Jump to content


Photo
- - - - -

Prevremeni parlamentarni izbori


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3218 replies to this topic

#1 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 04 February 2008 - 15:48

Za sad su 2 suvisle opcije koje mogu da dovedu do prevremenih parlamentarnih izbora iznete na forumu:


1. Dogovor Tadića i Tome

Oko ove solucije nema dileme, ako i Tadić i Toma žele prevrmene parlamentarne nemoguće ih je sprečiti, izbori su gotova stvar


2.Dogovor Tadića i Velje pod uslovom da Velja ima dovoljno svojih poslanika

SRS(81) + DSS-NS(47) + SPS(16) = 144

144 - 126 = 18

Ako dobro računam, Velja treba da ima makar 18 poslanika da bi drugi scenario funkcionisao naravno, pod uslovom da neka od manjinskih stranaka dodatno ne iskomplikuje stvar

Edited by joakimvitriol, 05 February 2008 - 02:17.


#2 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 February 2008 - 15:58

Nisam samo siguran o kakvoj kapitalizaciji govoris.Jedino Toma moze da kapitalizuje jer je on sam dobio 47% dok Tadicevi glasovi nisu glasovi DS-u.Verovatno bi DS dobio vise glasova nego na proslim izborima ali opet nedovoljno za formiranje vlade bez narodnjaka.
Moguca je i varijanta bez izbora-:
svi zajedno osim Tome i Voje ali to bi tesko funkcionisalo na duzi rok.

#3 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 04 February 2008 - 16:08

B92:
1.Svilanović:
"Ovi izbori, ko god da pobedi, indukovaće u određenom periodu parlamentarne izbore, i to pre nego što im je vreme, jer ni jedan od kandidata neće biti zadovoljan držanjem premijera", rekao je on.

2.Direktor Transparentnosti Srbija Vladimir Goati ocenio je da ovi izbori pokazuju da se partijski sistem Srbije menja i da ide ka "dvoipopartijskom sistemu".

"Efekat drugog kruga je da će se kolaiciona vlada naći u poteškoćama, ko god pobedi na izborima", zaključio je Goati.


3.Upitan o budućnosti koalicije DS-a i Demokratske stranke Srbije, Dulić je odgovorio da je potrebno sačekati ishod izbora i da je najvažnije sačuvati stabilnost države, kao i da će biti prilike da se razgovara o koaliciji.




1.Realno, ako uopšte dođe do prevremenih parlamentarnih izbora, prva opcija je mnogo verovatnija kako tvrdi Svilanović.

2.Pitanje je da li bi se išta bitno promenilo i posle tih eventualnih izbora kako tvrdi Goati.

3.Pitanje je de li će DS uopšte zaleći za prevremene parlamentarne izbore kako za sad tvrdi Dulić.

#4 nemanjabgd84

nemanjabgd84
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 04 February 2008 - 16:28

Postoji i 3. opcija kako moze doci do vanrednih izbora,a to je da narod izadje na ulice i zahteva ih.Uglavnom,mislim da nam novi izbori barem trenutno ne bi doneli nista,osim jos dubljih podela u drustvu i par koraka u nazad na evropskome putu.I dalje bi iste kombinacije mogle da sastavljaju vladu,samo bi taj posao bio otezan

#5 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 04 February 2008 - 16:28

Nisam samo siguran o kakvoj kapitalizaciji govoris.Jedino Toma moze da kapitalizuje jer je on sam dobio 47% dok Tadicevi glasovi nisu glasovi DS-u.Verovatno bi DS dobio vise glasova nego na proslim izborima ali opet nedovoljno za formiranje vlade bez narodnjaka.
Moguca je i varijanta bez izbora-:
svi zajedno osim Tome i Voje ali to bi tesko funkcionisalo na duzi rok.



1.Ako Toma proceni da može da kapitalizuje znači da njemu odgovaraju izbori, samo je pitanje da li će Tadić proceniti da li i koliko bi se DS uvećao u tom slučaju.

Procene su ti otprilike kao i Goatieve - dvoipopartijski sistem i posle eventualnih izbora, 2 velike SRS i DS i jedna mala DSS.

2.Pa da ova varijanta bez izbora je moguća ako Velja ima makar 18 poslanika, ako neko ima podatak kolko je Veljinih prema koalicionom sporazumu DSS-NS neka postuje.

#6 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 04 February 2008 - 16:32

Postoji i 3. opcija kako moze doci do vanrednih izbora,a to je da narod izadje na ulice i zahteva ih.Uglavnom,mislim da nam novi izbori barem trenutno ne bi doneli nista,osim jos dubljih podela u drustvu i par koraka u nazad na evropskome putu.I dalje bi iste kombinacije mogle da sastavljaju vladu,samo bi taj posao bio otezan



Pa da, ali stranački interesi mogu da izbiju u prvi plan, realno je da SRS i DS, u nekoj meri, porastu na eventualnim izborima, to nije mali motiv.

#7 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 04 February 2008 - 16:34

Test za prevremene izbore će biti lokalni i pokrajinski izbori. Izbori odgovaraju radikalima i LDP, oboje mogu da kapitalizuju ove izbore. Izbori najmanje odgovaraju DSS i NS. To se videlo i po uzjavama Andreja Mladenovića o Velje Ilića. Ovaj potonji je rekao da je "previše izbora i da bi bilo dobro da se oni održavaju na 4 godine". Sad je samo piitanje da li će shvatiti poziciju i da moraju da od onih koji su ucenjivali postanu oni koji se drže za slamku spasa i ne koče više promene i tranziciju.

#8 gnrkoncerti

gnrkoncerti
  • Members
  • 253 posts

Posted 04 February 2008 - 16:35

Nisam samo siguran o kakvoj kapitalizaciji govoris.Jedino Toma moze da kapitalizuje jer je on sam dobio 47% dok Tadicevi glasovi nisu glasovi DS-u.Verovatno bi DS dobio vise glasova nego na proslim izborima ali opet nedovoljno za formiranje vlade bez narodnjaka.
Moguca je i varijanta bez izbora-:
svi zajedno osim Tome i Voje ali to bi tesko funkcionisalo na duzi rok.

Kakva zlonamernost i neistina.toma nije sam osvojio 48,vec su uz radikale za njega glasale pristalice sps,deo pristalica dss-ns,pristalice jedinstvene srbije...

SRs nikada nece osvojiti glasova koliko je toma osvojio u prvom krugu.
Parlamentarni izbori su neophodni,da Srbija konacno odredi svoj put.

#9 nemanjabgd84

nemanjabgd84
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 04 February 2008 - 16:38

Pa da, ali stranački interesi mogu da izbiju u prvi plan, realno je da SRS i DS, u nekoj meri, porastu na eventualnim izborima, to nije mali motiv.

Naravno da to nije mali motiv,ali bi nama gradjanima jasno stavio do znanja da je njima stranacki interes ispred svega(on to i jeste,ali je to koliko-toliko kamuflirano u neke nacionalne interese),a mislim da bi im se to obilo o glavu odmah na narednim izborima.(osim ako nekim cudom napokon ne urade nesto od onoga sto obecavaju,a verujem da nece,kao sto nisu ni za ovih 7 ipo godina)

#10 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 04 February 2008 - 17:11

Izbori odgovaraju radikalima i LDP, oboje mogu da kapitalizuju ove izbore.



Da, ali u tom slučaju ne odgovaraju DS-u.

Ako i DS ne proceni da će imati bolju poziciju od ove današnje, nema ništa od izbora.

DS-u čisto uvećanje kojim se ne bi drastično promenio odnos snaga tako da u svakom slučaju učestvuju u eventualnoj budućoj vladi ne bi mnogo značilo, šta će im porast broja poslanika ako ostanu van vlasti.

#11 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 04 February 2008 - 17:22

Kakva zlonamernost i neistina.toma nije sam osvojio 48,vec su uz radikale za njega glasale pristalice sps,deo pristalica dss-ns,pristalice jedinstvene srbije...

