Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Sah


  • Please log in to reply
890 replies to this topic

#736 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 01 December 2016 - 20:33

Sah je tamo gde treba da bude. Postoji ciklus I jedan sampion.

 

Kasparov je kao sahista napravio I dosta stete, kreirao posebnu federaciju,

iskulirao Sirova koji je trebalo da bude izazivac, a onda zavrsio karijeru

na pomalo bizaran I nedorecen nacin.

 

Sto se sahovskog stila tice, yeah, bio je agresivan I veoma potkovan,

bez rupa u znanju I mentalno veoma jak.

Medjutim i kao takvog bi ga Karlsen regulisao.


  • 0

#737 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 02 December 2016 - 03:19

Sah je tamo gde treba da bude. Postoji ciklus I jedan sampion.

Ja cuo da postoji i jedan predsednik FIDE bas tamo gde treba da bude. I da je mega-car-bog, zvezda koja zasenjuje Karlsena i sve ostale, sto su prihvatili cak i predstavnici vanzemaljskih civilizacija... Sta ces o njemu da kazes?  :lol+:

 

Inace, ovo o tome da bi Karlsen dobio Kasparova u periodu kad je Kasparov bio najjaci, mislim da je cista fantastika. Naravno, Kasparov se (kao i Fisher) odlikovao time da je skoro sve radio sam, ovi sad imaju velike timove i racunare, pa je neuporedivo i u tom smislu.

 

Kasparov je kad je uradio to sto je uradio bio potpuno u pravu - i potonja istorija FIDE to potvrdjuje. Druga je stvar sto nije mogao da kontrolise celu situaciju i gubitak interesovanja sponzora zbog uspona vestacke inteligencije. Ali da je to bio herojski gest otpora ovim moronima i putinovskim satelitima koji su od tada do danas na celu sahovske organizacije, cinjenica je. 


  • 0

#738 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 03 December 2016 - 04:31

Ja cuo da postoji i jedan predsednik FIDE bas tamo gde treba da bude. I da je mega-car-bog, zvezda koja zasenjuje Karlsena i sve ostale, sto su prihvatili cak i predstavnici vanzemaljskih civilizacija... Sta ces o njemu da kazes?  :lol+:

 

Inace, ovo o tome da bi Karlsen dobio Kasparova u periodu kad je Kasparov bio najjaci, mislim da je cista fantastika. Naravno, Kasparov se (kao i Fisher) odlikovao time da je skoro sve radio sam, ovi sad imaju velike timove i racunare, pa je neuporedivo i u tom smislu.

 

Kasparov je kad je uradio to sto je uradio bio potpuno u pravu - i potonja istorija FIDE to potvrdjuje. Druga je stvar sto nije mogao da kontrolise celu situaciju i gubitak interesovanja sponzora zbog uspona vestacke inteligencije. Ali da je to bio herojski gest otpora ovim moronima i putinovskim satelitima koji su od tada do danas na celu sahovske organizacije, cinjenica je. 

 

Well, ako si me uzeo za rec, onda ok.

Sigurno necu prestati da pratim desavanja u sahu zato sto je Kirsan u FIDE.

Gledao sam poneku utakmicu i fudbal, iako imam misljenje i o FIFAi.

Da pojasnim dakle tu cuvenu glupost: 'Sah je tu gde bi trebalo da bude'

 

mislio sam na serije desavanja koja su usledila kad si ti prestao da pratis sah,

kad se Kasparov (Borg, Stenmark, niki Lauda upisi po zelji) penzionisao.

 

U medjuvremenu, ( uprkos Kirsanu, Putinu i njihovom dupeljupcu iz Dzankovca, )

desile su se izuzetne stvari, kompjuteri su priblizili neke stvari, teksturu igre i

objasnili da je sah jos dublji od njihovog poimanja. Sve to desilo se nakon sto

mu je u doba Deep Blue-a predvidjana sumorna buducnost, uz dosadu i nedostatak logike.

Dakle, kompjuteri su dokazali da buducnost saha nije nikakva distopija,

nego prihvatljiv, dinamican koncept, uz koji se uci i odabira pozeljna varijanta.

 

Glavna posledica: Kompjuteri nisu u sukobu sa talentom i pomazu da se razvije.

Iz toga sledi ono bitno, da vise ne moras ziveti u moskvi i imati trenera 24h,

mozes ziveti i negde u Kini, Norveskoj.

(Da se prisetimo i prethodnog stanja u sahu koje karakterisu ratovi izmedju

Kasparova i Karpova: varijante kao nedostupne tajne, timovi ljudi koji rade na njima.)

 

Znaci, od kada si ti prestao da se dublje zanimas sahom, nakon sto se Kasparov penzionisao,

mnoge zemlje postale su veoma jake. Iako je uvek imao reputaciju internacionalne igre,

poceo je da se razvija na raznim mestima do nivoa da se izazovu vrhunske sahovske skole.

Kinezi su recimo proigrali sah otkad si ti okacio tablu o klin, te vec imaju drugu generaciju

igraca, koji su jaki kao zemlja i mozda ce vec uskoro pretendovati na sahovsku krunu.

 

Sto se tice vrhunskih talenata mladjih od Karlsena, Karjakina, oni dolaze iz random lokacija.

sarenolikih karaktera i stilova igre.

Sta bi moglo da bude bolje od toga ?

 

Osim toga, od kad si ti prestao da pratis desila se i revolucija sa internetom, pa se moze igrati online,

tako da se sah i na taj nacin jako pozicionira 'pred buducnost'

 

Uprkos Iljumzinovu postoji ciklus koji funkcionise eto vec 3-4 kruga i sastoji se od vrednovanja svetskog kupa,

grand prija i ELO liste, a zatim i finalnog turnira kandidata. 

 

Na sve ovo sam konkretno mislio kada sam rekao da je sah tamo gde treba da bude. Uostalom,

ovaj sistem svi podrzavaju a sah i u USA postaje prioritet na vise nacina, vratili su (karuana) i

angazivali (So) vrhunske talente i pretenduju na status velesile.

 

+++++++

Sto se sada tice Kasparova i Karlsena mislim da opako gresis, a mozda mi dugujes i pojasnjenje cime

bi to Kasp dobio Magnusa ?

Ja najiskrenije mislim da je Kasparov taj koji mnogo vise paznje pridaje pripremi, otvaranju i teoriji.

(U principu prosuo se u mecu protiv kramnika upravo duboko upleten u teorije, uglavnom se zakuco u Berlinski zid.)

 

Karlsen, koji paradoksalno nije mnogo koristio kompjuter, ima potpuno drugaciji pristup sahu.

Naravno i on donekle zna knjige, ali se najbolje snalazi u sporednim, manje ostrim postavkama. Iz tog razloga, mislim da kasparov

ne bi mogao da nametne svoju igru i da bi prvo bio otrgnut od teorije nakon 3 poteza zatim sadly

odveden u sumu i samleven.

Ovo (nazalost) govorim jer svako vise voli da gleda napadacku igru koju je prikazivao kasparov od rvanja u parteru

koje proizvodi karlsen. Voleo bih da ima nekoga ko bi skorije mogao da ga ugrozi, ali tesko.


  • 3

#739 niko69

niko69
  • Members
  • 4,580 posts

Posted 03 December 2016 - 12:11

Well, ako si me uzeo za rec, onda ok.

Sigurno necu prestati da pratim desavanja u sahu zato sto je Kirsan u FIDE.

Gledao sam poneku utakmicu i fudbal, iako imam misljenje i o FIFAi.

Da pojasnim dakle tu cuvenu glupost: 'Sah je tu gde bi trebalo da bude'

 

mislio sam na serije desavanja koja su usledila kad si ti prestao da pratis sah,

kad se Kasparov (Borg, Stenmark, niki Lauda upisi po zelji) penzionisao.

 

U medjuvremenu, ( uprkos Kirsanu, Putinu i njihovom dupeljupcu iz Dzankovca, )

desile su se izuzetne stvari, kompjuteri su priblizili neke stvari, teksturu igre i

objasnili da je sah jos dublji od njihovog poimanja. Sve to desilo se nakon sto

mu je u doba Deep Blue-a predvidjana sumorna buducnost, uz dosadu i nedostatak logike.

Dakle, kompjuteri su dokazali da buducnost saha nije nikakva distopija,

nego prihvatljiv, dinamican koncept, uz koji se uci i odabira pozeljna varijanta.

 

Glavna posledica: Kompjuteri nisu u sukobu sa talentom i pomazu da se razvije.

Iz toga sledi ono bitno, da vise ne moras ziveti u moskvi i imati trenera 24h,

mozes ziveti i negde u Kini, Norveskoj.

(Da se prisetimo i prethodnog stanja u sahu koje karakterisu ratovi izmedju

Kasparova i Karpova: varijante kao nedostupne tajne, timovi ljudi koji rade na njima.)

 

Znaci, od kada si ti prestao da se dublje zanimas sahom, nakon sto se Kasparov penzionisao,

mnoge zemlje postale su veoma jake. Iako je uvek imao reputaciju internacionalne igre,

poceo je da se razvija na raznim mestima do nivoa da se izazovu vrhunske sahovske skole.

Kinezi su recimo proigrali sah otkad si ti okacio tablu o klin, te vec imaju drugu generaciju

igraca, koji su jaki kao zemlja i mozda ce vec uskoro pretendovati na sahovsku krunu.

 

Sto se tice vrhunskih talenata mladjih od Karlsena, Karjakina, oni dolaze iz random lokacija.

sarenolikih karaktera i stilova igre.

Sta bi moglo da bude bolje od toga ?

 

Osim toga, od kad si ti prestao da pratis desila se i revolucija sa internetom, pa se moze igrati online,

tako da se sah i na taj nacin jako pozicionira 'pred buducnost'

 

Uprkos Iljumzinovu postoji ciklus koji funkcionise eto vec 3-4 kruga i sastoji se od vrednovanja svetskog kupa,

grand prija i ELO liste, a zatim i finalnog turnira kandidata. 

 

Na sve ovo sam konkretno mislio kada sam rekao da je sah tamo gde treba da bude. Uostalom,

ovaj sistem svi podrzavaju a sah i u USA postaje prioritet na vise nacina, vratili su (karuana) i

angazivali (So) vrhunske talente i pretenduju na status velesile.

 

+++++++

Sto se sada tice Kasparova i Karlsena mislim da opako gresis, a mozda mi dugujes i pojasnjenje cime

bi to Kasp dobio Magnusa ?

Ja najiskrenije mislim da je Kasparov taj koji mnogo vise paznje pridaje pripremi, otvaranju i teoriji.

(U principu prosuo se u mecu protiv kramnika upravo duboko upleten u teorije, uglavnom se zakuco u Berlinski zid.)

 

Karlsen, koji paradoksalno nije mnogo koristio kompjuter, ima potpuno drugaciji pristup sahu.

Naravno i on donekle zna knjige, ali se najbolje snalazi u sporednim, manje ostrim postavkama. Iz tog razloga, mislim da kasparov

ne bi mogao da nametne svoju igru i da bi prvo bio otrgnut od teorije nakon 3 poteza zatim sadly

odveden u sumu i samleven.

Ovo (nazalost) govorim jer svako vise voli da gleda napadacku igru koju je prikazivao kasparov od rvanja u parteru

koje proizvodi karlsen. Voleo bih da ima nekoga ko bi skorije mogao da ga ugrozi, ali tesko.

Najbolji post koji sam procitao ovde za ovih 4-5 godina.


  • 0

#740 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 03 December 2016 - 14:56

Well, ako si me uzeo za rec, onda ok.

Sigurno necu prestati da pratim desavanja u sahu zato sto je Kirsan u FIDE.

Gledao sam poneku utakmicu i fudbal, iako imam misljenje i o FIFAi.

Da pojasnim dakle tu cuvenu glupost: 'Sah je tu gde bi trebalo da bude'

 

mislio sam na serije desavanja koja su usledila kad si ti prestao da pratis sah,

kad se Kasparov (Borg, Stenmark, niki Lauda upisi po zelji) penzionisao.

 

U medjuvremenu, ( uprkos Kirsanu, Putinu i njihovom dupeljupcu iz Dzankovca, )

desile su se izuzetne stvari, kompjuteri su priblizili neke stvari, teksturu igre i

objasnili da je sah jos dublji od njihovog poimanja. Sve to desilo se nakon sto

mu je u doba Deep Blue-a predvidjana sumorna buducnost, uz dosadu i nedostatak logike.

Dakle, kompjuteri su dokazali da buducnost saha nije nikakva distopija,

nego prihvatljiv, dinamican koncept, uz koji se uci i odabira pozeljna varijanta.

 

Glavna posledica: Kompjuteri nisu u sukobu sa talentom i pomazu da se razvije.

Iz toga sledi ono bitno, da vise ne moras ziveti u moskvi i imati trenera 24h,

mozes ziveti i negde u Kini, Norveskoj.

(Da se prisetimo i prethodnog stanja u sahu koje karakterisu ratovi izmedju

Kasparova i Karpova: varijante kao nedostupne tajne, timovi ljudi koji rade na njima.)

 

Znaci, od kada si ti prestao da se dublje zanimas sahom, nakon sto se Kasparov penzionisao,

mnoge zemlje postale su veoma jake. Iako je uvek imao reputaciju internacionalne igre,

poceo je da se razvija na raznim mestima do nivoa da se izazovu vrhunske sahovske skole.

Kinezi su recimo proigrali sah otkad si ti okacio tablu o klin, te vec imaju drugu generaciju

igraca, koji su jaki kao zemlja i mozda ce vec uskoro pretendovati na sahovsku krunu.

 

Sto se tice vrhunskih talenata mladjih od Karlsena, Karjakina, oni dolaze iz random lokacija.

sarenolikih karaktera i stilova igre.

Sta bi moglo da bude bolje od toga ?

 

Osim toga, od kad si ti prestao da pratis desila se i revolucija sa internetom, pa se moze igrati online,

tako da se sah i na taj nacin jako pozicionira 'pred buducnost'

 

Uprkos Iljumzinovu postoji ciklus koji funkcionise eto vec 3-4 kruga i sastoji se od vrednovanja svetskog kupa,

grand prija i ELO liste, a zatim i finalnog turnira kandidata. 

 

Na sve ovo sam konkretno mislio kada sam rekao da je sah tamo gde treba da bude. Uostalom,

ovaj sistem svi podrzavaju a sah i u USA postaje prioritet na vise nacina, vratili su (karuana) i

angazivali (So) vrhunske talente i pretenduju na status velesile.

 

+++++++

Sto se sada tice Kasparova i Karlsena mislim da opako gresis, a mozda mi dugujes i pojasnjenje cime

bi to Kasp dobio Magnusa ?

Ja najiskrenije mislim da je Kasparov taj koji mnogo vise paznje pridaje pripremi, otvaranju i teoriji.

(U principu prosuo se u mecu protiv kramnika upravo duboko upleten u teorije, uglavnom se zakuco u Berlinski zid.)

 

Karlsen, koji paradoksalno nije mnogo koristio kompjuter, ima potpuno drugaciji pristup sahu.

Naravno i on donekle zna knjige, ali se najbolje snalazi u sporednim, manje ostrim postavkama. Iz tog razloga, mislim da kasparov

ne bi mogao da nametne svoju igru i da bi prvo bio otrgnut od teorije nakon 3 poteza zatim sadly

odveden u sumu i samleven.

Ovo (nazalost) govorim jer svako vise voli da gleda napadacku igru koju je prikazivao kasparov od rvanja u parteru

koje proizvodi karlsen. Voleo bih da ima nekoga ko bi skorije mogao da ga ugrozi, ali tesko.

To sto si se ti - po obicaju lako - necim osetio uvredjenim u mom postu, to je ipak samo tvoja stvar. Samo da te podsetim ociglednog: nigde nisam napisao da je to sto si ti prethodno napisao glupost, pa jos ne "cuvena". Nema nikakve potrebe za dramom. Cinjenica jeste da u sahovskoj organizaciji daleko od toga da bude sve u redu, sto se izmedju ostalog manifestovalo i kroz revolt jednog broja velemajstora -- za koji si ti optuzio Kasparova, umesto da razloge za osnivanje alternativne organizacije trazis negde drugde. I ako mislis da je nakon "ponovnog ujedinjenja" sve to nestalo carobnim stapicem, varas se.

 

Koliko je medijsko i opste interesovanje za sah, da li je vece ili manje danas, to je jako upitno. Ti imas svoje misljenje, ja svoje, ne vidim da si naveo neke izvore ili studije koje to pokazuju. Cak i ako je vece, treba pokazati da je vece u odnosu na porast stanovnistva i zivotnog standarda koji je omogucio nekome u, recimo, Nigeriji da igra sah, umesto da lovi rucak. Kolika je estetika danasnjeg saha je takodje nesto sto je sasvim ocigledno in the eye of the beholder i nesto ne primecujem da si u svojoj iritaciji postavio neke opste estetske standardne kojih bi svi trebalo da se pridrzavamo. Jer, da jesi, ne bih se usudio da ih prekrsim, Aljehina mi!


  • 0

#741 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 03 December 2016 - 18:31

Zlatno doba šaha je period od vremena kad je Štajnic postavio principe modernog šaha do drugog svetskog rata. Posle drugog svetskog rata Sovjeti su uzurpirali sistem takmičenja i to je poprilično obesmislilo sve. Rado ću elaborirati ako nekog zanima i kad budem imao vremena. 


  • 1

#742 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 03 December 2016 - 18:57

Zlatno doba šaha je period od vremena kad je Štajnic postavio principe modernog šaha do drugog svetskog rata. Posle drugog svetskog rata Sovjeti su uzurpirali sistem takmičenja i to je poprilično obesmislilo sve. Rado ću elaborirati ako nekog zanima i kad budem imao vremena. 

Ja se dobrim delom slazem. S tim sto bih to produzio malo unazad, tj. od Morfija i Andersena. 


  • 0

#743 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 04 December 2016 - 02:05

Najbolji post koji sam procitao ovde za ovih 4-5 godina.

 

Hvala, prvi put cujem u ziotu.

 

Zlatno doba šaha je period od vremena kad je Štajnic postavio principe modernog šaha do drugog svetskog rata. Posle drugog svetskog rata Sovjeti su uzurpirali sistem takmičenja i to je poprilično obesmislilo sve. Rado ću elaborirati ako nekog zanima i kad budem imao vremena. 

 

Yeah

 

To sto si se ti - po obicaju lako - necim osetio uvredjenim u mom postu, to je ipak samo tvoja stvar. Samo da te podsetim ociglednog: nigde nisam napisao da je to sto si ti prethodno napisao glupost, pa jos ne "cuvena". Nema nikakve potrebe za dramom. Cinjenica jeste da u sahovskoj organizaciji daleko od toga da bude sve u redu, sto se izmedju ostalog manifestovalo i kroz revolt jednog broja velemajstora -- za koji si ti optuzio Kasparova, umesto da razloge za osnivanje alternativne organizacije trazis negde drugde. I ako mislis da je nakon "ponovnog ujedinjenja" sve to nestalo carobnim stapicem, varas se.

 

Koliko je medijsko i opste interesovanje za sah, da li je vece ili manje danas, to je jako upitno. Ti imas svoje misljenje, ja svoje, ne vidim da si naveo neke izvore ili studije koje to pokazuju. Cak i ako je vece, treba pokazati da je vece u odnosu na porast stanovnistva i zivotnog standarda koji je omogucio nekome u, recimo, Nigeriji da igra sah, umesto da lovi rucak. Kolika je estetika danasnjeg saha je takodje nesto sto je sasvim ocigledno in the eye of the beholder i nesto ne primecujem da si u svojoj iritaciji postavio neke opste estetske standardne kojih bi svi trebalo da se pridrzavamo. Jer, da jesi, ne bih se usudio da ih prekrsim, Aljehina mi!

 

Dosta menjas pojavne oblike brte.

Nekad si Schrodinger, nekad Schredherringer. Cesto ovo drugo.

Lepo je sto si primetio da u svojoj iritaciji nisam postavljao opste

(niti bilo kakve druge) estetske standarde.

 

Voleo bih da mislis da nisam iznosio misljenje

nego neobavezna zapazanja, ali to su vec detalji.

 

Zamisli da je ovo mesto gde mozemo da neobavezno razgovaramo o svemu,

pa i o yebenom iljumzinovu, bez opasnosti da se sve odmah diskredituje sa

Putin Gadafi  Kastro Iljumzinov, cetiri jahaca apokalipse, taj rad.

 

Ili da raspravljamo o nadolazecem svetskom prvenstvu za zene u Iranu,

gde ce biti aktuelno obavezno nosenje marame tokom takmicenja.

 

+++

 

Dalje, nisam iznosio pretpostavke da je sah danas popularniji medju

generalnom publikom nego pre 20 godina. Nisam pretpostavljao medijske

brojke, niti me to bas zanima. (Nekoliko miliona ljudi je definitivno pratilo ovaj mec)

Mislio sam na pristupacnost i komfor u generalnom smislu. Alate za igranje

i ucenje, DVDeve i Youtube. Sah se po svojim karakteristikama uklapa u

ovo informaciono doba.


  • 0

#744 GreeNEnvY17

GreeNEnvY17
  • Members
  • 1,028 posts

Posted 01 February 2017 - 23:09

Je l' ispratio neko ovaj turnir u Wijk aan zee-u? Surova dominacija So-a koji je cele prosle godine bio bas odlican, ali mi nekako trenutak turnira, onaj propusten mat u 3 poteza od strane Carlsen-a. 


  • 0

#745 add me on xvideos

add me on xvideos
  • Members
  • 26,655 posts

Posted 02 February 2017 - 00:58

ja sam ispratio ali pre svega challangere i erica hansena. od ovih jacih samo sam ispratio rapporta protiv carlsena i nepoa koji je imao slabiji turnir.
  • 0

#746 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 21 March 2017 - 12:24

Pre nekog vremena smo ovde pričali o Borislavu Ivanovu. Ispade da je čoveku varanje za šahovskom tablom u stvari bila samo jedna sporedna aktivnost. Kakav lik, siguran sam da bi mogao da se snimi mnogo dobar film o njemu :lol:

 

http://www.chessdom....world-arrested/


  • 0

#747 milance-bg

milance-bg
  • Members
  • 711 posts

Posted 21 July 2017 - 11:30

Tih Ivanova ima i u domacem sahu, cim vidim da neko nosi neku kapu, sesir, kacket, odmah jos vise sumnjam na potencijalno varanje jer lakse moze da sakrije pomocni slusni aparat  :lol+:

 

Nema vise fair play igre kao nekada u doba najveceg sahiste svih vremena, a to je naravno Max Eve  :s_w:  Koliko je taj bio jak da su cak i cuvene cigare EVE napravljene sigurno njemu u cast, jer ko god da je igrao protiv njega, taj je popusio poraz narocito ako mu na megdan izadje u pomalo pripitom stanju.


  • 0

#748 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 08 December 2017 - 12:10

https://www.chess.co...-100-game-match

 

To bi bilo to otprilike. Nema više.


  • 0

#749 kovacevicsavo

kovacevicsavo
  • Members
  • 2,251 posts

Posted 12 December 2017 - 19:57

Ima dosta kontroverzi, koliko sam čitao (ima i tu u komentarima). Stockfish nije imao databazu otvaranja !? Nije imao maksimalni hashtable itd. Ali verovatno bi ga tukao i na najjačim settingsima. Odgledao sam dve partije, Alfa igra kao piton, davi lagano. I piči kraljem napred u centar - u stilu Štajnica :)


  • 0

#750 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 12 December 2017 - 21:39

Nisam ja to onako prokomentarisao zbog šaha uopšte. Ako postoji samoučeći algoritam koji je u stanju da za jedan dan nauči šah dovoljno dobro da tuče najjači šahovski program na svetu...šta je onda sledeće. Skynet!? Samarićanin!?


  • 0