Jump to content


Photo
- - - - -

kako poslati mail


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
35 replies to this topic

#31 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 09 January 2008 - 22:29

Postoji slovenački Državni portal e-uprava (e-uprava.gov.si) na kome možeš besplatno dobiti svaku pravnu pomoć i tumačenje slovenačkih pravnih propisa, a isto tako na njemu možeš naći i sve slovenačke zakone, pa i o državljanstvu. Čini mi se da ćeš tako brže doći do informacija, nego preko usera koji se još nisu pojavljivali na obnovljenom FB92. Naravno, komunikacija sa e-upravom i čitanje zakona podrazumeva da ili znaš slovenački ili imaš prevodioca.


pa rekoh vec da o toj temi imam poprilicno informacija, ali se jedan deo nesto ne slaze s onim sto sam pricitao u postovim tih usera, pa sam az svaki slucaj hteo da dobijem dodatne informacije od njih.
mozda si u pravui da bi na e-upravi mogao dobitri informacije,

ali mislim da je konkretno iskustvo ljudi koi su prosli ceo postupak i uspesno ga okoncali vrednije od bilo kakvih suvporanih pravnih tumacenja. a kad se radi o drzavljanstvu, stvari su prilicno delikatne. znam dosta ljudi koji su ga dobili, ali i dosta onih koji su odbijeni, tako da mi se cini vise je stvar u nekim trikovima i detaljima nego u nekom recpetu tj definisanom postuplu - jer referenti koji odlucuju o tome imaju slobodu da bez obzalozenja daju negativno misljenje... i da ne duzim vise...

#32 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 09 January 2008 - 22:43

ali mislim da je konkretno iskustvo ljudi koi su prosli ceo postupak i uspesno ga okoncali vrednije od bilo kakvih suvporanih pravnih tumacenja. a kad se radi o drzavljanstvu, stvari su prilicno delikatne. znam dosta ljudi koji su ga dobili, ali i dosta onih koji su odbijeni, tako da mi se cini vise je stvar u nekim trikovima i detaljima nego u nekom recpetu tj definisanom postuplu - jer referenti koji odlucuju o tome imaju slobodu da bez obzalozenja daju negativno misljenje... i da ne duzim vise...


Ne verujem da u postupku po zahtevu za priznavanje državljanstva iko ima diskreciono pravo da odlučuje bez obrazloženja i pre će biti da je to neka urbana legenda. Na rešenje prvostepenog organa imaš pravo žalbe, a ono bi bilo besmisleno ako rešenje ne bi sadržalo obrazloženje. Mene je u jednom drugom pogledu iznenadila sloboda koju sebi uzimaju slovenački referenti - iako zakon izričito predviđa da svi dokumenti i prilozi u postupku moraju biti prevedeni apostile prevedeni (prevodi sudski overeni), slovenački referenti veoma često prihvataju dokumenta na srpsko-hrvatskom, a one koji to odbijaju (držeći se zakona) slovenački advokati nazivaju šovinistima - svojim ušima sam slušao slovenačkog advokata kako preporučuje stranci da preda originalna dokumenta (jer je apostile overa skupa) i da se nada da predmet neće dopasti nekom šovinističkom referentu, a još više sam se iznenadio kada je sve prošlo glatko i čovek je dobio povoljno rešenje.

#33 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 09 January 2008 - 22:55

Ne verujem da u postupku po zahtevu za priznavanje državljanstva iko ima diskreciono pravo da odlučuje bez obrazloženja i pre će biti da je to neka urbana legenda. Na rešenje prvostepenog organa imaš pravo žalbe, a ono bi bilo besmisleno ako rešenje ne bi sadržalo obrazloženje. Mene je u jednom drugom pogledu iznenadila sloboda koju sebi uzimaju slovenački referenti - iako zakon izričito predviđa da svi dokumenti i prilozi u postupku moraju biti prevedeni apostile prevedeni (prevodi sudski overeni), slovenački referenti veoma često prihvataju dokumenta na srpsko-hrvatskom, a one koji to odbijaju (držeći se zakona) slovenački advokati nazivaju šovinistima - svojim ušima sam slušao slovenačkog advokata kako preporučuje stranci da preda originalna dokumenta (jer je apostile overa skupa) i da se nada da predmet neće dopasti nekom šovinističkom referentu, a još više sam se iznenadio kada je sve prošlo glatko i čovek je dobio povoljno rešenje.


hm. ne znam sta bih ti rekao na to da ne verujes da neko ima diskreciono pravo... uopste nije urbana legenda - veruj mi, znam.
veruj mi ima. stvari uopste nisu egzaktne kao sto se cini da ti mislis.

i uopste (ovo je malo digresija), meni se cini da su zakoni napisani tako da moraju da se tumace, a kako ce se protumaciti, zavisi od onoga koji tumaci... ali posto nisam pravnik (ni blizu) dopustam da malo preterujem

#34 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 09 January 2008 - 23:03

izvini, ne videh uopste post :rolleyes:

jedino sto mogu da uradim je da iskopam tu temu pa pitaj tamo sta te interesuje, mozda jos neko zna. :huh:


ma nije nikakav problem da ja sam otvorim novu temu i postavim tamo pitanje, ali kazem ti video sam da ta dvojica imaju konkretne informacije o jednoj specificnoj situaciji koja mene interesuje. nesto sumnam da ce se naci jos neko ko ima iste takve informacije. jer nema bas mnogo onih koji dobijajui drzavljanstva po osnovu po kjem su ga oni dobili.
ali ako ove poruke koje sam im poslao ne urode plodom, trebalo bi da razmislim i toj varijanti

u svakom slucaju hvala ti

#35 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 09 January 2008 - 23:55

evo je :rolleyes:

#36 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 10 January 2008 - 08:48

evo je :huh:


hvala :)

vec sam napisao post tamo, pa ako bude kakve koristi - idemo na pivo :rolleyes: