Jump to content


Photo
- - - - -

LONDON-putopis


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
4 replies to this topic

#1 wlade

wlade
  • Members
  • 16 posts

Posted 04 February 2008 - 15:22

LONDON-27.1-03.02.2008.

Sinoc sam stigao,prepun utisaka,iz nedeljne posete mozda ne najlepsem, ali verovatno najintresantnijem gradu u Evropi!Utiska je mnogo,pa koga zanima London,koristio bi mu ovaj putopis!
Ja i moja porodica(sestra,mama,tata),inace iz Novog Sada,odlucili smo da odputujemo u London.Puno nam je pomogao tatin prijatelj koji zivi vec 16 godina u Londonu(pre svega zbog viza,smestaja a kasnije i brojnim savetima).
Odlucili smo se da putujemo low budzet avio kompanijom ,,Wizz Air’’iz Zagreba(nazalost u Srbiji ih jos nema).Preko neta sam dosao do info o coveku koji vozi do Zg za 30E.Mnogo ranije rezervisao sam let na netu za 27.januar.Povratna karta bila je 60 eura!Let je bio sjajan,krenuo i stigao na vreme.
Stigli smo u London,na aerodrom Luton, uvece,i odmah vratili satove!
Sacekao nas je prijatelj i kolima odbacio do naseg apartmana,koji smo rezervisali.
Odmah mi je bilo cudno videti volane na desnoj strani,a voznja po levoj strani puta!!
Apartman se nalazio u jugo-zapadnom delu grada(Southfield),veoma blizu stadiona Celzija i teniskog centra Wimbldon.Ono sto smo prvo vece primetili to su bile izuzetno lepe,ocuvane,slicne i tradicionalne Britanske kuce i stanove.Ali od sutra smo krenuli u pravi obilazak!


Prvo jutro,nakon dorucka,krenuli smo na nasu Southfield underground stanicu,gde smo odmah kupili karte za nedeljnu voznju(podrazumeva neogranicenu voznju za bus i tube)!
Prvo smo otisli do Parlament Squera i videli cuvene Houses of Parlament i Big Ben(i veliko zvono tesko 14 tona).
Bili smo ocarani,i za pocetak napravili bar 50-ak slika!!U blizini nalazi se i prekrasna Westminster Abbey(mesto gde su krunisani ali i sahranjeni brojni Britanski vladari).Ovde nismo usli,vec smo je obili i islikali se sa svih strana.U blizini se nalazi London Aquarium,gde ulaznice nisu bile skupe,pa smo usli i odusevili se neverovatnim prizorima.Posto smo ujutru napravili sendvice i kafu(u termosu),seli smo na jednu od klupica u centrugde smo jeli i popili kafu i odmorili se.Ono sto je karakteristicno,to je da vas niko nece gledati,niti cete kome smetati.Jednostavno tamo je uobicajno da covek sa posla izadje na sred ulice i u odelu i kravati izvadi iz tasne sendvic i pojede ga!Nastavili smo peske do obliznjeg St.James Parka koji je predivan(za razliku od nasih parkova).
Uvece smo se vratili u apartman,a ja sam iskoristio priliku da odem do stadiona Celzija i obidjem njihov shoping centar(i naravno kupio malu loptu za uspomenu)!

Naredni dan,otisli smo do toliko hvaljenog(sa razlogom!)muzeja vostanih figura Madame Tussauds.Karta je bila cak 25 funti,a ako se uzme u paketu sa London Eye,onda 35 funti!
Stvarno mnogo,ali to smo pre polaska zacrtali da moramo videti pa kolko da kosta!
I to sa razlogom.Ovaj muzej je nesto najbolje sto sam video u zivotu(a bio sam u Barceloni,Atini,Becu...)Cak 5 prostorija sa po 20ak slavnih licnosti!Utrkivali smo se sa kim cemo se vise slikati.Na mene najveci utisak-a ko drugi nego Del Boy(Ser David Jason)!!!Tu su i Bekam,Tom Kruz,Dzenifer Aniston,Hitler,Carli Caplin...ma svi poznati!Nakon obilska ovih 5 prostorija mozete po izboru uci u neku vrstu kuce straha gde vas ,,napadaju’’zivi glumci(nije preporucljivo za osobe sa slabim srcem)! ;)
Na kraju idete u mini bioskop,gde puste sjajan 10-minutni crtani film,iz kojeg je poenta –ceni sebe jer si i ti na neki nacin poznata licnost!
Puni sjajnih utisaka nastavili smo put u najstariji muzej na svetu(!) British Museum,za koji je potrebno mnogo vremena(predmeti stari 1,8 miliona godina!)!Uz put smo jos videli i Piccadily Circus.
A kraj dana smo ja i cale docekali u lokalnom pabu ,,the Old Garagge’’!Odusevili smo se pabovima!Ta kucna atmosvera,lagana muzika,sjajni sank,stolice i stolovi,jako puno vrsta piva(!!)i veoma raznovrsno drustvo(od mladih devojaka pa do staraca preko 70!).Svi su tu i svi su raspolozeni,pa kako da odes kuci!Nazalost pabovi rade do 11!

Sledeci dan otisli smo do cuvene Buckhingam Palace,gde smo videli cuvenu smenu straze(znali smo da pocinje u 11.30)!Ona je danas kraljicin dom,a ispred nje pleni sjajni spomenik kraljici Viktoriji(njenom prvom stanovniku 1837.godine).Samo ispred ove palate i predivne baste vredi ostati ceo dan!Medjutim zbog manjka vremena i zelje da sto vise vidimo nastavili smo dalje i to prema London Eye-u!Vreme je bilo sjajno za tako nesto.Ova cuvena posmatracnica u obliku ogromnog kruga pruza neverovatni panoramski pogled na grad!Ima 32 kabine u kojoj stane do 25 ljudi,a vidi se i do 40 km daleko!!!
Zaista se vidi impresivan pogled na veliki grad od cak 9 miliona stanovnika!
Nakon toga,otisli smo do Soho-a(popularnog dela grada)i Kineske cetvrti.
To vece bilo je kolo Premier football league.Celzi je igrao na svom Stamford Bridge sa ekipom Reading.Karata u slobodnoj prodaji bilo je jako malo,i to po ceni od cak 65 funti!Toliko para nisam mogao da dam i ako obozavam fudbal(a posebno engleski!)Ipak,zelja mi je bila da odem bar ispred stadiona,da vidim atmosveru pre utakmice,a kasnije bih svratio u obliznji pab,da odgledam utakmicu!Ipak cudo!Par minuta pre utakmice prisla mi je starija zena i ponudila kartu za samo 10f.!!Mislio sam mozda je falsifikat,ali vredi rizikovati!,,He who dares wins’’! :D Usao sam na utakmicu i proveo nezaboravne trenutke zivota!To ipak ne vredi opisivati,treba doziveti!

Naredni dan,ipak docekasmo i tu Londonsku kisu.Samo je to pre podne padala,a svih ostalih dan bilo je lepo vreme!Ipak,nije nas sprecila da odemo do cuvenog obelezja grada-Tower Bridge-a,gde smo za male pare(6f)usli na most.Predivni most sagradjen je 1894.godine u neogotickom stilu,i sa njegovog vrha pruza cudesan pogled na znamenitosti grada!Videli smo i London Bridge(nista posebno),ali i druge mostove u gradu(ukupno ih je 10).Taj dan smo konacno otisli i do Oxford Street-a,te cuvene ulice po nenormalnim popustima,gde se npr.za 1 funtu da naci odlicna majica(neka snizenja su bila i do 80%)!Naravno ovo je odusevili pre svega moju sestru! :rolleyes: Dan smo nastavili u China Town-u gde smo u jednom od brojnih kineskih restorana za 5 f po osobi jeli sta hocemo i koliko god hocemo(od ponudjenih jela)sto je za London izuzetnom povoljno.Hrana inace nije jako skupa,a u supermarketima(Tesco npr)cene su kao kod nas,a i nize.

