Jump to content


Photo
- - - - -

Jezičke nedoumice


  • Please log in to reply
3066 replies to this topic

#31 Musky

Musky
  • Members
  • 4,450 posts

Posted 15 February 2006 - 11:12

eVro je pravilno na srpskom a ne eUro, a sad sto je nekome ruzno sta da se radi

inace ja nikad u zivotu na srpskom nisam rekla "di-vi-di" nego "de-ve-de"  :wub:

<{POST_SNAPBACK}>


.... a : jvc ? ibm ? bmw ?

imam u potkrovlju par plocha iz bugarske.
,,whitesnake,, logo na albumu je zamenjen sa ,,belkatazmia,,
zajedno sa prevedenim tekstovima ...
mozda to rade i dan danas ....?
  • 0

#32 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 15 February 2006 - 11:17

.... a : jvc ? ibm ? bmw ?

<{POST_SNAPBACK}>

aj-bi-em
be-em-ve

kazem ja

jvc ne govorim bas nesto cesto ali dzi-vi-si, defiinitivno nikako jot-ve-ce :wub:

ali de-ve-de i ce-de, nikad di-vi-di i si-di
  • 0

#33 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 15 February 2006 - 11:31

Edit: Kvotovanje Zeke Peke se pretvorilo u niz "?????????"
ne zna zasto ali u svakom slucaju:

Draga moja Zeko Peko,
Sve sto si rekla Ok, u pravu si, slazem se, necu vise nikad, .............ali i Francuzi i Englezi bar isto pisu "euro"........znam, znam, sad ces da kazes da ga Grci pisu drugacije.... fine with me, za mene je "euro" pa nek ide zivot

Edited by msmodesty, 15 February 2006 - 11:34.

  • 0

#34 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 15 February 2006 - 11:37

Sve sto si rekla Ok, u pravu si, slazem se, necu vise nikad, .............ali i Francuzi i Englezi bar isto pisu "euro"........

<{POST_SNAPBACK}>

pisu ali pisu i Europe
a razlicito izgovaraju i jedno i drugo
Nemci pisu Europa i Euro a kazu Ojropa i Ojro
mi kazemo Evropa i evro
nista ni cudno ni ruzno
  • 0

#35 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 15 February 2006 - 11:44

Vidim ja da su ljudi u pravu kad kazu da komunikacija izmedju ljudi nije uvek savrsena, da se jezici i gramatika menjaju, da se ljudi na svasta navikavaju....
Nije sad da se ja branim, al' nije ni da vi ne napadate :wub:
zar nije simpaticno, intresantno kako razliciti ljudi prihvataju iste stvari na razlicite nacine, i kako sredina ima veliki uticaj na ljude.
Ja o parama na mom maternjem jeziku ocigledno ne pricam mnogo, pa verovatno zbog toga moja NAVIKA da jednu valutu zobek ovako ili onako.


te tako, drage moje, cim ozdravim idem da koristim moje internacionalne kreditne kartice, te ne moram da gledam koliko je nesto u nekim lokalnim rupijima. OK?

Hvala na sugestijama, ali ne morate dalje. Jesam plavusa i nisam inzenjer, ali nisam toliko glupa.
  • 0

#36 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 15 February 2006 - 11:48

a odakle ti uopste da ti je neko rekao da si glupa?! :wub:

pitala si kako je pravilno na srpskom, usput rekla da ti je evro ruzno

ja sam ti objasnila zasto je na tvoju zalost na srpskom pravilno eVro a ne eUro
i nista drugo, i nista ni vise ni manje od toga
  • 0

#37 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 15 February 2006 - 11:57

Edit: Kvotovanje  Zeke Peke se pretvorilo u niz "?????????"
ne zna zasto ali u svakom slucaju:

Зато што немаш инсталирану ћирилицу на компу. Чини ми се да је то разлог. Нисам сигурна.

Draga moja Zeko Peko,
Sve sto si rekla Ok, u pravu si, slazem se, necu vise nikad, .............
fine with me, za mene je "euro" pa nek ide zivot

Драга моја Модести, заиста те не нападам и немам жељу да ти намећем своје мишљење. 0:)
Пиши и изговарај како год хоћеш, то је твоје право избора и не желим да се мешам.
Направила сам само малу сугестију, јер знам шта је правилно и ценим кад мене други људи исправе кад грешим. Боље се осећам тако јер знам да нећу даље грешити, а то што ћу да испаднем плавуша на форуму у том тренутку ме заиста не тангира много. :)

И немој да мислиш да мислим да си глупа. :wub:

Ајд, завршавамо са сугестијама за евро... No hard feelings. :huh:
  • 0

#38 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 15 February 2006 - 14:43

Imali smo već topic o € ovde.

To da li će u govornom jeziku preovladati evro ili euro ili možda oba videćemo. U formalno pisanom jeziku je 'evro'.

