Jump to content


Photo
- - - - -

Savremena akcentuacija u srpskom jeziku


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2 replies to this topic

#1 zemuncaffe

zemuncaffe
  • Members
  • 90 posts

Posted 13 January 2008 - 16:59

Molim, završio sam fakultet u Beogradu pred sam raspad one Jugoslavije (1988.) i onda se sasvim drugačije govorilo (ne mislim na beogradsko kreveljenje i sleng koji se menja svakih desetak godina, nego na književni jezik). Ne mogu da se naviknem na to kako govore novinari na RTS-u, a i u drugim zvučnim medijima.
Npr. VatrOgasci, PolIcajci, TelEvizija, KatEgorija,... Četvero i višesložne reči imaju naglasak na drugom, umesto (kako su mene učili) na trećem slogu.
Ko je to promenio?

#2 kiklop

kiklop
  • Members
  • 847 posts

Posted 14 January 2008 - 03:51

'nači krug dvojke brate :rolleyes:

#3 Milanne

Milanne
  • Members
  • 133 posts

Posted 14 January 2008 - 08:39

Molim, završio sam fakultet u Beogradu pred sam raspad one Jugoslavije (1988.) i onda se sasvim drugačije govorilo (ne mislim na beogradsko kreveljenje i sleng koji se menja svakih desetak godina, nego na književni jezik). Ne mogu da se naviknem na to kako govore novinari na RTS-u, a i u drugim zvučnim medijima.
Npr. VatrOgasci, PolIcajci, TelEvizija, KatEgorija,... Četvero i višesložne reči imaju naglasak na drugom, umesto (kako su mene učili) na trećem slogu.
Ko je to promenio?


Mene iritira izgovor reci ,,prostitUtka", koje je u poslednje vreme iz nekog razloga jako zastupljeno u domacim medijima. Zvuci kao da potice od nekog nepismenog cobanina, a ne od profesionalnih novinara.