Sledeci dan obisli smo cuvenu tvrdjavu Tower of London.Da bi se cela obisla potreban je ceo dan!Predivna tvrdjava na Temzi najpoznatija je po zatvoru,ali imala je i slavniju proslost.Sluzila je i kao kraljevska palata,odbrani grada,gradski arsenal,riznica dragulja i kovanica novca u zemlji.U njoj se jos nalaze 8 gavrana,a prema verovanju ako oni je napuste,tvrdjava ce se srusiti!Ipak,nastavljamo pustolovine dalje i odlazimo do cuvenog Trafalgar Square-a.Ovo je najlepsi trg koji sam ikad video.Tu je i spomenik Nelsonu(koji je prvi pobedio Napoleona).Ovde se odrzavaju javne priredbe i skupovi,a tu su i spomenici 4 lava.Na severnoj strani trga nalazi se cuvena Nacional Galery,koja se jednostavno(bilo da vas zanima umetnost ili ne)ne sme propustiti.U njoj se nalaze oko 2300 slika podeljenih u 4 podrucja.Tu su najpoznatije slike sveta od najpoznatijih slikara(Rembrant,El Greko,Leonardo Da Vinci,Boticeli,Karavadjo,Velaskez...).Vece smo kao i svako drugo,proveli u pabu,uz utakmicu Mancester Siti-Arsenal,i sjajno drustvo(i pivo).I to je dozivljaj.Vecina je navijala za Arsenal,pa kad je pao gol,imao sam osecaj da sam na stadionu!Jednostavno-uzivancija! :)

Dosao je i poslednji dan.Nakon dorucka,obisli smo(ali samo spolja) Kensington Palace,gde i danas cesto borave clanovi kraljevske porodice.Nalazi se na zapadu Londona,i u nenoj blizni zive bogatasi.Oko nje nalazi se Kensington garden,prelepa basta.Nastavili smo put do jednog od najlepsih parkova na svetu Hyde Park.Ovaj park nikog ne ostavlja ravnodusnim.Jako puno zelenila,jezero,brojni rekreativci,koji igraju fudbal,ragbi ili samo dzogiraju,bogatstvo u flori i fauni,sve vas to opusta i daje osecaj zadovoljstva.Posto englezi puno rade,subotu i nedelju iskoriste za porodicni odlazak u neki od parkova,gde provode ceo dan!Obisli smo i Royal Albert Hol,mesto gde su cesti koncerti i razne manifestacije i sjajni spomenik Albertu.Spolja izgleda fantasticno,a tek unutra...Dan smo zavrsili videvsi Marble Arch,i naravno jos jednom kupovinom u Oxford Street-u raznih poklona i suvenira.
Nazalost u nedelju 3.januara rano ujutru morali smo nazad letom sa aerodroma Luton za Zagreb. :huh:

Koliko sam bio odusevljen Londonom,pre svega njegovom lepotom,raznovrscoscu,velicinom,ocuvanoscu,tradicijom,pabovima,znamenitostima,ku
lturom,opustencijom,...nazalost toliko sam bio i razocaran sto se vracam u surovu stvarnost!

Jednostavno London je tesko opistati,posebno ne ovako brzo,treba ga doziveti!!!

Vladimir Bukvic

#2 net024.troyman

net024.troyman
  • Members
  • 168 posts

Posted 08 February 2008 - 14:31

:rolleyes:

lepo si se proveo vladimire.

Edited by net024.troyman, 08 February 2008 - 14:32.


#3 wlade

wlade
  • Members
  • 16 posts

Posted 08 February 2008 - 15:03

jesam,veruj mi...danas mi jos izasla fotka u novosadskim novinama 24 casa... :rolleyes: ,moram malo da se popularizujem:) :huh:
pozdrav

#4 Thanatos

Thanatos
  • Banned
  • 949 posts

Posted 08 February 2008 - 21:06

Lijepo, ali sve je lijepo sto kratko traje...
Tako je uvijek sa putovanjima :rolleyes: ...
Cim malo ostanes duze nadjes i one lose strane. Znam to po osobnom iskustvu i sto se tice Londona i jos nekih 'vecih' gradova.

#5 partone

partone
  • Members
  • 111 posts

Posted 16 February 2008 - 23:46

Lepo....ali propustio si ono najlepse po meni....srce Londona...Brick Lane, Camden , Portobelo road....
sledeci put obavezno, sa naglaskom na Brick Lane...:rolleyes:

Posted Image

Posted Image