Jump to content


Photo
- - - - -

Mrzite li klasiku?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 24 January 2008 - 23:34

beogradska filharmonija objavila je konkurs za najlepši literarni rad na temu
ZAŠTO NE VOLIM SRPSKU SAVREMENU UMETNIČKU MUZIKU

Zašto ne idem na koncerte srpske savremene umetničke muzike osim u slučajevima kada sam njen autor ja, moj rođak, blizak prijatelj ili ukoliko imam radnu obavezu da je pratim, a nisam uspeo/la da otvorim bolovanje?


pravo učešća na konkursu imaju samo članovi udruženja kompozitora srbije i profesori fakulteta muzičke umetnosti, a nagrada je 3000 evra

ovdašnja (malobrojna, ali mudro raspoređena) muzička elita, skandalizovana bačenom rukavicom, preduzela je pravedničku ofanzivu

među pitanjima koja se prirodno nameću, prednjači ono od najvišeg interesa - zašto samo SRPSKU?! pa valjda mrzimo i inostranu klasiku

gđa ljiljana ilić (muzički urednik Radio Beograda, u penziji) - KLIK - doduše se ograđuje ("ako sam dobro shvatila", kaže), ali poziva upomoć: "takav neargumentovan napad na srpsku muziku bez presedana je u našoj istoriji"

konačno, reagovao je i "vrh naše savremene umetničke muzike", oličen u institucijama čiji članovi jedini imaju pravo učešća na konkursu - upozoravajući da na repertoaru filharmonije uopšte ni nema srpske savremene umetničke muzike, a da ovim konkursom filharmonija ugrožava "ljudska prava muzičkih umetnika srbije"

---------------------

da li ni vi ne volite srpsku savremenu umetničku muziku?

ovde nema nagrada
samo prostor za lament nas malobrojnih, koji smo obrazovani, inteligentni, informisani, imamo pristup internetu, redovno peremo zube, delimo evropske vrednosti, preziremo radikale, plaćamo porez, i uopšte smo jedan mnogo fini svet
baš kao i muzički umetnici srbije

#2 Bebler

Bebler
  • Banned
  • 2,037 posts

Posted 26 January 2008 - 00:57

Jbt, a šta je to umetnička muzika? To mi zvuči kao čuvena kovanica - umetnička slika! :rolleyes:

#3 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 29 February 2008 - 11:26

verovatno postoji muzika koja nije umetnička, pa zato... da pitanje bude konkretno..
ne znam ništa o srpskoj savremenoj umetničkoj muzici, pa je i ne mrzim

znači, pazite kombinaciju pojmova
sprska:
savremena?
umetnička?
muzika?


p.s. Mioba, dopala mi se tvoja definicija mene.
s tim što sebe ubrajam i u muzičke umetnike Srbije, na moju veeeeeeliku nesreću

#4 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 29 February 2008 - 12:09

verovali ili ne, postoji nešto što se zove srpska, savremena, umetnička muzika
termin "umetnička" (art music) nije neki novum, u širokoj je upotrebi, kao pojam koji je širi od uobičajene reči "klasika" (koji bi trebalo da se odnosi na uveliko okončan period/epohu), i manje strog od takođe često korišćenog termina "ozbiljna muzika"

p.s. Mioba, dopala mi se tvoja definicija mene.
s tim što sebe ubrajam i u muzičke umetnike Srbije, na moju veeeeeeliku nesreću

podseti me, gde sam te definisala? :rolleyes:

#5 Glorfindel

Glorfindel
  • Members
  • 921 posts

Posted 29 February 2008 - 16:13

A sta cini uopste srpsku savremenu, umetnicku muziku?

#6 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 29 February 2008 - 16:17

kompozitori, izvođači, dvorane i publika. i poneki cd :rolleyes:

#7 odmor

odmor
  • Members
  • 543 posts

Posted 29 February 2008 - 16:25

Ma daj sta ste se uhvatili za definicije i gluposti, vazna je inicijativa u pitanju, koja ima za cilj da zatalasa mocvaru..

#8 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 29 February 2008 - 16:30

pa jel bilo značajnijeg talasanja? (ne računam besna pisma i saopštenja)

#9 odmor

odmor
  • Members
  • 543 posts

Posted 29 February 2008 - 17:11

pa jel bilo značajnijeg talasanja? (ne računam besna pisma i saopštenja)


Pojma nemam, verovatnonije, ali mislim da je namera dobra.

#10 Anadion

Anadion
  • Members
  • 481 posts

Posted 29 February 2008 - 21:08

U odnosu na to kakva je bila do pre nekoliko godina, beogradska filharmonija je danas extra. Secam se Milenkovicevog gostovanja 2000te i stresa koji je na sceni dozivljavao dok je orkestar vatrogasaca svirao pratnju. U medjuvremenu, filharmonija je uspela da dovede u red gudacku sekciju a dobili su i nove instrumente. Ono sto i dalje para usi je dosta los duvacki ansambl.

#11 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 05 March 2008 - 09:18

... malobrojnih, koji smo obrazovani, inteligentni, informisani, imamo pristup internetu, redovno peremo zube, delimo evropske vrednosti, preziremo radikale, plaćamo porez, i uopšte smo jedan mnogo fini svet
baš kao i muzički umetnici srbije


ništa lično, samo sam se pronašla :rolleyes:

#12 Glorfindel

Glorfindel
  • Members
  • 921 posts

Posted 05 March 2008 - 10:51

A oni sto nisu obrazovani, inteligentni, informisani, nemaju pristup internetu...
Za njih nije savremena (umetnicka) srpska muzika?

#13 ohbabyw

ohbabyw
  • Members
  • 2,208 posts

Posted 05 March 2008 - 11:37

ne bih da vređam...
mislila sam da nije za mene

#14 schneetzla

schneetzla
  • Members
  • 239 posts

Posted 19 July 2008 - 00:52

tasovac je retko lucidan covek sa na balkanu takodje retkom autoironijskom distancom.

#15 SC80

SC80
  • Members
  • 200 posts

Posted 04 August 2008 - 00:29

Zasto ne uloze tih 3 000 eura u neku pametniju inicijativu,recimo konkurs za novu kompoziciju ciji bi (ne)kvalitet glasao ceo orkestar? A mogla bi i publika da glasa?

I da to recimo bude godisnje takmicenje,tako da ima vise shansi da se sa vremenom se pojave i dobra dela ?