Jump to content


Photo
- - - - -

David Lynch


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
36 replies to this topic

#1 stamenkovic7

stamenkovic7
  • Members
  • 2 posts

Posted 17 January 2008 - 14:02

Filmofil/wordpress.com

Jedan od najotkačenijih filmova mog omiljenog režisera. Kod njega nema sredine, ili ga voliš ili ne voliš. Veoma očigledan primer tvrdnje da je između ludila i genijalnosti veoma tanka crta.

Po mnogima, Alfred Hičkok današnjice. Nigde nećete naći tako suptilnu i nepredvidivu isprepletenost stvarnosti i mašte, jave i sna, realnog i nadrealnog.

Kako vi doživljavate Dejvida Linča?

Edited by MaRkOMaN, 17 January 2008 - 18:12.


#2 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 17 January 2008 - 14:27

Vec sam pisao za njegov poslednji film Inland Empire i jos uvek ne znam sta da kazem za njega. Ne znam dal' da ga preporucim ili ne. Da priznam ona 3 sata filma, gledao sam iz 3 puta. Mnogo je tezak. Ok temu filma smo razumeli, ali neke detalje nikako. Mislim da ni sam Lynch nije znao u njima sta zeli.
Koliko sam primetio u njegovim filmovima postoje scene koje kao da su slucajne. Npr u Inland Empire kad obican prolaznik ide ulicom i pita coveka koji je jedan od glavnih aktera filma, "izvinite koliko ima sati"? I to je to. Kraj scene i ide se na sledecu. E to mi se svidja. Takvih scena ima i u Twin Peaks-u i u Wild at Heart i mnogim drugim. Ali opet postoje isto takve scene na koje mozes samo da kazes u jbt-e sta je ovo? Mozda bas i one teraju na dugo razmisljanje nakon projekcije.
Na tvoju temu dal' je ludak ili genije, rekao bih i jedno i drugo :rolleyes:

#3 Monsieur Da

Monsieur Da
  • Members
  • 3 posts

Posted 17 January 2008 - 14:41

Nista od svega toga. Meni je on dosadan...
Covek je shvatio marketing i sve okrece oko toga.
Njegovi filmovi brzo stare.

Sve je to stvar interpretacije...

#4 shinobi

shinobi
  • Members
  • 1,114 posts

Posted 17 January 2008 - 14:55

Covek je shvatio marketing i sve okrece oko toga.
Njegovi filmovi brzo stare.

Sve je to stvar interpretacije...


meni je ovo baš glup odgovor? shvatio marketing pa snimi onako samodovoljno iživljavanje INLAND EMPIRE što je jedva imalo pristojnu bioskopsku distribuciju van festivala?

brzo stare? ja nisam primetio da prodje iole duži period, a da se negde ne pomene npr. BLUE VELVET (tipa pre neki dan na radiju, i pustiše candy colored clown), ili npr. na nekom forumu otvori novi TWIN PEAKS topic, i sl.

#5 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 17 January 2008 - 17:18

Njegovi filmovi brzo stare.

A? :rolleyes:

#6 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 17 January 2008 - 17:24

Ja volim uvrnute stvari ali njegovi filmovi su mi bas smorni. Odgledao sam ih do kraja samo da ne ispadnem glup u drustvu ako ga neko pomene.

#7 stamenkovic7

stamenkovic7
  • Members
  • 2 posts

Posted 17 January 2008 - 20:19

Ali mislim da mu je Mullholand Dr. neprevaziđen film. Naročito kad se shvati prava radnja filma što je malo teže iz jednog gledanja.

#8 Masha

Masha
  • Members
  • 1,290 posts

Posted 17 January 2008 - 22:26

Vec sam pisao za njegov poslednji film Inland Empire i jos uvek ne znam sta da kazem za njega. Ne znam dal' da ga preporucim ili ne. Da priznam ona 3 sata filma, gledao sam iz 3 puta. Mnogo je tezak. Ok temu filma smo razumeli, ali neke detalje nikako. Mislim da ni sam Lynch nije znao u njima sta zeli.
Koliko sam primetio u njegovim filmovima postoje scene koje kao da su slucajne. Npr u Inland Empire kad obican prolaznik ide ulicom i pita coveka koji je jedan od glavnih aktera filma, "izvinite koliko ima sati"? I to je to. Kraj scene i ide se na sledecu. E to mi se svidja. Takvih scena ima i u Twin Peaks-u i u Wild at Heart i mnogim drugim. Ali opet postoje isto takve scene na koje mozes samo da kazes u jbt-e sta je ovo? Mozda bas i one teraju na dugo razmisljanje nakon projekcije.
Na tvoju temu dal' je ludak ili genije, rekao bih i jedno i drugo ;)

Uze mi rechi iz usta :D Ja samo nisam gledala Eraserhead. Znam, shame on me. :rolleyes: Ali sve ostalo sam gledala. Shto ti kazesh, Linch nekad ne zna shta zeli. Ne zna da zasvira pa da za pojas zadene. To je pokazao filmom Twin Peaks, kao i nekim od poslednjih epizoda serije, i evo sad sa Inland Empire. Ja kapiram karte na koje je igrao, ali zar je bash kadar igle na plochi morao da traje 3 minuta? Ili ono sa zechevima i smehom na nesmeshno. To je neshto shto bi ochekivala od Scary Movie tipa filmova. U svakom sluchaju Laura Dern nesumnjivo fenomenalna.

A to da it's getting old, it's not. Evo ja i moji prijatelji smo za srpsku novu imali Twin Peaks maraton. A nismo Lynch freaks 0:)


Inache ja kad sam gledala Inland Empire, gledala sam ga iz nekoliko puta. Posle prvih pola sata sam pauzirala i pogledala kolko ima do kraja. Vidim sat i po. :), bar nije dug film. Posle sat i po se film naglo prekine i ja shvatim da je film na dva cd-a :huh:

#9 Inter

Inter
  • Members
  • 2,572 posts

Posted 18 January 2008 - 19:25

Stvarno treba da vidish Eraserhead, mislim da je to najchistiji Linch. Inachne Kubrick obozava taj fim.

#10 shinobi

shinobi
  • Members
  • 1,114 posts

Posted 18 January 2008 - 20:34

...i terao je celu ekipu na snimanju Shining-a da ga gledaju to get in the right mood :rolleyes: :huh:

#11 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 19 January 2008 - 03:40

Inachne Kubrick obozava taj fim.

Mislis obozavao?

...i terao je celu ekipu na snimanju Shining-a da ga gledaju to get in the right mood :rolleyes: :huh:

Dok sam po x-toti put gledao Shining svaki put sam rekao ...e jbt al' je ovaj Lynch ovde iskopirao Kubrick-a. Ajd' ako nadjem sutra diskove od Twin Peaks i Shining nece me mrzeti da napravim shoots gde je scenografija skoro identicna.

#12 Massive_Attack

Massive_Attack
  • Members
  • 2,103 posts

Posted 19 January 2008 - 04:20

Uze mi rechi iz usta :huh: Ja samo nisam gledala Eraserhead. Znam, shame on me.

Uf "Glava za brisanje". Kad sam ga prvi put gledao, pomislih odlepicu. Nemoj da ga gledas sama i dobro se dobro pripremi za ovako nesto. Ono kmecanje onog "deteta" (razumece oni koji su ga gledali) u filmu tera na samo da se zapitam, jel' ja sad da iskljuucim ovaj film, ili da nastavim i da se jos jednom zapitam, "daj Lynch na cemu si"?... Karakteri u filmu koji dokazuju svoju zrelost za neuropsihijatriju. Niko nikada nije snimio ovako nesto. A opet u svem onom dubokom u filmu pronaci ces sebe. I mozda se zapitati "sta ako se meni ovako nesto desi"? :rolleyes:

Pravo je cudo da je kod nas bilo originalno izdanje VHS-a ovog filma te davne...

#13 DickOverfrick

DickOverfrick
  • Members
  • 249 posts

Posted 19 January 2008 - 11:11

gledasmo devojka i ja pre neki dan Lynchov "Elephant Man"... nije prestala da place celu drugu polovinu filma... odlican film, gledao sam ga vec jedno 5 puta

#14 Masha

Masha
  • Members
  • 1,290 posts

Posted 20 January 2008 - 08:25

Chula sam tu prichu za Shining, ali svejedno, Eraserhead nikako da pogledam. Moracu. Elephant man ne volim. To mi je nekako za jedno gledanje. Takodje nisam neki fan Plavog somota. Bilo je zanimljivo, ali nemam zelju da gledam ponovo. Ovo shto je kasnije doshlo je mnogo bolje. Izgleda da je Linch back to square one.

#15 Glorfindel

Glorfindel
  • Members
  • 921 posts

Posted 20 January 2008 - 11:40

On je dobar reziser.
Ni genije, ni ludak.
Ostavice trag u filmskoj umetnosti svakako, ali nije on nista ni specijalno, ni posebno.