj "sherlok_holmovski" istrazivati bilo ciju krivicu.
I pusti price tipa: "ne bi ona ... / nije takva ... / zadnje godine ... / rekla bi mi ... / mnogo radim ... /

Nisi ni prvi - ni poslednji.
To je ona zvaka barmenu: "jos jedno duplo pice!"

Seti se nadnaravnih "Eagles" i "California Hotel": Some dance to remember, some dance to forget ...

Veruj mi, posto imate decu - bicete vezani citavog zivota.
Drugo, - zivite u Engleskoj, - beware! - oni ne vole "ijekavicu" ("violentni dinarizam").

Tamo postoje svakojake socijalne sluzbe. Nemoj dozvoliti sebi da upadnes u neki "bedak".

Budi fin, korektan, obrati se odgovarajucim sluzbama, isposluj za sebe vidjenje sa decom, ponasaj se maksimalno pristojno / suzdrzano i - zivi neki svoj dalji zivot.

Pogledaj oko sebe - pa ima toliko drugih slobodnih zena.

...

#3 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 15 February 2008 - 03:09

Evo da dam par, nadam se, korisnih saveta.

Kao prvo: uzimanje dece po prinicpu "kada god hoces" nije dobro, a nije ni fer. Nisu deca neka stvar da ih neko uzima kada mu se prohte. Moracete da se dogovorite o rasporedu, jer je za decu najvaznije da imaju red i predvidljivost u svom zivotu. Nikako nemojte da ostavite ovo nerazjasnjeno, jer ako deca ne znaju kada i koliko vremena provode sa kim, pojavice se anksioznost i nepoverenje prema okruzenju. Morate da znate raspored: na primer, deca zive sa majkom, oca vidjaju svaki drugi vikend i jednom nedeljno preko dana ( ako su skolskog uzrasta otac moze da ih uzme za rucak ili tome slicno, a ako su predskolsog, onda dnevna poseta).

Kao drugo: u toku razvoda, odnosi treba da budu korektni, ali ljudi koji se razvode ne mogu da daju jedno drugom emotivno podrsku. Ovde se cini da tvojoj zeni nije potrebna jer je ona donela odluku. To sto ti mislis da ona nema "drugog" think twice. Veoma bi bilo cudno da se zena odluci da ide dalje sama sa dvoje male dece. Veoma, veoma neobicno. Zato nemoj da se iznenadis kada saznas celu pricu. Zato, obavezno obezbedi sebi emotivnu podrsku. Ovde ne mislim da odmah potrcis u zagrljaj drugoj zeni. Mislim na to da, cak i dobar prijatelj ( ali samo tvoj, ne zajednicki), ili cak bolje neko ko je profesionalac ( psihijatar, psiholog, porodicni doktor) moze da ti bude oslonac u ovom teskom periodu.

Meni se cini da ti jos nisi do kraja shvatio seveobuhvatnost situacije u kojoj se nalazis, i kao prvo treba da rascistis sam sa sobom, i da prestanes sebe da okrivljujes za raspad braka. Tvoja zena ili je veoma nezrela i neodgovorna osoba, ili se zaljubila do usiju pa ne zna sta radi, tako da ti nisi ni malo kriv za njena emotivna stanja. U svakom slucaju, na prvo mesto stavi decu, i nemoj da se plasis da potrazis pomoc sa strane. U ovakvoj situaciji ce ti biti potrebna sva pomoc i podrska koju mozes da nadjes. Na prvom mestu dobrog advokata, pa onda sve dalje. Iako, ako dvoje ljudi mogu da se dogovore, nije losa ni medijacija, izbegavas troskove suda. Raspitaj se da li postoje sluzbe koje pomazu oko razvoda u smislu da je dobrobit dece na prvom mestu.

Eto toliko od mene.

Edited by outcast, 15 February 2008 - 12:43.

#4 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 15 February 2008 - 06:26

Ja se nadam da sam kvalifikovan jer sam prosao kroz to dva puta mada bez dece.Zdrav razum nalaze da se sve resi sporazumno i bez puno emocija.Batali to ko je koliko radio ili kako ona nema "drugog".Nije bitno za trenutnu situaciju a sobzirom da imas i decu najbolje je da se to zavrsi sto pre.Verovatno ces ostati u kontaktu sa njom do kraja zivota zbog dece ali ne gaji nedu da ce se jednog dana sve vratiti na svoje mesto.Zivot ide dalje a ti analiziraj gde si pogresio.Svaki razvod ima razlog a u vecini slucajeva postoji razlog sa obe strane.To sto ona otvoreno kaze da te vise ne voli je verovatno istina jer i ti sigorno ne volis nju kao kada si je upoznao.Brutalna realnost.U ovoj situaciji najveci neprijatelji su ti advokati i sudije.Ako njih izbegnes pobedio si i ti i ona.

