Jump to content

Photo
- - - - -

Kako se zivi na Kosovu?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
715 replies to this topic

#16 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 11 February 2008 - 11:12

kad pogledaš sa Veternika pogotovo noću Priština liči na pravi evropski grad još sko obiđeš par dobrih lokala eto povoljnog utiska,nažalost kad bi se malo
zagrebalo ispod površine videlo bi se mnogo muke bede i patnji kako da se preživi.kao i svaki centar Priština nije merilo života na Kosovu nek se malo pođe
do Kačanika,Podujeva,Glogovca,Kamenice pa da se vidi stvarni život bilo Albanaca bilo Srba tamo gde ih još ima.

#17 Percival

Percival
  • Members
  • 107 posts

Posted 11 February 2008 - 11:19

Na Kosovu se živi onoliko dobro koliko to situacija i trenutno političko stanje na Kosovu i u okruženju to dozvoljavaju. Ni više ni manje.

#18 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 11 February 2008 - 11:26

kad pogledaš sa Veternika pogotovo noću Priština liči na pravi evropski grad još sko obiđeš par dobrih lokala eto povoljnog utiska,nažalost kad bi se malo
zagrebalo ispod površine videlo bi se mnogo muke bede i patnji kako da se preživi.kao i svaki centar Priština nije merilo života na Kosovu nek se malo pođe
do Kačanika,Podujeva,Glogovca,Kamenice pa da se vidi stvarni život bilo Albanaca bilo Srba tamo gde ih još ima.

Perkose, stvarno bih voleo da vidim cesce ovakve objektivne postove sa tvoje strane. Znam da to mozes. Slazem se apsolutno sa ovim postom.

#19 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 11 February 2008 - 11:38

zivot na Kosovu se i ne razlikuje posebno od sirotinjskih krajeva sirom sveta.

Ne bih htio da ulazim u diskusije, posebno sto na ovom podforumu u posljednje vrijeme nemam posebno dobra iskustva. Samo bih htio da zakljucim iz onoga sto sam procitao - Kosovo, a manje-vise i sve zemlje oko njega, su postale ono sto se opisivalo sintagmom "Treci svijet". Jedino je Hrvatska na Zapadnom Balkanu u dobroj mjeri izbjegla tu perspektivu, ostalo je pravi-pravcati "Treci svijet". Kao neke zemlje Latinske Amerike: manjkava demokratija, uzasna korupcija, velike socijalne razlike, jako slabe institucije, nasilje, nedostatak infrastrukture, relativno prosperitetan centar i zapostavljena unutrasnjost, ogroman procenat stanovnistva na granici bijede ili ispod granice. Ja ne znam za Kosovo, otud imam malo informacija, ali mi se cini da je ono mozda tipican primjer "Treceg svijeta" na Balkanu. Slicne su i Srbija, Albanija, CG, Makedonija i BiH.

Edited by Marko, 11 February 2008 - 11:40.

#20 kriss

kriss
  • Members
  • 389 posts

Posted 11 February 2008 - 12:04

Ima li komunikacije izmedju mladih Albanaca i Srba?

#21 Percival

Percival
  • Members
  • 107 posts

Posted 11 February 2008 - 12:06

Jedino je Hrvatska na Zapadnom Balkanu u dobroj mjeri izbjegla tu perspektivu

Na žalost mislim da nisi potpuno u pravu. Kažem na žalost iz razloga što sam Hrvat. Istina je da stvari djeluju drugačije na prvi pogled, ili se to meni čini zato što nisam bio u državama koje si ti naveo pa pravim lošu usporedbu. :rolleyes:

#22 TONIBAL

TONIBAL
  • Members
  • 928 posts

Posted 11 February 2008 - 13:33

Ne,interesuje me.

da kriss, ima komunikacije, naravno onoliko koliko BG Srbima dozvoljava i onoliko koliko Srbi zele da prihvate tu komunikaciju. Nekoliko puta sam spomenuo da ima mnogo Srba koji rade i zive u Pr, ili zive u Gracanici a rade u Pristini. Sem sto imaju komunikaciju sa Albancima sa kojima rade, oni imaju kominukaciju i sa Albancima van posla. Oni nisu prinudjeni da govore albanski, sto i nije neki problem jer Albanci govore srpski sa njima. To kao sto vidis perkosu smeta, ali eto dobio si informaciju iz prve ruke, od Albanca koji zivi u Pristini i koji se koliko toliko druzi sa Srbima. Ubuduce pazi ne mine koje perkos postavlja :rolleyes:

#23 kriss

kriss
  • Members
  • 389 posts

Posted 11 February 2008 - 13:43

da kriss, ima komunikacije, naravno onoliko koliko BG Srbima dozvoljava i onoliko koliko Srbi zele da prihvate tu komunikaciju. Nekoliko puta sam spomenuo da ima mnogo Srba koji rade i zive u Pr, ili zive u Gracanici a rade u Pristini. Sem sto imaju komunikaciju sa Albancima sa kojima rade, oni imaju kominukaciju i sa Albancima van posla. Oni nisu prinudjeni da govore albanski, sto i nije neki problem jer Albanci govore srpski sa njima. To kao sto vidis perkosu smeta, ali eto dobio si informaciju iz prve ruke, od Albanca koji zivi u Pristini i koji se koliko toliko druzi sa Srbima. Ubuduce pazi ne mine koje perkos postavlja :rolleyes:

Hvala.Bio sam u Pristini pre sest meseci i upoznao sam jednu srpsku porodicu koja zivi u centru grada i kazu da nemaju problema.Koliko ima Srba sada u gradu?

#24 TONIBAL

TONIBAL
  • Members
  • 928 posts

Posted 11 February 2008 - 13:48

Hvala.Bio sam u Pristini pre sest meseci i upoznao sam jednu srpsku porodicu koja zivi u centru grada i kazu da nemaju problema.Koliko ima Srba sada u gradu?

Ne znam tacno, ali malo ih je.

#25 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 11 February 2008 - 14:00

ni tu se nemože postići konsenzus čak ni među Albancima koji žive u Prištini, po jednom ima ih puno(oko 500)po drugom ima ih dovoljno (oko 50) tako da se
može reći da njihov broj varira od 500 u toku dana do 50 pred spavanje.
i pazi na mine što kaže Toni ja sam ti poznati dinamitaš :rolleyes:
kad već spomenu tu porodicu srpsku što ih ne priupita gde im deca idu u školu kad već nemaju problema?

#26 Madam_Secretary

Madam_Secretary
  • Members
  • 563 posts

Posted 11 February 2008 - 14:05

pored nemogucih uslova u kojima zive, veoma me fascinira kako su ljudi na KS abnorMalno normalni :rolleyes:

ako bih englezi, nemci ili bilo koji drugi evropski narod zivjeli u ovakvim uslovima ko zna sta bih oni uradili... vise ima nasilje i ubistava u stokholmu nego na celom kosovu - rekao jedan svedjanin koji zivi & radi u Pr

#27 kriss

kriss
  • Members
  • 389 posts

Posted 11 February 2008 - 14:41

Pa poslednji pokusaj komunikacije je bio od 17. do 19. marta 2004. Onda su Albanci rekli sve sto su imali da kazu. I mladim i starim Srbima.

Meni se cini da je deceniju pre toga dosta toga receno Albancima od strane Srbije.Budi realan i reci kakav je odnos bio Srbije prema njima od 1989.godine.

#28 TONIBAL

TONIBAL
  • Members
  • 928 posts

Posted 11 February 2008 - 14:54

Meni se cini da je deceniju pre toga dosta toga receno Albancima od strane Srbije.Budi realan i reci kakav je odnos bio Srbije prema njima od 1989.godine.

E to nije u spisku njegovih duznosti :rolleyes:

#29 sorb

sorb
  • Members
  • 388 posts

Posted 11 February 2008 - 15:25

Na Kosovu se živi onoliko dobro koliko to situacija i trenutno političko stanje na Kosovu i u okruženju to dozvoljavaju. Ni više ni manje.

Ne razumem boldovano. Jel da bi se zivelo bolje mora biti bolja situacija (koja situacija?!?), ili politicko stanje ?!?. Ili mozda da Iseckamo makazama mapu Kosova i postavimo ga na neko bolje mesto i time promenimo okruzenje.
Budi odredjeniji...

Na Kosovu dobro zive: Politicari-kriminalci, kriminalci-politicari, kriminalci-kriminalci, placenii iz srpskog budzeta, placeni iz EU/USA budzeta... a ostalih 95% zivi od nade.

bolje biti bogat celoga zivota, nego jedan dan ziveti na Kosovu
Bob (Rock).

#30 Percival

Percival
  • Members
  • 107 posts

Posted 11 February 2008 - 16:28

Nije mi jasno što tebi nie jasno? Pročitaj i onaj ne boldirani dio pa će ti postati jasnije.

Edited by Percival, 11 February 2008 - 16:32.