Jump to content


Photo
- - - - -

Upaljena svetla i danju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
66 replies to this topic

#1 synn

synn
  • Members
  • 12 posts

Posted 02 February 2008 - 14:31

Zanima me da li Vi palite oborena svetla preko dana, iako to za sad nije obavezno zakonom?

Ako je odgovor DA, zeleo bih da znam razlog. A ako je odgovor NE, takodje bih voleo da cujem razlog.

U novom zakonu o bezbednosti saobracaja, bice obavezno paliti svetla bez obzira na vidljivost, i doba dana. Hvala Vam unapred na odgovorima.

#2 madamov

madamov
  • Members
  • 127 posts

Posted 02 February 2008 - 14:55

Zanima me da li Vi palite oborena svetla preko dana, iako to za sad nije obavezno zakonom?

Po gradu ne, ali kada putujem negde da. Zašto? Pa da me bolje vide drugi učesnici u saobraćaju.

#3 marko023

marko023
  • Members
  • 355 posts

Posted 02 February 2008 - 15:48

ja palim poziciju uvek kad pada kisa, sneg, nebitno od doba dana.
A zasto? madamov je lepo rekao.

#4 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 02 February 2008 - 18:10

Ja palim kada sam na putu van grada , posebno u Srbiji da me bolje vide oni koji mi idu u susret i one budale sto preticu tamo gde ne treba. Auto mi je srebrne boje i nije bas preterano uocljiv tako da drzim upaljene farove zbog svoje bezbednosti. Po gradu isto upalim poziciju ako je lose vreme (kisa,sneg).
U prolece 2006 sam isao na jedan dan iz Beograda u Sombor. Dan je bio suncan i ja , naravno , sa upaljenim farovima. Zaustavi me panduracija i hoce da mi pisu kaznu 2000 dinara jer drzim upaljena svetla danju !!! Objasnim im zasto to radim , sloze se oni da je to sve ok , ali....po nasem zakonu kazu da je zabranjeno i da moram da ih ugasim. Nisu mi pisali prijavu niti sam im bilo sta platio , bili su ok momci , ali sam se iznenadio da je jedino kod nas to zakonom zabranjeno iako je u ostatku Evrope upravo suprotno...OBAVEZNO.
Opet se Srbi prave najpametniji. Nadam se da ce uskoro i nase zakone da prilagode evropskim.

Pozdrav

#5 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 02 February 2008 - 18:47

@amsterdamer, mozda si imao upaljenu "poziciju" bez kratkih svjetala (oborenih)?


kod nas je obavezno i po danu i po noci, a nedavno su austrijanci radili istrazivanje i dosli do zakljucka da upaljena svjetla povecavaju uocljivost drugih auta, ali smanjuju uocljivost pjesaka (valjda jer ovi ne svjetle)

#6 tedeo

tedeo
  • Members
  • 13 posts

Posted 02 February 2008 - 19:20

..pa posto imam Xenon-farove kojima tzv. (prevedeno sa Nemackog) "toplo paljenje" dosta smanjuje vek trajanja, ja sam tu dilemu resio tako sto sam aktivirao opciju da mi se farovi odmah pale pri startovanju automobila. Tako da celo vreme vozim sa upaljenim svetlima bez obzira na uslove (kisa, sneg, sunce, itd.)
E sad sto se same teme tice, moram priznati da sam PRO&CONTRA u isto vreme. Sa jedne strane vidljivost auta sa upaljenim farovima je u svakom slucaju bolja, pogotovu ako se krece nekim magistralnim putem, ili po nekim vuko**binama. Na auto putu mi je sve jedno.
A opet sa druge strane, ta upaljena svetla (da izuzmem glasne "topove", jer su u Nemackoj na index-u) su nama motoristima jedina opcija za bolje uocavanje, posto ionaku malu siluetu imamo. Nekada si u koloni automobila, koja je dolazila iz suprotnog smera, odmah primecivao motoristu zbog upaljenih farova. Sada te prednosti nema vise, jer automobili sa "ON" svetlima vizuelno "gutaju" motor. Ostaje samo jos ona "loud pipes save lives" :rolleyes:

Znaci gledano kroz "Auto" naocare - ZA
sa gledista motocikliste - NE

#7 bsbsbsbs

bsbsbsbs
  • Members
  • 108 posts

Posted 02 February 2008 - 20:35

Ja palim kada sam na putu van grada , posebno u Srbiji da me bolje vide oni koji mi idu u susret i one budale sto preticu tamo gde ne treba. Auto mi je srebrne boje i nije bas preterano uocljiv tako da drzim upaljene farove zbog svoje bezbednosti. Po gradu isto upalim poziciju ako je lose vreme (kisa,sneg).
U prolece 2006 sam isao na jedan dan iz Beograda u Sombor. Dan je bio suncan i ja , naravno , sa upaljenim farovima. Zaustavi me panduracija i hoce da mi pisu kaznu 2000 dinara jer drzim upaljena svetla danju !!! Objasnim im zasto to radim , sloze se oni da je to sve ok , ali....po nasem zakonu kazu da je zabranjeno i da moram da ih ugasim. Nisu mi pisali prijavu niti sam im bilo sta platio , bili su ok momci , ali sam se iznenadio da je jedino kod nas to zakonom zabranjeno iako je u ostatku Evrope upravo suprotno...OBAVEZNO.
Opet se Srbi prave najpametniji. Nadam se da ce uskoro i nase zakone da prilagode evropskim.

Pozdrav


Nije tacno da je po nasem zakonu zabranjeno ukljucivati svetla tokom dana. Panduri su probali da te navuku na foru da ti uzmu novac! :rolleyes:


DA! Imam ukljucena svetla tokom dana i u gradu i van! Nema negativnih efekata, samo pozitivnih! (Ako zanemarimo to sto mi auto trosi 1L vise na 10.000km)


Inace, procitao sam negde da ce valjda od 2011. u EU biti obavezno da se ukljuce svetla tokom dana, sta vise, proizvodjacima ce da propisu ugradnju ''dnevnih'' svetala, nesto izmedju pozicionih i oborenih.

#8 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 03 February 2008 - 01:59

@amsterdamer, mozda si imao upaljenu "poziciju" bez kratkih svjetala (oborenih)?


kod nas je obavezno i po danu i po noci, a nedavno su austrijanci radili istrazivanje i dosli do zakljucka da upaljena svjetla povecavaju uocljivost drugih auta, ali smanjuju uocljivost pjesaka (valjda jer ovi ne svjetle)


Ne ne...bas su bila upaljena klasicna oborena svetla. Moguce je da su ta dvojica hteli da me navuku , ali ne padam ja na pandurske fore cak i onda kada znam da nisam u pravu , nego se trudim da isteram svoje koliko god mogu. U glavnom ih smorim pa me puste
Mada ovde u NL to ne smem da radim , mogu jos i da me uhapse :rolleyes:

Ma na autoputevima me boli uvo. Problem su magistralni putevi posebno kada neko iz suprotnog smera krene u preticanje , pa jos ako mu sunce bije u soferku...cao zdravo.

Edited by Amsterdamer, 03 February 2008 - 02:03.


#9 Tracker

Tracker
  • Members
  • 303 posts

Posted 03 February 2008 - 08:50

Svetla palim redovno - i leti i zimi, po svakoj klimi - i po gradu, i po suncu.
A razlog je valjda taj sto ne moze da skodi, a i ako zapadni svet to moze da sprovede u zakonsku obavezu onda je valjda dobro, pa zasto ja ne bih mogao na dobrovoljnoj osnovi da se pravim Englez. :rolleyes:

#10 nesha taxista

nesha taxista
  • Members
  • 678 posts

Posted 03 February 2008 - 15:14

Kad je oblačno držim upaljenu poziciju, a ako krene kiša onda i oborena svetla.

#11 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 03 February 2008 - 17:17

Kad je oblačno držim upaljenu poziciju, a ako krene kiša onda i oborena svetla.


A kad padne noć ? :rolleyes:

#12 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 05 February 2008 - 09:56

Ja vozim već desetak godina stalno sa upaljenim svetlima, a od 2004 je to obavezno u CZ. To je sasvim OK, bolje me vide na putu i ja bolje vidim ostale automobile. Uvek mi je smešno kad mi u Srbiji ili u CG ablenduju da me upozore da mi gore svetla. Nestaće struje valjda ili će se potrošiti baterije... :rolleyes:

#13 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 05 February 2008 - 10:09

smanjuju uocljivost pjesaka (valjda jer ovi ne svjetle)

Ovo je strašna istina s kojom bi trebalo nešto napraviti. S upaljenim svjetlima vozim oduvijek, ostala mi navika iz Skandinavije. Veoma pomaže.
Jednom mi se dogodilo da me Slovak na granici htio kazniti što svijetlim. :rolleyes:

#14 fancy

fancy
  • Members
  • 7,551 posts

Posted 05 February 2008 - 15:18

Zanima me da li Vi palite oborena svetla preko dana, iako to za sad nije obavezno zakonom?

Ako je odgovor DA, zeleo bih da znam razlog. A ako je odgovor NE, takodje bih voleo da cujem razlog.

U novom zakonu o bezbednosti saobracaja, bice obavezno paliti svetla bez obzira na vidljivost, i doba dana. Hvala Vam unapred na odgovorima.

Uvek su mi upaljena srednja, i to iz 2 vrlo prozaična razloga:
1. Zbog vožnje u CG. Tamo je po zakonu obavezno, a pošto tu pravim značajnu kilometražu - da mi uđe u naviku.
2. Preko dana često nosim naočare za sunce, i uz upaljena svetla su mi uočljiviji instrumenti na tabli :rolleyes:

#15 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 05 February 2008 - 20:56

Upaljena uvijek, prije svega da ne platim kaznu posto je u HR obavezno. I neupitno se bolje vide drugi sudionici u prometu. Neizrecivo me zivcira kad na autoputu iza mene juri neki auto, pa jos neutralne boje, a nema upaljena svjetla - jedva je vidljiv.