#5 hoosafeth

hoosafeth
  • Members
  • 314 posts

Posted 15 February 2008 - 09:45

Kao neko sa, cini mi se, dosta slicnim iskustvom, ne mogu ti reci nesto vise od toga sto ces naci u prethodnim postovima. Sto se vidjanja dece tice ja moju cerku vidjam na bazi dogovora. Ne vidim za sad da njoj to smeta, jer kako vreme prolazi i ona odrasta ja se dogovaram vise sa njom kada cemo se videti (tu bitnu ulogu igra i cinjenica da zivimo na 100 m udaljenosti).
Sto se gospodje tice... mozes joj pozeleti samo srecan put i mirno more, vi cete ostati u kontaktu zbog dece. Po meni je to neka vrsta "poslovnog" aranzmana i tako mu treba i prici. Bice tu kojeraznih situacija, i ne treba neke stvari k` srcu uzimati vec krajnje racionalno se odnositi prema njoj i imati u vidu da je iz odnosa sa njom jedino bitno da klinci budu postedjeni stresa u najvecoj mogucoj meri.

Moje iskustvo sa samom procedurom razvoda je takvo da ga formalno treba okoncati sto pre, meni je trebalo nekih 13 dana. Ono sto je Outkast navela o podrsci je izuzetno bitno, opet govoreci iz licnog iskustva tih nekoliko ljudi koji su bili uz mene su mi mnogo pomogli, ali oni ti mogu olaksati a na tebi je da "odradis" posao unutar sebe i krenes dalje.

#6 Homo unius ideae

Homo unius ideae
  • Members
  • 1,248 posts

Posted 15 February 2008 - 11:08

Ne razvode se, uprkos uvrezenom misljenju i utisku dok se slusa jedan od aktera, neko dobar i neko los. U vecini slucajeva govorimo o pogresnom spoju, razlicitostima koje se uprkos trudu ne mogu prevazici, svakodnevnim nezadovoljstvima sitnicama. Ponajmanje se uzrokom mogu smatrati neizbalansirane obaveze u kuci ili nemanje zajednickih interesovanja.
Svaki razvod je svoja prica i svaki nosi sopstvenu tezinu.Ne zivis ovde, mozda je to olaksavajuca okolnost, jer ovde u vecini slucajeva najveci problem bude egzistencija, posebno je zenama to problem i tu se fokusira i tezina razvoda. Brzinom svetlosti se od licne povredjenosti, dodje do borbe za opstanak. Mozda je to i olaksavajuci faktor jer ostavlja manje prostora za preispitivanje, tugu, osecaj usamljenosti ili povredjenosti. Sigurno da ti treba necija pomoc, ali i to zavisi od tebe kao licnosti. Neki su se obracali prijateljima, neki su potrazili i strucnu pomoc, ali se ipak sve svodi na tebe samog, ti si taj koji moras proci kroz ovaj zivotni period i doneti svoje odluke, bez obzira ko te bude slusao dok govoris. Ne postoji nacin da se izbegne, ali se moze ublaziti stres koji je neminovnost svih razvoda. Vec ti je sugerisano da probate ici na dogovornu varijantu oko svega, to je jedan od nacina da se oboje bolje osecate. Nijednom od vas dvoje ovo nece biti jednostavno, mislim da je i tvoja partnerka prosla kroz ono sto ti sada prolazis, samo na drugaciji nacin. Postojanje treceg je nebitno, ali i ukoliko su pretpostavke onih koji su pisali pre mene moguce, smatram da je tvoja zena ispala doista korektna i na to nije ukazala kao uzrokom vaseg razvoda. Uostalom taj ili ta treca, su uvek samo posledica vec poljuljanih odnosa, a sam razlaz se desi mnogo ranije i jedno ga i ne primeti sve dok mu se ne kaze, ovako kao sto je ona tebi.
Izvini, malo trolujem, ali...
Kinik, ozeni me, brzo cemo se razvesti:))) jos jedna cigla u zidu...eto nam opet berlinskog:))

#7 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 15 February 2008 - 15:09

Veoma bi bilo cudno da se zena odluci da ide dalje sama sa dvoje male dece. Veoma, veoma neobicno.

Zašto? :rolleyes:

#8 nikona

nikona
  • Members
  • 115 posts

Posted 15 February 2008 - 15:32

Zašto? :rolleyes:

Zato sto je inace neobicno da se odlucila da radja drugo dete sa covekom koga ne voli.

Zato sto ima malo dete,trebalo bi da joj ono zaokupi paznju,nekako je u tom periodu to normalno,osim ako nije imala pakao u braku ili se nije zaljubila.Treca varijanta je da je htela decu samo za sebe,ali to bi se videlo posle prvog deteta.Naravno postoji mogucnost da je uletela u neku post porodjajnu krizu,ali ne verujem da bi onda resavala pitanje imovine tako brzo i vodila decu sa sobom.

Necu da stajem na muku,ali sigurno ima drugu varijantu i to po mom misljenju sa nekim dodatnim problemima.

#9 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 15 February 2008 - 15:39

Zato sto je inace neobicno da se odlucila da radja drugo dete sa covekom koga ne voli.

Zašto?!

Ne zezam, zaista ne razumem neke stvari koje su čini mi se dosta rasprostanjene.

Inače znam za slučaj žene koja se razvodila dok je bila trudna sa drugim detetom, i SVI iz okruženja su se čudom čudili zašto ne abortira, a žena je želela drugo dete, i prvo dete je želelo brata/sestru i meni nikada nije bilo jasan taj stav većine u toj priči - zašto bi pobogu abortirala?!?!?!?

#10 nikona

nikona
  • Members
  • 115 posts

Posted 15 February 2008 - 15:53

Zašto?!

Ne zezam, zaista ne razumem neke stvari koje su čini mi se dosta rasprostanjene.

Inače znam za slučaj žene koja se razvodila dok je bila trudna sa drugim detetom, i SVI iz okruženja su se čudom čudili zašto ne abortira, a žena je želela drugo dete, i prvo dete je želelo brata/sestru i meni nikada nije bilo jasan taj stav većine u toj priči - zašto bi pobogu abortirala?!?!?!?

Ja ne mislim da je to nemoguce,niti mislim da je to nesto lose,osim sto mislim da je redje.Postujem stav tih zena.
Na osnovu podataka koje je covek dao i nacina na koji mu je zena saopstila da ga ne voli,sigurna sam da je razlog druge prirode.Eto, samo zato tako mislim.

#11 Homo unius ideae

Homo unius ideae
  • Members
  • 1,248 posts

Posted 15 February 2008 - 16:16

Zato sto ima malo dete,trebalo bi da joj ono zaokupi paznju,nekako je u tom periodu to normalno,osim ako nije imala pakao u braku ili se nije zaljubila.Treca varijanta je da je htela decu samo za sebe,ali to bi se videlo posle prvog deteta.Naravno postoji mogucnost da je uletela u neku post porodjajnu krizu,ali ne verujem da bi onda resavala pitanje imovine tako brzo i vodila decu sa sobom.

Necu da stajem na muku,ali sigurno ima drugu varijantu i to po mom misljenju sa nekim dodatnim problemima.

Nije neobicna odluka roditi drugo dete sa nekim s kim se vise i ne zeli ziveti. Mozda je neshvatljiva drugima, ali nije neobicnost i puno njih se odlucuje na taj korak iz razloga da se zadrze u braku. Uostalom u cemu se to razlikuje od odluke danasnje zene, a nije ih malo, da rode dete bez ulaska u brak, katkad i bez saznanja partnera o ocinstvu, ili sa njegovim saznanjem ali bez daljeg ucesca u podizanju deteta. Materinstvo je posebnost i ne moze se njegovo iznosenje vezivati iskljucivo za porodicne prilike ili neprilike.
Ne znam zasto ovde provejava prevara njegove zene kao lajt motiv razvoda, to ne mora biti pravilo, iako je cesta pojava. Ja mogu da shvatim da je mozda rec o osobi koja je zrelo razmislila (jer ovo nisu ishitrene odluke, vec se donose godinama i od njih odustaje, pa nanovo...sve dok u jednom trenutku se vise nema snage za dalje) i da je potpuno svesna svoje odgovornosti, svojih buducih obaveza, uloge dece u celoj situaciji...u stvari nadam se da je o ovome razmislila iz svih mogucih uglova i onda odlucila kako vec jeste.

#12 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 February 2008 - 17:20

Na osnovu podataka koje je covek dao i nacina na koji mu je zena saopstila da ga ne voli,sigurna sam da je razlog druge prirode.

Potpuno nerelevantno za citav slucaj! To raspredanje ZASTO su spekulacije koje uglavnom ranjavaju sujetu (ostavljenog). Zena je coveku lepo rekla ono sto on treba da zna i sto je relevantno: ne zeli da zivi sa njim i ne voli ga. To njega naravno ranjava jer time ne gubi samo zenu vec gubi citav happy-family-koncept. TO je problem sa kojim se treba izboriti.

Uostalom, covek nije pitao zasto je njegova zena to uradila vec kako da sa situacijom izadje na kraj.

#13 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 15 February 2008 - 17:37

Uostalom, covek nije pitao zasto je njegova zena to uradila vec kako da sa situacijom izadje na kraj.

Najlakse ako zaboravi na to zasto je ....

#14 nikona

nikona
  • Members
  • 115 posts

Posted 15 February 2008 - 21:12

Najlakse ako zaboravi na to zasto je ....

U pravu si skroz.Preterasmo malo,verovatno svako iz svog licnog iskustva.
Covek treba da pocne da misli na sebe,nisu losi oni saveti sto ih je neko na pocetku dao.

#15 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 16 February 2008 - 00:02

Zao mi je jako..borio sam se za porodicu. Volim ih i ne znam kako da prezivim ovaj tezak period.

Upravo tako kako to činiš i planiraš. Mislim da dobro razmišljaš i dobro se nosiš s tim. Ostaje vam
da spašavate što se može spasti: uzajamno poštovanje i prijateljstvo. Radi vas i radi dece podjednako.