Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji


  • Please log in to reply
16002 replies to this topic

#15916 romantik

romantik
  • Members
  • 7,759 posts

Posted 16 May 2018 - 10:19

Stanovi u izgradnji, s tim da je siva faza zavrsena, u svim ulicicama iznad Dimitrija Tucovica su oko 1,650-1,700 a ako se predje na drugu stranu iste ulice, ka Bulevaru, kvadrat raste za nekih 100-200 evra.


  • 0

#15917 kroki23

kroki23
  • Members
  • 69 posts

Posted 16 May 2018 - 10:29

Ucutali se svi oni koji su napadali kontrola. A forum bi trebalo valjda biti mesto slobodnog misljenja i izrazavanja.
  • 0

#15918 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 16 May 2018 - 17:47

Cene definitivno idu uzlaznom putanjom. Ja licno pratim cene u centralnim opstinama. Po podacima NKOSK, kao i registra cena nepokretnosti pri RGZ ( javni uvid u realizovane cene ), cene su skocile.


  • 0

#15919 Technogod

Technogod
  • Members
  • 733 posts

Posted 16 May 2018 - 17:48

Inace je steta sto je tema zamrla. Bice da su nam se svi clanovi situirali. :)


  • 2

#15920 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 7,473 posts

Posted 16 May 2018 - 22:03

Meni je bas zao sto je tema zamrla.
Bila je poprilicno zivopisna do pre godinu i po dana.
  • 0

#15921 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 17 May 2018 - 05:18

Eto mogli biste nesto da uradite po tom pitanju :) Kao neko ko ne zivi vise u Srbiji ali prati situaciju ja bih voleo da razumem uzrocnike rasta cena.

 

Moguci pozitivni uzrocnici (pretpostavke):

- Domace (selo > grad, manje mesto u vece) i internacionalne migracije (priliv novog stanovnistva izvan drzave)?

- Rast primanja stanovnika?

- Nizi troskovi kreditiranja i nize kamate sto znaci nize rate za istu cenu nekretnine?

- Manjak nekretnina koje odgovaraju potrebama onih koji kupuju (lokacija, kvalitet, velicina, raspored...)?

- Poboljsanje uslova zivota (npr. gradski saobracaj u BG odjednom funkcionise)?

 

Moj utisak spolja je da Srbija trpi veliku kolicinu negativne migracije ali i da postoji dosta interne migracije ka velikim gradovima. Mozda moze da se nadje statistika procenta stanovnistva koje zivi u urbanim sredinama u poredjenju sa EU drzavama pa da vidimo gde smo. Jedan deo obicnih radnika vec neko vreme ima solidne plate i mogu sebi da priuste kupovinu nekretnine ali nisam siguran koji je to procenat. IT je najlakse identifikovati ali to je jednocifren broj ljudi. Da li postoji informacija pored prosecne i median plate i npr. kolika je prosecna plata onih u top 10% sa platama? Koliko je realan dolazak firmi koji se reklamira po clancima? Ima li realnog smanjenja broja nezaposlenih? Da li se popravila situacija po pitanju malih firmi i preduzetnistva i kolicine reketa koju drzava i ne-drzava sprovode?

 

Eto par pitanja pa da ozivimo temu :)


  • 0

#15922 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 17 May 2018 - 10:40

Mislim da ja na rast cena uticalo naravno vise faktora. Pre svega najvise je uticalo to sto je trziste stalo posle 2008 godine kad je stanogradnja prakticno u potpunosti stala pa su se u periodu od 2008 godine "akumulirali" kupci. Vremenom se trziste opravljalo ali definitno je smanjenje kamata na stednji i smanjenje kamata za kupovinu stan uticalo na to da se sve vise ljudi odluci za kupovinu stana. Oni koji su u nekom periodu uzimali 5,6 % godisnje za kamatu su dosli na to da prakticno nista ne dobijaju a oni koji su iznajmivali stanove su ponovo dosili u poziciju da kupe stan na kredit. Takodje razvilo se trziste za iznajmljivanje stanova na dan uglavnom strancima pa su mnogo videli to kao profitabilan biznis. Na sve to razvila se grupa jedne nove SNS elite kao ja od 2012 dosla do dosta novca i sad ulazu u stanove. I dalje je tu sigurno solidan broj onih iz Crne Gore i Bosne koji kupuju stanove u Beogradu kao i onih iz unutrasnjosti koji salju decu na studije u Beograd i mogu sebi da priuste da kupe stan u Beogradu.


  • 0

#15923 leemontus

leemontus
  • Members
  • 2 posts

Posted 17 May 2018 - 13:42

Sta mislite o sledecem: garsonjera otprilike izmedju Kalenic pijace i Bulevara, gleda na dvoriste, 24 kvadrata, vojna zgrada, izvorno stanje, peti sprat od deset, crvena fasadna cigla, bez terase, dva lifta, kuhinja i kupatilo nemaju prirodnu ventilaciju - 55.000 EUR - da li je po vama ovo realno i ako kupim ovako nesto da li cu moci da prodam za koju godinu (a da ne napravim veliki gubitak itd)?

Moje iskustvo sa trazenjem stana nije sjajno, ponuda u oglasima je dosta losa. Trazim siri centar garsonjeru ili jednosoban, do 60.000 EUR.

Edited by leemontus, 17 May 2018 - 13:42.

  • 0

#15924 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 7,473 posts

Posted 17 May 2018 - 14:16

U odnosu na beogradsko trziste jeste realno.
U odnosu na Budim i Pestu - oruzana pljacka.

Stan na takvoj i slicnim lokacijama, bez izrazenih mana (tipa 3+ sprat bez lifta, necisti papiri) nema problem sa prodajom.

Ja ga ne bih uzeo, ali to sam samo ja.

Edit: mislim da jedan dobar prijatelj planira da proda garsonjeru u Nemanjinoj, ne znam da li je i doneo odluku definitivno. U oglase, mislim, nije stavljao.

Edited by Hamilton, 17 May 2018 - 14:18.

  • 0

#15925 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 17 May 2018 - 18:16

@BarryWhite

Hvala na odgovoru. Jasno da se uvek u Srbiji nekretnina smatrala kao jedina bezbedna investicija i to je OK, pogotovo kada nema nikakvog profita u bankama.

Ovde se uglavnom prica o Beogradu, kakva je situacijama ako neko zna u drugim gradovima?

Nedavno sam pricao sa covekom iz Subotice koji tvrdi da se grad potpuno ispraznio i da je u rangu 1/3 stanovnistva otislo preko pasosa drugih EU zemalja i da je grad sablasno prazan. Da li ima ili se ocekuje znacaj pad cena u takvim gradovima? Subotica je za mene uvek bila interesantna kao ni velika ni mala.

 

Kakvi su odnosu rente i kupovine na kredit za isti stan? Da li je rata za stan ista/manja/veca kao i renta?


  • 0

#15926 leemontus

leemontus
  • Members
  • 2 posts

Posted 17 May 2018 - 21:27

Edit: mislim da jedan dobar prijatelj planira da proda garsonjeru u Nemanjinoj, ne znam da li je i doneo odluku definitivno. U oglase, mislim, nije stavljao.


Javi u PP ako je nesto zanimljivo :)
  • 0

#15927 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 7,473 posts

Posted 17 May 2018 - 21:38

Ok :)
  • 0

#15928 Cotra

Cotra
  • Members
  • 395 posts

Posted 18 May 2018 - 13:02

Menjao bih 3-soban stan na Slaviji, za slican stan na Donjem Dorcolu.

Kako to da uradim, jer nema oglasa za zamenu, samo prodaja.


  • 0

#15929 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 18 May 2018 - 13:05

Prodash pa kupish.
  • 0

#15930 veljko soso

veljko soso
  • Members
  • 57 posts

Posted 24 June 2018 - 10:29

Evo za one koji cekaju "realnih" 1000 u centru i "maksimalnih" 400 na periferiji malo podataka.

http://www.nkosk.rs/...ambenih-kredita
  • 0