Jump to content


Photo
- - - - -

"Emerging markets"


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1 reply to this topic

#1 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 18 January 2008 - 09:15

Ako posmatrate poansanje berzi videcete da recesija koja sledi na zapadu za sada
ne utice na tzv "emerging markets" tj ekonomije Kine, Indije, Rusije itd.
Ovo se narocito vidi na cenama nekretnina koje tamo i dalje rastu, dok
su recimo na nekim vaznim londonskim lokacijama pale za 15-20%.

Da li neprekidni rast cena stanova u Beogradu govori da je i Srbija emerging market?
Da li je moguce da je srpska srednja klasa toliko ojacala?

Kako uopste ulagati u emerging markets, a da se na radi o nekretninama?

Inace, ovaj trend nezavisnosti pomenutih ekonomija od zapadne,
govori nam da je multiporalni svet, barem u ekonomiji, vec stvarnost.

#2 NenadMM

NenadMM
  • Members
  • 212 posts

Posted 21 January 2008 - 22:24

Takozvani Emerging Markets su, po meni fenomen sam za sebe. Iako su mnoga trzista crpela svoj rast kroz rast "zapada", kontinuitet rasta je doveo do povecanja domace potraznje. Tj. domaca potraznja predstavlja jaku bazu za rast privrede. Upravo zato, po meni, se ne vidi pad cena nekretnina ili neki slicni negativni trendovi medju tim rastucim trzistima. Istovremeno, consumer confidence je jaci na istoku (sto je i opravdano imajuci u vidu rast domace potraznje).

Iako svaka od zemalja ima svoju specifiku - naprimer Rusija se oslanja na izvoz energenata i metala i izvoz cini motor privrede, dok u Kini taj motor predstavlja proizvodnja. Kao i u Indiji. Upravo zato, onaj mali TATA od 1700e ce prvo da se prodaje XYZ godina u Indiji pa tek onde ide za izvoz, a serija pocinje sa 250,000 komada.

Takodje, mislim da su neka od tih perspektivnih trzista neopravdano zapostavljena kod nas. Naprimer, stalno se prica o Kini, Inidiji i Rusiji a cesto se zaborave zemlje kao Brazil koje su vodile izuzetno pametnu razvojnu politiku u proteklih par decenija i danas ubiraju plodove svog rada. A ko radi, njemu se i posreci :rolleyes: