Jump to content


Photo
- - - - -

Prevremeni parlamentarni izbori


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3218 replies to this topic

#31 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 04 February 2008 - 22:54

LDP je prosle godine predlozio da DS i LDP formiraju Vladu, a da je Kostunica podrzi na isti nacin kao Dacic prethodnu. Brojne analize i izjave funkcionera i aktivista LDP potvrdjuju da se politicki stavovi Kostunice i Dacica poslednjih nekoliko godina ni po cemu ne razlikuju. Takvi stavovi obaraju tezu o Kostunici kao nezaobilaznom faktoru.



Nije mi najjasnije šta želiš da kažeš, ono što sam ja tvrdio je da nije baš realno da se formira koalicija DS-LDP-SPS a povodom tvoje teze da bi Tadić mogao da pridobije Dačića za koaliciju.

Možda si hteo da kažeš da bi SPS trebalo da podržava manjinsku vladu DS-LDP. I ta opcija mi zvuči prilično ideološki promiskuitetna, obaška što je veliko pitanje da bi čak i takva koalicija imala dovoljnu podršku (127 poslanika) u nekom budućem parlamentu.

#32 in2dstorm

in2dstorm
  • Members
  • 52 posts

Posted 04 February 2008 - 23:05

verujem da ce na sledecim parlamentarnim i SPO uci sa nekim u koaliciju.

manjine, SPO, G17, ojacani DS i LDP bi mogli da imaju preko 100, do 110 poslanika.

ali ce im svakako biti potrebna necija podrska.
najbolje bi bilo da i Velja predje sam cenzus, pa da mu se da neko ministarstvo...
ali to sa druge strane znaci da ce DSS+SRS+SPS imati manje od 50%
???
malo verovatno u danasnjoj srbiji kada EU salje misiju na KiM i KiM proglasava nezavisnost.
opet ce biti kampanje sa satanizacijom svih koji nisu mazohisti.


evo sta nam kazu 'njihove' novosti:
ili će partneri zajednički povući strateške državne poteze ili će doći do preglasavanja koje može da izazove pad Vlade.
Novi sukob je na pomolu - nošeni Tadićevom pobedom na predsedničkim izborima, ministri iz DS-a i G 17 plus definitivno će na vanrednoj sednici Vlade, koja mora da se održi do četvrtka, glasati za potpisivanje političkog sporazuma sa EU. Čak i ako deo kabineta koji predvodi premijer ne bude za to. A sva je prilika da će tako biti, jer ministri iz DSS-a i NS-a nisu za takav sporazum ako Brisel prethodno jasno ne ozvaniči da ulazi u partnerstvo samo s celovitom Srbijom u čijem sastavu je Kosovo i Metohija.
I dok DS i G 17 plus nezvanično najavljuju da će preglasati koalicione partnere ako oni ne pristanu na sporazum sa EU, izvori bliski predsedniku Vlade prenose nam da na tu temu neće i ne sme biti preglasavanja.


to je ona opcija 2 koja mi je pala na pamet.
bice interesantno.

ali evo, idimo ovom logikom,
neka na sledecim parlamentarnim bude ovajkva situacija:
LDP predje cenzus, 5.5%
G17 predje, 5.5%
NS+SPO predju 6%
i manjine 4%
to je 21%,
to znaci da bi DS sam trebalo da ima skoro 30% sto je prilicno neverovatno. jedin aopcija je da se neko od gornjih okalja u kampanji pa da se njihovi glasaci 'uzmu'.

ne znam.

nekako, najbolje sto moze u srbiji da se desi a da je realno je vlada u kojoj DS ima premijera i bitna ministarstva, ali da u njoj bude i DSS.
ako neko misli da je bilo sta drugo ostvarivo a da je u interesu srbije, neka kaze...bas sam radoznao

#33 Sobchak

Sobchak
  • Members
  • 1,754 posts

Posted 04 February 2008 - 23:07

Pa ne vjerujem da bi vanredni parlamentarni izbori u Srbiji doveli do neke promjene.
Samo bi usporili dalji napredak zemlje, toliko izbora u kratkom vremenu sigurno ne mogu biti korisni.


