Jump to content

Photo
* * * * - 1 votes

Avioni-tehnologija

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
330 replies to this topic

#301 syncmaster1936

syncmaster1936
  • Members
  • 15 posts

Posted 17 February 2011 - 14:28

Da malo skrenemo paznju sa politike i izbora.Ja sam kao klinac odrastao sa Sinkler spektrum masinom koju mi je doneo stric iz inostranstva a cena je bila kao da mi je poklonio dual processor server.Mozda ovoj mladjoj generaciji CD deluje kao nesto sasvim normalno ali je za mene floppy drive bio tehnolosko cudo i jos pamtim one od 5 inca.
Ova je tema vise posvecena vojnim avionima jer je civilni program godinama bio samo side job za vodece proizvodjace.
Za pocetak krecem od F-22 Reptor koji je tek usao u naoruzanje US Air Forca 2005te.Prema izjavama pilota koji su imali priliku da "provozaju" doticnu masinu predstavlja savrsenstvo tehnike jer sam vrsi korekciju pilotovih gresaka.U testovima jedan F-22 je obarao 5 F-15 koji je danas bez sumnje najbolji air superiority fighter ali ima vec skoro 30 godina.Naravno tu dolazi i cena od $360 miliona po komadu.

lol, ameri luzeri.

evo gube i u afganistanu i iraku, nakon vijetnama.

suhoji su 3 puta bolji.

Edited by syncmaster1936, 17 February 2011 - 14:29.

#302 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 25 February 2011 - 22:41

Suhoji imaju svojih prednosti, poslednje varijante u sasvim OK ali reci da su sveukupno bolji, nije bas odgovarajuce. Ne treba ni potcenjivati ni precenjivati.

#303 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 26 February 2011 - 22:33

Suhoji za poljoprivrednu avijaciju i nemaju mnogo smisla, jeftinije su ove Laste za zaprasivanje komaraca.

#304 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 03 March 2011 - 13:10

Suhoji se slobodno mogu svrstati u grupu strategijskih lovaca pa nam zato nisu ni potrebni. Obzirom na dubinu nase teritorije jedna od prvih stavki je vreme za koje se odabrani avion moze naci u vazduhu. U pitanju je nekoliko minuta pa se moze definisati i u sekundama. Dobar deo toga uzima inicijalizacija i stabilizacija pojedinih elektronskih sistema. Vreme za neke presretace bez digitalne tehnologije je ispod dva minuta od znaka za uzbunu do praga piste.

#305 makedonac69

makedonac69
  • Members
  • 4 posts

Posted 15 July 2011 - 12:22

Makedonija poseduje nekoliko SU-25 i pokazale se veoma dobri u 2001

#306 Tribun pučki

Tribun pučki
  • Members
  • 2,481 posts

Posted 15 July 2011 - 17:40

Makedonija poseduje nekoliko SU-25 i pokazale se veoma dobri u 2001

To je jurišnik, nije lovac.
Al' sam negde načuo da će biti povučeni iz upotrebe.

#307 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 15 July 2011 - 20:54

To je jurišnik, nije lovac.
Al' sam negde načuo da će biti povučeni iz upotrebe.

Nece biti povuceni, vec su povuceni pre nekoliko godina. Makednonija vise nema naoruzane "fixed-wing" aparate. Te SU-25 jurisnike su nabavili iz Ukrajine za potrebe podrske kopnenim snagama tokom sukoba 2001. Tim letelicama su izgleda pilotirali Ukrajinci a ne makedonski piloti.

#308 makedonac69

makedonac69
  • Members
  • 4 posts

Posted 18 July 2011 - 11:29

Nece biti povuceni, vec su povuceni pre nekoliko godina. Makednonija vise nema naoruzane "fixed-wing" aparate. Te SU-25 jurisnike su nabavili iz Ukrajine za potrebe podrske kopnenim snagama tokom sukoba 2001. Tim letelicama su izgleda pilotirali Ukrajinci a ne makedonski piloti.

Druze nasi suhoi su samo prizmljeni nisu niti povuceni nuti su van upotrebe.Oni jos izvode po neki let ali ne cesto.Tim letilicama su pilotirali i Ukrainci i Makedonci.Ukrainci su bili na pocetkom.Ako nekad ides na skopski aerodrom moze i da ih vidis:)Sve su to spekulacije da su prodadeni ovo ono sta ti ja znam....Grcka da ne se uzbudjuje drn drn..Oni su tu i jos su funkcionalni!

#309 makedonac69

makedonac69
  • Members
  • 4 posts

Posted 18 July 2011 - 11:30

Druze nasi suhoi su samo prizmljeni nisu niti povuceni nuti su van upotrebe.Oni jos izvode po neki let ali ne cesto.Tim letilicama su pilotirali i Ukrainci i Makedonci.Ukrainci su bili na pocetkom.Ako nekad ides na skopski aerodrom moze i da ih vidis:)Sve su to spekulacije da su prodadeni ovo ono sta ti ja znam....Grcka da ne se uzbudjuje drn drn..Oni su tu i jos su funkcionalni!

#310 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 27 August 2011 - 13:49

Može jedno informativno pitanje, nema veze s naukom i napretkom :blush:

Kako se zovu na srpskom tri osnovna letačka manevra rollen, nicken, gieren (roll, pitch i yaw)?

#311 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 27 August 2011 - 14:13

Može jedno informativno pitanje, nema veze s naukom i napretkom :blush:

Kako se zovu na srpskom tri osnovna letačka manevra rollen, nicken, gieren (roll, pitch i yaw)?

Ovako napamet nisu mi poznati zvanicni strucni prevodi oviih termina, medjutim strogo gledano roll, pitch i yaw nisu manevri vec se ovi termini odnose na rotacije oko osa rotacije koordinatnog sistema vezanog za centar mase vazduhoplova.

Posted Image

Roll je rotacija oko uzduzne ose, Yaw je rotacija oko vertikalne ose, a Pitch definise nagib.

#312 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 27 August 2011 - 14:23

Ovako napamet nisu mi poznati zvanicni strucni prevodi oviih termina, medjutim strogo gledano roll, pitch i yaw nisu manevri vec se ovi termini odnose na rotacije oko osa rotacije koordinatnog sistema vezanog za centar mase vazduhoplova.

Posted Image

Roll je rotacija oko uzduzne ose, Yaw je rotacija oko vertikalne ose, a Pitch definise nagib.

Hvala ti - to mi je trebalo :)

#313 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 27 August 2011 - 20:17

...

http://en.wikipedia...._pitch_and_roll

...

#314 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 28 August 2011 - 23:39

...

http://en.wikipedia...._pitch_and_roll

...

Hvala, to sam i ja pronašla, ali nisam znala kako se kaže na srpskom.

#315 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 August 2011 - 19:54

...

Dao sam si za trud da jurim neki rusko-srpskohrvatski vojni recnik

Roll - (ruski) крен
Pitch - (ruski) тангаж
Yaw - (ruski) рыскание

B-)