Jump to content


Photo
- - - - -

Brodovi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
26 replies to this topic

#1 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 03 February 2008 - 08:29

Da malo odmorimo od politike

Jedan od najlepsih brodova je napravljen u Japanu i pre par godina uspesno su locirani ostatci istog.
Bojni brod Yamato je u svoje vreme bio savrsenstvo tehnike i najveci bojni brod ikada napravljen.Sa deplasmanom od 72,800t i glavnom artiljerijom od 18.1 in prevazisao je sve brodove iz iste generacije.Samo dva broda iz ove kalase su napravljena ali su se pokazali kao beskorisni u ratnim operacijama.Drugi je bio "Musashi ".
Na zalost oba broda su unistena tokom WWII i danas nisu dostupni posetiocima kao na primer Missouri.Americka mornarica je 80tih reaktivirala 4 bojna broda ali su isti u 90tim stavljeni u penziju zbog troskova odrzavanja.Definitivno najlepsi brodovi ikada napravljeni samo sto danas zbog troskova nijedna mornarica ih nema u naoruzanju.

Attached Files


Edited by MAGRIPA65, 03 February 2008 - 08:31.


#2 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 03 February 2008 - 11:54

Ako se ne varam, trebao je i treci da bude napravljen ali je pretvoren u nosac aviona, mislim da se zvao Shinano.

#3 marko023

marko023
  • Members
  • 355 posts

Posted 03 February 2008 - 14:50

Jedan od najlepsih brodova je napravljen u Japanu i pre par godina uspesno su locirani ostatci istog.
Bojni brod Yamato je u svoje vreme bio savrsenstvo tehnike i najveci bojni brod ikada napravljen.


prelepi su.
offtopic: uvek kad cujem Yamato setim se Starcraft-a! :rolleyes:

#4 garrincha

garrincha
  • Members
  • 26 posts

Posted 27 February 2008 - 11:12

nema do podmornica

#5 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 28 February 2008 - 14:59

...

Nema do avijacije i raketa.

...

#6 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 12 March 2008 - 15:41

Ako se ne varam, trebao je i treci da bude napravljen ali je pretvoren u nosac aviona, mislim da se zvao Shinano.

Da je u Japanu bilo pameti pa da ni ova dva nisu gradjeni, umesto njih su mogli 4 flotna nosaca aviona da naprave.

#7 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 12 March 2008 - 15:43

Da je u Japanu bilo pameti pa da ni ova dva nisu gradjeni, umesto njih su mogli 4 flotna nosaca aviona da naprave.

pa napravili su oni 4 tokom rata ali je problem sto su u SAD napravili 40.Inace moguce je da ovi brodovi ponovo postanu aktuelni.US Navy je pocela sa testiranjem novih topova koji imaju domet od oko 370km.

Edited by MAGRIPA65, 12 March 2008 - 16:16.


#8 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 13 March 2008 - 08:12

pa napravili su oni 4 tokom rata ali je problem sto su u SAD napravili 40.

Da, ali da su mogli da imaju 4 flotna nosaca vise vec za Midvej. S druge strane, meni je drago sto nisu, posto bi tako rat duze trajao, a i ne bi bila napravljena ova dva divna broda.

Inace moguce je da ovi brodovi ponovo postanu aktuelni.US Navy je pocela sa testiranjem novih topova koji imaju domet od oko 370km.


Zar u pomorskom ratovanju nisu topovi jos pre 30 godina izgubili trku sa raketama?

#9 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 16 March 2008 - 22:13

Nego, ljudi, kad vec pokrenuste ovu dobru temu, mene zanima da li je trac ili istina da su Japanci tokom rata eksperimentalisali sa lansiranjem malih aviona i sa podmornica? Tj. sa podmornicama koje su, kad izrone, mogle da sluze kao nosaci aviona? Znam da zvuci suludo, ali mi je to pricao jedan britanski kolega u pabu, pa me zbilja interesuje da li je to bio cisti leg-pulling ili ima nekog zrnca istine...

#10 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 16 March 2008 - 23:32

Zar u pomorskom ratovanju nisu topovi jos pre 30 godina izgubili trku sa raketama?



Ma jok
Brod vs brod - to moze sa raketama, ali ako treba demonstrirati silu po kopnu - tu je brodska artiljerija nenadmasna...

#11 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 March 2008 - 00:00

Da, ali da su mogli da imaju 4 flotna nosaca vise vec za Midvej. S druge strane, meni je drago sto nisu, posto bi tako rat duze trajao, a i ne bi bila napravljena ova dva divna broda.
Zar u pomorskom ratovanju nisu topovi jos pre 30 godina izgubili trku sa raketama?

Bojni su brodovi zapravo izgubili trku sa nosacima aviona koji su mogli da izvrse napad pre nego sto sami dodju pod udar artiljerije.Medjutim ako se ovaj novi razvoj artiljerije pokaze uspesnim nije nemoguce da se neki od tih brodova ponovo vrate u sluzbu opremljeni savremenom artiljerijom.Kao sto je Jr rekao kada se radi podrsci iskrcavanjima bojni brodovi su se pokazali kao nezamenljivi ali je cena njihovog odrzavanja frapantna pa su iz tog razloga povuceni iz upotrebe.

Nego, ljudi, kad vec pokrenuste ovu dobru temu, mene zanima da li je trac ili istina da su Japanci tokom rata eksperimentalisali sa lansiranjem malih aviona i sa podmornica? Tj. sa podmornicama koje su, kad izrone, mogle da sluze kao nosaci aviona? Znam da zvuci suludo, ali mi je to pricao jedan britanski kolega u pabu, pa me zbilja interesuje da li je to bio cisti leg-pulling ili ima nekog zrnca istine...

Zapravo originalna ideja je Nemacka a pred kraj rata je prosledjena Japanu.Nemci su ekserimentisali sa podmornicama nosacima u cilju napada na ciljeve u SAD.Kasnije su i SAD i SSSR imali slicne projekte ali sve je ostalo na tablama za crtanje.Mislim da je to obradjeno u dokumentarcu Hitler’s plan to bomb NY koji je radio BBC.

Edited by MAGRIPA65, 17 March 2008 - 00:01.


#12 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 20 March 2008 - 15:33

Nego, ljudi, kad vec pokrenuste ovu dobru temu, mene zanima da li je trac ili istina da su Japanci tokom rata eksperimentalisali sa lansiranjem malih aviona i sa podmornica? Tj. sa podmornicama koje su, kad izrone, mogle da sluze kao nosaci aviona? Znam da zvuci suludo, ali mi je to pricao jedan britanski kolega u pabu, pa me zbilja interesuje da li je to bio cisti leg-pulling ili ima nekog zrnca istine...

Japanci su u WWII redovno koristili takve podmornice, vecina je mogla da nosi jedan ili dva aviona, a klasa I-400 cak tri. Imas ovde informativan clanak.

#13 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 20 March 2008 - 15:36

Ma jok
Brod vs brod - to moze sa raketama, ali ako treba demonstrirati silu po kopnu - tu je brodska artiljerija nenadmasna...

Jebemliga, zar tu ne bi trebalo da se racuna da li ces da izrucis (stagod da ti je cilj) vise nepreciznih topovskih projektila ili manje preciznih krstarecih raketa? Doduse, sa precision guided artillery stvar se mozda opet pomera ka topovima.

#14 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 20 March 2008 - 20:41

Jebemliga, zar tu ne bi trebalo da se racuna da li ces da izrucis (stagod da ti je cilj) vise nepreciznih topovskih projektila ili manje preciznih krstarecih raketa? Doduse, sa precision guided artillery stvar se mozda opet pomera ka topovima.


Mnogo CNNa
Ne postoji nista sto se moze porediti sa moci BS-a

jednostava matematika kaze da za sat vremena BS klase Iowa moze da ispali cca 2 MILIONA kg projektila na protivnika (racunajuci samo 16" i 5" artiljeriju.

AKo bi se svih 6 brodova iz te klase deaktivirali, za sat vremena bi napravili vece razaranje ( 12.000 Tona! ) nego sto je napravilo kompletno saveznicko vazduhoplovstvo u pripremi za Dan-D kad je 6340 aviona bacilo 11000 tona bombi!

#15 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 20 March 2008 - 20:50

Imas primer iz Vijetnama.Bombardovali su bez uspeha neki most mesecima a onda ga je New Jersey razbucao za 20 minuta.