Jump to content


Photo
- - - - -

Zivot sa ljudima koji poseduju pse


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
24 replies to this topic

#1 Svemirko

Svemirko
  • Members
  • 103 posts

Posted 10 February 2008 - 16:04

Kako izgleda to kada se prinudjeni da po ceo dan i noc slusate lavez pasa? Kada pokusate da trcite a psi vas primete i krenu za vama? Ako vozite bickl i oni vas obore? Ako nocu se zalete na vas bez korpe i krenu da laju? Ako vam udave macku pod prozorom? Ako napadaju druge ljude? Kada krenu da se biju sa drugim psima na poljani i onda krene vika i dreka?
Konacno pitanje za sve vlasnike pasa u Srbiji i sire:
Zar je toliko tesko staviti korpu na njusku svog ljubimca i voditi ga na povocu?
Mozda neki od vas i imaju lepsa iskustva pa bih voleo da ih cujem.

#2 dulek

dulek
  • Members
  • 12 posts

Posted 11 February 2008 - 00:51

kao što ljudi govore, tako i psi laju. ja bih radije živela u zgradi punoj pasa nego sa svojim sadašnjim komšijama.

strah je posledica neznanja. upoznajte pse i njihovu prirodu i ne da ih se nećete više plašiti, nego ćete ih zavoleti.

umesto što od pasa bežite, pružite im ruku da vas onjuše, pomilujte ih, nahranite ih, njima je na ulici hladno i gladni su, plaše se ljudi koji ih šutiraju i tuku.

to je moje iskustvo.

#3 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 11 February 2008 - 02:12

Pas je ogledalo vlasnika. Za sve gorenavedene probleme su pre svega krivi ljudi...

#4 Svemirko

Svemirko
  • Members
  • 103 posts

Posted 11 February 2008 - 21:43

Pas je ogledalo vlasnika. Za sve gorenavedene probleme su pre svega krivi ljudi...


Apsolutno se slazem sa time. Topic nije bio da se naruze psi, oni su takvi kakvi jesu nego ljudi koji ih poseduju.

Ja nikada nisam video i jednog vlasnika psa u mom naselju da svoje pse vodi sa povocem i da mu psi imaju korpu na njuskci. Pitam se sta se nalazi u glavam tih ljudi, kako oni dozivljavaju sebe. Jako mi je tesko da razumem tu vezu covek-pas na tom nivou. Ponasaju se kao da su mali bogovi toliko nadmeno i odvratno da je to za povracanje. Iz posmatranja vlasnika pasa (opet cast izuzecima) dosao sam do zakljucka da su to:
1.agresivni
2.arogantni
3.neodgovorni

Da li je pas ekstenzija njihovog ega ili nesto drugo?

#5 dulek

dulek
  • Members
  • 12 posts

Posted 12 February 2008 - 00:06

to što pas nije na povocu ne znači da će i napasti nekog.
odgovorni vlasnici znaju svog psa i ako znaju da pas niej agresivan i da ne reaguje burno na okolinu, i ne moraju da ga vezuju.
ja mog psa nikad nisam vezivala, osim kad idemo kod veterinara (a po zakonu i nisam obavezna da je vezujem, jer je mala rastom).

mene više iritira kad ne pokupe kaku za svojim ljubimcem. e zbog toga bih direkt u zatvor slala.

#6 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 12 February 2008 - 02:00

to što pas nije na povocu ne znači da će i napasti nekog.
odgovorni vlasnici znaju svog psa i ako znaju da pas niej agresivan i da ne reaguje burno na okolinu, i ne moraju da ga vezuju.
ja mog psa nikad nisam vezivala, osim kad idemo kod veterinara (a po zakonu i nisam obavezna da je vezujem, jer je mala rastom).

mene više iritira kad ne pokupe kaku za svojim ljubimcem. e zbog toga bih direkt u zatvor slala.



Vecina pasa koji su napali nekog nije bila na kanapcetu.
Inace, gade mi se ljudi koji misle da njihova zivotinja ima pravo da utrcava u park i lize moju decu. Koja arogantna gamad...

#7 Svemirko

Svemirko
  • Members
  • 103 posts

Posted 12 February 2008 - 10:24

to što pas nije na povocu ne znači da će i napasti nekog.
odgovorni vlasnici znaju svog psa i ako znaju da pas niej agresivan i da ne reaguje burno na okolinu, i ne moraju da ga vezuju.
ja mog psa nikad nisam vezivala, osim kad idemo kod veterinara (a po zakonu i nisam obavezna da je vezujem, jer je mala rastom).

mene više iritira kad ne pokupe kaku za svojim ljubimcem. e zbog toga bih direkt u zatvor slala.


Vlasnik psa zna ponasanje svoga psa, to stoji. Ali ostali ljudi koji se prvi put susrecu sa tim psom to ne znaju tako da po mojoj logici vlasnik psa, iz brige za druge ljude koji nisu on, bi trebalo da pokaze odgovornost i da svog psa drzi na povocu i da mu stavi korpu na njusku. Takodje, poznato je da psi imaju obicaj da dave ostale zivotinje naspram kojih se osecaju jaci. Iz ljubavi prema svim zivotinjama, a ne samo prema psima, vlasnik psa je opet duzan da stavi korpu i povodac kako ne bi dozvolio da njegova zivotinja povredi ili usmrti drugu.
Apslutno se slazem za malo braon sto izlazi iza, za to bi trebalo da se placa jedna lepa globa.

#8 Dunja_Ranka

Dunja_Ranka
  • Members
  • 29 posts

Posted 12 February 2008 - 14:26

T o nisu ljudi!

#9 April

April
  • Members
  • 1,314 posts

Posted 12 February 2008 - 14:57

Izuzetno volim pse i godinama sam ih cuvao, jer imam uslova za to, bastu, visoku ogradu...

Ali mi je drzanje pasa u stanu uspesno ogadila moja bivsa devojka, ciji je mali histerik urlao, smrdeo i spavao sa nama...kad god sam pokusao da joj objasnim problem, bio sam okrutni, neosetljivi i bezdusni nasilnik koji ne moze da razume njenog ljubimca...

#10 tex

tex
  • Members
  • 587 posts

Posted 12 February 2008 - 22:20

Izuzetno volim pse i godinama sam ih cuvao, jer imam uslova za to, bastu, visoku ogradu...

Ali mi je drzanje pasa u stanu uspesno ogadila moja bivsa devojka, ciji je mali histerik urlao, smrdeo i spavao sa nama...kad god sam pokusao da joj objasnim problem, bio sam okrutni, neosetljivi i bezdusni nasilnik koji ne moze da razume njenog ljubimca...


Imam identicno iskustvo...

#11 dulek

dulek
  • Members
  • 12 posts

Posted 12 February 2008 - 23:39

Takodje, poznato je da psi imaju obicaj da dave ostale zivotinje naspram kojih se osecaju jaci.

:rolleyes: ovo si sanjao, zar ne? gde je ovo poznato? na kojoj planeti?

moj pas je živeo u stanu 10 godina i to je pitanje higijene čoveka koji ga drži, a ne psa. kod mene se nikad nije osećalo na psa, posle svake šetnje smo išli pravo u kadu na pranje nogu i (oprostite) guze, redovno smo se češljali, kupali, mirisali na šampon, tako da je moj pas bio čistiji i mirišljaviji od dece onih histeričnih komšinica koje su redovno penile i skičale "neeeeeeee ne diraaaj gaaaaa prljavoooo fuuuuj". moj pas je, uz sve to, i malu nuždu obavljao na terasi, pa opet nismo odzvolili da se to oseća i da to tek tako stoji, jer ne bih volela ni u svojoj mokraći da živim. ljudi koji nikad nisu imali životinje i koji mogu da osete miris psa su se uvek divili kako uspevamo da držimo psa u stanu, a da nema smrada i dlaka. sve se to lako vaspita i održava, samo ako to želite.
s druge strane, znam one koji imaju pse i kojima se smrad oseća još sa ulaznih vrata, ali sigurno znam da se ti vlasnici pasa i sami ne kupaju redovno, pa onda nemaju naviku ni da brinu o higijeni svojih životinja. tako da - ne smrdi pas, već onaj ko bi trebalo da se brine o njemu.

osim toga, pošto pas ne ume da vrši nuždu na wc šolji, nego mora u prirodi, nikad je nisam šetala na površinama na kojima se deca igraju, pa sam, i pored toga, uvek za njom skupljala. i moj pas je bio lepo vaspitan, pa nikoga nije ljubila (lizala), ko ljubljenje nije prvi zatražio.

#12 tex

tex
  • Members
  • 587 posts

Posted 13 February 2008 - 08:43

:rolleyes: ovo si sanjao, zar ne? gde je ovo poznato? na kojoj planeti?

<snip>


Da li je ovo neka sala...???...psi ubijaju iz zadovoljstva bica koja posle ubijanja ne jedu...male zivotinje, macke i druge (slabije) pse, tome sam prisustvovao vise puta, a od ljudi iz svoje okoline cuo za veliki broj identicnih slucajeva. Ako neko ima iluzije, ili misli da se to ne desava ako nisu imali priliku da to vide, predlazem da se malo "raspita" u vezi toga.

Ostali deo texta sam isekao jer je (bilo kakvo) uporedjivanje psa sa decom samo po sebi vise nego dovoljno strasno da se nadje samo jednom na ovoj temi.

Edited by tex, 13 February 2008 - 08:46.


#13 Svemirko

Svemirko
  • Members
  • 103 posts

Posted 13 February 2008 - 10:59

:rolleyes: ovo si sanjao, zar ne? gde je ovo poznato? na kojoj planeti?

moj pas je živeo u stanu 10 godina i to je pitanje higijene čoveka koji ga drži, a ne psa. kod mene se nikad nije osećalo na psa, posle svake šetnje smo išli pravo u kadu na pranje nogu i (oprostite) guze, redovno smo se češljali, kupali, mirisali na šampon, tako da je moj pas bio čistiji i mirišljaviji od dece onih histeričnih komšinica koje su redovno penile i skičale "neeeeeeee ne diraaaj gaaaaa prljavoooo fuuuuj". moj pas je, uz sve to, i malu nuždu obavljao na terasi, pa opet nismo odzvolili da se to oseća i da to tek tako stoji, jer ne bih volela ni u svojoj mokraći da živim. ljudi koji nikad nisu imali životinje i koji mogu da osete miris psa su se uvek divili kako uspevamo da držimo psa u stanu, a da nema smrada i dlaka. sve se to lako vaspita i održava, samo ako to želite.
s druge strane, znam one koji imaju pse i kojima se smrad oseća još sa ulaznih vrata, ali sigurno znam da se ti vlasnici pasa i sami ne kupaju redovno, pa onda nemaju naviku ni da brinu o higijeni svojih životinja. tako da - ne smrdi pas, već onaj ko bi trebalo da se brine o njemu.

osim toga, pošto pas ne ume da vrši nuždu na wc šolji, nego mora u prirodi, nikad je nisam šetala na površinama na kojima se deca igraju, pa sam, i pored toga, uvek za njom skupljala. i moj pas je bio lepo vaspitan, pa nikoga nije ljubila (lizala), ko ljubljenje nije prvi zatražio.


