Jump to content


Photo
- - - - -

autonomija ohridske arhiepiskopije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
22 replies to this topic

#1 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 09 February 2008 - 13:58

spc je ovih dana i zvanično priznala autokefalnost ohridskoj arhiepiskopiji - ovaj se potez dugo odlagao, još uvek nema komentara

Сагласно одлуци Светог Архијерејског Сабора и у име Светог Архијерејског Синода СП Цркве Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско- приморски Г. Амфилохије, Архиепископ охридски и Митрополит скопски Г. Јован и Епископ бачки Г. Иринеј, посетили су у 5. и 6. фебруара ове године Цариградску Патријаршију и Свесвјатејшег Патријарха константинопољског и васељенског Г. Вартоломеја.

Том приликом, делегација Српске Православне Цркве званично је уручила Његовом Свесвјатијешеству Томос Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве о додељивању аутономије Православној Охридској Архиепископији.
....



#2 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 09 February 2008 - 16:10

Dalo...
Ali to nije autokefalnost - nije crkva nezavisna od SPC.

#3 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 09 February 2008 - 16:23

Dalo...
Ali to nije autokefalnost - nije crkva nezavisna od SPC.

istina, autonomija arhiepiskopije

#4 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 10 February 2008 - 19:19

spc je ovih dana i zvanično priznala autokefalnost ohridskoj arhiepiskopiji - ovaj se potez dugo odlagao, još uvek nema komentara


Mislim da si temu postavila na jednoj sasvim pogrešnoj pretpostavci, a to je da je autokefalnost i autonomija ista stvar. Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija (ako misliš na nju - POA - u sastavu SPC) je od svog osnivanja 2002. godine, odnosno nakon odbijanja Niškog sporazuma od strane vladika MPC, imala autonomiju, a ne autokefalnost. Upravo je autonomija nuđena ovim sporazumom i MPC.

Spoiler! --Click here to view--

Sporazum ustvari otkriva razloge osnivanja POA.
Saopštenje SPC koje si citirala se odnosi na Tomos koji zvanično to potvrđuje Vaseljenjskom patrijarhu i ne odnosi se na MPC.

Sasvim druga dimenzija je upliv politike u ova crkvena pitanja, u osetljivom trenutku za makedosku državu, koja svako izbegavanje pomena reči "makedonski", recimo u tački 14 Sporazuma, vidi opasnost po opstanak države i nacionalni identitet Makedonaca. Možda je podozrenje neopravdano, ali se problem neće rešiti preko kolena, već pregovorima. Osnivanje POA je pogrešno, ako ne pogrešno, onda bar preuranjeno. MPC ne zaslužuje raskol (iako su povukli potpise i dozvolili upliv politike,a bili su na korak od autokefalije) jer to ne zaslužuje verujući narod u Makedoniji.
Tako je to kada se država meša u crkvene poslove i obrnuto.. :rolleyes:

mioba edit / unela link

Edited by Mioba, 10 February 2008 - 19:37.


#5 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 10 February 2008 - 19:24

Tako je to kada se država meša u crkvene poslove i obrnuto..


Ovo obrnuto je mnogo češće i opasnije?

#6 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 10 February 2008 - 19:27

Ovo obrnuto je mnogo češće i opasnije?


Tačno

#7 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 10 February 2008 - 19:39

Mislim da si temu postavila na jednoj sasvim pogrešnoj pretpostavci, a to je da je autokefalnost i autonomija ista stvar. 1. U

potpuno si u pravu, vladan me je ispravio
tvoj post je odlična postavka teme, i spašava čitav topik
hvala :rolleyes:

#8 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 10 February 2008 - 20:13

Srpska pravoslavna crkva je veoma mlada organizacija. Osnovana je dekretom kralja Aleksandra Karadjordjevića 1923. godine. Zato ne treba zameriti na nekim njihovim greškama. Biće bolje za 100, 200 godina.

#9 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 10 February 2008 - 20:46

potpuno si u pravu, vladan me je ispravio
tvoj post je odlična postavka teme, i spašava čitav topik
hvala :rolleyes:



Nema na čemu, u svakom slučaju, pitanje crkve u Makedoniji je zanimljivo za raspravu i zaslužuje topik na Forumu B92.
Drago mi je što si ga pokrenula.. :huh:

#10 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 10 February 2008 - 20:49

Srpska pravoslavna crkva je veoma mlada organizacija. Osnovana je dekretom kralja Aleksandra Karadjordjevića 1923. godine. Zato ne treba zameriti na nekim njihovim greškama. Biće bolje za 100, 200 godina.


Hmm.. isplati li se odgovoriti na ovo?
Ipak mislim da ne..
Google je tvoj prijatelj.. :rolleyes:

#11 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 10 February 2008 - 20:53

Srpska pravoslavna crkva je veoma mlada organizacija. Osnovana je dekretom kralja Aleksandra Karadjordjevića 1923. godine. Zato ne treba zameriti na nekim njihovim greškama. Biće bolje za 100, 200 godina.

SPC je osnovao još Sv.Sava,a 1918 je samo obnovljena crkva iz srednjeg veka,odlukom Beogradskog ,Crnogorskog,Sremsko-Karlovačkog,Dalmatinskog i Pećkog mitropolita 1918 uz saglasnost Vaseljenske Patrijaršije.Kralj Aleksandar je 1921 svojim dekretom samo izrazio državnu volju da priznaje ovu odluku crkve i da će je država poštovati,i to tek posle 3 godine postojanja obnovljene SPC.

Pošto je SPC ustrojena po svojevrsnom federalnom principu ,gde episkopi rukovode crkvom uz veoma mala ovlašćenja Patrijarha,a arhiepiskop je de facto izjednačen sa Patrijarhom,razumno bi bilo da nekanonska MPC pristane na ovakav dogovor,jer ne bi ništa izgubila od svoje unutrašnje autonomije već bi bila samo u duhovnoj i simboličkoj zajednici sa SPC,a sa svojim posebnim sveštenstvom i arhiepiskopom.

#12 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 10 February 2008 - 21:12

Pa ja ništa drugo nisam ni rekao. Tada su se ujedinili Kosovari, Kordunaši, Lale, Dalmatinci, Makedonci i prisilno Crnogorci u jednu organizaciju koja je nazvana SPC.

#13 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 10 February 2008 - 21:21

razumno bi bilo da nekanonska MPC pristane na ovakav dogovor,jer ne bi ništa izgubila od svoje unutrašnje autonomije već bi bila samo u duhovnoj i simboličkoj zajednici sa SPC,a sa svojim posebnim sveštenstvom i arhiepiskopom.


Slažem se s tim, ali mislim da se problem neće rešiti dok se ne reši grčko-makedonski spor oko imena. Razgovarao sam s puno Makedonaca, oni to vide kao nekakvu srpsko-grčko-bugarsku zaveru. Možda nisu u pravu (a možda i jesu), ali ipak SPC mora prva istupiti pozitivnim iskorakom. Takav iskorak napravio je episkop Lavrentije, a nadam se da neće ostati usamljen.

Edit: hvala Miobi! Skapirao sam

Edited by chillix, 10 February 2008 - 22:03.


#14 ghost_dog

ghost_dog
  • Members
  • 486 posts

Posted 11 February 2008 - 18:38

Srpska pravoslavna crkva je veoma mlada organizacija. Osnovana je dekretom kralja Aleksandra Karadjordjevića 1923. godine. Zato ne treba zameriti na nekim njihovim greškama. Biće bolje za 100, 200 godina.


Ovo je bio promasaj od cca 704 godine!!!!

SPC je nastala 1219 godine. :rolleyes:

#15 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 12 February 2008 - 00:08

**** mega trol prebačen na deponiju, pa uživajte. zero tolerance za nastavak trola ovde ****

Edited by Mioba, 12 February 2008 - 00:10.