Jump to content

Photo
- - - - -

Žene i nauka

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
13 replies to this topic

#1 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 28 January 2008 - 01:46

Study reveals sex bias in science
18 January 2008
Magazine issue 2639
If you thought the glass ceiling for female scientists had been shattered, think again. Women are more likely to have their research published if the referees who peer review their work are unaware of their gender, a new study suggests.

It has long been suspected that "single-blind" peer review - in which reviewers know a researcher's identity but not vice versa - can lead to bias. Gender, nationality and nepotism have also been identified as biasing factors in the application process for research fellowships.

Some suggest that double-blind peer review, in which neither side knows the other's identity, would be a fairer system. To find out if this is true, Amber Budden at the University of Toronto in Canada and her colleagues looked at the gender of the authors of papers accepted by Behavioural Ecology before and after it switched to double-blind peer review in 2001.

Naravno, ovo nije prva studija ovog tipa, no, i ovog puta se pokazuje da je polozaj zena i u nauci problematican, kao i u mnogim ostalim segmentima drustva. Ono sto mene iznenadjuje je da se ovde ipak radi o verovatno najobrazovanijem delu drustva, pa je i pored toga sovinizam i dalje prisutan.

#2 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 30 January 2008 - 09:35

S tim sto se percepcija znacaja ovog biasa direktno kosi sa percepcijama drugih relevantnih biasa, sto i jeste razlog zasto je o tome tako tesko govoriti. Naime, dobar deo problematicnog ponasanja muskaraca kao recenzenata/urednika/direktora/etc. potice iz kulturnih predrasuda, ponajvise na Dalekom istoku i u islamskom svetu (ali ubedljivo najvise u Japanu i Kini) - sto kad neko otvoreno kaze, ne moze da ne popije etiketu da je rasista, evrocentrista, itd. isl.

#3 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 30 January 2008 - 10:29

Ono sto mene iznenadjuje je da se ovde ipak radi o verovatno najobrazovanijem delu drustva, pa je i pored toga sovinizam i dalje prisutan.

Ehh, a mene baš to ne čudi. Poznato je, da su baš neki tamo profe i doktori najveći 'branioci muških barjaka'. Sve u svemu, uglavnom čudaci, navikli na neki svoj život i svet, pa im teško pada, kad u taj svet prodre žensko biće. Pa onda još i šok, da je neka žena unatoč tome, da je predviđena za rađanje i opstanak vrste, dostigla jednako zapanjujuće rezultate i dokazala, da je (barem mentalno) ravnopravna muškarcu.. :huh: Nema goreg za okorele neženje sa iscepanom čarapom... :rolleyes:

Edited by Gogy, 30 January 2008 - 10:30.

#4 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 30 January 2008 - 11:14

jedina znanstvenica koja meni pada na pamet je ona zena Pijera Kirija, al da me ubijes, ne mogu se sjetit kako se zvala

#5 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 30 January 2008 - 15:55

Ono sto mene iznenadjuje je da se ovde ipak radi o verovatno najobrazovanijem delu drustva, pa je i pored toga sovinizam i dalje prisutan.

Pa mene čak i ne iznenađuje.
Ipak su još uvek u ogromnoj većini podsvesti, bez obzira na obrazovanje itd, stvari tipa "u ženskom mozgu se nalaze centri za besomučnu kupovinu cipela, čuvanje male dece, tračarenje, modu, i slično, ne mogu one da naučne stvari baš dobro znaju kao muškarci".

#6 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 30 January 2008 - 16:33

Ehh, a mene baš to ne čudi. Poznato je, da su baš neki tamo profe i doktori najveći 'branioci muških barjaka'. Sve u svemu, uglavnom čudaci, navikli na neki svoj život i svet, pa im teško pada, kad u taj svet prodre žensko biće. Pa onda još i šok, da je neka žena unatoč tome, da je predviđena za rađanje i opstanak vrste, dostigla jednako zapanjujuće rezultate i dokazala, da je (barem mentalno) ravnopravna muškarcu.. :huh: Nema goreg za okorele neženje sa iscepanom čarapom... :rolleyes:

Sto je, uzgred budi receno, faktografski pogresan stereotip (izvinjavam se na pleonazmu), jer je svojevremeno uoci 2001. godine jedno istrazivanje (cini mi se popularnog casopisa physics World) potvrdilo da je, ako se dobro secam, 20 najznacajnijih fizicara 20. veka u proseku imalo vise brakova i u srednjem vise dece od proseka zemalja u kojima su ziveli i radili. Ne znam zasto, ali cini mi se da to moze biti slucaj i u drugim oblastima.

#7 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 30 January 2008 - 16:38

Naravno, ovo nije prva studija ovog tipa, no, i ovog puta se pokazuje da je polozaj zena i u nauci problematican, kao i u mnogim ostalim segmentima drustva. Ono sto mene iznenadjuje je da se ovde ipak radi o verovatno najobrazovanijem delu drustva, pa je i pored toga sovinizam i dalje prisutan.

Verovatno je ovo istrazivanje sprovedeno globalno, vise informacija o detaljima bi svakako pomoglo - problem sa pozitivistickim shvatanjem nauke uvek je i bio sto se liberalizam u njoj uzimao a priori, a kulturne razlike zanemarivale. Kad covek ode u posetu japanskom kolegi za vreme konferencije, gde veceru servira njegova supruga (takodje Ph.D., redovni profesor, itd. isl.), ali nema ni najmanje sanse da sedne sa nama za sto, niti da posle sedi u salonu kasnije od ponoci, onda je jasno da obrazovanje i evropsko poimanje liberalizma nema sa tim ikakve veze.

