Jump to content


Photo

Bošnjaci na Kosovu, njihov status i perspektiva


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
780 replies to this topic

#1 Ramo Buljukbasic

Ramo Buljukbasic
  • Banned
  • 266 posts

Posted 05 February 2008 - 14:05

Selam i pozdrav svima!

Bošnjaci na Kosovu čine mali procenat tamošnjeg stanovništva, ali i pored toga oni su treći narod po veličini. U kosovskim zbivanjima dijelili su sudbinu svih gradjana Kosova. Neki su otišli, većina ih je ostala tamo da živi i to u oba dijela Kosova. Mislim, na srpski i albanski dio, kako je Kosovo sada tragično podijeljeno. Sobzirom na veliki nacionalni naboj i kod Srba i kod Albanaca interesovalo bi me vaše mišljenje o njihovom trenutnom statusi i perspektivi.

Hajmo malo o tome.

#2 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 05 February 2008 - 19:09

ko ti to rekao da su oni treci narod po velicini?

#3 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 05 February 2008 - 19:41

U Pristini je oko 10% posto Bosnjaka ostalo!

#4 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 05 February 2008 - 19:59

ko ti to rekao da su oni treci narod po velicini?


Tacno je da je bosnjacki narod treci po brojnosti na Kosovu:Posle Albanca i Srba oni su najbrojniji.Ako hoces mogu ti detaljno objasniti.Naravno argumetovano

#5 Ramo Buljukbasic

Ramo Buljukbasic
  • Banned
  • 266 posts

Posted 05 February 2008 - 19:59

ko ti to rekao da su oni treci narod po velicini?


Polazim Muslimani(veliko M) = Bošnjaci

Popisi tako kažu.

#6 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 05 February 2008 - 22:09

Tacno je da je bosnjacki narod treci po brojnosti na Kosovu:Posle Albanca i Srba oni su najbrojniji.Ako hoces mogu ti detaljno objasniti.Naravno argumetovano


U mom Peja-Pec gradu ima ih, ne znam tacno, nije davno bilo popisa, dosta velik broj. Naselje Vitomirica, koja se vec spaja sa gradom, nekad nastanjeno Crnogorcima, vremenom stanovnistvo je "razmenjeno" sa Bosnjacima. Bili su vrlo aktivni u antiratnom organizovanju, pred pocetak raspada drzave a njihov lider dr Numan Balic veoma energican.U lokalnoj upravi sasvim solidno zastupljeni. Svojim se jezikom ama bas sasvim slobodno se sluze. Stavise, mnogi Albanci, neki iz nostalgije ili od ljubaznosti i ne pokusavaju da razgovor okrecu na albanskom. Cak ni sa Zutim koji prodaje sir u svom stalnom uglu u gradskoj zelenoj pijaci.
Za Albance dosta je tesko razlikovati bosnjacki od srpskog tako da "babaroge" "da se ne sme govoriti srpski" su samo price za naivne i one spremne da bez ikakvog kritickog stava prihvate "bajate novosti". Ja osobno, nimalo ne izbegavam prepricati svom drustvu sasvim glasno i okruzen jos za sada "tvrdim" na usima za srpski jerzik, neku vest ili misljenje nekog Srbina "koji mi lezi". I usput im ukazati da je iskrena ljubav prema Kosovu iskrena briga za siguran zivot Srba u njoj. Ko hoce da veruje, nek izvoli. Ko nece, Perkos na primer, nek dodje meni u goste pa nek proveri!



I tako, nadajmo se da ce Bozidar Djelic nagovoriti "ultrase" da potpisu Sporazum sa Evropom.

#7 ue ue, ako de!

ue ue, ako de!
  • Members
  • 85 posts

Posted 05 February 2008 - 22:34

Ima muslimana , naravno i tamo zive kao da se nista nije desavalo. A sta god da ih pitas, nista ne znaju. Njima sve lepo, bilo ranije, bilo sada."Amortizeri" ih nazivaju!

Samo sto skracuju prezimena, malo su im dugacka pa ne mogu da stanu na onu malu UNMIK l.k....