#34 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 04 February 2008 - 23:09

21.01.2008
Predsednik Nove Srbije Velimir Ilić ocenio je da je "izdaja koalicionih partnera" razlog zbog kog je na prvom krugu predsedničkih izbora u Srbiji zauzeo treće mesto. "Izdali su me koalicioni partneri. Nijedan glas mi nisu doneli. Sve što sam osvojio, to su isključivo glasovi Nove Srbije. Kao da smo sami išli na ove izbore. Koštunica i ostali mi ništa nisu doneli", rekao je Ilić za "Novosti". On je ipak dodao da je zadovoljan rezultatom...



Da, da, hvala na postu, mada mi deluje da je ova izjava po vremenu kad je data prilično emotivna i nisam siguran da i sam Velja veruje da bi samostalno mogao da osvoji 7,4%.

Za sad nisam primetio da su odnosi u njihovoj koaliciji naročiti poremećeni, mada verujem da ako Velja proceni da NS sigurno sama prelazi cenzus, na eventualnim prevremenim izborima neće propustiti šansu.

#35 vlatko

vlatko
  • Members
  • 67 posts

Posted 04 February 2008 - 23:14

Ocigledno je da smo na pragu novih izbora(to sam, predvidjao pred drugi krug i ovde napisao),dokaz je i Ilicev interviju PRESSU,samo naslov: Intervju - Velimir Ilić, ministar za infrastrukturu
PADA VLADA, IZBORI 11. MAJA
Vlada će pasti zbog proglašenja nezavisnosti Kosova 17. februara i ogromnih pritisaka EU na Srbiju, a ne direktno zbog pobede Borisa Tadića, kaže Velimir Ilić


Posle raspisaivanja tih izbora mozemo ocekivati i vrlo zanimljivu situaciju na nasoj politickoj sceni.
Danas sam razgovarao sa jednim lokalnim funkcionerom NS ,gde mi je on reakao da je Velja odlucio da raskine koaliciju sa Kostunicom i da je ponovo formira sa SPO-m(o tome SPO-i govore vec danima),gde bi on bio glavna faca ,a ne Vuk ,sto je i logicno posle izbornog neuspeha SPO-a,ovoj dvojici bi se pridruzio i lokalni serif Palama.
Uopste ne sumnjam da bi jedna takva koalicija presla cenzus i da bi bila na nivou izbora iz 2003.god.,znaci gos.Kostunica i njegova smesna stranka bi morali sami na izbore sa vrlo neizvesnim ishodom po njih.

Posle ove pobede Tadica ,DS bi porastao za par desetina hiljada glasova i to na racun G17(bar to je moje misljenje),i Dinkic bi se morao debelo pomuciti da predje cenzus ili bi ujak Misko morao platiti vrlo-vrlo skupu kampanju da bi se to desilo.

LDP bi ostao na nivou sadasnjih Cedinih glasova,mozda malo porastao,SPS bi sigurno presao cenzus,a SRS bi bio ubedljivi pobednik izbora ,s`tim sto tu svoju pobedu nebi mogao konkretizovati i sa formiranjem vlade.

Zato verujem da bi se posle sledecih izbora mogla forimrati vlada od DS-a,LDP-a,NS-SPO,G17 i stranke manjina,ali ta vecina bi bila verlo tanka i pitanje je koliko bi bila efikasna.

Ovo je moje misljenje,koliko je i tacna pokazace vreme.

#36 Čika Ciki

Čika Ciki
  • Banned
  • 549 posts

Posted 04 February 2008 - 23:15

Tadić i Koštunica će se dogovoriti --- ljudi su !
Što reče večeras Goran ( kleli smo se u njega onomad ) Svilanović na RTS-u --- i većina radikala su divni ljudi !

#37 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 04 February 2008 - 23:22

evo sta nam kazu 'njihove' novosti:
ili će partneri zajednički povući strateške državne poteze ili će doći do preglasavanja koje može da izazove pad Vlade.
Novi sukob je na pomolu - nošeni Tadićevom pobedom na predsedničkim izborima, ministri iz DS-a i G 17 plus definitivno će na vanrednoj sednici Vlade, koja mora da se održi do četvrtka, glasati za potpisivanje političkog sporazuma sa EU. Čak i ako deo kabineta koji predvodi premijer ne bude za to. A sva je prilika da će tako biti, jer ministri iz DSS-a i NS-a nisu za takav sporazum ako Brisel prethodno jasno ne ozvaniči da ulazi u partnerstvo samo s celovitom Srbijom u čijem sastavu je Kosovo i Metohija.
I dok DS i G 17 plus nezvanično najavljuju da će preglasati koalicione partnere ako oni ne pristanu na sporazum sa EU, izvori bliski predsedniku Vlade prenose nam da na tu temu neće i ne sme biti preglasavanja.


to je ona opcija 2 koja mi je pala na pamet.
bice interesantno.


Mislim da si preskočio moju prethodnu analizu tvojih opcija i 1 i 2.
Čak i da DS i G17 preglasavaju DSS pa ovi odluče da razvrgnu koaliciju, DSS i dalje ima mogućnost da se dogovori sa SRS-om i formira vladu bez ikakvih prevremenih izbora.

Ponavljam, za raspisivanje prevremenih izbora je neophodno da se dogovore makar dve od stranaka u trouglu SRS-DS-DSS.

Edited by joakimvitriol, 04 February 2008 - 23:25.


#38 in2dstorm

in2dstorm
  • Members
  • 52 posts

Posted 04 February 2008 - 23:22

Danas sam razgovarao sa jednim lokalnim funkcionerom NS ,gde mi je on reakao da je Velja odlucio da raskine koaliciju sa Kostunicom i da je ponovo formira sa SPO-m(o tome SPO-i govore vec danima),gde bi on bio glavna faca ,a ne Vuk ,sto je i logicno posle izbornog neuspeha SPO-a,ovoj dvojici bi se pridruzio i lokalni serif Palama.
Uopste ne sumnjam da bi jedna takva koalicija presla cenzus i da bi bila na nivou izbora iz 2003.god.,znaci gos.Kostunica i njegova smesna stranka bi morali sami na izbore sa vrlo neizvesnim ishodom po njih.

ovo bi bilo jos najbolje po srbiju.
ne vidim razlog da DS, G17 i Ljajic opet ne izadju zajedno, sa obavezom da DS dinkicu da 15 poslanika, a ljajicu nekih 3.
ponovljenih 35% bi bilo nesto najbolje na politickoj sceni.

vlatko, salzem se sa tobom, i bilo bi lepo ako bi ta koalicija mogla da okupi 127.
NS bi bio glavno smetalo, ali dovoljno slabo da se pita o putu drzave koliko i moja babastrina o tosenju novca u mojoj kuci

nego, nesto sam skeptican...



edit:
joakimvitriol
pardon, nisam primetio.

e, tu nisam siguran.
ne znam koji je protokol.
da li predsednik moze da raspisuje izbore, predsednik skupstine, ili ko vec?
to mene zanima.
ako mora samo skupstina, onda si u potpunosti u pravu.

Edited by in2dstorm, 04 February 2008 - 23:25.


#39 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 04 February 2008 - 23:39

Ocigledno je da smo na pragu novih izbora(to sam, predvidjao pred drugi krug i ovde napisao),dokaz je i Ilicev interviju PRESSU,samo naslov: Intervju - Velimir Ilić, ministar za infrastrukturu
PADA VLADA, IZBORI 11. MAJA
Vlada će pasti zbog proglašenja nezavisnosti Kosova 17. februara i ogromnih pritisaka EU na Srbiju, a ne direktno zbog pobede Borisa Tadića, kaže Velimir Ilić


Posle raspisaivanja tih izbora mozemo ocekivati i vrlo zanimljivu situaciju na nasoj politickoj sceni.
Danas sam razgovarao sa jednim lokalnim funkcionerom NS ,gde mi je on reakao da je Velja odlucio da raskine koaliciju sa Kostunicom i da je ponovo formira sa SPO-m(o tome SPO-i govore vec danima),gde bi on bio glavna faca ,a ne Vuk ,sto je i logicno posle izbornog neuspeha SPO-a,ovoj dvojici bi se pridruzio i lokalni serif Palama.
Uopste ne sumnjam da bi jedna takva koalicija presla cenzus i da bi bila na nivou izbora iz 2003.god.,znaci gos.Kostunica i njegova smesna stranka bi morali sami na izbore sa vrlo neizvesnim ishodom po njih.

Posle ove pobede Tadica ,DS bi porastao za par desetina hiljada glasova i to na racun G17(bar to je moje misljenje),i Dinkic bi se morao debelo pomuciti da predje cenzus ili bi ujak Misko morao platiti vrlo-vrlo skupu kampanju da bi se to desilo.

LDP bi ostao na nivou sadasnjih Cedinih glasova,mozda malo porastao,SPS bi sigurno presao cenzus,a SRS bi bio ubedljivi pobednik izbora ,s`tim sto tu svoju pobedu nebi mogao konkretizovati i sa formiranjem vlade.

Zato verujem da bi se posle sledecih izbora mogla forimrati vlada od DS-a,LDP-a,NS-SPO,G17 i stranke manjina,ali ta vecina bi bila verlo tanka i pitanje je koliko bi bila efikasna.

Ovo je moje misljenje,koliko je i tacna pokazace vreme.



Vlatko, mislim da si postavio puno dobrih teza:

1. Pošto sam pogledao rezultate iz 2003 (SPO-NS 7,66%) i uporedio sa Veljinim rezultatom (7,43) čini mi se da priča o prelasku cenzusa koalicije NS-SPO ima smisla.

2.Što se tiče G17, za sad mi deluje da bi oni na potencijalnim izborima mogli predizbornom koalicijom sa DS-om i eventualno Ljaićevom partijom sebi da obezbede mesto u parlamentu.

3.Mislim da je Velja u pravu kada kaže da će vrlo bliski politički potresi (nezavisnost Kosova) maksimalno da iskomplikuju situaciju, ali sumnjam da će Koštunica, ako proceni da bi loše prošao na izborima, da propusti da se dogovori sa SRS-om (i SPS-om) o formiranju vlade bez raspisivanja izbora.

Edited by joakimvitriol, 04 February 2008 - 23:42.


#40 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 February 2008 - 23:43

Nemas ti pojma. Naravno da je zlonamerno, jer cak ni kada je 3. februara porazena tvoja opcija ne odustajes da je promovises kao najjacom u Srbiji. 3. februara pobjedili su glasaci koji su glasali za EU, a izgubili oni koji su protiv. LSV, LDP itd glasaci nece glasati za DS vec za svoje stranke ili jednu pro-evropsku koaliciju koja cini vecinu u Srbiji.

A koja je to moja opcija?Da nije mozda ono sto ti promovises
U jevropu da bi sacuvali Kosmet
Diskretan pogled preko Drine dok ti 5 vodecih zemalja Zapada ne opali samarcinu
LSV i LDP nece glasati za DS jer je u koaliciji sa Kostunicom a ti sada dokazi da smrdikali cije ideje prosipas nisu najjaca stranka u Srbiji.

Edited by MAGRIPA65, 04 February 2008 - 23:50.