#8 LogicLevel

LogicLevel
  • Members
  • 770 posts

Posted 30 January 2008 - 20:53

Gender, nationality and nepotism have also been identified as biasing factors in the application process for research fellowships.

Ma sta kazes

#9 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 31 January 2008 - 05:39

Some suggest that double-blind peer review, in which neither side knows the other's identity, would be a fairer system.

Neretko se u metodologiji geografska lokacija eksperimenta ne moze zaobici (a odatle se lako zakljuci o kojoj se instituciji i timu radi). Kao medjuresenje je da licna imena autora idu samo inicijalom (da se pol ne moze "provaliti", osim ako se slucajno vec ne zna). (Obratno od starog i valjda napustenog sistema koji se koristio u Evropi, gde se u spisku literature sva licna imena skracuju na inicijal, osim zenskih).

#10 asrib56

asrib56
  • Members
  • 23 posts

Posted 02 February 2008 - 17:40

It's a mans world, it's a mans world but it be nothihg with out women.

James Brown. I zaista je tako

Mans world

#11 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 15 April 2008 - 00:47

Uf uf kolko sterotipa na jednom mestu ccccc.....

#12 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 15 April 2008 - 09:26

Mislim da je najveći problem što ti "visoko-naučni" krugovi (kao i mnoge druge varijacije tipa "uspešni biznismeni", "filmske zvezde" gde se svi "vole", a jedva čekaju da se neko okrene pa da ga pljunu) funkcionišu na nekakvoj elitističkoj (da ne kažem sektaškoj) osnovi, mnogo je sujete, karijerizma, jurnjave za titulama, priznanjima, Nobelovim nagradama, količinom objavljenih radova i citata...
Jednom sam negde pominjao konkretan slučaj doktoranta koji nije mogao da doktorira dok šefica katedre nije otišla u penziju, jer je njegov rad direktno opovrgavao njenu doktorsku tezu od pre 20-30 godina... a znamo za gomilu takvih slučajeva kroz istoriju, gde su "ugledni naučnici" bili glavni protivnici novih ideja koje su se kasnije ispostavljale "istorijskim" i na kojima se bazira današnja nauka...
A možda ima i nekih praktičnih razloga - nije lako racionalno razmišljati kada vam zgodna koleginica koja nema ništa ispod mantila dahće za vrat dok joj pokazujete beleške... :rolleyes: (ovo ja iz ličnog iskustva, doduše ne vrhunskog naučnika, ali iz vrhunske laboratorije)

#13 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 16 April 2008 - 04:44

Mislim da je najveći problem što ti "visoko-naučni" krugovi (kao i mnoge druge varijacije tipa "uspešni biznismeni", "filmske zvezde" gde se svi "vole", a jedva čekaju da se neko okrene pa da ga pljunu) funkcionišu na nekakvoj elitističkoj (da ne kažem sektaškoj) osnovi, mnogo je sujete, karijerizma, jurnjave za titulama, priznanjima, Nobelovim nagradama, količinom objavljenih radova i citata...
Jednom sam negde pominjao konkretan slučaj doktoranta koji nije mogao da doktorira dok šefica katedre nije otišla u penziju, jer je njegov rad direktno opovrgavao njenu doktorsku tezu od pre 20-30 godina... a znamo za gomilu takvih slučajeva kroz istoriju, gde su "ugledni naučnici" bili glavni protivnici novih ideja koje su se kasnije ispostavljale "istorijskim" i na kojima se bazira današnja nauka...
A možda ima i nekih praktičnih razloga - nije lako racionalno razmišljati kada vam zgodna koleginica koja nema ništa ispod mantila dahće za vrat dok joj pokazujete beleške... :huh: (ovo ja iz ličnog iskustva, doduše ne vrhunskog naučnika, ali iz vrhunske laboratorije)

Uvek sam voleo bele mantile :rolleyes:

#14 malifidel

malifidel
  • Members
  • 25 posts

Posted 19 May 2008 - 18:18

Svuda je gender bias prisutan, a sto je najgore, bar u Americi, najpodlozniji tome su najugledniji univerziteti. Bar je takav slucaj u hemiji, gde ja imam iskustva. Secam se da mi je kolega (koji je malo pre toga doktorirao na Stenfordu) pricao kako su nesto pre njegovog odlaska (2004. godina) primili prvu zenu kao redovnog profesora na Stenfordu na hemiji. Mada, ovakve studije nemaju bas nikakvog uticaja na stanje stvari, posto ce veliki broj profesora da vam kaze kako zene nisu bas za akademski rad, posto porodica i naucni rad ne idu bas zajedno (uz to ce napomenuti kako se razveo dva puta zbog nauke,...).

Samo jedna, simpaticna, pricica za kraj. Moj bivsi sef je bio na konferenciji u Japanu i proveli su ga kroz laboratoriju i profesor, kada ga je upoznao sa sekretaricom, mu kaze da je to treca sekretarica koju su unajmili te godine, posto su se prethodne dve udale za studente iz laboratorije. I onda je istakao kako, kad traze sekretarice, uvek se trude da unajme osobe koje bi bile dobre supruge, posto njegovi studenti skoro uopste ne izlaze iz laboratorije, te je sekretarica skoro jedina osoba zenskog pola sa kojom imaju stalni kontakt. Neizbezno, to dovodi do cestih brakova izmedju sekretarica i studenata.