Spoiler! --Click here to view--


edit: effing spoiler tag

Edited by Bolek, 15 February 2006 - 15:00.

  • 0

#39 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 15 February 2006 - 15:03

Hvala Bolek, da sam "pratila na casu" ne bi mi palo na pamet da ulazim u ovako zapenjenu diskusiju, ni tada ni sada.
Dobra vest je da nisam sama u "euro" kampu :wub:
Losa vest je da mi uopste nije jasna ostrascenost/zadrtost oko JEZIKA!!!!! zive materije koja se menja, transformise.....
Kao da mi neko ubedjuje da su palacinke sa dzemom bez secera bolje od palacinaka sa kesten pireom. OK, jesu, zdravije su, ali ja vise volEm ove druge.
  • 0

#40 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 15 February 2006 - 15:04

ima li neko pojma kako je nastala rec 'glede' ili bar od koga je skinuto?

<{POST_SNAPBACK}>

ni ja je nikad nisam chula dok nisam pochela da chitam Lukovica. sad je dosta chesto koristim ali samo u forumskoj prepisci.
  • 0

#41 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 15 February 2006 - 15:07

Dobra vest je da nisam sama u "euro" kampu :wub:
Losa vest je da mi uopste nije jasna ostrascenost/zadrtost oko JEZIKA!!!!! zive materije koja se menja, transformise...

<{POST_SNAPBACK}>

to shto neko poshtuje pravilo u izgovaranju rechi EURO i tvrdi da je evro pravilno a euro ne, je shta? ostrashcen? zadrt?

pa pravila moraju da postoje. ma koliko jezik bio flexibilan, ne mozesh ochekivati flexibilnost u rangu dobro kuvanog rezanca.

Edited by Dunadan, 15 February 2006 - 15:11.

  • 0

#42 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 15 February 2006 - 15:21

to shto neko poshtuje pravilo u izgovaranju rechi EURO i tvrdi da je evro pravilno a euro ne, je shta? ostrashcen? zadrt?

pa pravila moraju da postoje. ma koliko jezik bio flexibilan, ne mozesh ochekivati flexibilnost u rangu dobro kuvanog rezanca.

<{POST_SNAPBACK}>


Nije mi jasno da li treba da se zakucam za kolac sa tri debela eksera da bi shvatili da:
priznajem da je EVRO pravilno,

sa druge strane boli me uvo, za to!
Pre nego sto sledeci put izgovorim EURO ima da pljunem na pod, obrisem rezanca sto mi vise pored usta rukavom i da kazem da sam totalna gramaticki neobrazovana seljanka i moze mi se, sve dok imam cetvorocifren limit pomenute valute na karticama.

EDIT:

EVRO gramaticari, da li vama stvarno neko MORA da kaze da ste pobedili, ili hocete da vam se to govori svakoga dana kada se probudite?

Edited by msmodesty, 15 February 2006 - 15:25.

  • 0

#43 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 15 February 2006 - 15:29

ja i dalje ne razumem zasto se ti ljutis, a jos manje razumem kak'e veze imaju jezicka pravila sa limitom i karticama :wub:

ovo je bilo tvoje pitanje:

Da li je "Euro" ili "Evro"?
Ja mislim da je "euro" i "evro" mi jako para usi.

<{POST_SNAPBACK}>

i ja sam ti odgovorila

i to je sve

a da li ces ti da govoris euro, sta ti je ruzno a sta ne, da li te boli uvo za jezicka pravila ili ne, da li ces da govoris srpsko/englesko/francuski, tunguski, sta god - mene uopste i nimalo ne interesuje
  • 0

#44 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 15 February 2006 - 15:33

Nije mi jasno da li treba da se zakucam za kolac sa tri debela eksera da bi shvatili da:
priznajem da je EVRO pravilno,

sa druge strane boli me uvo, za to!
Pre nego sto sledeci put izgovorim EURO ima da pljunem na pod, obrisem rezanca sto mi vise pored usta rukavom i da kazem da sam totalna gramaticki neobrazovana seljanka i moze mi se, sve dok imam cetvorocifren limit pomenute valute na karticama.

EDIT:

EVRO gramaticari, da li vama stvarno neko MORA da kaze da ste pobedili, ili hocete da vam se to govori svakoga dana kada se probudite?

<{POST_SNAPBACK}>

koji je tebi?
  • 0

#45 leira

leira
  • Members
  • 301 posts

Posted 15 February 2006 - 15:50

aj-bi-em
be-em-ve

kazem ja

jvc ne govorim bas nesto cesto ali dzi-vi-si, defiinitivno nikako jot-ve-ce  :wub:


jvc ne moze nikako da bude dzi-vi-si, nego dzei-vi-si, ako bas hoces da ga spelujes kao englezi. g=dzi, a j=dzei
  • 0