Jump to content


Photo
- - - - -

Help,dete progutalo iglu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
44 replies to this topic

#16 Edib

Edib
  • Members
  • 266 posts

Posted 07 February 2008 - 20:58

Danas ističe 3 dan kako je igla kod nje. Prvog dana smo imali snimanje rentgenom,
Ispravka za svenju, dijete ima neunih 6,5 godina.

igla stoji u predijelu želudca, dakle na lijevoj strani... vertikalna, paralelno sa kičmom, sa šiljatijim vrhom okrenuta na dolje.

Sutra ujutru su nam zakazali još jedno snimanje rentgenom. Igla je duga malo više od 2,5 cm.

Instistirao sam da dijete ostane na hirurgiji i da se konstantno posmatra.
No, rekli su mi da je povedem doma do petka (sutra) da prvo vidimo hoće li je izbaciti.
Rekli su nam da je vjerovatnoća da će dijete izbaciti iglu preko 90 posto.

Nju ništa ne boli, dobrog je raspoloženja i saradjuje sa nama. Samo se osjeća da i ona brine.

Razmišljam, ako do sutra ne izbaci iglu da tražim put u Beograd, tamo su bolji uslovi i vjerovatno bolji stručnjaci.
Kod nas u Novom Pazaru nema takvih instrumenata, bolnica je dosta oskudna.

Ako bilo ko ima neki predlog u vezi Beograda, ostavio bih na pp broj mobilnog radi konsultacija. Hvala.

#17 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 07 February 2008 - 21:43

Nema nikakvih razloga za paniku; dok je dete dobro, zaboravite na iglu; ako dete bude dobro naredne 3-4 nedelje, zaboravite na iglu zauvek, i samo cuvajte dete od nekakve budale, koja bi se, siguran sam, mogla naci, koji bi da vadi iglu.
Ne vadi se igla iz plasta sena... :rolleyes:

#18 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 07 February 2008 - 22:57

Draga Teja, nek' je dete zivo i zdravo, a pustite iglu.
Ako dete dobije jake bolove u stomaku, pocne da povraca, izgubi stolicu i dobije temperaturu (sto je ukupno verovatnoca manja od 0,1%) vodite dete hirurgu; ako se to ne desi, objasnite detetu da igle ne treba gutati, jer nisu jestive. :rolleyes:

auuu,doktore,nije igla kliker...

#19 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 07 February 2008 - 23:10

Ja sam zbunjen. Vladan je dr, ali....

Npr.

http://parentcenter....object_68398.pc

#20 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 07 February 2008 - 23:57

Koliko iz napisanog mogu da razumem, nema razloga za paniku.

#21 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 08 February 2008 - 00:10

...If the object your child swallowed is sharp (such as a toothpick or needle), metal (a coin), or otherwise dangerous (a button battery), take her to the doctor right away even if she seems fine. Some things need to be removed rather than allowed to pass, because they may perforate your child's esophagus or stomach, leach dangerous substances, or even create a small electrical current.

#22 Edib

Edib
  • Members
  • 266 posts

Posted 08 February 2008 - 00:21

Shedou
jel može prevod? Hvala.

#23 Paladin

Paladin
  • Members
  • 809 posts

Posted 08 February 2008 - 01:00

Shedou
jel može prevod? Hvala.

Evo, ja ću...

"... ako je predmet koji je vaše dete progutalo oštar (kao sto je čačkalica ili igla), metalan (novčić), ili na drugi način opasan (dugmasta baterija - kao za ručne satove, prim. prev. :rolleyes: ), odmah ga vodite lekaru, čak i ako se čini da je dobro. Neke stvari pre moraju biti odstranjene nego da im se dozvoli da prođu, zato što mogu probiti jednjak ili želudac vašeg deteta, ispustiti opasne supstance (ovo sam slobodno preveo, poenta je ista) ili čak stvoriti slabu električnu struju..."

Edited by Paladin, 08 February 2008 - 01:07.


#24 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 08 February 2008 - 09:01

Pa dobro, kapiram da su to napisali jer svakako da postoji ta mogućnost što ni Vladan nije negirao. Sad, ako igla krene postoji mogućnost da bude izbačena bez ikakvih posledica, po mom mišljenju ukoliko stigne do debelog creva postaće deo formirane stolice što će je sprečiti da napravi nekakvu štetu pri izbacivanju i pretpostavljam da je rezon hirurga da ne treba operisati dete ukoliko nema potrebe za tim a ako se pojavi potreba onda će je svakako operisati.

U svakom slučaju nema razloga za paniku.

#25 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 08 February 2008 - 10:26

Ako je igla stigla negde u trbuh, operacija ukoliko je dete bez simptoma, nosila bi mnogo vise rizika, nego da se ne uradi nista, a pritom, prilicno je lako moguce da hirurg nije u stanju da nadje iglu.
Pustite dete ako je dobro da bude dobro...

#26 svetionik

svetionik
  • Members
  • 226 posts

Posted 08 February 2008 - 10:35

Ja samo kad bih pomislio da sam progutao iglu kolabirao bih od straha. :rolleyes:
Srećom deca nemaju taj nivo svesti.

#27 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 08 February 2008 - 10:35

pa ako je dete bilo kod doktora i doktor je pregledao i rekao da nema razloga za paniku, onda je valjda sve u redu.
razumem da se doktorima sve manje i manje veruje, ali zar je dotle doslo da se radije trazi savet od komsija, forumasa i ko zna koga, nego od doktora koji ju je pregledao? :huh:
a ako bas nemate poverenja u doktora, odvedite je kod nekog drugog. :rolleyes:

Pustite dete ako je dobro da bude dobro...


:)

#28 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 08 February 2008 - 10:41

a ako bas nemate poverenja u tog doktora, odvedite je kod nekog drugog. :huh:

lektura :rolleyes:

#29 Edib

Edib
  • Members
  • 266 posts

Posted 08 February 2008 - 23:48

Hvala i Bogu, :rolleyes:
noćas oko 18.30 je igla izašla sa kakom, i to veličine manje od klikera.
Hvala Teji na brizi, ali i svima koji su se javili. Vladan je bio u pravu.

Srećna okolnost je što je igla na tupljem kraju imala plastični kružić prečnika 2 mm
Na taj kružić se u stomaku gusto nalijepila kaka i obrazovala krug prečnika 1 cm ili malo manje.
To je učinilo da tešina prevagne u debelom crijevu i da kliker izadje prvi a za njim i ostatak igle,
Najoštriji dio (sami vrh) je dakle izašao zadnji.

Metalni dio špenadle bio je sav braon i crn ... poput boja zardjalog gvoždja. Valjda su ga razjele stomačne kiseline.

Fascinantno je da je ljudski organizam sazdan tako da, eto, dijete proguta špenadlu dugu 3 cm,
pa da je potpuno neozledjeno i bez i jednog jačeg bola izbaci nakon puna 4 dana.

Pozdrav svima. :huh:

#30 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 08 February 2008 - 23:59

super :rolleyes: