Jump to content

Photo
- - - - -

Prevremeni parlamentarni izbori

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3218 replies to this topic

#16 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 February 2008 - 18:59

I SPO glasovi i neki glasovi DSS i NS i glasovi manjina, čak u nekom simboličnom procentu i glasovi SPS. Ako su pametni oni će napraviti pritisak na Koštnicu da više ne koči, postići nešto konkretno i onda time mahati pred izborima raspisanim posle takvog vidljivog rezultata.

Ma lepo to zvuci ali Kostunica je otvoren i za saradnju sa SRS/SPS blokom.On ima izlaznu strategiju a Kosovo moze samo da mu posluzi kao povod za tu vladu naciJonalnog jedinstva.U toj varijanti Botiks ili postaje izdajnik ili ide u vladu sa vadikalima.

Edited by MAGRIPA65, 04 February 2008 - 18:59.

#17 AirBall

AirBall
  • Members
  • 20,451 posts

Posted 04 February 2008 - 20:58

Jucerasnji predsednicki izbori u Srbiji su imali referendumski karakter. Gotovo je nemoguce postici izlaznost kakva je bila juce, a samim tim Demokratski blok bi bio uskracen za dobar broj glasova, jer u situacijama stani-pani, apstinenti uvek pretezu na tu stranu. Tadica ne samo da su podrzale stranke koje su mu direktni takmaci na levom centru, nego su podrzali svi oni koji su se uplasili nove izolacije. Maksimum DS-a po mojoj proceni je ukoliko izadje samostalno na izbore oko 1,1 miliona glasova. Radikali su kao stranka jaci, jer im je glasacko telo mnogo disciplinovanije i oni su jedina stranka u Srbiji koja nudi korenitu promenu politickog sistema i samim tim osvajaju najveci broj glasova onih koji su gubitnici tranzicije i koji se nisu snasli u postojecem sistemu. Po mojoj proceni oni bi na parlamentarnim izborima osvojili blizu 1,5 milion glasova. pretpostavljam da je uspon LDP-a neminovan i oni bi se priblizili brojci od 300 000. DSS bi samostalno po mojoj proceni mogao da racuna na ne manje od 300 000 glasova sto bi opet dovelo do situacije da bez njih nijedna strana ne bi postigla apsolutnu vecinu. U Parlamentu bi se opet nasli socijalisti, nacionalne manjine i mozda Koalicija NS+SPO, ali mislim da Velja nije siguran da bi u Koaliciji sa Vukom prosao cenzus tako da ce se do daljnjeg drzati uz Kostunicu. Sve u svemu izborima ne bi dobili mnogo, a usli bi u dodatne nestabilnosti i neizvesnosti. Neke stranke bi profitirale sa par poslanika vise, neke bi izgubile par mandata, ali se sustinski nista ne bi promenilo. Narod je umoran od izbora, jer predsednicki izbori su nas sve emocionalno iscrpeli. I lako bi se moglo desiti da pri izlaznosti manjoj od 60% radikali dobiju i preko 100 mandata, a vec onda bi bio veliki problem da se iskontrolisu

Edit: slovo

Edited by AirBall, 04 February 2008 - 21:02.

#18 in2dstorm

in2dstorm
  • Members
  • 52 posts

Posted 04 February 2008 - 21:59

1.Ako Toma proceni da može da kapitalizuje znači da njemu odgovaraju izbori, samo je pitanje da li će Tadić proceniti da li i koliko bi se DS uvećao u tom slučaju.

Procene su ti otprilike kao i Goatieve - dvoipopartijski sistem i posle eventualnih izbora, 2 velike SRS i DS i jedna mala DSS.

2.Pa da ova varijanta bez izbora je moguća ako Velja ima makar 18 poslanika, ako neko ima podatak kolko je Veljinih prema koalicionom sporazumu DSS-NS neka postuje.

NS ima 14 poslanika

ne vidim veljin interes da ide pod ruku tadicu kad su kostunjavi i on savrseni par.
kostunica okuplja 'intelektualne' nacionaliste, a ovaj seljacine. taman da zajeno u svakoj prilici prelaze cenzus.
jedino cemu bi velja mogao da se nada je nekom priblizavanju sa SRS-om.

#19 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 04 February 2008 - 22:10

Radikali su kao stranka jaci, jer im je glasacko telo mnogo disciplinovanije i oni su jedina stranka u Srbiji koja nudi korenitu promenu politickog sistema i samim tim osvajaju najveci broj glasova onih koji su gubitnici tranzicije i koji se nisu snasli u postojecem sistemu. Po mojoj proceni oni bi na parlamentarnim izborima osvojili blizu 1,5 milion glasova. pretpostavljam da je uspon LDP-a neminovan i oni bi se priblizili brojci od 300 000. DSS bi samostalno po mojoj proceni mogao da racuna na ne manje od 300 000 glasova sto bi opet dovelo do situacije da bez njih nijedna strana ne bi postigla apsolutnu vecinu.

Takva situacija ne bi neminovno dovela DSS u situaciju da bude "nezaobilazni partner" DS-a ili SRS-a, jer bi Tadic sigurno dosao u iskusenje da "kupi" Dacica na isti nacin na koji ga je kupio Kostunica 2004Posted Image. Politicka cena koju bi DS platio zbog saradnje sa jednim Dacicem ne bi bila veca od politicke cene koju placa zbog saradnje sa Kostunicom, jer se politicki stavovi Kostunice i Dacica poslednjih nekoliko godina ni po cemu ne razlikuju. Stavovi SPS-a i DSS-a se poklapaju po svim bitnijim pitanjima, a uostalom Dacic je sve od 2004 pa do 2007 bio nezaobilazni faktor podrske Kostunice, koji je zauzvrat velikodusno delio mesta po upravnim odborima javnih preduzeca funkcionerima SPS-a. :rolleyes:

Tezu o DSS-u kao nezaobilaznom faktoru dodatno komplikuje i pozicija Ilica kome je nakon 7.6% osvojenih u prvom krugu predsednickih izbora poraslo samopouzdanje, tako da je odmah nakon toga trazio preispitivanje odnosa unutar koalicije sa DSS-om. Mlaka podrska Kostunice u prvom krugu i 7.6% osvojenih glasova naveli su Ilica na razmisljanje da bi na eventualnim izborima bio u stanju da samostalno predje cenzus. Ukoliko Ilic odluci da na eventualne izbore izadje samostalno, nakon kojih uspe da predje cenzus, ne postoje nikakve garancije da bi on posle toga morao da formira koaliciju bas sa "nezaobilaznim faktorom" DSS-om.

#20 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 04 February 2008 - 22:12

NS ima 14 poslanika

ne vidim veljin interes da ide pod ruku tadicu kad su kostunjavi i on savrseni par.
kostunica okuplja 'intelektualne' nacionaliste, a ovaj seljacine. taman da zajeno u svakoj prilici prelaze cenzus.
jedino cemu bi velja mogao da se nada je nekom priblizavanju sa SRS-om.

Mislim da si upravu, samo sam hteo da se ta opcija i teoretski razreši, dakle:

Opcija da DS u kombinaciji sa Veljom izazove prevremene parlamentarne izbore definitivno otpada.

Ostaje samo dogovor Tadić-Toma ili eventualno da Koštunica pristane na izbore što je malo verovatno.

#21 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 04 February 2008 - 22:26

Takva situacija ne bi neminovno dovela DSS u situaciju da bude "nezaobilazni partner" DS-a ili SRS-a, jer bi Tadic sigurno dosao u iskusenje da "kupi" Dacica na isti nacin na koji ga je kupio Kostunica 2004Posted Image. Politicka cena koju bi DS platio zbog saradnje sa jednim Dacicem ne bi bila veca od politicke cene koju placa zbog saradnje sa Kostunicom, jer se politicki stavovi Kostunice i Dacica poslednjih nekoliko godina ni po cemu ne razlikuju. Stavovi SPS-a i DSS-a se poklapaju po svim bitnijim pitanjima, a uostalom Dacic je sve od 2004 pa do 2007 bio nezaobilazni faktor podrske Kostunice, koji je zauzvrat velikodusno delio mesta po upravnim odborima javnih preduzeca funkcionerima SPS-a. :rolleyes:

Ova solucija ne izgleda baš previše realna a pogotovo što bi se u eventualnoj koaliciji morao naći i LDP.

#22 in2dstorm

in2dstorm
  • Members
  • 52 posts

Posted 04 February 2008 - 22:32

ako bude prevremenih, bice ih iz 2 moguca razloga:
1. DS (i G17, mora nekako da se ugura) ce da redovno preglasavaju DSS u valdi oko kljucnih pitanja za EU, nece hteti da zaostre odnose sa zapadom koliko bi kostunjavi to zeleo, i konacno, ovaj ce da podseti na jedan od X principa na kojima se kroila vlada: nema preglasavanja.
DS ce naravno nastaviti da preglasava, jer je DSS pregazio svoj najcuveniji princip 6.
to vodi ka definitivnom raspadu.

dobro po gradjane srbije je to sto DS ne bi zeleo da preglasava DSS jer to dovodi do izbora, ali mora jer u suprotnom izdaje politiku na kojoj se temelji program stranke.

2. nadlezna pravna lica odredjuju da za potpisivanje sporazuma 7. februara nije potrebna verifikacija u skupstini.
DS opet odredjuje Djelica da potpise sporazum u ime Srbije. DSS se buni, i pada vlada zato sto, dodatno, KiM dobija nezavisnost do kraja ovog meseca.

mene samo zanima nesto u ovoj drugoj, meni zanimljivijoj situaciji.

da li to znaci da kostunjavi izlazi iz vlade.
dakle, vladom u to vreme upravlja DS i G17?
to znaci da, za vreme kampanje i dogovora o novoj vladi DS ima mesto onog tehnickog predsednika vlade?
to realno moze da potraje edno 4 meseca, taman da se djelic navikne na to mesto, a ne verrujem da ce posle lako bilo kome dati vec zagrejanu fotelju.

po meni, u celoj drzavi nema boljeg coveka za premijera od Djelica.
na stranu populisticki nastup u medijima. to je neophodno ako DS zeli da bude velika stranka.
kada bi poceli da govore narodu suvu istinu, pali bi na nivo LDP-a(ispod 10%)
ovako, kazu istinu, lai je nasminkaju.
to je recept za pobedu demokratije u srbiji.
narod nije jos spreman da otvori oci

#23 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 04 February 2008 - 22:36

Tezu o DSS-u kao nezaobilaznom faktoru dodatno komplikuje i pozicija Ilica kome je nakon 7.6% osvojenih u prvom krugu predsednickih izbora poraslo samopouzdanje, tako da je odmah nakon toga trazio preispitivanje odnosa unutar koalicije sa DSS-om. Mlaka podrska Kostunice u prvom krugu i 7.6% osvojenih glasova naveli su Ilica na razmisljanje da bi na eventualnim izborima bio u stanju da samostalno predje cenzus. Ukoliko Ilic odluci da na eventualne izbore izadje samostalno, nakon kojih uspe da predje cenzus, ne postoje nikakve garancije da bi on posle toga morao da formira koaliciju bas sa "nezaobilaznim faktorom" DSS-om.

1. Ne znam za podatak da je Velja tražio preispitivanje odnosa u koaliciji, verujem ako tvrdiš ali bi dobro bilo ako možeš da navedeš neki izvor da pročitaju i ostali forumaši.

2. NS je na granici cenzusa Medijum Galup ih je u drugoj polovini decembra procenio na 5,1%, pitanje je da li je Velja spreman da testira istraživanja javnog mnjenja.

3. Medijum Galup je DSS u istom istraživanju procenio na 12,8%, a CESID otprilike u isto vreme koaliciju DSS-NS na 10% s tim što se 44% anketiranih nije izjasnilo za koga bi glasali.

#24 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 04 February 2008 - 22:37

Ova solucija ne izgleda baš previše realna a pogotovo što bi se u eventualnoj koaliciji morao naći i LDP.

LDP je prosle godine predlozio da DS i LDP formiraju Vladu, a da je Kostunica podrzi na isti nacin kao Dacic prethodnu. Brojne analize i izjave funkcionera i aktivista LDP potvrdjuju da se politicki stavovi Kostunice i Dacica poslednjih nekoliko godina ni po cemu ne razlikuju. Takvi stavovi obaraju tezu o Kostunici kao nezaobilaznom faktoru.

#25 nighty

nighty
  • Members
  • 1,793 posts

Posted 04 February 2008 - 22:39

Gde tu vidiš Šormaza? U intelektualnog nacionalistu ili...?

#26 Steamroller

Steamroller
  • Members
  • 3,177 posts

Posted 04 February 2008 - 22:41

A sta je tu zlonamerno?kako bi bilo da malo pojasnis svoj stav.
SRS uvek moze da racuna na podrsku SPS-a a mozda i DSS-a nakon zavrsetka price o Kosovu.
Ti ocigledno mislis da ce DS dobiti 2 miliona glasova na parlamentarnim izborima.Tadicevi glasovi u drugom krugu poticu od mnogo sire koalicije i tesko da ce glasaci G17, LSDV, LDP-a ili manjina dati glasove DS-u na parlamentarnim izborima.

Nemas ti pojma. Naravno da je zlonamerno, jer cak ni kada je 3. februara porazena tvoja opcija ne odustajes da je promovises kao najjacom u Srbiji. 3. februara pobjedili su glasaci koji su glasali za EU, a izgubili oni koji su protiv. LSV, LDP itd glasaci nece glasati za DS vec za svoje stranke ili jednu pro-evropsku koaliciju koja cini vecinu u Srbiji.

#27 in2dstorm

in2dstorm
  • Members
  • 52 posts

Posted 04 February 2008 - 22:43

Gde tu vidiš Šormaza? U intelektualnog nacionalistu ili...?

on je ona spona koja pokusava da spoji ta dva
:rolleyes:

#28 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 04 February 2008 - 22:44

ako bude prevremenih, bice ih iz 2 moguca razloga:
1. DS (i G17, mora nekako da se ugura) ce da redovno preglasavaju DSS u valdi oko kljucnih pitanja za EU, nece hteti da zaostre odnose sa zapadom koliko bi kostunjavi to zeleo, i konacno, ovaj ce da podseti na jedan od X principa na kojima se kroila vlada: nema preglasavanja.
DS ce naravno nastaviti da preglasava, jer je DSS pregazio svoj najcuveniji princip 6.
to vodi ka definitivnom raspadu.
...
2. nadlezna pravna lica odredjuju da za potpisivanje sporazuma 7. februara nije potrebna verifikacija u skupstini.
DS opet odredjuje Djelica da potpise sporazum u ime Srbije. DSS se buni, i pada vlada zato sto, dodatno, KiM dobija nezavisnost do kraja ovog meseca.

...

Ima smisla ovo što pišeš samo mislim da ti jedan parametar nedostaje da profunkcioniše u realnosti, a to je mogućnost da DSS formora vladu sa SRS-om bez raspisivanja prevremenih parlamentarnih izbora.

Tako se vraćamo na početnu tezu:

Prevremeni izbori su teoretski mogući samo ako se dogovore:

1. SRS i DS
ili
2. SRS i DSS
ili
3. DS i DSS

#29 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 04 February 2008 - 22:46

- Ne znam za podatak da je Velja tražio preispitivanje odnosa u koaliciji

21.01.2008
Predsednik Nove Srbije Velimir Ilić ocenio je da je "izdaja koalicionih partnera" razlog zbog kog je na prvom krugu predsedničkih izbora u Srbiji zauzeo treće mesto. "Izdali su me koalicioni partneri. Nijedan glas mi nisu doneli. Sve što sam osvojio, to su isključivo glasovi Nove Srbije. Kao da smo sami išli na ove izbore. Koštunica i ostali mi ništa nisu doneli", rekao je Ilić za "Novosti". On je ipak dodao da je zadovoljan rezultatom...

#30 gagast

gagast
  • Members
  • 3,503 posts

Posted 04 February 2008 - 22:49

Evo jos malo Velje:
Lider Nove Srbije i ministar za infrastrukturu Velimir Ilić kaže da sve manje veruje u opstanak Vlade Srbije! On smatra da bi već posle 17. februara, za kada je najavljeno proglašenje nezavisnosti Kosova, mogli da budu raspisani prevremeni parlamentarni izbori, i to za 11. maj, za kada su već zakazani lokalni i pokrajinski.
- Vlada je u dubokoj krizi i plašim se da bi ovog meseca zaista mogla da padne, i to zbog kosovskog pitanja i potpisivanja političkog sporazuma sa EU, koje je planirano za 7. februar - kaže Ilić.
I ranije je više puta najavljivan pad Vlade, pa je ona opstajala...
- Jeste, ali nikada nije bilo ovako gusto. Uostalom, mislim da će presudna biti sednica Vlade zakazana za četvrtak, ako do nje uopšte i dođe!
Znači, moguće je da sednica ne bude održana?
- Sve je moguće. Ako je i bude, Vlada bi svoj vek produžila još samo malo. Neću da plašim građane, ali su zaista male šanse da se prebrodi kriza. Da bi Vlada i dalje funkcionisala, moralo bi da se napravi mnogo ustupaka a, kako stvari stoje, šanse su sve manje.
Kako će se dalje odvijati stvari?
- Pored žestokih pritisaka da potpišemo sporazum sa EU i namere Unije da po svaku cenu pošalje svoju misiju na Kosovo, postoje ozbiljni nagoveštaji da bi Kosovo već 17. marta moglo da bude oteto Srbiji, što neminovno vodi raspisivanju prevremenih parlamentarnih izbora. U tom slučaju izbori bi mogli da budu održani kada i lokalni, 11. maja. Prema tome, Vlada neće pasti zbog toga što je Boris pobedio i bez naše podrške, kako pojedinci komentarišu, već zbog Kosova i pritisaka Evropske unije.
Kakva je atmosfera u Vladi dan posle izbora?
- Ako pitate da li smo čestitali ministrima iz DS-a i G17 Plus, reći ću vam otvoreno da nismo! Uostalom, šta tu ima da se čestita, svi smo i očekivali da pobedi Tadić.
A da li ste vi lično čestitali Tadiću?
- Nisam! Pa, on meni treba da čestita jer je pobedio zahvaljujući mojim glasovima koje sam osvojio u prvom krugu! Prema tome, ja očekujem da se on meni javi i da mi kaže: „Hvala, Veljo!"
Mlađan Dinkić je izjavio da Koštunicu treba da bude sramota što nije podržao Tadića...
- Evo, ja Dinkiću da poručim da sam ubeđen da bi Tadić osvojio više glasova da ga nije podržao G17 Plus.
Kako je reagovao Koštunica posle proglašenja izbornih rezultata?
- A što vas baš to interesuje?! Uostalom, pitajte premijera.