Jump to content


Photo
* * * * - 1 votes

Avioni-tehnologija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
330 replies to this topic

#1 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 24 January 2008 - 05:48

Da malo skrenemo paznju sa politike i izbora.Ja sam kao klinac odrastao sa Sinkler spektrum masinom koju mi je doneo stric iz inostranstva a cena je bila kao da mi je poklonio dual processor server.Mozda ovoj mladjoj generaciji CD deluje kao nesto sasvim normalno ali je za mene floppy drive bio tehnolosko cudo i jos pamtim one od 5 inca.
Ova je tema vise posvecena vojnim avionima jer je civilni program godinama bio samo side job za vodece proizvodjace.
Za pocetak krecem od F-22 Reptor koji je tek usao u naoruzanje US Air Forca 2005te.Prema izjavama pilota koji su imali priliku da "provozaju" doticnu masinu predstavlja savrsenstvo tehnike jer sam vrsi korekciju pilotovih gresaka.U testovima jedan F-22 je obarao 5 F-15 koji je danas bez sumnje najbolji air superiority fighter ali ima vec skoro 30 godina.Naravno tu dolazi i cena od $360 miliona po komadu.

Edited by MAGRIPA65, 24 January 2008 - 05:49.


#2 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 24 January 2008 - 08:40

Naravno tu dolazi i cena od $360 miliona po komadu.


Daj pet!

:rolleyes:

#3 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 24 January 2008 - 10:22

Daj pet!

:rolleyes:

Zezaj se ti, ali jedna od bizarnijih stvari koju sam tokom godina zivota u USA video, jesu one reklame za firme kao sto su Lokheed Martin u pauzama filmova, koncerata, utakmica, itd. Pa da nece neko na osnovu reklame da zakljuci da mu je potreban bas takav strateski bombarder ili ICBM??? :huh:

#4 ghost_dog

ghost_dog
  • Members
  • 486 posts

Posted 24 January 2008 - 11:02

"....F-15 koji je danas bez sumnje najbolji air superiority fighter ...."

Nemoj da pomislis da sam neki rusofil (nisam), ali zar ne mislis ipak da je F15 par svetlosnih godina daleko iza SU-30? sto se tice Raptora..... cek da vidimo SU-37, ili Sukhoi PAK FA koji pandan F-22 i F-35.

Posted Image

Edited by ghost_dog, 24 January 2008 - 11:06.


#5 VladimirP

VladimirP
  • Members
  • 20 posts

Posted 24 January 2008 - 11:51

Na koji nacin je F22 unistio 5 F15-ki? Bili s parkirani na pisti?

Zaista F22 nema manevarske sposobnosti da dobije F15 u dogfightu.

#6 tomkeus

tomkeus
  • Members
  • 681 posts

Posted 24 January 2008 - 12:38

Na koji nacin je F22 unistio 5 F15-ki? Bili s parkirani na pisti?

Zaista F22 nema manevarske sposobnosti da dobije F15 u dogfightu.


Verovatno ga je uništio tako što mu je zabio AMRAAM u bulju sa 150 km razdaljine. Dogfajt je otišao u istoriju sa korejskim ratom 50-ih godina. Svi moderni lovci se prave tako da ubijaju neprijatelja iza horizonta.

#7 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 24 January 2008 - 14:29

"....F-15 koji je danas bez sumnje najbolji air superiority fighter ...."
Nemoj da pomislis da sam neki rusofil (nisam), ali zar ne mislis ipak da je F15 par svetlosnih godina daleko iza SU-30? sto se tice Raptora..... cek da vidimo SU-37, ili Sukhoi PAK FA koji pandan F-22 i F-35.

Moraces da potvrdis te tvrnje nekim dokazima jer je SU-30 samo modernizovana varijanta SU-27.Slicne price su kolale i o MIG-u 29 medjutim tokom zalivskog rata se pokazao kao prilicno inferioran u odnosu na F-15.
Sto se tice SU-37 on je isto modernizovana varijanta starog SU-27 ali jos nije usao u proizvodnju dok a samo nekih 5 Su-30 trenutno u upotrebi.
F-35 je jos uvek u fazi razvoja

Na koji nacin je F22 unistio 5 F15-ki? Bili s parkirani na pisti?
Zaista F22 nema manevarske sposobnosti da dobije F15 u dogfightu.

Tako sto ih je markirao na radaru a da oni nisu bili svesni da je taj avion uopste na nebu.Zapravo manevarske sposobnosti F-22 su daleko vece od F-15 jer kompijuter vrsi korekciju greske pilota a ima opremu koja mu omogucava da prati vise ciljeva istovremeno i dejstvuje po njima.

Edited by MAGRIPA65, 24 January 2008 - 16:17.


#8 VladimirP

VladimirP
  • Members
  • 20 posts

Posted 24 January 2008 - 15:42

Ok sve sto ste rekli stoji. Za mene je i dalje pojam lovca sposobnost u dogfightu. Tu su rusi iapk broj 1 pa tek onda f22 ili eurofighter. Zasto? Ako ti je potreban kompjuter da avion drzi u stabilnoj putanji postavlja se pitanje sta ces kad ti kompjuter ili software otkaze?

