Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji


  • Please log in to reply
16002 replies to this topic

#15961 Senn

Senn
  • Members
  • 213 posts

Posted 22 August 2018 - 23:16

Samo treba izbegavati novogradnju jer je to u 90% slučajeva najgoreg kvaliteta (a skuplja je).

 

Te nove zgrade su toliko loše da ne verujem da bi u iole normalnoj zemlji prošle... Zgradu nakrpače nabrzinu, a da ne pričamo o sumnjivim investitorima, korumpiranim inspektorima, raznoraznim prevarama koje se stalno dešavaju (npr. isti stan se proda više puta, ili kada investitor stavi zgradu pod hipoteku...).

 

Takođe, zidove kao da nemaš, kada komšija prdne - bukvalno ceo sprat čuje.

 

Najbolje je kupovati stanove u zgradama koje su građene 80-ih, možda početkom 90-ih. Mada, ima i solidnih zgrada/stanova građenih krajem 60-ih i 70-ih.


Edited by Senn, 22 August 2018 - 23:28.

  • 0

#15962 tdusko

tdusko
  • Members
  • 188 posts

Posted 23 August 2018 - 06:28

A to sto treba 27 godina i 10 meseci da se investicija isplati, to ne razmisljaju, pod uslovom da nekretnine od 200 000 e izdaju za 600 e mesecno, bez racunanja ikakvih troskova za odrzavanje? Ako ne mozes da kupis nesto, doradis, sredis, i onda prodas skuplje, ja ne verujem da je ulaganje u nekretnine isplativo, pogotovo gde su cene astronomske, poput Beograda.

Pa rekao sam da je racunica povrsna :) Ja to ne bih nikada uradio posto znam za jadac. Ja sam ziveo u Srbiji 27 godina, u BG-u 8 i znam kakve su sve muke kad izdajes stan u drzavi gde pravo ne funkcionise, a ti ljui nisu toga uopste svesni.


  • 0

#15963 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 23 August 2018 - 10:20

A to sto treba 27 godina i 10 meseci da se investicija isplati, to ne razmisljaju, pod uslovom da nekretnine od 200 000 e izdaju za 600 e mesecno, bez racunanja ikakvih troskova za odrzavanje? Ako ne mozes da kupis nesto, doradis, sredis, i onda prodas skuplje, ja ne verujem da je ulaganje u nekretnine isplativo, pogotovo gde su cene astronomske, poput Beograda.

Nije to baš tačna računica, posle tih 27 godina i 10 meseci ti se vrati uloženi novac, u nominalnom iznosu, a ostane ti nekretnina koja, možda vredi isto, više ili neznatno manje, zavisi od lokacije i kvaliteta gradnje. Naravno, računica je malo složenija ali svakako treba imati u vidu vrednost stana posle određenog perioda, gubici su manji nego kod mnogih drugih ulaganja.


  • 3

#15964 akiro

akiro
  • Members
  • 1,111 posts

Posted 23 August 2018 - 14:07

Ali i dalje mislim da je dom daleko najbolje resenje za studente - okruzen si dobrim studentima (jer moras biti dobar student da bi dobio dom), lakse je organizovati ucenje, ishranu a i druzenje i sve to po ceni koja je na nivou mesecnih racuna za stan ne racunajuci kiriju.

 

Nevezano za samu temu nekretnina, ali to da si okružen dobrim studentima pa još i druženje.... Ne znam, možda su se vremena promenila, ja sam starija generacija, ali preko neke moje bivše ribe, koja je bila neko vreme u studentskom domu devedesetih znam samo najgore o toj vrsti stanovanja. Dobijanje u velikoj meri po vezi, po 6 crnogorskih padobranaca u jednoj sobi, a i u drugim slučajevima švercovanja koliko hoćeš, zajednički facilities za higijenu (potpun horor), nepoštovanje lične svojine, "druženja" i kada ti jeste do toga a i kada ti nije do toga, name it... Rekao bih da su prevashodni stanari studentskih domova distributeri piratskih izdanja i poslenici zaštite imovine i lica iz susednog okruženja.

 

Jedina prednost je što takva vrsta bivstvovanja (životom to ne bih nazvao) verovatno tera ljude na to da brže završe fakultet i uteknu milinama studentskog doma. Ko iole ima nekih sredstava, najbolje mu je da kupi neki mali stančić, pa posle studija može i da ga proda (ako želi da se vrati u rodni kraj, što je, na žalost, ređi slučaj). Ako ne, ima osnovicu za pristojan start sa poslom u Beogradu.


  • 3

#15965 akiro

akiro
  • Members
  • 1,111 posts

Posted 23 August 2018 - 14:22

BTW, stvarno nije normalno koliko su cene pogotovo manjih stanova otišle, a da to i nije baš uvek propraćeno adekvatnim kvalitetom i pametnim rasporedom. Gledao povremeno neke novogradnje u centru Zemuna u istom kraju, čak istoj ulici, kada se završe, manje-više liče spolja, ali, ko je povremeno pratio faze zidanja od temelja pa nadalje je mogao da uoči drastične razlike. Od onih, koji to rade i više nego knjiški do potpunih šuftera. Cena izgrađenog kvadrata kod svih 1.600-1.800. Svojevremeno sam tako i na Vračaru u Dubljanskoj pratio tri novogradnje, maltene jedna do druge. Od perfekcije do žešće prevare. Spolja je prevara najbolje izgledala.

 

Em što te deru, em što se može desiti da kupiš neko njesra, kome će u dogledno vreme početi cevi ili zidovi da pucaju. Ko hoće nešto da pazari, bolje da se naoruža strpljenjem i krene da prati zidanja novogradnji od temelja i svako malo da baci pogled šta i kako rade, da bi doneo konačnu odluku. Problem je, doduše, što investitori maltene sve (a pogotovo male) stanove uspeju da prodaju već u pretprodaji dok su još potpuna mačka u džaku.

 

Pošto banke više ništa na oročenje ne daju, onima, koji imaju neki višak novca, jedino ostaje da ulažu u stanove. Time su investitori dobili vetar u leđa.


  • 1

#15966 romantik

romantik
  • Members
  • 7,759 posts

Posted 24 August 2018 - 07:42

Nevezano za samu temu nekretnina, ali to da si okružen dobrim studentima pa još i druženje.... Ne znam, možda su se vremena promenila, ja sam starija generacija, ali preko neke moje bivše ribe, koja je bila neko vreme u studentskom domu devedesetih znam samo najgore o toj vrsti stanovanja. Dobijanje u velikoj meri po vezi, po 6 crnogorskih padobranaca u jednoj sobi, a i u drugim slučajevima švercovanja koliko hoćeš, zajednički facilities za higijenu (potpun horor), nepoštovanje lične svojine, "druženja" i kada ti jeste do toga a i kada ti nije do toga, name it... Rekao bih da su prevashodni stanari studentskih domova distributeri piratskih izdanja i poslenici zaštite imovine i lica iz susednog okruženja.

 

Jedina prednost je što takva vrsta bivstvovanja (životom to ne bih nazvao) verovatno tera ljude na to da brže završe fakultet i uteknu milinama studentskog doma. Ko iole ima nekih sredstava, najbolje mu je da kupi neki mali stančić, pa posle studija može i da ga proda (ako želi da se vrati u rodni kraj, što je, na žalost, ređi slučaj). Ako ne, ima osnovicu za pristojan start sa poslom u Beogradu.

 

Ja sam ziveo 4 godine u domu u periodu 2001-2006 i to sto kazes se desavalo u nekim domovima losije kategorije (Patris, u prvim godinama i 4 april i jos par njih) ali u boljim od toga nije bilo ni govora, nikakvih ilegalaca ni u naznakama.


  • 0

#15967 akiro

akiro
  • Members
  • 1,111 posts

Posted 24 August 2018 - 12:15

Ja sam ziveo 4 godine u domu u periodu 2001-2006 i to sto kazes se desavalo u nekim domovima losije kategorije (Patris, u prvim godinama i 4 april i jos par njih) ali u boljim od toga nije bilo ni govora, nikakvih ilegalaca ni u naznakama.

 

Hebiga, moja ex, na kojoj se informacije baziraju bila devedesetih baš u Patrisu. Mada priče o crnogorskim ilegalcima kolaju još od sedamdesetih godina,a gde ima dima ima i vatre. Domovi su u najboljem slučaju na nivou osrednjeg ili lošijeg hostela. Ko mora, mora, ali ko može tu opciju iole da eskivira, ne vidim razloga da to ne učini i priušti sebi malo komfora, individualnosti i koliko-toliko kvaliteta života.


  • 1

#15968 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 24 August 2018 - 13:37

Hebiga, moja ex, na kojoj se informacije baziraju bila devedesetih baš u Patrisu. Mada priče o crnogorskim ilegalcima kolaju još od sedamdesetih godina,a gde ima dima ima i vatre. Domovi su u najboljem slučaju na nivou osrednjeg ili lošijeg hostela. Ko mora, mora, ali ko može tu opciju iole da eskivira, ne vidim razloga da to ne učini i priušti sebi malo komfora, individualnosti i koliko-toliko kvaliteta života.


Jednom u zivotu sam bio u studentskom domu (Novi Beograd) u dvosatnoj poseti i utisak je da je to pristojno mesto za prespavati ako je alternativa .... klupa u parku :).

Za sve ostalo ..... koristite MasterCard :).
  • 1

#15969 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 26 August 2018 - 01:02

I u Smederevu cene kuca idu navise.

https://www.b92.net/...&nav_id=1435115

 

Ovo je verovatno "lancani efekt" - nakon Beograda, taj "talas" stize i u drugim gradovima. 


  • 0

#15970 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 26 August 2018 - 16:11

Standardna srpska posla, sve vrhunski selektori a profi fudbala videli nisu... Pa sad studentske domove najvise komentarisu oni koji su videli jednu sobu od nekoliko hiljada koliko ih ima u Beogradu ili im je neki co'ek nekad nesto rek'o...

 

Proveo sam 5 godina u domovima, prosao kroz nekoliko domova/blokova i video gomile soba, ima i dobrih i losih domova i soba. Ko je dobar student moze da izabere smestaj koji je bolji nego npr. u hotelu Slavija, ko je los student zapasce ga 'nesto bolje od klupe na parku'... I to i jeste bila poenta mog posta, bolje da deca malo zapnu ako hoce pristojan dom/sobu nego im kupovati stan sa svilenim kreveticima.

 

Preko leta se mogu iznajmiti studentske sobe u Studentskom gradu kao u hostelu, pa koga interesuje nek sam ode i vidi kako je:

http://sc.rs/sc/hosteli/


  • 2

#15971 eleniko

eleniko
  • Members
  • 51 posts

Posted 26 August 2018 - 18:56

cene stanova su u beogradu podignute vestacki, zato sto je gomila novca od kriminala (droga, itd) oprana tim putem i sada se naduvava profit. treba sacekati, balon mora puci. ako se pak kupuje sada, ne treba kupovati nista iza cega ne stoje izraelci. ono sto su uradili u ovom kompaundu izmedju dalmatinske i starine novaka je spektakl, digli su kvalitet novogradnje na svetski standard. nisam video skorije radove ali ono sto su uradili na pocetku tog projekta, takvih stanova na takvoj lokaciji za 2000e po kvadratu u beogradu nije bili niti ce biti...


  • 0

#15972 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 26 August 2018 - 19:49

Ima dosta novca iz kriminala, to je sigurno ali ima i iz legalnih kanala. Uglavnom gasterbajteri a u zadnje vreme sam primetio da IT-ijevci kupuju stanove kao da ce da ih nestane. Maltene svi iz moje generacije sa faksa sa kojim sam jos u kontaktu i koji su ostali u BG su kupili stan bilo kreditom, bilo keshom. Poprilicno su skocile plate u IT-u, 1500e je maltene minimalna plata u BG za senior developere a ima ih dosta koji prebacuju i 2k. A ima i dosta freelancer-a, i to ne samo u IT-u nego i u drugim oblastima koji bez problema zaradjuju 4 euro-cifre.

 

No sve mi ovo malo smrducka na 2008-u, i tada je vladala euforija pa je u roku 6 meseci krenulo da skripi na sve strane. Ova ekonomska ekspanzija je bar u USA trenutno najduza ikad zabelezena bez recesije, skoro punih 10 godina tako ne verujem da cemo jos dugo cekati na iducu recesiju. Videcemo onda sta ce biti sa cenama stanova u BG kada investitori zavrnu slavine za IT, gasterbajteri pritegnu novcanike a i turisti odluce da ostanu kuci umesto da se provode po BG.

 

I slazem se da BG gotovo uopste nema pristojnu novogradnju, gledam onaj BW, hebote lupetaju o nekom luksuzu a zgrade nemaju centralnu klimatizaciju nego svaki stan ima klimu okacenu o balkon.


  • 0

#15973 niki

niki
  • Members
  • 154 posts

Posted 27 August 2018 - 08:08

Izraelci su izmislili standarde :)  :)  :)  

Ma uzece ti zadnju kap krvi ako im se moze....tako da bez tih besmislenih i neukih propagandi...

Kada se kupuje stan za zivot sada je pravi momenat, jer zivot prolazi, a kao investicija uvek zavisi imas li pametniju ideju sta raditi sa eventualno viskom kapitala, cuvati ga u kesu-u kojoj valuti?! Onaj ko ima pametnu ideju da investira to i radi, ostali ulazu u nekretnine jer su provereno najsigurnije...


Edited by niki, 27 August 2018 - 08:08.

  • 0

#15974 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 7,473 posts

Posted 27 August 2018 - 08:50

Besmislena i neuka propaganda je, pre svega, tvoja glupost o nekim zadnjim kapima krvi.
  • 2

#15975 niki

niki
  • Members
  • 154 posts

Posted 27 August 2018 - 09:43

Pisi druze pod pravim user name, nema potrebe da dupliras  :-1:

Kada se pogleda bahacenje Izraelaca na Vozdovim kapijama ili igrarije sa kvalitetom na Central gardenu ...toliko o standardima koje su nam doneli! Nema potrebe glorifikovati ih, nisu ni bolji ni losiji od ostalih pilicarskih investitora po Beogradu, zato pamet u glavu!


  • 0