#8 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 05 February 2008 - 23:10

U mom Peja-Pec gradu ima ih, ne znam tacno, nije davno bilo popisa, dosta velik broj. Naselje Vitomirica, koja se vec spaja sa gradom, nekad nastanjeno Crnogorcima, vremenom stanovnistvo je "razmenjeno" sa Bosnjacima. Bili su vrlo aktivni u antiratnom organizovanju, pred pocetak raspada drzave a njihov lider dr Numan Balic veoma energican.U lokalnoj upravi sasvim solidno zastupljeni. Svojim se jezikom ama bas sasvim slobodno se sluze. Stavise, mnogi Albanci, neki iz nostalgije ili od ljubaznosti i ne pokusavaju da razgovor okrecu na albanskom. Cak ni sa Zutim koji prodaje sir u svom stalnom uglu u gradskoj zelenoj pijaci.
Za Albance dosta je tesko razlikovati bosnjacki od srpskog tako da "babaroge" "da se ne sme govoriti srpski" su samo price za naivne i one spremne da bez ikakvog kritickog stava prihvate "bajate novosti". Ja osobno, nimalo ne izbegavam prepricati svom drustvu sasvim glasno i okruzen jos za sada "tvrdim" na usima za srpski jerzik, neku vest ili misljenje nekog Srbina "koji mi lezi". I usput im ukazati da je iskrena ljubav prema Kosovu iskrena briga za siguran zivot Srba u njoj. Ko hoce da veruje, nek izvoli. Ko nece, Perkos na primer, nek dodje meni u goste pa nek proveri!



I tako, nadajmo se da ce Bozidar Djelic nagovoriti "ultrase" da potpisu Sporazum sa Evropom.

Ako se kao parametar brojnosti Bosnjaka na Kosovu uzme broj glasova koje su Bosnjacke stranke dobile,a racunajuci i postotak izlaznosti na izborima 17.novembra,onda se slobodno moze reci da na Kosovu zivi izmedju 35.000 do 40.000 Bosnjaka.U sredinama gde pretezno zive bosanski je jezik i zvanican jezik.Participiraju u vlasti ,kako u proslom sazivu vlade tako i ovome.Dzezair Murati je podpresednik skupstine Kosova,a parlamentarna grupa "7+"daje i jednog ministra.U Vladi Agima Qekua je Sadik Idrizi(Koalicija Vakat) bio ministar zdavlja,dok je u vladi Hashima Thaqija ministarsko mesto preuzeo Jahir Magdzilar(Turska demokratska partija)Ove dve partije daju i 7 poslanika u skupstini Kosova.SDA i njen predsednik dr.Numan Balic(ministar u vladi Bajrama Rexhepija)participiraju u vlasti na opstinskom nivou u Peci.Zastupljeni su i u parlamentu Kosova sa 2 poslanicka mesta.Podpresdenik S.O.Pec je Bosnjak
U Prizrenu 4 mesta u gradskoj skupstini pripadaju Bosnjacima.U Dragasu je "Koalicija Vakat" u koaliciji sa PDK i odnos vlasti je 60:40%.
Bosanki jezik je ravnopravan u mestima gde pretezno zive Bosnjaci.Skolstvo je zastuplejno na svim nivoima.Postoje i fakulteti i vise skole u Prizrenu i Peci. Nekoliko desetina lokalnih radio stanica redovno emituje program,a na RTK postoji i redakcija na bosanskom jeziku.
Ukratko Bosnjaci su podpuno integrisani u kosovsko drustvo.O nekakvom vazalskom odnosu prema vecinskom narodu nema ni govora.Time se sluze oni kojima je kosovska stvarnost trn u oku.

#9 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 06 February 2008 - 00:15

Ima muslimana , naravno i tamo zive kao da se nista nije desavalo. A sta god da ih pitas, nista ne znaju. Njima sve lepo, bilo ranije, bilo sada."Amortizeri" ih nazivaju!

Samo sto skracuju prezimena, malo su im dugacka pa ne mogu da stanu na onu malu UNMIK l.k....


Pa "svuda im je bilo lepo"? U primarnim, sekundarnim ili tercijarnim?

#10 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 06 February 2008 - 02:16

U mom Peja-Pec gradu ima ih, ne znam tacno, nije davno bilo popisa, dosta velik broj. Naselje Vitomirica, koja se vec spaja sa gradom, nekad nastanjeno Crnogorcima, vremenom stanovnistvo je "razmenjeno" sa Bosnjacima. Bili su vrlo aktivni u antiratnom organizovanju, pred pocetak raspada drzave a njihov lider dr Numan Balic veoma energican.U lokalnoj upravi sasvim solidno zastupljeni. Svojim se jezikom ama bas sasvim slobodno se sluze. Stavise, mnogi Albanci, neki iz nostalgije ili od ljubaznosti i ne pokusavaju da razgovor okrecu na albanskom. Cak ni sa Zutim koji prodaje sir u svom stalnom uglu u gradskoj zelenoj pijaci.
Za Albance dosta je tesko razlikovati bosnjacki od srpskog tako da "babaroge" "da se ne sme govoriti srpski" su samo price za naivne i one spremne da bez ikakvog kritickog stava prihvate "bajate novosti". Ja osobno, nimalo ne izbegavam prepricati svom drustvu sasvim glasno i okruzen jos za sada "tvrdim" na usima za srpski jerzik, neku vest ili misljenje nekog Srbina "koji mi lezi". I usput im ukazati da je iskrena ljubav prema Kosovu iskrena briga za siguran zivot Srba u njoj. Ko hoce da veruje, nek izvoli. Ko nece, Perkos na primer, nek dodje meni u goste pa nek proveri!



I tako, nadajmo se da ce Bozidar Djelic nagovoriti "ultrase" da potpisu Sporazum sa Evropom.


podsetio si me na "Patriotizam Albanaca danas se ogleda u poštovanju manjinskih zajednica" - Hashim Thaçi

nego, nema to veze sa patrijotizmom, to je obaveza vecine prema manjinama u svakoj normalnoj zemlji, da se Thaci setio toga ranije danas bismo bili u daleko boljoj poziciji

#11 Albanian Eagle

Albanian Eagle
  • Banned
  • 30 posts

Posted 06 February 2008 - 02:26

podsetio si me na "Patriotizam Albanaca danas se ogleda u poštovanju manjinskih zajednica" - Hashim Thaçi

nego, nema to veze sa patrijotizmom, to je obaveza vecine prema manjinama u svakoj normalnoj zemlji, da se Thaci setio toga ranije danas bismo bili u daleko boljoj poziciji


TO JE TACNO ''COMANDANTE''...KO NE VERUJE SLOBODNO MOZE DOCI U KOSOVU...SAMO ZURITE JER JOS MALO PA TREBACE VAM PASOSI... :rolleyes:

#12 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 06 February 2008 - 06:15

podsetio si me na "Patriotizam Albanaca danas se ogleda u poštovanju manjinskih zajednica" - Hashim Thaçi

nego, nema to veze sa patrijotizmom, to je obaveza vecine prema manjinama u svakoj normalnoj zemlji, da se Thaci setio toga ranije danas bismo bili u daleko boljoj poziciji


patriotizam je ljubav domovine (patria) pa je logicno ono sto je on rekao. voleti domovinu znaci voleti domovinu takva kakva jeste - s albancima, srbima, bosnjacima, turcima, itd.

#13 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 06 February 2008 - 08:45

baš je simpatično da izigravaš demokratu,patriotu kad prethodno očistiš etnički teritoriju koju ćeš dobiti na poklon! :rolleyes:
što se tiče Lorenyovog poziva za dolazak u Peć može ali kad se ostvare uslovi iz mog potpisa...

#14 TONIBAL

TONIBAL
  • Members
  • 928 posts

Posted 06 February 2008 - 09:58

baš je simpatično da izigravaš demokratu,patriotu kad prethodno očistiš etnički teritoriju koju ćeš dobiti na poklon! :rolleyes:
što se tiče Lorenyovog poziva za dolazak u Peć može ali kad se ostvare uslovi iz mog potpisa...

Perkose ne moras i ovu temu da miniras. Zasto insistiras da opet ponavljamo to o etnickom ciscenju? Odlicno se zna ko sa bavio etnickim ciscenjem. Njima se i sudi za isto zar ne? Sto se tice poziva, naravno da se to odnosi na sve sa tvog potpisa. Uslove cemo stvoriti zajedno. Malo mi, malo vi. A posto nisi iz Peci evo mozes kod mene u goste u Pr.
I daj sredi tu tastaturu vec jednom :huh:

#15 TONIBAL

TONIBAL
  • Members
  • 928 posts

Posted 06 February 2008 - 10:08

podsetio si me na "Patriotizam Albanaca danas se ogleda u poštovanju manjinskih zajednica" - Hashim Thaçi

nego, nema to veze sa patrijotizmom, to je obaveza vecine prema manjinama u svakoj normalnoj zemlji, da se Thaci setio toga ranije danas bismo bili u daleko boljoj poziciji


Ima veze kako nema. Treba ljudima izbiti iz glave da je patrijotizam onda kada mrzis ostale nacije. A tako misli vecina Thacijevih sledbenika. A kad ovako nesto cujes od Thacijevih usta, onda je to za svaku pohvalu. Imati obavezu prema manjinama kada se zivi u istoj drzavi, jeste patrijotizam. t.j. patriotska obaveza.