Jump to content


Photo
- - - - -

ne mogu da se skinem sa tableta za spavanje :(


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
38 replies to this topic

#16 pitanje111

pitanje111
  • Members
  • 58 posts

Posted 24 January 2008 - 23:41

Kako imaš probleme sa spavanjem a i već piješ lekove, potrebna je intervencija psihijatra, i verujem da bi započet posao trebalo dovršiti kod istog. U svakom slučaju bi trebalo da jasno kažeš baš evo ovako kako si ovde napisao. Naravno, uvek kada ti nešto nije jasno, traži da ti objasni dejstvo leka i šta možeš da očekuješ ubuduće, ako deluje na adekvatan način, kao i mogućnosti koje imaš ukoliko se lek pokaže kao nedeltvoran. Takodje, podeli i sa lekarom svoju volju za razgovorom.

pa idem kod njega jednom sedmicno ... pricao sam sa njim i koje probleme imam u porodici , i da studiram fax koji nije bio moj prvi izbor , i da bas nisam ni htio da zivim u gradu u kojem sam , i da mi je prije god dana umrla baka za koju sam bio nakvezaniji u porodici itd ...
mislim kaze mi on nesto kratko i to je to ...
trenutno pijem anti-depresiv malu dozu ujutro , neuroleptik 3 puta dnevno i demetrin (zamjena za xanax) uvece ...
on kaze da mi je prepisao lijekove koji ne stvaraju zavisnost i da sam se procistio od onog sto sam ranije pio ...
ali opet ni sa ovim sada lijekovima ne spavam dovoljno , niti vidim svrhu kako cu se moci skinuti sa njih ...

#17 pitanje111

pitanje111
  • Members
  • 58 posts

Posted 24 January 2008 - 23:44

Za ono sa prirodnim preparatima na bazi trava

krajem septembra sam 2 3 noci uspio da zaspem sa biljnim tabletama i minimalnom dozom lexiliuma i omnda je je jedna sitnica iznervirala i onda sam opet poceo da pijem sanval , trazem i lexilium ...

#18 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 24 January 2008 - 23:49

Mnogo crno gledas na stvari, to te ubija. U toj prici ne pomenu devojku?

#19 pitanje111

pitanje111
  • Members
  • 58 posts

Posted 24 January 2008 - 23:51

koju djevojku ?

#20 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 24 January 2008 - 23:59

Pa ono... osobe oko tebe najvise pomazu prevazilazenju psihickih problema, nemoj da svoj slucaj posmatras kao cisto biohemijski poremecaj.

Edited by rory, 25 January 2008 - 00:02.


#21 pitanje111

pitanje111
  • Members
  • 58 posts

Posted 25 January 2008 - 00:02

ali najgori je problem sto ne znam sta da radim sa sobom ni kako sebi da pomognem ....

#22 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 25 January 2008 - 00:14

Pa imas tu neke predloge - nov lekar, nov nacin zivota i novo drustvo a neko ce se valjda setiti jos necega. I izbaci reci "najgore" "problem" iz svog recnika i glave. Bori se protiv toga.

#23 Mr.Smith

Mr.Smith
  • Members
  • 3,104 posts

Posted 25 January 2008 - 01:29

Da probam da ti postavim stvari tako da je jasnije i tebi i drugima. Prvo, samo postavljanje ovakvog problema na forumu je odraz tvoje zelje da se pronadje resenje. To je dobro. Ono sto nije dobro je da ti verujes da ce to zaista da ti pruzi resenje. Ako to verujes, onda imas problem sa percepcijom realnosti (ako to veruje neko ko ti ovde odgovara, ima pogresno misljenje o tome kako izgleda naucna medicina). Sve sto mozes da uradis, imajuci u obzir ozbiljnost tvog problema, je da na kasicicu pruzas informacije, ili da otvaras poneko polje slagalice koja ima mnogo delova. Niko ozbiljan se ne bi usidio da pogadja koja je slika ispod te slagalice na osnovu dva ili tri otvorena polja. Umesto toga, neko ko je ozbiljan bi ti rekao da mora da sedne sa tobom, da prica sa tobom, da te pita pitanja, da cuje odgovore, da cuje kako odgovaras, da vidi kako izgledas dok odgovaras, da vidi na sta ne odgovaras, da vidi kako ozgledas dok izbegavas odgovor...mislim da shvatas u cemu je poenta. Interakcija je deo lecenja, a toga ovde gotovo da nema. Dakle, da ne gubimo mnogo vremena, odgovor na tvoje pitanje moze da ti da samo neko ko je u mogucnosti da otvori sva (ili gotovo sva) polja slagalice - sve ostalo je neozbiljno.

Ono sto mozes ovde da dobijes je podrska i poneki dobar savet. Imas nasu podrsku, dobro je sto vidjas lekara, odnosno psihijatra, a ono sto bih mogao da ti dam kao neobavezan savet je da, u slucaju kada je neki problem jako komplikovan, pored psihijatra koji te redovno vidja nije zgoreg ukljuciti i klinickog psihologa. Ukoliko procenis da ne napredujes kod jednog, probaj drugog psihijatra (ako ti bude trebao treci, onda je malo verovatno da problem lezi u nesposobnosti tih psihijatara da te lece i izlece, vec u tome da si 'razistentan' na takvu vrstu lecenja - to bi bio trenutak da se mozda proba i 'poslednja' opcija - nije u stvari poslednja, o tome ce ti vise reci tvoj psihijatar).

Sto se tvog problema sa spavanjem tice, on je deo opsteg, odnosno sireg problema. Ono sto smo pre znali je da psihijatrijski poremecaj, na primer depresija, moze prouzrokovati nesanicu. Ono sto danas znamo je da isto tako nesanica moze pokrenuti depresiju. Lecenje problema kakav je tvoj mora da ukljuci i lecenje nesanice, ali kao deo sveukupnog tretmana. Ako imas osecaj da tvoj psihijatar to zanemaruje, to vredi poterati malo jace, pa ces mi se javiti na PM za dalji savet. Posto nije u pitanju 'obicna' nesanica, ovde ne mozemo da raspravljamo specificne detalje, ali mozemo da uopsteno razgovaramo o problemu ovisnosti.

#24 mr@ki

mr@ki
  • Members
  • 1,080 posts

Posted 25 January 2008 - 04:19

I sam sam imao neki problem sa ankssioznoscu i nesanicom, pre odprilike 2 meseca...
Pisao sam vec o tome na temi o anksioznosti.Sve je pocelo tako sto sam poceo da drhtim, skoci mi puls i pritisak (inace nemam problema sa tim), i onda posle svega toga nekoliko noci jedva da sam spavao, jednostavno me je uhvatila neka panika, imao sam osecaj da cujem puls kako odzvanja kroz celo telo i umislio da mi nesto sa srcem nije u redu.Na kraju se ispostavilo da mi odjednom uzasno smeta kofein, cim bi popio kafu ili zeleni caj osetio bi te simptome (jos je sve to bilo povezano sa odlaskom kod nutricioniste i pocetkom dijete).Trebalo mi je nekoliko dana dok nisam otisao najpre kod lekara opste prakse koji me je dalje uputio internisti i psihologu...Kod mene je slucaj, ako tako mogu reci, bio laksi.Nisam bio depresivan vec samo uplasen za zdravlje.Mislim da je moja anksioznost nestala onog trenutka kad su mi obavili sve testove (labaratorijske analize, ultrazvuk srca i abdomena, snimanje pluca...) i utvrdili da nema nekih vecih problema.U medjuvremenu sam popricao sa psihologom, koja me je dalje poslala kod psihijatra da mi prepise lek.Prepisan mi je Ksalol (to je valjda isto sto i Xanax).Pio sam ga najvise 3 x 0.5 mg dnevno.Koliko mi je objasnjeno, to je jedan od retkih lekova tog tipa koje ljudi piju i nesmetano obavljaju svakodnevne aktivnosti, ali sve zavisi od osobe, meni se eto jako spavalo od njega...Jos uvek ga pijem, samo sad 2 x dnevno po 0.25 mg, vise ni ne osecam njegovo dejstvo, ali nisam smeo naglo prestati, trebace mi jos mesec dana dok ga skroz ne izbacim iz upotrebe...

Ja nisam strucan za ovu oblast kao Mr Smith i JFW ali ono sto ti mogu preporuciti je da ne uzimas lekove na svoju ruku, bez saveta lekara...Kad dodjes u situaciju da imas napade panike ili nesanicu probaj da sto manje mislis na to i radis nesto drugo sto bi ti zaokupilo paznju, citaj ili gledaj nesto, bavi se nekom fizickom aktivnoscu... bilo sta sto ti prija i od cega se bolje osecas.
Ne znam koliko su ozbiljni tvoji licni problemi, ali pored razgovora sa psihijatrima i psiholozima, dobro je razgovarati o tome i sa nekom tebi bliskom osobom kojoj verujes i sa kojom mozes podeliti sve svoje brige, strahove, probleme... pogotovo u trenutku kad te uhvati panika, depsesija, nesanica...
Ne zaboravi, sta god da te muci, nista nije neresivo, samo hrabro i strpljivo... :rolleyes:

Edited by mr@ki, 25 January 2008 - 04:23.


#25 DaVinchi

DaVinchi
  • Members
  • 134 posts

Posted 29 January 2008 - 15:23

Da li znate nekog dobro privatnog psihologa ili psihijatra u Beogradu? Ja imam ove slicne navedene probleme, i pijem neke lekove na svoju ruku. Pomazu mi ali ipak bih da to vidim s nekim strucnim licem?

#26 pitanje111

pitanje111
  • Members
  • 58 posts

Posted 31 January 2008 - 23:00

uh mene ovih dana muce razne strepnje i strahovi od bolesti , umisljanje simpotoma i onda strah da li ce se stvarno desiti :rolleyes: ...
jako lose :huh: ...
po nekoliko sati znam biti u panici i prestrasen hodati ulicom ili u kuci i trzati se i na najmanji sum i sa uzasom i strahom moliti boga da se nista ne desi ...
jako los osjecaj , neka zebnja me prozima grudima :) ...
trenutno sam jako uznemiren , taman se tokom dana sredim a onda na momenat me opet nesto izbaci iz takta i pocne opet ...
hodam po kuci ko izbezumljen jer ne znam sta da radim , imam jako lose raspolozenje i ne znam zasto me toliko more te crne slutnje ;) ...
i ne znam sta sam ja bogu zgrijesio da moram prolaziti kroz ovo , godine ptnje tokom odrastanja , napeta situacija u kuci , roditelji i sestra koji se uvijek svadjaju , uvijek neke ruzne rijeci , uvijek neki sokovi , uvijek losi komentari , nikad mira ...
stalno trazim neki mir a uhvati me za inat neka crna misao , plasim se da je sve gotovo i da mi nema spasa , ovo nije normalno u kakvoj sam ja porodici odrastao ...
trenutno sam ocajan , stalno me progone misli i crne slutnje nikako da ih se oslobodim , jedna ode druga dodje :D ...

#27 slepa_koka

slepa_koka
  • Members
  • 669 posts

Posted 31 January 2008 - 23:32

Prijatelju nije sve tako crno!
Pocni za pocetak da koristis -_- ;) :D :rolleyes: :) :huh:
Cuo sma nekad jednu kinesku poslovicu (bar su mi rekli da je kineska) :
Ako zelis da budes secan jedan dan onda se opij.
Ako zelis da budes srecan jednu godinu onda se ozeni.
Ako zelis da budes srecan ceo zivot onda gaji cvece.

Tj dozvoli da napism moj prevod: Ako zelis srecu moras sam stvarati nesto cemu ce da se divis.
Prema tome pocni, ne mora to da bude nesto veliko. Dovoljne su i male stvari. 0:) ;) 0:)

Edited by slepa_koka, 31 January 2008 - 23:35.


