Jump to content


Photo
- - - - -

Nobelova nagrada za književnost


  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#76 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 21 December 2008 - 21:31

Ali ako je neki Turcin vec trebao dobiti Nobelovu nagradu, jedan je umro u bedi i izgnanstvu, i nisu ga se setili - Nazim Hikmet.


Mnogih se oni nisu setili. Sto se Hikmeta tice mozda su tu bili presudni neki faktori (kazem, mozda). On za zivota nije bio puno prevodjen iako su ga poredili sa Lorkom. A i u to doba je jos uvek vladala podela celicnom zavesom. Neke knjige je stampao i objavljivao u DDR. Na svedski su prevedene samo tri njegove knjige.

Sto rece Hikmet u Moskovskoj simfoniji:

Neki ljudi su slobodni ali njihove misli zatvorene,
drugi su pak iza resetaka ali se osecaju slobodnima.
  • 0

#77 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 22 December 2008 - 04:33

Ali ako je neki Turcin vec trebao dobiti Nobelovu nagradu, jedan je umro u bedi i izgnanstvu, i nisu ga se setili - Nazim Hikmet.

Pa po toj logici i Ernst Jinger je bio "tu negde". Sta je pa Hikmet bolji od Jingera -- ali licno mislim da i jednog i drugog njihova odvratna politika doista diskvalifikuje...
  • 0

#78 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 22 December 2008 - 06:51

ovogodisnji dobitnik je, da se blago izrazim, iznenadjenje.


Pa i nije on toliko iznenadjenje. Vec poslednjih sedam godina su ga upuceni pitali o cemu ce se raditi njegovo Nobelovo predavanje. Tipovan je dugo. Ali naravno, ne samo on. Uvek ima mnogo kandidata.

On se jednostavno od pocetka svoje karijere nalazio u pravo vreme na pravom mestu. Prvi roman mu je docekan toplo. Desilo se nesto novo u francuskoj knjizevnosti. Meni se taj roman uopste ne svidja. Ne znam kako je naslov preveden na srpski ali u originalu se zove Le procés-verbal. Mislim da je izasao ´63 - ´64. Taj roman oslikava Le Clézia kao pisca. Odmah su ga poredili sa nouveau roman, pa da ima primese Sartra i Kamija ... krenulo mu jednostavno kao voda od pocetka.

On je onako u soc. antropoloskom fazonu i bavi se marginalizovanim tipovima. U tom prvom romanu glavni junak i jeste takav jedan tip. Le Clézio je jedared rekao da njega uopste ne interesuje zaplet u romanu vec da se bavi time kako je biti covek. E, to se veoma jasno vidi u tom prvom romanu. Nikakav zaplet. Procitas pola knjige i jos uvek ne znas o cemu se radi ali si zato pronikao u svaku poru junakove psihe. Le Clézio pod mikroskop stavlja ontoloska razocarenja. Otprilike.

I sam je imao neobican zivot. Ziveo je sa nekakvim plemenima po raznoraznim zabitima, kritican je prema odnosu zapadne civilizacije prema svim svetskim domorocima, ekologija mu je draga tema (kako mi konzumenti pretvaramo zemlju u djubriste), proveo je pola zivota trazeci visi smisao u svakodnevici ... sve tako nekako ... ali stigao je da odradi i dva doktorata.

Takav mu je i jezik. On svesno udavaljava svoj jezik pisanja od govornog jezika. Kazu neki da ima lirske tendencije. Eto na primer, Encyclopedia Britannica kaze da je njegovo stvaralastvo apokalipticno.

Ove skorije knjige su mu mnogo citljivije nego one s pocetka karijere. A i vise su autobiografske.

Ja bih se cak usudila da kazem onome ko zeli da pocne da ga cita, da krene sa novijim knjigama. Ko krene od prve moze lako da se desi da digne ruke. Mislim, ja sam krenula od prve pa (nadam se da) znam sta pricam. Zgodna za poceti bi bila Révolutions (na svedski prevedena kao Sve je vetar). Ta mu je izasla pre jedno 4-5 godina.

Ja desnu ruku dajem da ce masa ljudi da ga kupi (samo zato sto je Nobelovac) i nikada ne procita. On jednostavno nije lak za citanje (ne mislim "citanje").

edit: Da li neko zna koliko je njegovih knjiga prevedeno na srpski?

Edited by cyberwor/L/d, 22 December 2008 - 07:11.

  • 0

#79 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 22 December 2008 - 07:12

Volim knjizevnike koji su mislioci.

Pa, nismo mi toliko ni neslicni - ja volim one koji umeju da misle, znaju mnogo toga i pritom maestralno pisu (ali, tim redom). Zadnjih godina se mucim da pronadjem neki izgovor za svrhu fikcije, zato sam te pitao.
  • 0

#80 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 22 December 2008 - 07:38

Zadnjih godina se mucim da pronadjem neki izgovor za svrhu fikcije, zato sam te pitao.


Sa svrhom ti je kao i u zivotu. Mo´z da bidne a ne mora. Eto na primer klasika. Ako citas "Tolstojevskog" (Tolstoja i Dostojevskog). Obojica su realisti. Tosltoj ti to sve lepo isprica i na kraju price sens moral. Dostojevki ti sve lepo isprica ali nema sens moral, nema kraja. Doduse on je u nihilistickom fazonu. Vreme je kod njega otvoreno (sto bi rekao Bachtin). Nijedna ideja ne pobedjuje neku drugu. Sve je moguce cak i ako pola od tog "moguceg" ne kapiras. That´s life! Ali, Dostojevskog svaki put kad citas imas uvek nesto novo na sta pomislis. Bas kao i u zivotu. Nijanse. Nista crno-belo.

Edited by cyberwor/L/d, 22 December 2008 - 07:39.

  • 0

#81 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 22 December 2008 - 12:13

Pa sad, ti si uzela primere k'o da sam ja bas nacisto falican kao literata :ph34r: ...to sam apsolvirao odavno, i sasvim mi je jasna rola tolstojevskog u vremenu kad su ziveli i stvarali. Pitam se za 21. vek. Citam juce Albaharijevu pricu u Politici, nesto kao "ne dajte da nam uzmu jezik"... pa se mislim, sta li sad ovaj mantra. A cenio sam ga nekad (po automatizmu, posto je isao u moju gimnaziju). Danas cak i Oprah i dr. Phil imaju vise relevantnog da kazu, a da ne spominjem one koji nisu psychobabblers.
  • 0

#82 schneetzla

schneetzla
  • Members
  • 239 posts

Posted 22 December 2008 - 12:17

Pa po toj logici i Ernst Jinger je bio "tu negde". Sta je pa Hikmet bolji od Jingera -- ali licno mislim da i jednog i drugog njihova odvratna politika doista diskvalifikuje...


Onda odvratna politika diskvalifikuje i Jelinekovu i Sarmaga i Nerudu i Markesa? A ja ne znam kome bih pre dao Nobelovu nagradu, pa da su sto puta veci komunisti.

To je valjda posledica toga sto sam odrastao u SFRJ - oprosticu komunizam, ali nikada fasizam (Hamsunu). :ph34r:
  • 0

#83 schneetzla

schneetzla
  • Members
  • 239 posts

Posted 22 December 2008 - 12:19

Pa, nismo mi toliko ni neslicni - ja volim one koji umeju da misle, znaju mnogo toga i pritom maestralno pisu (ali, tim redom). Zadnjih godina se mucim da pronadjem neki izgovor za svrhu fikcije, zato sam te pitao.


Bas zbog redosleda mozda treba da se okrenes dnevnoj stampi ili uputstvima za upotrebu miksera. :ph34r:
  • 0

#84 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 22 December 2008 - 12:22

Au, sto si me zajebo.
  • 0

#85 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 22 December 2008 - 12:45

Onda odvratna politika diskvalifikuje i Jelinekovu i Sarmaga i Nerudu i Markesa? A ja ne znam kome bih pre dao Nobelovu nagradu, pa da su sto puta veci komunisti.

Cekaj, kad su tacno pomenuti branili ispravnost Moskovskih procesa i tumacili staljinisticke cistke u kojima su ubijeni milioni nevinih ljudi "jacanjem klasne borbe"? A Hikmet je bas to radio, prouci malo. Ako jesu, onda su, zalim slucaj moralne nule i ni po cemu nisu bolji od Hamsuna...

To je valjda posledica toga sto sam odrastao u SFRJ - oprosticu komunizam, ali nikada fasizam (Hamsunu). :ph34r:

To jeste specifican oblik ispiranja mozga, nalazenje finih razlika tamo gde je zlo jako slicno, ali da ne trolujemo sad bas previse...
  • 0

#86 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 22 December 2008 - 12:57

Onda odvratna politika diskvalifikuje i Jelinekovu i Sarmaga i Nerudu i Markesa? A ja ne znam kome bih pre dao Nobelovu nagradu, pa da su sto puta veci komunisti.

