Jump to content

Photo
- - - - -

Brodovi

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
26 replies to this topic

#16 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 26 March 2008 - 12:07

Imas primer iz Vijetnama.Bombardovali su bez uspeha neki most mesecima a onda ga je New Jersey razbucao za 20 minuta.

Ne nadjoh most medju njegovim metama u Vijetnamu, ali nadjoh ovaj most gde su laserski vodjene bombe odradile posao.

edit: Nemojte da me shvatite pogresno, ja sam veliki fan BB-ova, samo mislim da nisu dovoljno efikasni za moderno ratovanje.

Edited by Artur Dent, 26 March 2008 - 12:08.

#17 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 15 April 2008 - 12:41

Na danasnji dan. Titanik potonuo 15. aprila 1912, u 02:20
Posted Image

#18 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 16 April 2008 - 09:36

Bila sinoc emisija na VIASAT History o Balardovom otkrivanju olupine, kako je radio za US NAVY na potrazi za nekim potonulim nuklearnim podmornicama, uz uslov da koristi tu opremu za svoja istrazivanja, pa je tako nasao i Titanik.

#19 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 29 April 2008 - 04:57

Zadnjih su godina uspesno locirane i olupine Bismarca i Tirpiza.Nisam siguran da li su pronasli i Jamato.

#20 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 07 October 2008 - 00:00

Nego, ljudi, kad vec pokrenuste ovu dobru temu, mene zanima da li je trac ili istina da su Japanci tokom rata eksperimentalisali sa lansiranjem malih aviona i sa podmornica? Tj. sa podmornicama koje su, kad izrone, mogle da sluze kao nosaci aviona? Znam da zvuci suludo, ali mi je to pricao jedan britanski kolega u pabu, pa me zbilja interesuje da li je to bio cisti leg-pulling ili ima nekog zrnca istine...

Nije vic. Imali su, napravili podmornicu koja je nosila dva hidroaviona sposobna za bombardovanje. Zadatak je bio da se napadne i bombarduje Panamski kanal. Izgradjeno ih je nekoliko, za dve sam siguran. Samo, nisu bile klasicni nosaci aviona, u smislu da sa njihove palube uzlecu avioni; naprosto bi ih spustale dizalicama u more, odakle bi poletali i, kada se i ako vrate, isto tako pokupili. Inace, jesu imale hangar za smestaj, mehanicare itd...

#21 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 07 October 2008 - 20:08

Prvi put čujem da ratni brod može bit i lep. :ph34r: Ali što da ne, stvar ukusa. Meni su svi oni samo manji ili više impresivni (naročito nosači aviona), ali nikad lepi. Možda zato što sam, kao nekadašnji jedriličar, pristrasan i samo kad vidim ovakvo nešto na vodi ostajem bez teksta. :)

Kad su već pomenuti hidrovaioni, da li neko zna gde mogu dobiti detaljne podatke o američkom hidroavionu tipa "Catalina" iz II. svetskog rata? Za mene je taj leteći čamac jedan od najcool aviona ikad smišljenih i voleo bih da jednog dana napravim njegovu maketu.

Googlanjem pod "Catalina, hydroplane" dobijam samo nekakve linkove za trke motornih čamaca tipa "hydroplane" (???), dečje igračke i tek nekoliko fotografija "Cataline", ali bez ikakvih tehničkih podataka. Traženje pod "flying boats" daje više linkova, ali to nije kategorija "Cataline", mada je izuzetno zanimljiva oblast.

Našao sam i više sajtova ljubitelja i poštovalaca Cataline (pod "PBY Catalina"), ali nigde nisam mogao da nađem dovoljno dobre planove za izradu makete.

#22 Klotzen

Klotzen
  • Members
  • 1,405 posts

Posted 07 October 2008 - 20:31

@Mashinovodja

evo ovde ukratko:

http://www.drugisvet...p?Page=catalina

a za detaljnije stranice na engleskom stavi u guglu PBY Catalina i dobićeš milion sajtova.

A za ljubitelje Jamatoa preporučujem film Jamato (Yamato) ili na japanskom "Otoko-tachi no Yamato". Što se tiče olupine ona je pronađena još 1985. godine jel je on potonuo relativno blizu kopna.

#23 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 07 October 2008 - 21:58

Našao sam i više sajtova ljubitelja i poštovalaca Cataline (pod "PBY Catalina"), ali nigde nisam mogao da nađem dovoljno dobre planove za izradu makete.

Verovao ili ne ali ima josh tih cuda koja lete.Skoro sam gledao da ih koriste na Aljasci za snabdevanje.

#24 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 08 October 2008 - 08:29

@Mashinovodja

evo ovde ukratko:

http://www.drugisvet...p?Page=catalina

a za detaljnije stranice na engleskom stavi u guglu PBY Catalina i dobićeš milion sajtova.

Ma, probao sam sve to, ali nigde preciznijeg plana koji bi bio upotrebljiv za izradu makete. Sigurno bih mogao da nešto skrpim samo na osnovu slika, ali u najboljem slučaju dobio bih nešto što prilično liči na Catalinu, ali samo kad ga gledaš iz aviona. :)

Razmišljam da pokušam po muzejima. Neki od njih sigurno ima originalne digitalizovane nacrte, samo je pitanje da li hoće da ih objave. Valjda posle toliko godina to više nije vojna tajna... :ph34r:

#25 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 08 October 2008 - 08:47

Verovao ili ne ali ima josh tih cuda koja lete.Skoro sam gledao da ih koriste na Aljasci za snabdevanje.

Što samo dokazuje odličan početni koncept. Normalno da odgovara za Aljasku: nema baš mnogo aerodroma, ali zato priličan broj zaklonjenih zaliva i uvala, savršenih za uzletanje i sletanje.

Izgleda da su se danas hidroavioni zadržali jedino u takvim okruženjima: velike razdaljine, malo aerodroma, relativno mala naselja, na ili u blizini veoma dugačke obale.

#26 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 10 October 2008 - 23:10

Ma, probao sam sve to, ali nigde preciznijeg plana koji bi bio upotrebljiv za izradu makete. Sigurno bih mogao da nešto skrpim samo na osnovu slika, ali u najboljem slučaju dobio bih nešto što prilično liči na Catalinu, ali samo kad ga gledaš iz aviona. :D

Razmišljam da pokušam po muzejima. Neki od njih sigurno ima originalne digitalizovane nacrte, samo je pitanje da li hoće da ih objave. Valjda posle toliko godina to više nije vojna tajna... :)

Imas u Narodnoj biblioteci u Bg, knjiga se zove Vazduhoplovno modelarstvo , prevod sa ruskog, izdanje 1947.godine, Tehnicka knjiga, SAVRSENE NACRTE za izradu makete, na veliko formatu, radjene za vreme kada su ljudi znali da prave makete :ph34r: , kada nije bilo Revell-a, itd, itd... Tu je i Katalina, i to bas...

#27 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 29 October 2008 - 13:47

Imas u Narodnoj biblioteci u Bg, knjiga se zove Vazduhoplovno modelarstvo , prevod sa ruskog, izdanje 1947.godine, Tehnicka knjiga, SAVRSENE NACRTE za izradu makete, na veliko formatu, radjene za vreme kada su ljudi znali da prave makete :ph34r: , kada nije bilo Revell-a, itd, itd... Tu je i Katalina, i to bas...

Hvala! Hvala! Hvala! :) Nisam dugo virnuo na ovaj topik, pa se tek sada zahvaljujem.

Ali da kod Rusa tražim nacrte za američki avion, toga se nikad ne bih setio! :D Toliko smo navikli da čega nema na Internetu-nema nigde, da smo sasvim zaboravili na dobru staru biblioteku.

Baš sam se pitao gde su nestale sve one silne knjige s nacrtima kojih sam kao klinac viđao po knjižarama. Bilo je tu aviona, automobila, brodova, lokomotiva, sećam se čak i krojeva za balone na topli vazduh. I ništa plastika, sve samo ručno oblikovano drvo, furnir i flis-papir.
Uopšte mi nije palo napamet da se u Narodnoj biblioteci čuva barem po jedan primerak svake ikad izdate knjige u Srbiji, samo treba potražiti.