SRs nikada nece osvojiti glasova koliko je toma osvojio u prvom krugu.
Parlamentarni izbori su neophodni,da Srbija konacno odredi svoj put.



U prvom krugu, teško da je za SRS glasao značajan broj pristalica SPS-a, pošto je Mrkonjić dobio 245 000, 15 000 više nego SPS na parlamentarnim, doduše uz podršku PUPS-a, tako da bi SRS verovatno značajno porastao na eventualnim skorim izborima, činjenica je da je Toma socijalnom pričom privukao puno apstinenata koji loše žive.

#12 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 04 February 2008 - 17:25

Naravno da to nije mali motiv,ali bi nama gradjanima jasno stavio do znanja da je njima stranacki interes ispred svega(on to i jeste,ali je to koliko-toliko kamuflirano u neke nacionalne interese),a mislim da bi im se to obilo o glavu odmah na narednim izborima.(osim ako nekim cudom napokon ne urade nesto od onoga sto obecavaju,a verujem da nece,kao sto nisu ni za ovih 7 ipo godina)




Za sad deluje kao da će vlada opstati, mada iskušenja tek slede - nezavisnost Kosova.

#13 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 04 February 2008 - 17:29

Kakva zlonamernost i neistina.toma nije sam osvojio 48,vec su uz radikale za njega glasale pristalice sps,deo pristalica dss-ns,pristalice jedinstvene srbije...

SRs nikada nece osvojiti glasova koliko je toma osvojio u prvom krugu.
Parlamentarni izbori su neophodni,da Srbija konacno odredi svoj put.

A sta je tu zlonamerno?kako bi bilo da malo pojasnis svoj stav.
SRS uvek moze da racuna na podrsku SPS-a a mozda i DSS-a nakon zavrsetka price o Kosovu.
Ti ocigledno mislis da ce DS dobiti 2 miliona glasova na parlamentarnim izborima.Tadicevi glasovi u drugom krugu poticu od mnogo sire koalicije i tesko da ce glasaci G17, LSDV, LDP-a ili manjina dati glasove DS-u na parlamentarnim izborima.

#14 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 04 February 2008 - 18:42

A sta je tu zlonamerno?kako bi bilo da malo pojasnis svoj stav.
SRS uvek moze da racuna na podrsku SPS-a a mozda i DSS-a nakon zavrsetka price o Kosovu.
Ti ocigledno mislis da ce DS dobiti 2 miliona glasova na parlamentarnim izborima.Tadicevi glasovi u drugom krugu poticu od mnogo sire koalicije i tesko da ce glasaci G17, LSDV, LDP-a ili manjina dati glasove DS-u na parlamentarnim izborima.


I SPO glasovi i neki glasovi DSS i NS i glasovi manjina, čak u nekom simboličnom procentu i glasovi SPS. Ako su pametni oni će napraviti pritisak na Koštnicu da više ne koči, postići nešto konkretno i onda time mahati pred izborima raspisanim posle takvog vidljivog rezultata.

#15 slavke1976

slavke1976
  • Members
  • 60 posts

Posted 04 February 2008 - 18:59

Sinoc a i jutros sam nesto razmisljo o politici, i dosao sam do nekog svog zakljucka da se nesto sprema, e sad sta? dali parlamentarni izbori, ili nesto drugo to ne znam. Do ovog zakljucka sam dosao zbog Nikolicevog odlaska u Rusiju pre nedelju dana, a samo malo posle tog Mira Markovic i Marko Milosevic su dobili Ruski azil. E sad ja sam to sve povezao tako sto mislim da je Nikolic svestan da nece dobit izbore, kao sto ih nije ni dobio, i da je svestan da nece moci zaustavit Srbiju od ulaska u EU, pa ono bar da zastiti porudicu Markovic(Milosevic) potplatio Rusima da im daju azil. A mozda i sve ovo nema veze. :rolleyes: