Jump to content


Photo

Kako će zemlje bivše SFRJ reagovati u slučaju proglašenja nezavisn


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
62 replies to this topic

#1 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 10 February 2008 - 22:10

10.02.2008 .
Izvor: Tanjug
Tadić: Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosmeta

Predsednik Boris Tadić izjavio je u Minhenu da Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova i Metohije, kao i da bi ona dovela do nesagledivih posledica ne samo u regionu već i u svetu.

Predsednik Tadić, koji učestvuje na 44. minhenskoj konferenciji o bezbednosti, kazao je novinarima u subotu kako od država regiona Zapadnog Balkana očekuje apsolutnu uzdržanost u vezi Kosmeta, jer njihovi predstavnici dobro znaju probleme u južnoj srpskoj pokrajini.
Sve vlade i predsednici država u regionu treba da uzmu u obzir da je Kosmet ozbiljan problem zato što one dobro znaju izvorište problema na Kosmetu, kao i da bi se svako loše ponašanje negativno odrazilo po Zapadni Balkan, poručio je Tadić posle posle susreta sa nemačkim ministrom spoljnih poslova Frankom Valterom Štajnmajerom.


Istočni susedi Srbije Rumunija i Bugarska već su se izjasnili povodom pitanja moguće nezavisnosti Kosova i Metohije. Države bivše SFRJ se još nisu izjasnile (osim (ne)zvanične Crne Gore, u liku Milomira Đukanovića, što je kasnije ipak demantovano). Šta mislite, kakva će biti reakcija ostalih država, a pogotovu Slovenije koja, može se reći, ima najbitniju ulogu...

#2 Ramo Buljukbasic

Ramo Buljukbasic
  • Banned
  • 266 posts

Posted 10 February 2008 - 22:27

Istočni susedi Srbije Rumunija i Bugarska već su se izjasnili povodom pitanja moguće nezavisnosti Kosova i Metohije. Države bivše SFRJ se još nisu izjasnile (osim (ne)zvanične Crne Gore, u liku Milomira Đukanovića, što je kasnije ipak demantovano). Šta mislite, kakva će biti reakcija ostalih država, a pogotovu Slovenije koja, može se reći, ima najbitniju ulogu...


Neko od Slovenaca je već rekao da ne bi Slovenija biti Marko Kraljević...

Mislim da će u početju biti suzdržane, kasnije, kada se malo kuburacija smiri i Srbija prežali Kosovo, sve zemlje učinit iso kao i EU i USA.

#3 Duka

Duka
  • Members
  • 128 posts

Posted 10 February 2008 - 23:07

Mislite li da Milo slučajno ponovo preuzima premijersku funkciju?
Priznavanje Kosova će mu dati još par godina amnestije.

#4 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 10 February 2008 - 23:14

plakace od srece sto konacno vise ne moraju da slusaju o tome

a i mi ovde

#5 leone

leone
  • Members
  • 3,630 posts

Posted 10 February 2008 - 23:26

Sto se tice zemalja bivse SFRJ koje nijesu clanice EU odgovor je jednostavan, slijedid ce politiku EU, znaci koordinirano priznanje u pogodnom , ne tako dalekom, terminu.

Ove iz regiona koje su vec clanice, prvenstveno Slovenija koja je to i otvoreno najavila, priznat ce medju prvima.

Ostale EU clanice ce sve priznati osim Kipra i Rumunije.

Srbija bi sebi skratila muke da prva prizna. Sve ostalo je gubljenje vremena.

Milo je, naravno, posebno interesantan/vazan cinilac svjetske politike, jer bez njegovog priznajna Kosovo nikad nece postati nezavisno !!

#6 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 10 February 2008 - 23:50

mislim da ce Slovenija biti prva koja ce priznati Kosovo, da bi pokazala debilima da su te naivne ucene ala "merkator" kontraproduktivne

#7 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 11 February 2008 - 00:27

Naslov teme je tendenciozan i treba ga promeniti u "Kako će zemlje bivše SFRJ reagovati sledece nedelje" :rolleyes:

#8 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 11 February 2008 - 01:23

Naslov teme je tendenciozan i treba ga promeniti u "Kako će zemlje bivše SFRJ reagovati sledece nedelje" :rolleyes:

Mr. Gallagher, primedba na mestu :huh:

#9 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 11 February 2008 - 08:25

Ja mogu da se opkladim da će Crna Gora prva priznati nezavisno kosovo!

#10 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 11 February 2008 - 08:31

Ja mogu da se opkladim da će Crna Gora prva priznati nezavisno kosovo!

neka ozbiljnija suma?

prihvatam sve sto ima bar tri nule iza...

ps edit
samo u €

Edited by muras, 11 February 2008 - 08:32.


#11 LordLights

LordLights
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 11 February 2008 - 15:49

neka ozbiljnija suma?

prihvatam sve sto ima bar tri nule iza...

ps edit
samo u €


Od onog sto sam ja cuo, prva ce od Ex-Yu biti Slovenija i to u drugom talasu, odma posle Albanije, SAD, Francuske i V.Britanije. A mozda bude i u istom talasu.

Sledeca grupa je: Hrvatska i Makedonija (negde u Martu, pre NATO samita u Bukurestu).

Na kraju Crna Gora.

Bosna nece priznati jer bi se takvoj odluci protivila srpska strana.

Edited by LordLights, 11 February 2008 - 15:50.


#12 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 11 February 2008 - 15:57

Od onog sto sam ja cuo, prva ce od Ex-Yu biti Slovenija i to u drugom talasu, odma posle Albanije, SAD, Francuske i V.Britanije. A mozda bude i u istom talasu.

Sledeca grupa je: Hrvatska i Makedonija (negde u Martu, pre NATO samita u Bukurestu).

Na kraju Crna Gora.

Bosna nece priznati jer bi se takvoj odluci protivila srpska strana.


Zato je znači Ramo na tapetu?

#13 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 11 February 2008 - 16:04

mislim da ce Slovenija biti prva koja ce priznati Kosovo, da bi pokazala debilima da su te naivne ucene ala "merkator" kontraproduktivne


Vec vidim Merkator na Kosovu kao jak lanac. Valjace vam oni i srpsku robu, ne sumnjaj ni sekunda.
Sto se konfrontacije tice, ublazice do maksimima. Slovenci su to, ne Srbi.

#14 LordLights

LordLights
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 11 February 2008 - 16:07

Zato je znači Ramo na tapetu?


kako je to on na tapetu?
I kakve to veze ima s ovom temom?

#15 gemini

gemini
  • Members
  • 2,701 posts

Posted 11 February 2008 - 16:16

Neko od Slovenaca je već rekao da ne bi Slovenija biti Marko Kraljević...

Mislim da će u početju biti suzdržane, kasnije, kada se malo kuburacija smiri i Srbija prežali Kosovo, sve zemlje učinit iso kao i EU i USA.



Možda dok ne pokupuju još nekoliko kompanija po Srbiji. Barem one koje su rezervisane za njihove ulagače a onda će se više okrenuti ka kosovskom tržištu. To im je tržište donekle važnije jer Kosovo ništa značajno ne proizvodi a gotovo sve uvozi. Na Kosovu možeš naći i Alpsko mleko i Fructal sokove. U Srbiji ovog prvog nema a ti su sokovi su prava rijetkost jer se normalno štite domaći proizvodi.

Što se tiče ostalih ex yu republika sumnjam da će BiH priznati Kosovo. Razloge ne trebam ni navoditi! Makedonija će priznati. Što se tiče Makedonije njih u potpunosti razumijem i ne zamjeram im na tom stavu pogotovo kada se uzme u obzir situacija u toj zemlji. Naime nijedna vlada u Makedoniji ne može se formirati bez barem jedne partije makedonskih Albanaca. Čak iako su vodeći članovi tih partija aktivno učestvovali, podsticali kao i da dalje podstiče nasilje u državi u kojoj žive oni će se naći u vlasti sviđalo se Makedoncima ili ne. Partija DUI je 2001. bila političko krilo albanskih terorista koji su napadali makedonske snage i poslije ohridskog sporazuma je ušla u Vladu.

Crna Gora. Već sam ranije rekao da će nekadašnje oko u glavi među prvima priznati nezavisnost jer je potrebno naplatiti nezavisnost iz maja 2006. godine. Ne vjerujem da Šturanović ide sa funkcije zbog bolesti! To je već pripremljeno da Milo ispuni obećanje Albancima. Besa je besa! Treba zagovnati situaciju do kraja kako bi bilo teško kasnije odmrzavati odnose sa Srbijom budućoj vlasti u CG. U slučaju priznanja Srbija bi se trebala prema Crnogorcima ponašati kao i prema ostalim strancima. To znači da bi crnogorski studenti postali stranci u Srbiji a ne da se školuju o trošku Srbije(neki i po desetak godina). Ministarstvo finansija bi trebalo sprovesti istragu o dodjeli stanova Crnogorcima po Beogradu kao i to da se razbije crnogorska mafija koja dela po Srbiji i Beogradu.

Hrvatska- Ja ne znam ali mislim da Hrvatska neće žuriti sa priznanjem i pored svega što se dešavalo 90-tih. Nekako sam ubijeđen da je čak i Hrvatskoj (tu ne mislim na Mesića) važnija saradnja sa Srbijom.

Edited by gemini, 11 February 2008 - 17:08.