To je valjda posledica toga sto sam odrastao u SFRJ - oprosticu komunizam, ali nikada fasizam (Hamsunu). :ph34r:


A jel ti lezi Hamsun? Meni jako.
A mozemo prichicu malo i da proshirimo.Citash Andrica tu i tamo?
  • 0

#87 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 22 December 2008 - 12:58

ako andrica nazovemo bartokom, onda je stiven king senberg.

Ovo je za mene veeeeliki kompliment Kingu...

a ako i zanemarimo to da je stil nesto za sta tek treba da cuje, ja sam mozda i suvise nemastovit da bih pao na vanzemaljce i cudovista. naprosto me odbijaju teme o kojima (osrednje) pise. pretpostavljam da ga niko i ne cita zbog stila. ali meni je u njegovom slucaju cak vise od stila problem to o cemu on pise.

A ovo mi je pomalo misterija. Pa ako razmatramo samo tematski spektar, onda on ni po cemu ne zaostaje za mnogim kanonski velikim piscima. Evo ti samo par dubokih filozofskih pitanja: postoji li istinito znanje o buducnosti? I da li nas ono eticki obavezuje? (The Dead Zone) Da li je inteligencija adaptivna karakteristika? (The Tommyknockers) Da li je materijalisticka civilizacija nuzno auto-destruktivna? (The Stand) Moralni rizik od brisanja granice fikcije i stvarnosti (Misery)? itd. Da se razumemo, nisam ja neki Kingov fan, sve receno za odsustvo stila, itd. itekako stoji, ali nikad ne bih ocekivao kritiku bas tema kojima se bavi...
  • 0

#88 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 24 December 2008 - 04:48

dakle nije politika ono sto diskredituje nobelovu nagradu, vec njihovi monumentalni previdi. kao prvo, nabokov, dzojs i borhes su umrli bez nobelove nagrade. kao drugo, danilo kis i aleksandar tisma su umrli bez nobelove nagrade, ali i neki sjajni pesnici kao ferenc juhas, ciji je valjda jedini greh mali jezik, a kako je madjarski skinut sa dnevnog reda za narednih pola veka, za njih sanse nema. milan kundera, filip rot, dzon apdajk i ernesto sabato su takodje ogromni previdi, ali makar teorijski postoje sanse da se oni isprave.


Bjelorusa Vasilija Bikova su Brodski i Milos cak predlozili, ali covjek je imao peh i sto je pisao na bjeloruskom, tako da je ono sto se od njega moglo naci uglavnom islo kanalima: bjeloruski-ruski- engleski i ostali jezici. Znam da je par njegovih knjiga i kod nas izaslo, ali mislim da to danas samo Bog moze pronaci. Ja sam ga bezuspjesno trazio na srpskom/hrvatskom, tako da nije bilo druge nego citati ga na engleskom. Covjek je imao i "lik i djelo", ali eto, ne dade mu se.
  • 0

#89 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 25 December 2008 - 09:40

Bjelorusa Vasilija Bikova su Brodski i Milos cak predlozili, ali covjek je imao peh i sto je pisao na bjeloruskom, tako da je ono sto se od njega moglo naci uglavnom islo kanalima: bjeloruski-ruski- engleski i ostali jezici. Znam da je par njegovih knjiga i kod nas izaslo, ali mislim da to danas samo Bog moze pronaci. Ja sam ga bezuspjesno trazio na srpskom/hrvatskom, tako da nije bilo druge nego citati ga na engleskom. Covjek je imao i "lik i djelo", ali eto, ne dade mu se.


Ima Akademija experte koji se angazuju kada su u pitanju ti jezici koji nisu bas dostupni. Kao na primer Gao Xingjian koji skoro uopste nije preveden na svedski.
  • 0

#90 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 25 December 2008 - 14:31

Hermana Broha je za nagradu prodlozio Albert Ajnstajn licno (oni inace imaju obicaj da se za nominacije obracaju najuglednijim dobitnicima iz drugih disciplina), i to Ajnstajnovo pismo je sacuvano i veoma je dobro utemeljeno, ali ga, nazalost, nisu poslusali...

Sto se Sartra tice, cudo nisu dali onoj njegovoj... (da ne kazem kako je, sasvim opravdano, o tom bracnom paru pisao Danilo Kis)
  • 1