Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji

• Please log in to reply
15950 replies to this topic

#15946 Ginter

Ginter
  • Members
  • 210 posts

Posted 12 July 2018 - 14:43

Kako logisticki organizovati izdavanje stana na dan u gradu u kome ne zivis?

Placas nekom pouzdanom da prima i ispraca goste, radi sitne popravke? Ili lokalnu agenciju da to radi? koliko se placaju ti "podizvodjaci"? Znam da na Zlatiboru cistacice traze 20% od ukupne cene rente da bi ocistile apartman, prihvatile i ispratile goste. 

Moj rodjak je kupio stan u Budvi i iznajmljivao preko lokalne agencije. Jedno vreme je sve bilo OK, a onda je otkrio da mu jednom nisu uopste prijavili goste, nego su mu govorili da nema gostiju a sve pare od izdavanja su uzeli sebi.

• 0

#15947 Tezej

Tezej
  • Members
  • 155 posts

Posted 20 July 2018 - 23:02

Ono sto se jeste desilo je skok FED rate-a i najava da ce i Euribor ove godine da skace. I dalje mislim da ce posledice toga biti katastrofalne za zemlje koje ne prihoduju u evrima i dolarima, a zaduzene su u istim. Dakle, za sada vidimo lagani oporavak cena u BG, ali da li moze da potraje - realno ne. Prethodni bum nekretnina je bio vodjen time sto je prosecni stanovnik imao optimizam da ce imati posao za godinu dana i plate jesu rasle, kao i zaposlenost. Kakva je sada realna ekonomska perspektivna Srbije? Ne znam, nema nijednog slobodnog medija gde bih procitao.

Dok god se podize BDP, nece biti problema I nastavice se sa slicnim cenama jos neko vreme - kao sto si pomenuo, I dalje je relativno malo novogradnje, pogotovo kvalitetne za grad od skoro 2 miliona + gravitaciono mesto za ostatak Srbije, R Srpske, Crne Gore, pa I delom ljudi koji su se odselili u inostranstvo.

Pare jos uvek nisu problem, Kinezi imaju visak, pa se grade autoputevi, pruge,... moja prognoza je I dalje da ce u jednom trenutku krenuti I sa gradnjom jeftinih stanova, kad ostali veliki infrastrukturni projekti presuse. A onda verovatno nastaje I problem, posto sumnjam da je napravljena realna analiza kad ce koji od tih puteva da se isplati. Evo hrvati ogromnih problema imaju sa svojim dugom za autoputeve, a oni su 4 meseca godisnje potpuno popunjeni...

• 0

#15948 malimrav

malimrav
  • Members
  • 3 posts

Posted 05 August 2018 - 16:59

Uvazeni forumasi,

evo mog posta iz februara 2015 dileme iste.

Izmena, sin upisalo ETF (budzet), za dve godine jos jedan student, ako bude sve u redu. Ustedjevina sa 40k porasla 50k.

Moj utisak ista meta isto odstojanje. Imam vise novca ali i cene vise.

"Mi zivimo 80 km od Beograda

Dvoje dece koji su extra djaci, znaci studirace u Bg (drzavni univerzitet)

Razlika u godinama dece 3 god, znaci boravak u Bg oko osam godina

Studije pocinju za tri godine

Moja dilema je rentiranje stana tih osam godina ili stancic u Bg za 40 000, ustedjevina u banci

Znam koje su lokacije pristupacne za te pare. ( Roditelji dece studirali u Bg, TMF)

Voleo bih da prokomentarisete situaciju iz vaseg ugla.

Pozdrav"

• 0

#15949 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 465 posts

Posted 05 August 2018 - 20:12

Upravo su mali stanovi zgodni za studente najvise i poskupeli zbog manije oko izdavanja stan-na-dan:

https://www.blic.rs/...ogurali/ceee704

Moja preporuka za studente je studentski dom iz vise razloga, mozda najvazniji je sto se najbolje uci u domu. 

• 1

#15950 Tezej

Tezej
  • Members
  • 155 posts

Posted 06 August 2018 - 12:44

Moja preporuka za studente je studentski dom iz vise razloga, mozda najvazniji je sto se najbolje uci u domu. 

Slazem se sa preporukom, I mogu da potvrdim iz sopstvenog iskustva - mada nisam ziveo u domu, kada sam krenuo da ucim u citaonici, krenulo mnogo bolje.

Posto dom verovatno nije lako dobiti, a tu je I lepa ustedjevina, ja bih licno u toj situaciji uzeo dvosobni stancic, negde na periferiji, ako je moguce da se uklopi u ustedjevinu. Cene ce biti na slicnom nivou sve dok imamo rast BDP-a, a to ce biti jos par godina (tesko je proceniti koliko). Moje ocekivanje je da kad ne bude vise bilo "kapitalnih" projekata, onda ce se okrenuti I gradnji jeftinih stanova za sve. Sta ce posle biti - moze svasta...

• 0

#15951 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 465 posts

Posted 06 August 2018 - 15:58

Moze da se nadje manjih 1.5-sobnih stanova do 50k na periferiji s tim sto treba imati na umu lokaciju fakulteta. Ako su u pitanju tehnicki fakulteti onda je nekako najprirodnija lokacija oko Cvetkove pijace, Olimpa, Kluza, Uciteljsko naselje gde se moze naci stan od otprilike 35-40 kvadrata za 50k. Po slicnim cenama ima i stanova oko Bogoslovije mada se meni licno ne svidja ta mikrolokacija.

Ali i dalje mislim da je dom daleko najbolje resenje za studente - okruzen si dobrim studentima (jer moras biti dobar student da bi dobio dom), lakse je organizovati ucenje, ishranu a i druzenje i sve to po ceni koja je na nivou mesecnih racuna za stan ne racunajuci kiriju.

• 2