Iz tvog posta vidim da ste ti i tvoje kuce razvili veoma blizak odnost i da se ti odnosis prema njemu ili njoj sa velikom odgovoronoscu sto je za svaku pohvalu. Medjutim tvoj sarkazam na pocetku pisanija malo me je zbunio. Psi su pre svega zivotinje i to ne bilo kakve zivotinje, psi su predatori mesozderi. Kao takvi oni imaju nagon za lovom. Medjutim psi su pored toga sto su predatori, takodje i socijalne i teritorijalne zivotinje. Priroda ih je tako napravila da bi se obezbedio opstanak njihove vrste. Ma koliko dresirani psi u svojoj sustini uvek ostaju to sto u osnovi jesu: predatori. Osobine pasa su bile iskoriscavane od strane coveka kroz istoriju na mnogo nacina. Njihova teritorijalnost se koristila za cuvanje i obezbedjenje dobara koje covek poseduje. Njihove dobre senzorne sposobnosti, njuh i sluh, covek takodje koristi u svoju korist. Poznato ti je da psi pomazu ljudima u pronalazenju recimo ljudi koji su zatrpani pod snegom ili rusevinama usled raznih nesreca, pronalazenju begunaca koje traze organi reda, u vojsci gde pomazu granicarima i tako dalje. Covek uspeva da usmerava u osnovi jedan ubilaciki instikt da sluzi ne za ubjanje nego za upravo suprotno, spasavanje zivota. Medjutim, kada pas nema kontrolu i kada je prepusten sam sebi kao sto je slucaj sa psima lutalicama i psima ciji su vlasnici neodgovorni i bahati, taj instinkt ima u velikom broju slucajeva samo jedan ishod a to je smrt. Ja sam bio banovan sa ovog foruma vise puta, zbog toga sto sam (kao osoba koja prvenstveno voli macke) pokusao da skrenem paznju na ucinak politike koju vode "drustva za zastitu zivotinja" i "ljubitelja" u Srbiji a koja se odnosi na zastitu prvenstveno pasa lutalica i kako ta politika reflektuje na populaciju macka koje su takodje lutalice. Kako je uvek povod za moje pisanje bila smrt neke macke moji postovi su bili puni besa te stoga sam i bio izbacivan sa foruma. Psi su, od mog poslednjeg bana, pobili skoro sve macke u naselju tako da sama cinjenica da ne vise ne gledam raskomadane macije lesve i ne cujem krike dok ih psi kasape, razlog za miran ton kojim sada pisem.

#14 cika tale

cika tale
  • Members
  • 312 posts

Posted 13 February 2008 - 12:26

Molim moderaciju da ovu temu prebaci na odgovarajuće mesto.

Teme slične ovoj se već nalaze u Arhivi.

#15 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 13 February 2008 - 17:32

Kako izgleda to kada se prinudjeni da po ceo dan i noc slusate lavez pasa? Kada pokusate da trcite a psi vas primete i krenu za vama? Ako vozite bickl i oni vas obore? Ako nocu se zalete na vas bez korpe i krenu da laju? Ako vam udave macku pod prozorom? Ako napadaju druge ljude? Kada krenu da se biju sa drugim psima na poljani i onda krene vika i dreka?
Konacno pitanje za sve vlasnike pasa u Srbiji i sire:
Zar je toliko tesko staviti korpu na njusku svog ljubimca i voditi ga na povocu?
Mozda neki od vas i imaju lepsa iskustva pa bih voleo da ih cujem.


Ovo zvuci kao da su dosli divlji da isteraju pitome. Mozda zivis u kraju gde se stvar malo otela kontroli? Svi navedeni primeri deluju kao da se radi o izgladnelim psima lutalicama. Ja takvu situaciju nikada nisam nisam dozivela. Ne znam koji bi vlasnik dozvolio da njegov pas napada i davi.

Sto se korpe na njusci tice ja ne mogu da se setim kada sam poslednji put videla psa kome je ona bila potrebna. Povodac se podrazumeva ukoliko se sa psom nalazis medju ljudima. Naravno, vlasnik psa je taj koji treba da ima totalnu kontrolu nad svojim ljubimcem.