Jump to content


Photo
- - - - -

Jezičke nedoumice


  • Please log in to reply
3066 replies to this topic

#151 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 12 April 2006 - 19:40

У ствари, занима ме да ли уз "на" у овом случају иде питање "кога, шта?" или "коме, чему?", тј. да ли је вокатив или локатив. biggrin.gif

И мени је некако логичније "форуМ".

Silly me... rolleyes.gif
  • 0

#152 Dr Kosh

Dr Kosh
  • Members
  • 460 posts

Posted 12 April 2006 - 19:49

QUOTE(Zeka Peka @ 12 Apr 2006, 20:40)
У ствари, занима ме да ли уз "на" у овом случају иде питање "кога, шта?" или "коме, чему?", тј. да ли је вокатив или локатив.  biggrin.gif

И мени је некако логичније "форуМ".

Silly me... rolleyes.gif


mislis da li je dativ ili akuzativ? biggrin.gif

ja bih reko da je akuzativ(koga sta - na forum). a ne dativ (kome cemu - forumu).

bice da se neko od nas dvoje experata zabunio. laugh.gif
  • 0

#153 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 12 April 2006 - 19:53

Јао, који блам...
laugh.gif

Да, то - датив или акузатив...

Е, баш сам за бисере... rolleyes.gif
  • 0

#154 leira

leira
  • Members
  • 301 posts

Posted 12 April 2006 - 20:36

QUOTE(Dr Kosh @ 12 Apr 2006, 21:49)
mislis da li je dativ ili akuzativ?  biggrin.gif

ja bih reko da je akuzativ(koga sta - na forum). a ne dativ (kome cemu - forumu).

bice da se neko od nas dvoje experata zabunio.  laugh.gif



oboje u pravu do pola...... u pitanju su akuzativ ili lokativ
dativ ide bez predloga, ili eventualno sa k/ka

i ja bih se uglavnom registrovala na forum, ali to je nekako po sluhu, sto ne garantuje da je pravilno... nisam sigurna
  • 0

#155 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 12 April 2006 - 20:36

QUOTE(Zeka Peka @ 12 Apr 2006, 21:53)
Јао, који блам...
laugh.gif

Да, то - датив или акузатив...

Е, баш сам за бисере...  rolleyes.gif


biggrin.gif Ma, nisi, bar u jednom slucaju.
Na+akuzativ (registracija na forum) ili na+lokativ (registracija na forumu)? (uz dativ se u principu ne koriste predlozi, a kada se koriste, to su: k(a) i prema)
U vezi sa tvojim pitanjem: moze i jedno i drugo, sve zavisi od toga sto hoces da kazes.
Opste pravilo: uz na+akuzativ koriste se glagoli koji imaju znacenje kretanja (moze da bude i apstraktno), npr. "Stigla sam na fakultet".
Uz na+ lokativ koriste se glagoli koji imaju znacenje mirovanja (takodje moze da bude i apstraktno), npr. "Marija je na fakultetu".
Ovaj tvoj glagol, odnosno imenica, nezgodni su jer su im ta dva znacenje bliska, bar su bliska za objasnjavanje.
Kad "registrovati se" znaci (ili imenica "registracija") "pristupanje", "ulazak u nesto", onda ide "na+akuzativ", npr."Registrovala sam se na forum B92 pre dva meseca".
Kad "registrovati se" (ili imenica "registracija") znaci "biti clan necega", "clanstvo", onda uz nju ide na+lokativ, npr. "Moja prva registracija na forumu bila je uspesna".
Nadam se da sam pomogla.
  • 0

#156 leira

leira
  • Members
  • 301 posts

Posted 12 April 2006 - 20:39

QUOTE(reddwarf @ 12 Apr 2006, 22:36)
biggrin.gif  Ma, nisi, bar u jednom slucaju.
Na+akuzativ (registracija na forum) ili na+lokativ (registracija na forumu)? (uz dativ se u principu ne koriste predlozi, a kada se koriste, to su: k(a) i prema)
U vezi sa tvojim pitanjem: moze i jedno i drugo, sve zavisi od toga sto hoces da kazes.
Opste pravilo: uz na+akuzativ koriste se glagoli koji imaju znacenje kretanja (moze da bude i apstraktno), npr. "Stigla sam na fakultet".
Uz na+ lokativ koriste se glagoli koji imaju znacenje mirovanja (takodje moze da bude i apstraktno), npr. "Marija je na fakultetu".
Ovaj tvoj glagol, odnosno imenica, nezgodni su jer su im ta dva znacenje bliska, bar su bliska za objasnjavanje. 
Kad "registrovati se" znaci (ili imenica "registracija") "pristupanje", "ulazak u nesto", onda ide "na+akuzativ", npr."Registrovala sam se na forum B92 pre dva meseca".
Kad "registrovati se" (ili imenica "registracija") znaci "biti clan necega", "clanstvo", onda uz nju ide na+lokativ, npr. "Moja prva registracija na forumu bila je uspesna".
Nadam se da sam pomogla.



evo sjajnog objasnjena! hvala lepo na ovome i od mene... mada treba ponekad ponoviti te padeze.....
  • 0

#157 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 12 April 2006 - 20:50

QUOTE(reddwarf @ 12 Apr 2006, 21:36)
biggrin.gif  Ma, nisi, bar u jednom slucaju.

wacko.gif

Тачно, сад кад се сетим петог основне. blush.gif
QUOTE(reddwarf @ 12 Apr 2006, 21:36)
Nadam se da sam pomogla.

Како да не. Хвала на објашњењу. smile.gif


Ајд још једно питање у вези са падежима... biggrin.gif

Својевремено (а можда и још увек) је на радију (и ТВ) Б92 ишла реклама за новине "Данас" са клинцем који мења по падежима ову реч. И иде редом...
1. Ко? Шта? - Данас
2. Кога? Чега? - Данаса
3. Коме? Чему? - Данасу
4. Кога? Шта? - ДанасА
5. Хеј, Данасе!
6. С ким? С чим? - С Данасом
7. О коме? О чему - О Данасу...


И увек ме је збуњивао овај акузатив. По мени би требало да буде "Данас" (као нпр. "Видим Данас", а не "Видим Данаса" huh.gif ). Јесам ли у праву или да престанем да помињем падеже до краја живота и ставим папирнату кесу на главу? biggrin.gif
  • 0

#158 ToniAdams

ToniAdams
  • Members
  • 1,311 posts

Posted 12 April 2006 - 21:06

QUOTE(Zeka Peka @ 12 Apr 2006, 20:00)
Како се каже: "Регистрација на форум" или "регистрација на форуму"?

I jedno i drugo, zavisi od znacenja izjave, npr:
"na forumu je registracija otezana zbog blablabla" ili
"registrovao sam se na forum"

Mani kese...ako vec stavljas, stavi kutiju, lakse se dise nego ispod kese smile.gif
  • 0

#159 reddwarf

reddwarf
  • Members
  • 703 posts

Posted 12 April 2006 - 21:11

@leira i zeka peka: It was a pleasure!

Prvo, "danas" je prilog, sto znaci da nema padeze, pa je svaka promena u odredjenom smislu besmislena.
Drugo, kada je naziv novina, kao sto je u tvom primeru, onda nekako, nategnuto, moze da se menja, jer figurira kao imenica.
Inace, to si, Zeko, dobro si primetila. Akuzativ imenica muskog roda koje znace nesto nezivo jednak je nominativu, tj. nema nastavak. A akuzativ imenica muskog roda koje znace nesto zivo jednak je genitivu, tj. ima nastavak -a.

edit: 2 slova

Edited by reddwarf, 12 April 2006 - 21:13.

  • 0

#160 Zeka Peka

Zeka Peka
  • Members
  • 3,687 posts

Posted 12 April 2006 - 22:58

QUOTE(reddwarf @ 12 Apr 2006, 22:11)
Inace, to si, Zeko, dobro si primetila.

biggrin.gif

Добро је. Таман сам припремила кесу, овај... кутију. laugh.gif
  • 0

#161 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 12 April 2006 - 23:12

Neko se vec zalio danasu

http://www.danas.co....409/dijalog.htm
(pretposlednji tekst)
  • 0

#162 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 13 April 2006 - 10:19

QUOTE(Dr Kosh @ 12 Apr 2006, 20:49)
mislis da li je dativ ili akuzativ?  biggrin.gif

ja bih reko da je akuzativ(koga sta - na forum). a ne dativ (kome cemu - forumu).

Ja bih rekla da treba akuzativ tj "registracija na forum" posto je to figurativno nekakvo kretanje (ulazak na forum).
A ako u okviru foruma treba da se registrujes npr za citalacki klub ili sta ga vec znam, onda bi bio dativ tj "registracija na forumu".

Btw pre nego sto skoce lokativci, ja sam se odavno deklarisala da lokativ, barem do daljnjeg, ne priznajem wink.gif (tj mislim da je potpuno redundantan).
  • 0

#163 leira

leira
  • Members
  • 301 posts

Posted 13 April 2006 - 15:05

QUOTE(amelija @ 13 Apr 2006, 12:19)
Btw pre nego sto skoce lokativci, ja sam se odavno deklarisala da lokativ, barem do daljnjeg, ne priznajem wink.gif (tj mislim da je potpuno redundantan).


ali je tu, dok ga ne izbace...
  • 0

#164 OTROVNA

OTROVNA
  • Members
  • 36 posts

Posted 18 April 2006 - 14:00

Sta je pravilno- posetioc ili posetilac?
Ili možda oba? innocent.gif
  • 0

#165 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 18 April 2006 - 14:05

jednina: posetilac, gledalac, izvrsilac, ronilac, itd.

mnozina: posetioci, gledaoci, izvrsioci, ronioci, itd.


i nema dileme wink.gif
  • 0