#28 neutral man

neutral man
  • Members
  • 17 posts

Posted 01 February 2008 - 00:06

uh mene ovih dana muce razne strepnje i strahovi od bolesti , umisljanje simpotoma i onda strah da li ce se stvarno desiti :rolleyes: ...
jako lose :huh: ...
po nekoliko sati znam biti u panici i prestrasen hodati ulicom ili u kuci i trzati se i na najmanji sum i sa uzasom i strahom moliti boga da se nista ne desi ...
jako los osjecaj , neka zebnja me prozima grudima :) ...
trenutno sam jako uznemiren , taman se tokom dana sredim a onda na momenat me opet nesto izbaci iz takta i pocne opet ...
hodam po kuci ko izbezumljen jer ne znam sta da radim , imam jako lose raspolozenje i ne znam zasto me toliko more te crne slutnje ;) ...
i ne znam sta sam ja bogu zgrijesio da moram prolaziti kroz ovo , godine ptnje tokom odrastanja , napeta situacija u kuci , roditelji i sestra koji se uvijek svadjaju , uvijek neke ruzne rijeci , uvijek neki sokovi , uvijek losi komentari , nikad mira ...
stalno trazim neki mir a uhvati me za inat neka crna misao , plasim se da je sve gotovo i da mi nema spasa , ovo nije normalno u kakvoj sam ja porodici odrastao ...
trenutno sam ocajan , stalno me progone misli i crne slutnje nikako da ih se oslobodim , jedna ode druga dodje :D ...

http://www.anksioznost.net/

...Znaci klasicni simptomi anksioznosti...ako se ubacis u taj trip mozes se gadno zakopati.Znaci nema veze sa ludilom niti icim slicnim tome.Ovo ti je sajt sa savetima kako to prevazici bez lekova,mada neki poseban lek za to ni ne postoji.Mene je drmalo jace od 3 meseca,ma kao da mi je umro neko,tako sam se osecao nedeljama...
Trenutno imam samo vrtoglavice ali ne tolike da ne mogu da obavljam dnevne aktivnosti...
Bavljenje sportom mnogo pomaze,u pocetku ce biti tesko ali probaj,sigurno ce ti pomoci...sve je to ok!
Kad citam tvoj post kao da sam ga ja pisao prosle godine kad sam bio u zescem smoru!

Edited by neutral man, 01 February 2008 - 00:07.


#29 pitanje111

pitanje111
  • Members
  • 58 posts

Posted 01 February 2008 - 23:59

inace ranije sam trcao i plivao manje vise redovno ....
to dosta smiri i sredi misli i smanji nervozu ...
samo kad mi se desio problem sa spavanjem i kad sam poceo piti tablete , 10 15 dana sam pokusavao da trcim i da se umorim pa da lakse zaspem , samo sto bih tada bio umoran a jos teze bih zaspao ...
ne znam mozda bih trebao da pocnem opet malo da trcim ili plivam , mozda sad nisam u toj fazi posto sam dobio od psihijatra tablete kojima se ne mora povecavati doza pa mozda sada lakse zaspem ...
vjezbe joge nisu lose , opuste a ne izmoris se toliko od njih , ali mrsko mi je da ih radim svaki dan ... a i trebao bih nabaviti neki prirucnik ....

#30 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 02 February 2008 - 00:17

...

HOAX !

>> ... A hoax is an attempt to trick an audience into believing that something false is real. There is often some material object (e.g., snake oil) involved which is actually a forgery; however, it is possible to perpetrate a hoax by making only true statements using unfamiliar wording or context (see DHMO). Unlike a fraud or con (which is usually aimed at a single victim and are made for illicit financial or material gain), a hoax is often perpetrated as a practical joke, to cause embarrassment, or to provoke social change by making people aware of something. Many hoaxes are motivated by a desire to satirize or educate by exposing the credulity of the public and the media or the absurdity of the target. For instance, the hoaxes of James Randi poke fun at believers in the paranormal. The many hoaxes of Alan Abel and Joey Skaggs satirize people's willingness to believe the media. Political hoaxes are sometimes motivated by the desire to ridicule or besmirch opposing politicians or political institutions, often before elections.

Governments often perpetrate hoaxes to assist them with unpopular aims such as going to war (e.g., the Ems Telegram). In fact, there is often a mixture of outright hoax, and suppression and management of information to give the desired impression. In wartime, rumours abound; some may be deliberate hoaxes.

There is often considerable controversy about whether a given factoid is true or a hoax.

The word hoax is said to have come from the common magic incantation hocus pocus.[citation needed] "Hocus pocus", in turn, is commonly believed to be a distortion of "hoc est corpus" ("this is the body") from the Latin Mass
... <<

Btw, bese jedan HOAX na ex_4umchetu (isto sa ijekavicom) o nekom strasnom "porodjaju pred smrt".

...