Jump to content

Photo
- - - - -

Nobelova nagrada za književnost

• Please log in to reply
113 replies to this topic

#46 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 20 December 2008 - 20:24

Btw, u Akademiji sede mahom veliki pisci. Ma sta to znacilo.

Cekaj, cekaj... U kojoj to Akademiji?

I zar zaista mislis da se zaista velikim piscima dodeljuju - atesti?

Edit: nisam ironican. Naprotiv.
  • 0

#47 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 20 December 2008 - 20:27

Cekaj, cekaj... U kojoj to Akademiji?

I zar zaista mislis da se zaista velikim piscima dodeljuju - atesti?

Edit: nisam ironican. Naprotiv.

Vazi, samo prvo da mi odgovoris na ono o masovnoj kulturi.
  • 0

#48 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 20 December 2008 - 20:34

Vazi, samo prvo da mi odgovoris na ono o masovnoj kulturi.

Ne mogu, ne umem. Mogu da pokusam da ti odgovorim samo onim sto joj se jalovo suprotstavlja: elitizmom i svim mogucim hermetizmima, smisljenim, generisanim da bi se od umetnosti napravilo 'nesto' dostupno samo posvecenima, upucenima. Oni koji mogu da 'razumeju'.

Smatraj da je, sto se mene tice, masovna kultura sve suprotno od toga. I kao takva - draza mi je od kulture za 'posvecene'.
  • 0

#49 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 20 December 2008 - 20:53

Smatraj da je, sto se mene tice, masovna kultura sve suprotno od toga. I kao takva - draza mi je od kulture za 'posvecene'.

Za mene je sve to sloboda izbora. Ne bavim se pitanjem dragosti. Pokusavam da stvari sagledam u kontekstu. Analiziram. Fascinira me intertextualnost. Sve se prozima. Nemam definitivne odgovore. Procesi su u toku. Vremenom mogu da se revidiram, naravno.

No, kao sto sam ranije rekla ... i masovnu kulturu neko "namece". Sto samo po sebi nije lose. Eto, "namece" se sa raznih strana pa svako nadje sta mu odgovara. Niko nikog ne bije.

Moze se reci da su br. 6, 10, 12, 15 na onoj listi gore veliki pisci. Na svetu ima puno velikih pisaca. Samo sto ne znamo za sve. Nemoguce je znati za sve.
  • 0

#50 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 20 December 2008 - 21:04

Za mene je sve to sloboda izbora. Ne bavim se pitanjem dragosti. Pokusavam da stvari sagledam u kontekstu. Analiziram. Fascinira me intertextualnost. Sve se prozima. Nemam definitivne odgovore. Procesi su u toku. Vremenom mogu da se revidiram, naravno.

No, kao sto sam ranije rekla ... i masovnu kulturu neko "namece". Sto samo po sebi nije lose. Eto, "namece" se sa raznih strana pa svako nadje sta mu odgovara. Niko nikog ne bije.

Moze se reci da su br. 6, 10, 12, 15 na onoj listi gore veliki pisci. Na svetu ima puno velikih pisaca. Samo sto ne znamo za sve. Nemoguce je znati za sve.

Nisam te ni 'optuzio' da imas definitivne odgovore. Samo glupaci misle da ih imaju. Ja celo vreme govorim, pokusavam, u prilog pokusaju da se izbegne nametanje, naporom pojedinca, individue. Masovna kultura, sta god to znacilo, samom svojom masovnoscu, kvantitetom ostavlja barem sansu da se u njoj pojavi zrnce kvaliteta. Hermeticnost i elitizam iskljucuju, oni su iskljucivi i - netolerantni. Ma koliko u teoriji deklarisali otvorenost, demokratizaciju...

Napomenu o velikim piscima necu da komentarisem. Mozda jesu veliki. Samo, ako sebe uzmem za prosecno informisanog citaoca - ja nisam cuo ni za jednog od njih. Mera sam ja. I milioni ovakvih. A ne oni.
  • 0

#51 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 20 December 2008 - 21:16

Napomenu o velikim piscima necu da komentarisem. Mozda jesu veliki. Samo, ako sebe uzmem za prosecno informisanog citaoca - ja nisam cuo ni za jednog od njih. Mera sam ja. I milioni ovakvih. A ne oni.

Znas i sam da ima dosta pisaca koji su tek posthumno "otkriveni" od sire javnosti tj miliona. Eto, milioni nisu ponekad u prilici da budu mera. Ili, milioni imaju svoje vreme kada obrate paznju i prokopaju malo.
  • 0

#52 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 20 December 2008 - 21:26

Znas i sam da ima dosta pisaca koji su tek posthumno "otkriveni" od sire javnosti tj miliona. Eto, milioni nisu ponekad u prilici da budu mera. Ili, milioni imaju svoje vreme kada obrate paznju i prokopaju malo.

Izvini, nisam bio dovoljno jasan. Milioni da. Ali milioni - pojedinaca, jedinki, individua(laca). Ljudi koji misle svojom glavom. I - prosto, uceci se na greskama, nauce da sabiraju dva i dva.

Nikakva 'sira javnost'. Nikakve mase.

To je bitna razlika.

Ja govorim o jednakosti. Ne o identicnosti.
  • 0

#53 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 21 December 2008 - 05:10

Izvini, nisam bio dovoljno jasan. Milioni da. Ali milioni - pojedinaca, jedinki, individua(laca). Ljudi koji misle svojom glavom. I - prosto, uceci se na greskama, nauce da sabiraju dva i dva.

Nikakva 'sira javnost'. Nikakve mase.

To je bitna razlika.

Ja govorim o jednakosti. Ne o identicnosti.

Jednakost je nemoguca tamo gde nema jednacine. A u umetnosti je nema. O identicnosti tek da ne govorim.

Sta su milioni a sta masa da se diskutovati mada bi ta diskusija mogla da se razvuce kao zvaka.

Evo, primetila sam da u bibliotekama vlada zakon mase. U nedostatku prostora premestaju neke knjige u "magazin" (lepsa rec za podrum). To su knjige koje se malo traze (rekla mi poznanica koja radi u glavnoj biblioteci). I koje su to knjige koje narod slabo trazi? Balzak, na primer. Meni je skoro trebalo par njegovih knjiga koje nisam imala. Onda iz radoznalosti krenem da prelistavam katalog knjiga i otkrijem da je masa klasicnih pisaca u podrumu. A gore u biblioteci pune police krimica i ljubica. Vidis, narod sabira dva i dva na svoj nacin.

Te knjige iz "magazina" mogu da se posudjuju, naravno. Ali njih posudjuje onaj ko zna sta trazi. Neki novi narastaj na to ni ne pomislja. Naravno, subjektivna sam kad kazem da je Balzak pisac koji zasluzuje da bude aktuelan i danas. Upravo zbog toga sto je maestralno pod mikroskop stavio drustvo i opisao, izmedju ostalog, svet love, poslovnih transakcija, trgovine svim svetim ... sve je to aktuelno i moze se implementirati na danasnje drustvo. Kao sto je i sam rekao "pisem u svetlu dve istine, religije i monarhije". Bez toga anarhija. On to kritikuje ali ne rusi. Jer sve drugo bi bila anarhija.

Elem, ja verujem da za sve postoji mesto u vremenu i prostoru. Nobelova nagrada ima svoje. A tako i sve ostalo. Niko tu nikome ne smeta. Svako trazi svoj put. Svakome prema afinitetima.
  • 0

#54 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 21 December 2008 - 09:49

Dok vi ovde nashiroko i nadugacko neko ce 'tamo' da zaglavi (najmanje) istrazni & istragu: Inquiry into Nobel Prize corruption + Nobel committees accused of bribery... Ima da padnu na listi za korupciju jedno 15-20 mesta ako se ovo pokaze tacnIM 'ladno...
  • 0

#55 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 21 December 2008 - 09:51

Ima da padnu na listi za korupciju jedno 15-20 mesta ako se ovo pokaze tacnIM 'ladno...

Ustvari da se popnu al' dobro - znate vi vec sta sam mislio...
  • 0

#56 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 21 December 2008 - 10:50

Dok vi ovde nashiroko i nadugacko neko ce 'tamo' da zaglavi (najmanje) istrazni & istragu: Inquiry into Nobel Prize corruption + Nobel committees accused of bribery... Ima da padnu na listi za korupciju jedno 15-20 mesta ako se ovo pokaze tacnIM 'ladno...

U prilozenom clanku se radi o Nobel science prize committees (medicine, physics & chemistry). Mi ovde govorimo o Nobelovoj nagradi za knjizevnost.

Svakako, ukoliko se optuzbe za one nagrade iz prirodnih nauka pokazu tacnim onda sve pocinje da se klima.

Ipak mislim da ne bi trebalo zaboraviti da se nagrada dodeljuje od 1901 i kakva je bila pocetna namera.
  • 0

#57 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 21 December 2008 - 11:09

Ipak mislim da ne bi trebalo zaboraviti da se nagrada dodeljuje od 1901 i kakva je bila pocetna namera.

Kazu ovi ovde: "It's All Legal Until You Get Caught"...
  • 0

#58 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 21 December 2008 - 11:15

iDemo ima poseban pik na nobelovce.
  • 0

#59 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 21 December 2008 - 11:15

Kazu ovi ovde: "It's All Legal Until You Get Caught"...

Fakat! Svugde tako kazu. A zakoni su zato i smisljeni (osim toga i da nas zastite od nas samih).

Ja nemam obicaj da na prvu loptu i bez valjanih razloga vicem "dole vlada".

Moze se generalno imati nesto protiv citavog koncepta. To je svakome na volju.

Ali, za neku korumpiranost jos nisam cula. Ne u komitetu za knjizevnost. Ostalim se ne bavim.
  • 0

#60 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 21 December 2008 - 11:16

Ja nemam obicaj da na prvu loptu i bez valjanih razloga vicem "dole vlada".

Ne znas sta propustas... jedno od posebnih zivotnih zadovoljstava. Samo pogledaj oko sebe...
  • 0