#9 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 24 January 2008 - 16:16

Ok sve sto ste rekli stoji. Za mene je i dalje pojam lovca sposobnost u dogfightu. Tu su rusi iapk broj 1 pa tek onda f22 ili eurofighter. Zasto? Ako ti je potreban kompjuter da avion drzi u stabilnoj putanji postavlja se pitanje sta ces kad ti kompjuter ili software otkaze?

Svi savremeni avioni poseduju fly by wire system.Zapravo bez tog sistema ne bi mogli ni da lete.

#10 ghost_dog

ghost_dog
  • Members
  • 486 posts

Posted 24 January 2008 - 19:33

"Moraces da potvrdis te tvrnje nekim dokazima jer je SU-30 samo modernizovana varijanta SU-27.Slicne price su kolale i o MIG-u 29 medjutim tokom zalivskog rata se pokazao kao prilicno inferioran u odnosu na F-15.
Sto se tice SU-37 on je isto modernizovana varijanta starog SU-27 ali jos nije usao u proizvodnju dok a samo nekih 5 Su-30 trenutno u upotrebi.
F-35 je jos uvek u fazi razvoja"

Prvo - ne daj Boze da ti dajem dokaze da li Suhoi bolji :rolleyes: KAda bi bilo dokaza za to, svi bi mi vec uveliko sijali u mraku :huh:

Napravio sam gresku kada sam kucao, nislio sam na SU-47.

#11 Rad-oh-yeah?

Rad-oh-yeah?
  • Members
  • 21,862 posts

Posted 24 January 2008 - 19:38

Moraces da potvrdis te tvrnje nekim dokazima jer je SU-30 samo modernizovana varijanta SU-27.Slicne price su kolale i o MIG-u 29 medjutim tokom zalivskog rata se pokazao kao prilicno inferioran u odnosu na F-15.

Nije sve u violini, i violinista se pita za nesto.

Tako sto ih je markirao na radaru a da oni nisu bili svesni da je taj avion uopste na nebu.

Isto tako Suhoji indijskog RV skidaju F-15 k'o kruske tokom zajednickih manevara sa Amerikancima. Samo treba znati znanje.

#12 VladimirP

VladimirP
  • Members
  • 20 posts

Posted 24 January 2008 - 20:00

Svi savremeni avioni poseduju fly by wire system.Zapravo bez tog sistema ne bi mogli ni da lete.


F22 i Eurofighter su izrazito aerodinamicki nestabilni, i kada ne bi imao computer koji milione puta u sekundi stabilise let, oba bi se srusila. Fly by wire kod drugih aviona su daleko jednostavniji i tu su zbog smanjenja tezine i manjih korekcija pilotovih komandi.

Po meni to i jedan i drugi od ova dva aviona diskvalifikuje kao upotrebljivo borbeno sredstvo u realnim, prolongiranim uslovima ratovanja zbog komplikovanosti i cene odrzavanja.

#13 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 24 January 2008 - 20:12

Nije sve u violini, i violinista se pita za nesto.
Isto tako Suhoji indijskog RV skidaju F-15 k'o kruske tokom zajednickih manevara sa Amerikancima. Samo treba znati znanje.

Apsolutno samo sto se radilo o jednoj vezbi Delhi 2004te i odnos snaga je bio 4 prema 12 sto je standarni trening pilota F15.

2VladimirP

Po meni to i jedan i drugi od ova dva aviona diskvalifikuje kao upotrebljivo borbeno sredstvo u realnim, prolongiranim uslovima ratovanja zbog komplikovanosti i cene odrzavanja

Neki noviji avioni su zapravo daleko jednostavniji za odrzavanje od starijih modela.Jedan od glavnih razloga za izbacivanje F14 iz naoruzanja je komplikovano odrzavanje.Primer je zamena motora koja kod F18 traje par sati dok im je za isto na F14 trebao ceo dan.

#14 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 24 January 2008 - 21:27

Da li neko nesto zna o kanadskom Avro Arrow projektu jos iz `50-tih, avionu koji je bio par decenija ispred svog vremena, daleko ispred USA i SSSR tehnologije. Na zalost , pod uticajem americke administracije, ceo projekat je potpuno unisten i proizvodnja ugasena.

http://en.wikipedia....wiki/Avro_Arrow

#15 VladimirP

VladimirP
  • Members
  • 20 posts

Posted 24 January 2008 - 23:43

Neki noviji avioni su zapravo daleko jednostavniji za odrzavanje od starijih modela.Jedan od glavnih razloga za izbacivanje F14 iz naoruzanja je komplikovano odrzavanje.Primer je zamena motora koja kod F18 traje par sati dok im je za isto na F14 trebao ceo dan.


Da to su naveli kao glavni razlog. Jasno je da tehnologija mora ici napred i da izbacivanje jednog F14 moze da se gleda kao na izbacivanje lancia delte ili audi quatrro-a iz relija, ipak sigurno postoje i drugi razlozi. F14 je pre svega bio u upotrebi preko 35 godina. Ne verujem da ce F22 to moci da sustigne. Ne verujem ni da ce amerikanci ikada napraviti lepsi avion ali to je neka druga prica.