Jump to content


Photo
- - - - -

Prevremeni parlamentarni izbori


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3218 replies to this topic

#3181 vince

vince
  • Members
  • 18 posts

Posted 11 May 2008 - 23:57

Kad Ivica dobije koferce ne postoje principi,pa podrzavao je vladu Tunjavog u kome je Vuk Draskovic bio ministar inostranih poslova a uz to mu dobrovoljno izrucise i pola stranke u Hag.

#3182 sirmium

sirmium
  • Banned
  • 7,585 posts

Posted 11 May 2008 - 23:59

evo i palma je veceras izjavio da bez evrope nema zivota :rolleyes:

#3183 pera zdera

pera zdera
  • Banned
  • 564 posts

Posted 11 May 2008 - 23:59

Ja ne mislim da je tragedija napraviti vladu sa SPS-om. Resis se Kostunice i Cede, uvedes zamlju u Evropu i razbijes na izborima za 4 godine.

#3184 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 11 May 2008 - 23:59

Ako Tadić hoće da njegova koalicija bude na vlasti moraće da igra kako mu ostali budu svirali. Ne verujem da bi Dačić tražio da bude premijer, ali neko od ključnih ministarstava sigurno hoće. Dačić vrlo dobro zna da može da ucenjuje, jer čak ni sav kriminal u kojem je SPS ogrezao ne znači mnogo Tadiću ako hoće da ucenjuje Dačića. Ukoliko SPS bude na vlasti, sve će to biti abolirano, a SPS sada može da bira kome će se prikloniti i može najviše da traži.


SPS je vec bio na vlasti od 2004 sve do 2007, samo sto su umesto fotelja u ministarstvima dobijali fotelje u upravnim odborima javnih preduzeca. Debelo su materijalno naplatili politicku podrsku Kostunici. Poznata je i afera sa koferom punim novca 2005 kada je Mihajlov dojavio Dacicu da zbrise, tako da je Dacic na neki nacin i njihov duznik. Dobili su priliku da ucestvuju u vlasti, da se reklamiraju, a da nikome za nista ne odgovaraju. Vec godinama ih niko od stranaka politicki ne napada, jer mnogi u njima vide potencijalne saveznike, tako da su i pored opterecujuce proslosti uspeli da poprave izborni rezultat za neki procenat.
Sve ozbiljne analize ukazuju na to da je Kostunica pokusao da restaurira sve Miloseviceve mehanizme kojima je vladao. Prema tome, ne postoje razlozi zbog kojih bi Kostunica bio politicki prihvatljiviji od Dacica, jedino je pitanje ko ce od njih dvojice koliko kostati u odredjenom momentu. Eventualni pokusaj Dacica da ucenjuje poput Kostunice bi prosao jedino u slucaju kada bi mu Tadic to dozvolio. Videcemo za neki dan kolika ce im biti tarifa...

#3185 jylland

jylland
  • Members
  • 83 posts

Posted 12 May 2008 - 00:00

Nisam u toku!!! Interesuje me stanje u Beogradu? Djilas ili Vucic? Sta se desilo?

#3186 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 12 May 2008 - 00:02

...posto svi neprekidno ponavljaju da jedino Dacic ima pravo da odlucuje o buducim koalicijama...


Koji svi? Nisam primetio nikoga sem mene.

#3187 Zabalujev

Zabalujev
  • Members
  • 5,315 posts

Posted 12 May 2008 - 00:02

eto i mene.

izvukosmo se, jedVa i to je taman ono koliko smo zasluzili. i rezultat u vojvodini je taman koliko smo zasluzili. grad je taman, a mozda i vise nego sto je zasluzeno. opstine, sve preko cenzusa je premija. svejedno, sta ima veze kad smo vec pobedili? :huh:

zes-u sve cestitke, naravno, bice jako zanimljivi pregovori. od ldp ponovo ne zavisi i valjda ce sada neko i da se zapita zasto. konacno se nadam da necu morati vise da slusam pricu o SPS penzionerima. rekoh odavno da SPS nije samo to.

u svakom slucaju, vlada bez kostunice bi bila dovoljan pomak.


umalo da zaboravim, ima li ista lepse od radikalskog poraza? :rolleyes:

#3188 vince

vince
  • Members
  • 18 posts

Posted 12 May 2008 - 00:03

"Za evropski Beograd" osvojila je 40,44 odsto glasova, a SRS 31, 74 odsto, Koalicija DSS-NS 12,12 odsto, LDP 7,95, a koalicija SPS-PUPS-JS 5,26 glasova. Prema podacima GIK-a, Zelena stranka osvojila je 0,44 odsto glasova, Pokret snaga Srbije - Bogoljub Karić 0,31, Narodna radikalna stranka 0,15 odsto, Romska partija ujedinjenja 0,14 i Romske partije Srđan Šajn - Romska partija i Romski pokret obnove 0,11 odsto

#3189 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 12 May 2008 - 00:05

Miiiisim ako Boki Taki izabere SPS umesto LDP-a, onda ce vam konacno biti jasno???... ili ne? :rolleyes:


Ti si izgleda jedan od onih što još nisu shvatili da DS sa LDP-om nema većinu.
Probaj malo da sabiraš.

#3190 svedok saradnik

svedok saradnik
  • Members
  • 1,546 posts

Posted 12 May 2008 - 00:06

Mogao bi da elaboriras malo na ovom detalju, posto svi neprekidno ponavljaju da jedino Dacic ima pravo da odlucuje o buducim koalicijama. Medjutim, kad se bude glasalo, mandati pripadaju naravno partijama, tako da mi nije jasno kako ce Dacic da odrzi kontrolu nad svim tim glasovima PUPS-a i Palme. Ovo ce biti ujedno iveoma vazan detalj kod pregovora, tj. moc Dacica da raspolaze svim tim mandatima je proporcionalna njegovoj ceni.

Koliko sam ja razumeo njihov sporazum cist SPS (tj prljavi™) ce imati samo 13 od ovih 20 mandata, a onih preostalih 7 ce biti podeljeni na PUPs i Palmu u odnosu 5-2 ili 4-3 (neejasno).

Evo ga jedan koristan citat (izvor Politika od 20. marta):

Juče su postigli konačni dogovor o zajedničkom predizbornom nastupu Socijalistička partija Srbije, Partija ujedinjenih penzionera Srbije i Jedinstvena Srbija, a njihova izborna lista nosiće naziv SPS–PUPS–JS. Prvi na listi biće Ivica Dačić, lider socijalista, a posle njega lideri druge dve partije Jovan Krkobabić i Dragan Marković Palma.
Kako saznajemo, pre ulaska Jedinstvene Srbije u ovu koaliciju, SPS i PUPS su predvideli raspodelu mandata u odnosu 70:30, a juče smo u SPS-u čuli da će ta stranka imati većinu mandata i da će PUPS imati nešto više nego JS. Lider JS-a Dragan Marković Palma nije želeo da precizira kako su mandati raspodeljeni, ali je za naš list rekao da su svi zadovoljni.
Na ovoj listi predviđeno je i nekoliko mandata za Pokret veterana Srbije. Prema rečima Branka Ružića, predsednika Izvršnog odbora SPS-a, moguće je da se u narednom periodu listi priključi još neko, ali okosnica ove koalicije su SPS, PUPS i JS i naziv liste je konačan. Ružić, kao i Marković, ističe da ova koalicija nudi „treći put” građanima Srbije koji žele socijalnu pravdu u zemlji.


Aktiviranja blanko ostavki protiv volje poslanika su osudjene na neuspeh ako nemas vecinu od 126 poslanika koji bi to verifikovali - a pogotovo je to neizvodljivo u slucaju kompletnog koalicionog partnera. Inace u predposlednjem parlamentu ako se dobro secam SPO kao
stranka nije mogao cak da zameni odmetnute poslanike gde je situacija bila potpuno cista - samo zato sto nije bilo vecine koja bi to verifikovala, dok su nekim poslanicima stvarno na osnovu blanko ostavki protiv njihove volje mandati otimani - ali tu je postojala vecina voljna da sprovede takvo pravno nasilje. Medjutim, da se trajno kolektivno najuri jedan od koalicionih partnera iz neke liste koja je usla u parlament - to se jos nije dogadjalo (DSS je istina jedno vreme bio "pod suspenzijom" u DOS-u zbog "loseg vladanja" :rolleyes: , ali je i tu postojala vecina da to odradi).

Matematicki 4 PUPSovaca bi bila sasvim dovoljna, dok bi Palma verovatno poput Pelevica samo indirektno pojacavao tanku vecinu od 127 ZEvS+LDP+manjine+PUPS (tacnije 126, tipujem da ce Riza Haljimi iz Preseva da bude izuzet).

Inace, smatram da bi direktan ulazak SPS u vladu imao politicke stete za sam SPS isto koliko za ZEvS i sve aranzmane koje budu postigli moci ce samo indirektno preko netalasanja zbog PUPSa. Ovo je neka moja procena - nadam se ne nerealna zato sto sam veceras previse optimistican.

#3191 Aloha

Aloha
  • Banned
  • 1,355 posts

Posted 12 May 2008 - 00:12

Ti si izgleda jedan od onih što još nisu shvatili da DS sa LDP-om nema većinu.
Probaj malo da sabiraš.


Sabiranje je za matematicare, a stomak je za ljude. Moj stomak nije u stanju da svari SPS i DS. Ukoliko dodje do takve kombinatorike onda je bolje ici ponovo na izbore nego gledati Zlobine klonove u koaliciji sa koshtunovim klonom... sorry.

#3192 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 12 May 2008 - 00:19

Koliko sam ja razumeo njihov sporazum cist SPS (tj prljavi™) ce imati samo 13 od ovih 20 mandata, a onih preostalih 7 ce biti podeljeni na PUPs i Palmu u odnosu 5-2 ili 4-3 (neejasno).

Evo ga jedan koristan citat (izvor Politika od 20. marta):

Juče su postigli konačni dogovor o zajedničkom predizbornom nastupu Socijalistička partija Srbije, Partija ujedinjenih penzionera Srbije i Jedinstvena Srbija, a njihova izborna lista nosiće naziv SPS–PUPS–JS. Prvi na listi biće Ivica Dačić, lider socijalista, a posle njega lideri druge dve partije Jovan Krkobabić i Dragan Marković Palma.
Kako saznajemo, pre ulaska Jedinstvene Srbije u ovu koaliciju, SPS i PUPS su predvideli raspodelu mandata u odnosu 70:30, a juče smo u SPS-u čuli da će ta stranka imati većinu mandata i da će PUPS imati nešto više nego JS. Lider JS-a Dragan Marković Palma nije želeo da precizira kako su mandati raspodeljeni, ali je za naš list rekao da su svi zadovoljni.
Na ovoj listi predviđeno je i nekoliko mandata za Pokret veterana Srbije. Prema rečima Branka Ružića, predsednika Izvršnog odbora SPS-a, moguće je da se u narednom periodu listi priključi još neko, ali okosnica ove koalicije su SPS, PUPS i JS i naziv liste je konačan. Ružić, kao i Marković, ističe da ova koalicija nudi „treći put” građanima Srbije koji žele socijalnu pravdu u zemlji.


Aktiviranja blanko ostavki protiv volje poslanika su osudjene na neuspeh ako nemas vecinu od 126 poslanika koji bi to verifikovali - a pogotovo je to neizvodljivo u slucaju kompletnog koalicionog partnera. Inace u predposlednjem parlamentu ako se dobro secam SPO kao
stranka nije mogao cak da zameni odmetnute poslanike gde je situacija bila potpuno cista - samo zato sto nije bilo vecine koja bi to verifikovala, dok su nekim poslanicima stvarno na osnovu blanko ostavki protiv njihove volje mandati otimani - ali tu je postojala vecina voljna da sprovede takvo pravno nasilje. Medjutim, da se trajno kolektivno najuri jedan od koalicionih partnera iz neke liste koja je usla u parlament - to se jos nije dogadjalo (DSS je istina jedno vreme bio "pod suspenzijom" u DOS-u zbog "loseg vladanja" :rolleyes: , ali je i tu postojala vecina da to odradi).

Matematicki 4 PUPSovaca bi bila sasvim dovoljna, dok bi Palma verovatno poput Pelevica samo indirektno pojacavao tanku vecinu od 127 ZEvS+LDP+manjine+PUPS (tacnije 126, tipujem da ce Riza Haljimi iz Preseva da bude izuzet).

Inace, smatram da bi direktan ulazak SPS u vladu imao politicke stete za sam SPS isto koliko za ZEvS i sve aranzmane koje budu postigli moci ce samo indirektno preko netalasanja zbog PUPSa. Ovo je neka moja procena - nadam se ne nerealna zato sto sam veceras previse optimistican.

Odlicna analiza, a po ovome Daciceva cena ipak nece biti tako visoka. Mozda ce ipak doci do manjinske podrske, a kod nekih nezgodnih pitanja ce LDP dati vecinu na drugo strani. Ipak ne zvuci sve tako lose. Mislim, gledati Dacica kao nekog novog kapitalnog ministra bi bilo odvratno skoro kao i trpeti Velju sve ove godine.

Edited by Anduril, 12 May 2008 - 00:20.


#3193 Betmen

Betmen
  • Members
  • 345 posts

Posted 12 May 2008 - 00:20

Sabiranje je za matematicare, a stomak je za ljude. Moj stomak nije u stanju da svari SPS i DS. Ukoliko dodje do takve kombinatorike onda je bolje ici ponovo na izbore nego gledati Zlobine klonove u koaliciji sa koshtunovim klonom... sorry.


Ponovni izbori su opcija samo za pijane budale. Postoje dve opcije: DS-SPS i SRS-DSS-SPS. Možda je ova prva opcija loša po tvoj stomak, al bi druga bila loša po glavu.

Da se ne lažemo, LDP nije bio opcija nijednog trenutka. U DS-u su se do kraja nadali da LDP neće preći cenzus (što je budalaština jer to ne bi diglo samo njih, nego i radikale, al dobro opisuje stav vrha DS-a prema LDP-u). Za LDP je ostanak u opoziciji bolja varijanta. A i za Srbiju, jer joj je potrebna proevropska opozicija.

#3194 Zoran021

Zoran021
  • Banned
  • 1,079 posts

Posted 12 May 2008 - 00:23

Ponovni izbori su opcija samo za pijane budale. Postoje dve opcije: DS-SPS i SRS-DSS-SPS. Možda je ova prva opcija loša po tvoj stomak, al bi druga bila loša po glavu.

Da se ne lažemo, LDP nije bio opcija nijednog trenutka. U DS-u su se do kraja nadali da LDP neće preći cenzus (što je budalaština jer to ne bi diglo samo njih, nego i radikale, al dobro opisuje stav vrha DS-a prema LDP-u). Za LDP je ostanak u opoziciji bolja varijanta. A i za Srbiju, jer joj je potrebna proevropska opozicija.

Što se LDP tiče ja sam se nadao makar 10 % , što bi bilo mnogo bolje nego sadašnjih 5 %.

#3195 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 12 May 2008 - 00:23

Dakle, sledeća pitanja su ključna:

1. Kakvi su konačni rezultati? CESID rekao da su moguća odstupanja od +- jednog poslanika.

2.Koliko poslanika prema koalicionom sporazumu pripada JS-u?

3. Da li je ovo tačno:
Politika, 26/03/2008:

...Dragan Marković Palma, lider Jedinstvene Srbije, kaže da je sa Socijalističkom partijom Srbije dogovoreno da je svaka stranka na jedinstvenoj predizbornoj listi vlasnik svojih mandata. U ovoj koaliciji su se, prema Markovićevim rečima, dogovorili i da mogu imati svoje poslaničke klubove, ali da ne mogu sklapati koalicije sa drugim strankama. Ivica Dačić, lider SPS-a, pojašnjava: „Dogovorili smo se da Partija ujedinjenih penzionera Srbije, može, ako želi, imati svoj poslanički klub, mogu i drugi. Međutim, ukoliko bi PUPS ili Jedinstvena Srbija napravili poslanički klub koji bi, bez SPS-a, sa nekom drugom strankom pravio parlamentarnu većinu, ostaće bez mandata. U skladu sa koalicionim sporazumom, u pomenutom slučaju, ja sam ovlašćen da aktiviram njihove blanko ostavke”.

Sudeći po koalicionim sporazumima, Dačić je, izgleda, jedini ko je predvideo sve mogućnosti „zaštite vlasništva” poslaničkog mandata stožerne stranke koalicije, a to je u ovom slučaju Socijalistička partija Srbije. On je, očigledno, imao u vidu sve nezvanične računice koje se mogu videti u medijima, ko bi i kako mogao da napravi vladu posle izbora. Ove „računice” uključuju i mandate stranaka koje nastupaju na različitim koalicionim listama. Koalicije DSS–NS i partija okupljenih oko Demokratske stranke s obzirom na predizborne ugovore teško da bi mogle oduzeti poslanički mandat nekoj stranci sa svoje izborne liste, ukoliko bi one odlučile da se priklone nekoj drugoj koaliciji.