#41 Sobchak

Sobchak
  • Members
  • 1,754 posts

Posted 04 February 2008 - 23:44

DSS - SRS - SPS

E to bi bila koalicija iz pakla!

Edited by EuroMan, 04 February 2008 - 23:45.


#42 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 04 February 2008 - 23:45

Nije mi najjasnije šta želiš da kažeš, ono što sam ja tvrdio je da nije baš realno da se formira koalicija DS-LDP-SPS a povodom tvoje teze da bi Tadić mogao da pridobije Dačića za koaliciju. Možda si hteo da kažeš da bi SPS trebalo da podržava manjinsku vladu DS-LDP. I ta opcija mi zvuči prilično ideološki promiskuitetna, obaška što je veliko pitanje da bi čak i takva koalicija imala dovoljnu podršku (127 poslanika) u nekom budućem parlamentu.


Nisam je hteo da kazem da bi tamo neka stranka trebala da podrzava tamo neku vladu. Da sam tako nesto hteo da kazem, rekao bih:
"Ta stranka treba da podrzi tu vladu" uz objasnjenje zasto tako mislim. Mozda nisi lepo procitao moj post.

Nakon hipoteticke procene buducih izbornih rezultata jednog forumasa, gde on procenjuje da bi posle istih Kostunica bio nezaobilazan politicki faktor, ja sam napisao da bi u takvoj situaciji Tadic mogao da uradi isto sto je i Kostunica uradio 2004. - "Da kupi Dacica".
Onda sam komentarisao kolicinu politicke stete koju bi Tadic pretrpeo u tom slucaju, i u vezi sa tim pomenuo da se politicki stavovi Kostunice i Dacica poslednjih nekoliko godina ni po cemu ne razlikuju.
Onda si ti napisao da to ne bi bilo prihvatljivo za LDP, a ja sam odgovorio da LDP ne vidi politicku razliku izmedju Dacica i Kostunice.

#43 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 04 February 2008 - 23:49

...
ne vidim razlog da DS, G17 i Ljajic opet ne izadju zajedno, sa obavezom da DS dinkicu da 15 poslanika, a ljajicu nekih 3.
...

edit:
joakimvitriol
pardon, nisam primetio.

e, tu nisam siguran.
ne znam koji je protokol.
da li predsednik moze da raspisuje izbore, predsednik skupstine, ili ko vec?
to mene zanima.
ako mora samo skupstina, onda si u potpunosti u pravu.


1. Vidim da si me preduhitrio sa tezom o predizbornoj koaliciji DS-G17-SDP, oko toga se slažemo.

2. Kolko ja znam, izbore raspisuje predsednik države na predlog vlade, s tim što predsednik ima samo protokolarnu funkciju, on praktično samo aminuje ono što dogovori skupštinska većina.

#44 in2dstorm

in2dstorm
  • Members
  • 52 posts

Posted 04 February 2008 - 23:56

DSS - SRS - SPS

E to bi bila koalicija iz pakla!

to je bila koalicija koju su mnogi LDp-ovci koje poznajem prizeljkivali, pod parolom, da vidi narod sta je strah pa da glasa za nas(korz 15 godina valjda?)

#45 fancy

fancy
  • Members
  • 7,551 posts

Posted 04 February 2008 - 23:56

...
ali evo, idimo ovom logikom,
neka na sledecim parlamentarnim bude ovajkva situacija:
LDP predje cenzus, 5.5%
G17 predje, 5.5%
NS+SPO predju 6%
i manjine 4%
to je 21%,
to znaci da bi DS sam trebalo da ima skoro 30% sto je prilicno neverovatno. jedin aopcija je da se neko od gornjih okalja u kampanji pa da se njihovi glasaci 'uzmu'.
...

A večiti džoker - časni SPS..? :huh:

Da li smo mentalno spremni na taj korak ako će dovesti do marginalizovanja Koštunice..? Ja bih, za sve pare. :rolleyes: